بیوگرافی کوچر بیرکار ریاضیدان ایرانی و برنده معتبرترین جایزه ریاضی جهان

کوچر بیرکار ریاضیدان ایرانی‌تبار متولد شهر مریوان استان کردستان است که بعد از مرحوم مریم میرزاخانی موفق شد به عنوان دومین ایرانی در تاریخ مهمترین جایزه جهان در حوزه ریاضیات را از آن خود کند. با آسمونی همراه باشید تا با این نابغه ریاضی بیشتر آشنا شوید .

بیوگرافی کوچر بیرکار :

کوچَر بیرکار ( به زبان کردی به معنی ریاضیدان مهاجر) متولد شده با نام فریدون درخشانی (زادهٔ ژوئیهٔ ۱۹۷۸، مریوان در استان کردستان) ریاضی‌دان ایرانی، پناهنده سیاسی و شهروند بریتانیا است.
وی که در دانشگاه کمبریج انگلستان به تدریس و پژوهش مشغول است تحصیلات کارشناسی خود را در رشته ریاضی در دانشگاه تهران سپری کرد.
بیرکار در سال ۲۰۱۸ به دلیل فعالیت و پژوهش در زمینه هندسه جبری برنده مدال فیلدز در شهر ریودوژانیروی برزیل شد.
کوچَر بیرکار، که نام او سابقاً فریدون درخشانی بود، کوتاه مدتی پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ در مریوان در استان کردستان ایران متولد شد. او سومین فرزند یک خانوادهٔ شش‌فرزندی است. پدرش چند کلاسی سواد دارد و مادرش هیچ‌گاه تحصیل نکرده‌است. خانوادهٔ او به کشت برنج، سبزیجات و گندم اشتغال دارند. بیرکار تحصیلاتش را تا دبیرستان در مریوان به پایان رساند. او دانشجوی سال آخر کارشناسی دانشگاه تهران بود که به انگلستان سفر کرد و در المپیاد ریاضی بین‌المللی دانشجویی در سال ۲۰۰۰ که در «یونیورسیتی کالجِ» لندن برگزار شد، موفق به دریافت جایزه سوم شد.
او در آنجا در پاسخ به مشکلات سیاسی به خاطر اقلیت کُرد بودن، درخواست پناهندگی سیاسی کرد. دولت بریتانیا او را در ناتینگهام جا داد. در یک سالی که طول کشید تا پروندهٔ بیرکار از سوی دولت بررسی شود، او با اعضای هیئت علمی دانشگاه ناتینگهام ملاقات کرد و پس از پذیرشِ درخواست پناهندگی‌اش در آنجا ثبت‌نام کرد.  بیرکار در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه ناتینگهام دکترا گرفت.

عمده کارهای تحقیقاتی بیرکار در زمینه هندسه جبری است. او به خاطر پژوهش‌هایش برندهٔ جوایز زیر شد:

جایزهٔ بنیاد ریاضی پاریس
جایزهٔ لورهولم
جایزهٔ مور برای مقاله پژوهشی ۲۰۱۶
مدال فیلدز، ۲۰۱۸

جایزه فیلدز کوچر بیرکار :

کوچر بیرکار در چهارشنبه ۱۰ مرداد/ ۱ اوت 2018 موفق شد به عنوان دومین ایرانی در تاریخ مهمترین جایزه جهان در حوزه ریاضیات را از آن خود کند . مدال فیلدز معتبرترین جایزه ریاضی دنیا است .

کوچر بیرکار جایزه خود را به ملت کردستان تقدیم کرد .

بیرکار در صفحه فیسبوک خویش به زبان کُردی با اشاره به شاعر نامدار کُرد «قانع» نوشته است: «دوست داشتم بر سر قبر وی بروم و بهش بگم غمگین نباش، کُردها هم می‌تواند پیشرفت کنند. بهش می‌گفتم در همان جایی که آسیابانی می‌کردی، به دنیا آمدم، در آنجا فکر کردن را یاد گرفتم، در همانجا عاشق ریاضی شدم، دوست داشتم سنگ قبر وی را می‌بوسیدم و بهش می‌گفتم دیگر در آرامش بخواب».

کوچر بیرکار و فرزندش

0/5 ( 0 نظر )


نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

نظر خودتان را ارسال کنید