منچستر سیتی ; معرفی باشگاه های لیگ برتر انگلیس

معرفی باشگاه های لیگ برتر انگلیس /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

منچستر سیتی ، سیتیزن ها و روزهای اوج

 

تاسيس باشگاه منچستر سیتی

اكثر مورخين ورزشي بر اين عقيده‌اند كه منچستر سیتی در سال 1880 تأسيس شده است. در آن ايام كليساي سنت مارك واقع در منطقه «گورتون» در شرق منچستر يك تيم كريكت داشت كه فعاليت خود را از دهه 1860 آغاز نموده بود. تيم فوتبال نيز توسط «ويليام بيستو» تأسيس شد.

اين تيم با نامهاي «سنت ماركز» و «وست گورتون» (گورتون غربي) شناخته مي‌شد و صليبي كه بر روي پيراهن مشكي اين تيم ديده مي‌شد. نشان دهنده خاستگاه كليسايي اين تيم بوده است. در سال 1887 يك زمين فوتبال خوب در منطقه «آردويك» براي تيم مهيا شد كه فاصله اندكي با مركز شهر داشت. به اين ترتيب تيم به هايدرود نقل مكان كرد و حضور تيم در منطقه آردويك سبب شد كه باشگاه از آن به بعد، عنوان اتحاديه فوتبال آردويك شناخته شود. آردويك از نخستين دسته تيم‌هايي بود كه در سال 1892 در مسابقات دسته دوم انگلستان به ميدان رفت. اما شرايط مالي باشگاه همچنان متلاطم و پرنوسان بود و سرانجام در فصل 94-1893 گروه تشكيل دهنده «آردويك» از هم پاشيدند و تركيب نصفه و نيمه تيم به همراه نفرات جديد با نامي جديد در مسابقات حاضر شدند. منچستر سیتی !

آغاز حركت منچستر سیتی

نخستين افتخار باشگاه در سال 1899 به دست آمد. جايي كه تيم قهرمان دسته دوم شد و براي اولين‌بار افتخار حضور در دسته اول را به‌دست آورد پنج سال بعد و در روز 23 آوريل 1904 فينال جام حذفي به عادت آن روزها در استاديوم كريستال پالاس برگزار شد و تيم با پيروزي (1-0) مقابل بولتون واندرزر – نخستين قهرماني خود را در جام حذفي جشن گرفت.

 

سيستم روي

منچستر سیتی در دهه 30 دوبار پياپي به فينال جام حذفي رسيد. بار اول با شكست مقابل اورتون همراه شد. اما تيم در سال 1934 پورتموث را شكست دارد و به افتخار بزرگ نائل شد. آبي آسماني‌ها براي نخستين بار در سال 1937 قهرمان ليگ دسته اول شد. اما يك فصل بعد نوبت به سقوط اين تيم رسيد.بيست سال گذشت تا بازهم نام سيتي برسر زبان‌ها افتاد. باشگاه با الگوبرداري از بهترين تيم آن روزهاي جهان (مجارستان) از «دان روي» به‌عنوان يك فروارد پشت سرمهاجمان اصلي استفاده كرد كه وظيفه‌اش آوردن حملات از كناره‌ها به مركز ميدان بود. تيم 26 مسابقه پياپي را بدون شكست پشت سرنهاد و به فينال جامهاي حذفي 1955 و 1956 رسيد.

فتح اولین جام اروپایی منچستر سیتی

فصل 68-1967 فصلي دراماتيك براي باشگاه بود. رقابت دو تيم شهر منچستر در بالاي جدول به اوج رسيده بود و تا روز‌آخر مشخص نبود كه كدام تيم جام قهرماني را از آن خود خواهد كرد؟ اما آبي‌ها در روز پاياني (4-3) نيوكاسل را شكست دادند و با 58 امتياز، بالاتر از يونايتد 56 امتيازي فاتح ليگ شدند. اين پايان روزهاي خوش سيتي نبود. تيم فاتح جام حذفي سال 1969 شد و به‌جام برندگان جام اروپا صعود كرد. جايي كه به فينال مسابقات 1970 رسيد و در شهروين (2-1) «گورنيك ژابرژه» را شكست داد و نخستين جام اروپايي خود را نيز تصاحب نمود. «همشهري‌ها» (ديگر لقب منچستر سیتی ) در همان سال قهرمان جام اتحاديه انگلستان شدند و دومين تيم انگلستان لقب گرفتند كه در يك فصل يك‌جام داخلي و يك جام اروپايي را از آن خود ساخته است.

سقوط منچستر سیتی

از سال 1992 ليگ برتر جايگزين ليگ يك شد و سيتي عنوان نهم ليگ برتر را از آن خود ساخت. اما تيم در سال 1996 به ليگ يك سقوط كرد. آنها دو فصل را در ليگ يك سپري كردند و در سال 1998 تلخ‌ترين خاطره باشگاه را به جاي نهادند: سقوط به دسته 2!

به اين ترتيب سيتي؛ نخستين قهرمان يكي از جامهاي اروپايي بدل شد كه به سومين دسته ليگ داخلي كشور خود سقوط مي‌كرد!

بازگشت منچستر سیتی

سرانجام «كوين كيگان» نه تنها تيم را فاتح ليگ يك در فصل 02-2001 كرد بلكه سيتي تمام ركوردهاي مربوط به امتيازات و گلهاي زده در ليگ يك را شكست و مقتدرانه راهي ليگ برتر شد. فصل 3-2002 آخرين فصل حضور تيم در «مين‌رود» بود و يادآور اتفاقي بزرگ: پيروزي (4-1) در دربي منچستر و پايان دوره 13 ساله ناكامي در دربي شهر سيتي همچنين پس از 25 سال جواز حضور در ليگ‌هاي اروپايي را به‌دست آورد.

فتح ليگ برتر توسط منچستر سیتی

فصل 12 – 2011 به شكلي ايده‌آل براي سيتي آغاز شد و وقتي تيم در ماه اكتبر با نتيجه حيرت‌انگيز (6-1)، پونايتد را در اولد ترافورد منكوب كرد. اختلاف اين تيم با يونايتد به 5 امتياز رسيد. در آن ايام كسي اميدي براي يونايتد قائل نبود. اما افت شديد سيتي سبب شد كه يوناتيد با 8 امتياز برتري نسبت به آبي‌ها صدرنشين شود و تنها افت يونايتد در هفته‌هاي پاياني اميدها را زنده نگاه داشت. پيروزي (1-0) در برابر يونايتد اختلاف‌ها را كمتر كرد و كار به جايي رسيد كه سيتي براي قهرماني درليگ نياز به يك پيروزي خانگي مقابل، «كويئنز پارك رنجوز» داشت. مسابقه‌اي عجيب كه تا دقيقه 90 با حساب (1-2) به سود رقيب بود. اما سيتي در وقت‌هاي تلف شده دوگل زد و ناباورانه فاتح ليگ برتر شد. این شروع کار تیمی بود که پس از آن به قهرمانی لیگ عادت کرد، چه با پیگرینی شیلیایی و چه با گواردیولای اسپانیایی.

معرفی باشگاه های لیگ برتر انگلیس

منبع: اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید