ماریو گومز ، مهاجم بازنشسته فوتبال آلمان ; بیوگرافی + عکس

ماریو گومز

ماریو گومز

بیوگرافی ماریو گومز ؛ مهاجم بازنشسته فوتبال آلمان /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

 

به گزارش آسمونی ،  ماریو گومز ، مهاجم 33 ساله اشتوتگارت و تیم ملی آلمان، پس از یازده سال تجربه حضور در مانشافت، تصمیم به خداحافظی از بازی های ملی گرفت.

نام: ماریو گومز گارسیا

متولد: 10 جولای 1985

افتخارات فردی ماریو گومز  :

بازیکن سال فوتبال آلمان(2007)، بهترین گلزن بوندس لیگا( 11-2010) با 28 گل، بهترین گلزن لیگ ترکیه با 26 گل( 16-2015)

مهاجم محبوب یواخیم لوو که در جام های جهانی 2010 و 2018 در تیم ملی آلمان حضور داشت، پس از 78 بازی ملی و زدن 31 گل، از تیم ملی آلمان خداحافظی کرد. ماریو گومز با انتشار متنی در فیس بوک خود، در این خصوص نوشت: حالا زمان آن رسیده تا جا را برای بازیکنان جوان و با استعداد آلمانی را باز کنم تا بتوانند فرصت محقق کردن رویای پوشیدن پیراهن مانشافت را داشته باشند. البته اگر در طول دو سال پیش رو تا مسابقات یورو 2020، در صورتی که مربی به من نیاز داشته باشد و من نیز آمادگی داشته باشم، حاضرم تا به تیم ملی آلمان کمک کنم.

به این ترتیب بازیکن 189 سانتی متری و بلااستفاده خط حمله آلمان در جام جهانی 2018، در حالی از تیم ملی کناره گرفت که در طول دوران بازیگری خود به افتخارات فراوانی دست یافت اما آنجا که باید حاضر بود، در تیم ملی حضور نداشت. او جام جهانی 2014 را به دلیل مصدومیت از دست داد و نتوانست عضوی از تیمی باشد که قهرمانی جهان را تجربه کرده است. شاید هم اگر او در میدان بود، نه ژرمن ها این گونه در سال 2014 می درخشیدند و نه آنها می توانستند با اقتدار جام جهانی برزیل را از آن خود سازند.

 

نگاهی به 31 گل ملی این بازیکن نشان می دهد که او هرگز در جام جهانی موفق به گلزنی نشد. ماریو گومز در یورو 2008 با آلمان نایب قهرمان اروپا شد اما در این تیم گلی به ثمر نرساند. عنوان سوم جام جهانی 2010 هم بدون گلزنی او به دست آمد. پس از آن هم ماریو در سه تورنمنت دیگر به میدان رفت. در یورو 2012 سرانجام پای او به گلزنی باز شد و هر سه گل اول آلمان را در مسابقات زد. اما در سه مسابقه بعدی مانشافت گلی نزد و آلمان در نیمه نهایی از جام کنار رفت. ماریو گومز در یورو 2016 هم دو بار مقابل ایرلندشمالی و اسلواکی گل زد و تعداد گلهای خود در سه دوره مسابقات یورو را به 5 افزایش داد. اما باز هم با آلمان در نیمه نهایی حذف شد و سرانجام ناکامی او در جامهای جهانی در سال 2018 تکمیل شد؛ به گزارش آسمونی ،  با باخت آلمان مقابل مکزیک و کره جنوبی و تصویری ماندگار از او و متس هوملز که در کنار یکدیگر، حسرت از دست رفتن یک موقعیت را می خورند.

گومز با نام کامل ماریو گومز گارسیا از پدری اسپانیایی و مادری آلمانی در ایالت بادن- ووتمبرگ به دنیا آمد. در دهکده ای در 100 کیلومتری جنوب اشتوتگارت و 175 کیلومتری غرب مونیخ. پدرش خوزه گومز گارسیا ملقب به په په اهل آلبونان در گرانادا بود و مادرش کریستل روث آلمانی.

دوران فوتبال ماریو گومز از سال 1990 با تیم های پایه اولینگن آغاز شد و گومز پس از هشت سال بازی در این تیم، راهی اف. و. باد سالگاو شد. او در سال 2000 به اولم 1946 پیوست و پس از یک سال حضور در این تیم، راهی الشتوتگارت شد. گومز از سال 2001 تا 2003 در تیم های جوانان این باشگاه بازی کرد و پس از آن راهی تیم دوم اشتوتگارت شد. ماریو گومز طی دو سال در 43 بازی، 21 گل برای این تیم به ثمر رساند و در همان دوران برای تیم اصلی اشتوتگارت نیز توپ زد. طی سالهای 2003 تا 2009 او موفق شد در لیگ، 63 گل در 121 بازی برای اشتوتگارت به ثمر برساند. آماری که برای پیوستن او به بایرن مونیخ مناسب بود و باواریایی ها از سال 2009 او را به خدمت گرفتند.

به گزارش آسمونی ،  ماریو گومز در بایرن موفق شد در سال 2010 لیگ و جام حذفی را تصاحب کند. در همان سال بایرن تا فینال لیگ قهرمانان نیز صعود کرد اما در دیدار پایانی(2-0) مغلوب اینتر شد. سه سال بعد، او و بایرن باز هم لیگ و جام حذفی را فتح کردند. در حالی که برای دومین بار پیاپی به فینال لیگ قهرمانان صعود کردند  این بار برخلاف فینال 2012 مقابل چلسی، در فینال برنده شدند و سه گانه بایرن در حالی تکمیل شد که حالا با حضور مردانی چون توماس مولر و ماریو مانژوکیچ و در کنار مهره هایی هجومی چون آرین روبن و فرانک ریبری، گومز فرصت چندانی برای بازی در ترکیب اصلی تیم به دست نمی آورد. گومز که در سه فصل ابتدایی حضور خود در بایرن، هرگز کمتر از 45 بازی در یک فصل انجام نداده بود، در آن فصل تنها 32 بار برای بایرن به میدان رفت. با این حال در مجموع چهار سال، آمار 75 گل در 115 مسابقه را برای بایرن برجای نهاد.

فیورنتینا( 2013 تا 2015)، بشیکتاش( 16-2015 به صورت قرضی)، ولفسبورگ(18-2016) و اشتوتگارت دیگر تیمهای گومز بودند. در حالی که به جز فصل درخشان بشیکتاش و کسب آقای گلی لیگ ترکیه، دیگر آمار قابل توجهی از ماریو گومز به جای گذاشته نشد.

شاید زمان خداحافظی او از فوتبال نیز به زودی فرا رسد..

بیوگرافی ورزشکاران 

منبع: اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید