استخدام صافکار

در این مقاله از آسمونی در بخش استخدام مشاغل ، به معرفی شغل صافکار برای کسانی که به دنبال آگهی استخدام صافکار هستند، می پردازیم. قصد داریم در این مقاله همه ابعاد شغل صافکار از جمله، معرفی شغل صافکار ، وظایف شغل صافکار ، بازار کار شغل صافکار و … را بررسی کنیم. از شما همراهان عزیز آسمونی دعوت می کنیم تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

معرفی شغل صافکار (استخدام صافکار)

به فعالیتی که در آن خودرو و ماشین هایی که از طریق تصادف یا هر اتفاق دیگری که خراشیده شده اند و صدمه دیده اند سالم می شوند و به وسیله رنگ آمیزی و تمیز کاری به روز اولشان باز می گردند صافکاری می گویند .

در این کار ابتدا با استفاده از چکش و ابزار های دیگر جای فرو رفته را به حال ائولش باز می گردند در برخی موارد مجبور می شوند آن قطعه را تعویض کنند یا تکه ای به آن متصل کنند و بعد از آن نوبت صافکاری و سمباده کشی است اگر جایی از خودرو آسیب بدی دیده باشد مجبور می شوند با بتونه آن را به حالت اولیه باز گردانند بعد از سمباده کشی حسابی نوبت رنگ کاری است که با دستگاه پمپ انجام می شود در این مرحله با کشیدن روزنامه به جاهای دیگر خودرو تا مانع از رسیدن رنگ به آن مناطق شوند اقدام به رنگ کردن می کنند و بعد از رنگ کردن کامل اجازه خشک شدن می دهند حالا نوبت پولیش زدن است تا رنگ آن قسمت از جاهای دیگر فرق نکند .

برای اینکه بتوانید یک صافکار حرفه ای باشید باید به صورت تجربی آموزش ببینید فکر نکنم رشته درسی باشد تا این کار را آموزش دهد ولی این شغل درآمد مناسبی دارد و برای شروع کار داشتن ابزار های لازم و همین طور یک مغازه یا گاراژ الزامیست باید در این کار حرفه ای باشید و کار تمیز دست مشتری دهید وگرنه نمی توانید مشتری جذب کنید هرچه در این کار با سابقه تر باشید مشتری بیشتری سراغتان می آید .

آسمونی : از مشکلات این کار کثیف بودن و پر سر و صدا بودن آن است ولی با گذراندن آموزش آن می توانید آینده خوبی برای خود رغم بزنید .

ویژگی های شغل صافکار (استخدام صافکار)

یک صافکاری خوب ویژگیهای زیر را دارد:

  1. حتی الامکان عملیات تعمیر را بدون رنگ انجام می دهد تا مالک خودرو ضرر و زیان کمتری را از بابت افت قیمت خودرو متحمل شود.
  2. صافکار تا حد امکان، قطعه ای را تعویض نمی کند و با صافکاری و نقاشی مشکل را حل می کند.
  3. ضخامت بتونه در قسمتهای صاف شده بسیار نازک است، تا در گذر زمان و تابش خورشید ترک نخورد.
  4. نتیجه کار او این است که قسمت رنگ شده، هم رنگ سایر نقاط بدنه ماشین می شود و مرزی بین قسمت رنگ شده و سالم وجود ندارد. از فاصله 10 تا 15 متری و زیر نور آفتاب، تفاوت رنگی بین قسمتها وجود ندارد. شفافیت و براقی قسمت رنگ شده و سالم دقیقاً مثل هم است.
  5. فارغ از کد رنگ بدنه ماشین، رنگی را که دقیقا هم شکل سایر قطعات بدنه است را بسازد. زیرا رنگ بدنه خودرو، در اثر تابش اشعه آفتاب تغییر می کند. مثلا رنگ بدنه پژو 206 مدل 1385 با کد رنگ 67905 (نقره ای) با رنگ بدنه پژو 206 مدل 1393 با کد رنگ 67905 (نقره ای)، متفاوت است.
  6. در حین تعمیرات و باز و بسته کردن قطعات خودرو، هیچ پیچ و خاری گم نشده است. قطعات و درپوشهای مربوط به خودرو، مثل روز اول نصب شده اند و در حین رانندگی لرزش و صدایی ندارند.
  7. فاصله بین قطعات مختلف بدنه، قرینه هم است، مثلاً در صورت صافکاری درب راننده، پس از اتمام کار، فاصله بین لبه درب با گلگیر در طرف راننده و شاگرد دقیقاً مثل هم و برابر است.
  8. قیمت مناسبی دارد. و هزینه تمام کار را در ابتدا مطرح می کند.
  9. مدت زمان کمتری برای اتمام کار نیاز دارد.

برخی اصطلاحات شغل صافکار (استخدام صافکار)

شاسی کشی یکی از اصطلاحات شغل صافکار (استخدام صافکار)

آسمونی : عملی است که برای برگرداندن شاسی خودروها به محل اولیه استفاده می شود. عمل شاسی کشی معمولا با جرثقیل یا جک انجام می شود. شاسی کشی وقتی ضرورت پیدا می کنید که ضربه حاصل از تصادف شدید باشد و ستونهای اصلی بدنه را جابجا کرده باشد.

دستگاه مکش یکی از اصطلاحات شغل صافکار (استخدام صافکار)

دستگاهی است که به صورت مکش، قسمت تورفته را بیرون می کشد. این دستگاه بیشتر برای خودروهای با طراحی منحنی (مثل پژو 206) کاربرد دارد. استفاده از دستگاه مکش، پیش نیاز و تخصص صافکار را نیاز دارد تا بدون ریزش رنگ قطعه را صاف کند.

رنگ کوره ای یکی از اصطلاحات شغل صافکار (استخدام صافکار)

رنگ کوره ای، فقط توسط کارخانجات خودروسازی قابل انجام است که مجهز به اتاق رنگ و سیستم پخت رنگ هستند. تعمیرگاهها و صافکاریها، هرگز چنین بودجه ای در اختیار ندارند.

بعضی صافکارها برای تسریع در خشک شدن رنگ، از اشعه UV استفاده می کنند. این موضوع ارتباطی به رنگ کوره ای ندارد.

یکی از ویژگیهای رنگ کوره ای آن است که اگر در تماس با تینر فوری قرار گیرد (حتی چندین ساعت) ورآمده و حل نمی شود، اما رنگی که توسط صافکاری ها اجرا شده باشد (هر صافکاری) در اثر تماس با تینر فوری 20 هزار ور خواهد آمد.

پولیش خودرو یکی از اصطلاحات شغل صافکار (استخدام صافکار)

رنگ روی بدنه خودرو، در واقع 8 تا 10 لایه از رنگ است که روی هم قرار می گیرند و اصطلاحا روی ورق بدنه خودرو را پوشش می دهند، پولیش بدنه، یک لایه از این رنگ را بر می دارد و در نتیجه بدنه خودرو براقتر می شود، پولیش لزوما باید توسط متخصص انجام شود زیرا زمان بندی مشخصی برای پاک کردن مواد وجود دارد. انجام پولیش به دفعات، به رنگ بدنه آسیب می رساند.

واکس پولیش فرایندی شبیه به پولیش دارد ولی فقط بدنه را براق می کند اما لایه ای از رنگ را بر نمی دارد. کسانیکه می خواهند بدنه خودرو زیباتر جلوه کند، معمولا از واکس پولیش استفاده می کنند.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید