بزرگ ترین ستاره کروات ها در جام های جهانی ; کرواسی چگونه به نیمه نهایی جام جهانی رسید؟

داور شوکر ؛ بزرگ ترین ستاره کروات ها در جام های جهانی/ اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

کرواسی چگونه به نیمه نهایی جام جهانی رسید؟

 

به گزارش ورزشی آسمونی ، کرواسی ستارگان زیادی به فوتبال جهانی معرفی کرده است اما هیچ یک از آنها در جام جهانی به افتخارات داور شوکر دست نیافته است. شوكر در كشور یوگسلاوی سابق و در شهر «اوسیك» رشد كرد. هیچ كسی در استعداد او شك نداشت و شوكر در 16 سالگی به تیم اول شهر راه پیدا كرد. در جریان جام جهانی زیر 20 سال كه در سال 1987 در شیلی برگزار شد، شوكر به عنوان رهبر خط حمله تیم ملی انتخاب شد. یوگسلاوی در آن رقابت‌ها تیم فوق‌العاده‌ای داشت و می‌توان اسامی بازیكنانی چون شوكر، پروزینچكی، بوبان، میاتوویچ، استیماچ و … را در آن تیم مشاهده كرد. یوگسلاوی با پیروزی مقابل آلمان‌غربی در ضربات پنالتی، جام را بالای سر می‌برد و شوكر با شش گل زده به عنوان دومین گلزن برتر رقابت‌ها انتخاب می‌شود.

با این حال، آن تیم بزرگ هیچ‌گاه فرصت نكرد به افتخاراتی كه شایسته آن بود، دست یابد. زاگرب در حال حاضر، شهری پویا و پایتخت یكی از جدید‌ترین اعضای اتحادیه فوتبال اروپاست اما این شهر در سال 1991 و با فروپاشی یوگسلاوی، به دامان جنگ و ناآرامی‌ افتاد و وضعیتی بغرنج پیدا كرد. بازیكنان یوگسلاو مجبور شدند كه تیم‌های ملی جدید خود را انتخاب كنند. گروهی از آن‌ها یوگسلاوی جدید را برگزیدند كه شامل كشورهای صربستان و مونته‌نگرو بود. اما شوكر به كرواسی وفادار ماند.

 

با متوقف شدن جنگ، كرواسی برای اولین بار به عنوان كشوری مستقل در جام جهانی 1998 فرانسه شركت كرد. كرواسی در گروه خود مقابل جامائیكا و ژاپن پیروز شد و شوكر نیز در هر دو مسابقه گلزنی كرد. به این ترتیب صعود كروات‌ها به دور دوم حتمی شد تا باخت به آرژانتین نیز تأثیری در این صعود نداشته باشد. آنها در مرحله دوم رومانی را با پنالتی شوكر از پیش روی برداشتند و برای راهیابی به مرحله نیمه‌نهایی مقابل آلمان قرار گرفتند. شوكر درباره آن بازی می‌گوید: «فكر می‌كنم ژرمن‌ها ما را دست‌كم گرفته بودند. آن‌ها فكر می‌كردند كه قوی‌تر از ما هستند و شاید هم طبیعی بود كه چنین تفكری داشته باشند. اما ضرب‌المثلی وجود دارد كه می‌گوید «از بین تمام چیزهای بی‌اهمیت دنیا، فوتبال از همه‌ مهم‌تر است!» در فوتبال، تیم‌های بهتر یا ثروتمندتر، همیشه برنده نیستند و تیم‌های كوچك‌تر و گمنام‌تر نیز برای برنده شدن شانس دارند. جذابیت فوتبال به این است كه یك كشور كوچك می‌تواند كشوری صاحب‌نام و مشهور را پشت سر بگذارد. ما این را ثابت كردیم و پس از آن بود كه مردم آرام‌آرام به ما احترام گذاشتند.» كرواسی نتیجه‌ای قاطع به دست آورد. آن‌ها در آن روزها در اوج بودند و كاری از دست ژرمن‌ها برنیامد.

وقتی در نیمه اول «كریستین ورنز» به دلیل خطا بر روی شوكر اخراج شد، نتیجه نهایی اجتناب‌ناپذیر به نظر رسید. شوكر درباره اخراج ورنز چنین اعتقاد دارد: «ما در نیمه اول بسیار عالی بودیم. كارت قرمزی هم كه به ورنز داده شد، كاملاً درست بود. هنوز هم وقتی به آن لحظه فكر می‌كنم، پایم درد می‌گیرد! آن مسابقه را (3ـ0) بردیم و این نتیجه برایمان همچون خواب و خیال بود! آن پیروزی، درخشان‌ترین اتفاقی بود كه در فوتبال كرواسی اتفاق افتاده بود و آن شب، یكی از بهترین شب‌های زندگی همه ما شد. آن شب در شهر لیون، كروات بودن واقعاً مایه افتخار بود!»

كرواسی در نیمه‌نهایی و در شهر پاریس به مصاف فرانسه رفت. كشوری با جمعیتی كمتر از پنج میلیون نفر و قدمتی كمتر از 10 سال، به نیمه‌نهایی جام جهانی صعود كرده بود. با این وجود شاگردان میروسلاو بلاژویچ و برانكو ایوانكوویچ از تیم میزبان هراسی نداشت و كمی پس از شروع نیمه دوم، شوكر كروات‌ها را پیش انداخت.

اما فرانسه پس از دریافت این گل، به شكلی به گل رسید كه هیچ كس انتظارش را نداشت. شوكر می‌گوید: «مهاجمان درجه یك فراوانی در آن تورنمنت حضور داشتند. حتی اگر بازیكنی برای چند ثانیه وارد میدان می‌شد، می‌توانست به خودش افتخار كند. ما در مقابل فرانسه میزبان شكست خوردیم و به نظر من، آن‌ها بهترین فوتبال در آن تورنمنت را به نمایش گذاشتند. حقیقت این است كه از دو گل «لیلین تورام» بسیار متاسفم. زیرا پس از آن، هرگز ندیدم كه برای یوونتوس یا فرانسه گلزنی كند! این مسأله هنوز هم مرا آزار می‌دهد.»

كرواسی سرانجام مقام سوم جام جهانی را به خود اختصاص داد و داور شوكر با 6 گلی كه به ثمررساند، كفش طلای بهترین گلزن جام را به خود اختصاص داد. او تا سال 2002 به فوتبال ادامه داد و پس از آن، وارد دنیای مدیریت فوتبال شد. كرواسی نیز هرگز نتوانست موفقیت‌های آن تابستان مشهور را تكرار كند.

شاید امسال زمان تکرار موفقیت های نسل شوکر فرا رسیده باشد!

منبع: اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید