طلاق توافقی چگونه است

طلاق توافقی به طلاقی گفته می شود که زوجین بنا به رضایت دو طرفه نسبت به انجام آن اقدام می نمایند. در این صورت طرفین باید نسبت به تمامی حق و حقوق فی مابین اعم از مهریه ، نفقه ، اجرت المثل ، جهیزیه ، فرزند تعیین تکلیف نمایند . ضمن امضای صورت جلسه ای به توافق برسند.

چنان چه طرفین تمایل داشته باشند این موضوع را وکالتا به این معنی که با داشتن وکیل انجام دهند، با حضور در دفاتر وکالت وکالتنامه و صورت جلسه ی تنظیمی توسط وکیل را امضا کرده و وکیل طلاق توافقی به وکالت از آن ها نسبت به انجام طلاق اقدام می نماید که تبعا این امر مستلزم پرداخت هزینه هایی از سوی موکل یعنی زوجین می باشد .

این هزینه ها به دو دسته تقسیم می شود . بخش اول هزینه حق الوکاله و بخش دوم هزینه های دادرسی می باشد که خود این هزینه دادرسی نیز شامل هزینه ثبت دادخواست ، آزمایش بارداری و ثبت و اجرای صیغه طلاق می شود . پس تمامی این هزینه ها اعم از حق الوکاله و هزینه دادرسی بر عهده طرفین می باشد .

در رابطه با هزینه حق الوکاله بعضا اشخاصی اعم از حقوقی و حقیقی فسخ هایی را اعلام می کنند که صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و جهت جذب موکل می باشد که ابتدا با بیان قیمت حداقلی بابت حق الوکاله نسبت به جذب موکل اقدام می نمایند و سپس در خلال کار مبالغی اضافه تر تحت عنوان هزینه دادرسی دریافت می نمایند. گروه وکلای تهران این افتخار را دارد که خلاف این رویه مردم و جامعه وکالت عمل می نماید و پرونده های طلاق توافقی را در بازه زمانی حداکثر ۵ روز با یک قیمت ثابت قبول انجام می نماید .

مراحل طلاق توافقی :

امروزه از مسائل مهم زندگی انسان ازدواج است؛ که متأسفانه گاهی اوقات به طلاق توافقی و جدایی زن و شوهر منجر می گردد. همان طور که از اسم آن پیداست؛ طلاق توافقی یعنی زن و شوهر در تمام موضوعات مشترک زندگی و چگونگی رسیدن به طلاق از یکدیگر به توافق رسیده اند.

مراحل طلاق توافقی به این صورت است که؛ بعد از ثبت دادخواست، دادگاه صالح بر اساس آدرس محل سکونت مشترک زوجین تعیین می‫شود. بعد از تعیین دادگاه و شعبه‌ی مربوطه برای زوجین پیامکی ارسال می‫شود که در آن شعبه‌ مربوطه و تاریخ رسیدگی و مراجعه مشخص می‫شود. زن و شوهر هر دو باهم باید در تاریخ مقرر به شعبه رجوع کنند و در جلسه‌ رسیدگی حاضر شوند و خواسته‌ خود مبنی بر صدور گواهی عدم امکان سازش یا طلاق توافقی را مطرح نمایند و در همین جلسه قاضی دادگاه طرفین را به داوری ارجاع می‫هد.

اجرا گذشتن مهریه :

مهریه که فقط مختص دین اسلام است و در ادیان دیگر مانند آن دیده نمی‌شود، بعد ازخطبه ی عقد زن مالک آن می‌شود . و به عنوان دینی برگردن مرد قرار می‌گیرد و هر زمان که بخواهد چه طول زندگی مشترک و چه در زمان طلاق می‌تواند آن را درخواست کند. یعنی حتی یک روز بعد از عقد نکاح هم زن میتواند مهریه خود را از مرد مطالبه کند. به همین دلیل است که آن را عندالمطالبه می‌گویند‌ و در سند ازدواج نیز  با همین عنوان ذکر می‌شود .

برای اجرا گذاشتن مهریه اگر مهریه عندالاستطلاعه باشد زن برای مطالبه این مهریه باید ثابت کند که مرد توانایی مالی برای پرداخت مهریه دارد و اگر مرد مال و اموال و یا دارایی نداشته باشد؛ زوجه علاوه بر اینکه نمیتواند این مهریه را از مرد بگیرد حکم جلب شوهرش را هم نمیتواند بگیرد.

منبع : http://talagh-tavafoghi.com


نظر خودتان را ارسال کنید