بیوگرافی تیموتی شالامی بازیگر فیلم مرا با نامت صدا کن

      

تیموتی هال شالامی نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد برای « مرا با نامت صدا کن » است .
با آسمونی همراه باشید تا با این بازیگر خوش آتیه بیشتر آشنا شوید .

بیوگرافی تیموتی شالامی :

تیموتی هال شالامی زادهٔ ۲۷ دسامبر ۱۹۹۵ ، هنرپیشه اهل ایالات متحده آمریکا است. شالامی در آخرین روزهای سال ۱۹۹۵، در نیویورک از پدری فرانسوی و مادری آمریکایی متولد شد. او تابعیت فرانسوی-آمریکایی دارد. شالامی کار خود را با بازی کردن در فیلم‌های کوتاه آغاز کرد و سپس در سریال «میهن» نقش آفرینی کرد. او در سال ۲۰۱۴ با بازی در فیلم «مردان، زنان و فرزندان»جیسون ریتمن در سینما آغاز بکار کرد و در همان سال در فیلم علمی-تخیلی «میان ستاره ای» به کارگردانی کریستوفر نولان بازی کرد .

تیموتی در سال ۲۰۱۷ با بازی در فیلم‌های لیدی برد به کارگردانی گرتا گرویگ، متخاصمان از اسکات کوپر و نهایتاً با بازی در نقش اول فیلم لوکا گوادانینو به اسم مرا با نام خودت صدا بزن توجه بسیار زیادی را به خود جلب کرد. برای بازی در فیلم گوادانینو او تحسین منتقدین و اصحاب رسانه را برانگیخت و نامزد جایزه‌های اسکار ،گلدن گلاب، اتحادیه بازیگران سینما، بفتا و انتخاب منتقدین بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.او سومین بازیگر مرد جوان نامزد شده در این شاخه و جوانترین از سال ۱۹۳۹ است .

شالامی تجربه بازی در تئاتر را نیز دارد. او در نمایش فرزند ولخرج نوشته جان پاتریک شنلی به روی صحنه رفت و به خاطر هنرنمایی اش نامزد جایزه لوسیل شد .

زندگی شخصی شالامی :

شالامی در منطقه هلزکیچن منهتن متولد شد. پدر فرانسوی او متولد لیل فرانسه است و مادرش از یهودی‌های آمریکایی است که اجدادش به یهودی‌های روسی و اتریشی برمیگردد که به نیویورک مهاجرت کرده‌اند. او از مؤسسه هنرهای جوانان فارغ‌التحصیل شده‌است و با توصیه‌ها و مشورت‌های کلیر دانس همبازیش در سریال میهن مستقیماً بعد از دبیرستان برای حضور در دانشگاه کلمبیا ثبت نام کرد. اما پس از گذشت یکسال و بخاطر راحت تر پیگیری کردن حرفه بازیگری اش به دانشگاه نیویورک رفت.

بعنوان یک کودک بازیگر او در چندین تبلیغ و دو فیلم کوتاه ترسناک حضور داشت و سپس با حضور در نقش یک قربانی قتل در سریال پلیسی نظم و قانون (۲۰۰۹) در تلویزیون آغاز بکار کرد. در همان سال ۲۰۰۹ او نقشی کوتاه در فیلمی تلویزیونی که برای شبکه سی.بی. اس ساخته شده بود حضور داشت. در سال ۲۰۱۱ او در تئاترهای خارج از برادوی آغاز بکار کرد. در سال ۲۰۱۲ او با حضور در سریالهای Royal Pains و میهن که مورد تحسین منتقدان قرار گرفت، بازی کرد. در ۲۰۱۴ او در نقش تام کوپر، پسر متیو مک کاناهی در فیلم میان ستاره‌ای به کارگردانی کریستوفر نولان بازی کرد. در سال ۲۰۱۵ او با بازی در فیلم «یک و دو» در نقش زک بازی کرد. این فیلم در جشنواره فیلم برلین به نمایش درآمد. در ۲۰۱۵ در فیلم «عاشق کوپرها باش» در کنار دایان کیتون و جان گودمن ایفای نقش کرد که تحسین چندی از منتقدین را در پی داشت.
او همچنین در فیلم سینمایی «خانم استیونس» (۲۰۱۶) بازی کرد و مورد تحسین قرار گرفت و استیون هولدن منتقد نیویورک تایمز او را با جیمز دین مقایسه کرد.

در ۲۰۱۷ در فیلم لوکا گوادانینو به اسم مرا با نامت صدا کن که از روی رمانی به همین نام نوشتهٔ آندره آسیمان است، همراه با (آرمی همر) نقش آفرینی کرد. این فیلم در جشنواره فیلم ساندنس به نمایش درآمد که بازی شالامه تحسین منتقدان را در پی داشت.او برای بازی در این فیلم نامزد بهترین نقش مکمل درام در گلدن گلاب و همچنین بهتزین نقش مکمل در اسکار شد. و در ادامه ۲۰۱۷ در فیلم «شبهای داغ تابستانی» ظاهر شد. و در پایان سال ۲۰۱۷ فیلم لیدی برد به کارگردانی گرتا گرویگدر کنار سیرشا رونان ایفای نقش کرد.

شالامی دو فیلم برای اکران در سال ۲۰۱۸ پیش رو دارد: «پسر زیبا» در کنار استیو کارل بازی می‌کند. این فیلم از روی رمانی به همین نام که خاطرات دیوید شف است ساخته شده. همچنین در فیلم «یک روز بارانی در نیویورک» به کارگردانی وودی آلن در کنار سلنا گومز، ال فانینگ، جود لا و لیو شرایبر همبازی شده‌است. در فوریه ۲۰۱۸ خبرگزاری ددلاین خبر از حضور شالامه در پروژه پلن بی اینترتینمنت به اسم «شاه» داد که در آن شالامه در نقش هنری پنجم پادشاه انگلستان نقش آفرینی خواهد کرد و فیلمبرداری از ژوئن ۲۰۱۸ آغاز خواهد شد.

تیموتی شالامی در فیلم مرا با نامت صدا کن

فیلم مرا با نامت صدا کن :

“مرا با نامت صدا کن” داستانی سرراست از بزرگ‌شدن است که بهترین لحظات آن زمانی رقم می‌خورند که روابط میان الیو و الیور، و الیو و پدرش، معنایی فراتر از ظاهر روزمره‌ به خود می‌گیرند، و گواداگنینو روایتی بسیار زیبا برای آن‌ها می‌یابد. لطافت عاشقانه این فیلم، توام است با کراس‌فیدهای رویایی، فوکوس‌های نرم و موسیقی دیجیتال در عمق موسیقی متن غیر‌دیجیتال (در میان آن‌ها دو آهنگ جدید از “سوفجان استیونز” و “ماریس راول” به نام‌های “یک قایق” و “اقیانوس” نیز شنیده می‌شوند). فیلم‌برداری گواداگنینو گاه خارق‌العاده می‌شود، بازیگرانش مانند اثری هنری در جای خود قرار دارند، همچون مجسمه‌هایی که آقای پرلمان از مدیترانه با خود می‌آورد. این بیشتر از همه در مورد الیور صادق است، آدونیس بزرگی که از آن سوی مرزها نزد الیو آمده است. گواداگنینو طوری او را در قاب تصویرش جای می‌دهد، که می‌خواهد الیو او را ببیند، قاب شده در درها و پنجره‌ها در حالی که نور خورشید تابستانی چهره‌اش را روشن کرده است.

جوایز تیموتی شالامی :

۲۰۱۸ اسکار مرا با نامت صدا کن بهترین بازیگر نقش اول مرد نامزدشده
۲۰۱۸ اتحادیه بازیگران سینما مرا با نامت صدا کن بهترین بازیگر نقش اول مرد نامزدشده
۲۰۱۸ گلدن گلوب مرا با نامت صدا کن بهترین بازیگر نقش اول مرد نامزدشده
۲۰۱۸ انتخاب منتقدین مرا با نامت صدا کن بهترین بازیگر نقش اول مرد نامزدشده
۲۰۱۸ بفتا مرا با نامت صدا کن بهترین بازیگر نقش اول مرد نامزدشده

شالامی در فیلم یک روز بارانی در نیویورک در کنار سلنا گومز

3.5/5 ( 2 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید