نتیجه ای که طلسم آن در روسیه هم نشکست!

تنوع نتایج در جام جهانی 2018 /   اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

نتیجه ای که طلسم آن در روسیه هم نشکست!

 

به گزارش آسمونی ، دیدار فرانسه و کرواسی با ثبت 6 گل در دیدار نهایی، به یکی از پرگل ترین مسابقات فینال در تاریخ جام های جهانی تبدیل شد. درست مشابه نتایج فینالهای 1930، 1938 و 1966 و یک گل کمتر از فینال سال 1958. با این حال تعداد 169 گلی که از خط دروازه ها عبور کرد، آمار قابل توجهی را برجای گذاشت که با هم مرور می کنیم. جام جهانی روسیه، جامی متنوع از نظر نتیجه بود. با این حال در این جام هم یک نتیجه هرگز به دست نیامد!

از صفر گل تا هفت گل

جام جهانی 2018 از لحاظ تنوع نتایج، یکی از متنوع ترین مسابقات در ادوار جامهای جهانی بوده است. در این رقابت ها از صفر گل تا 7 گل در یک مسابقه را شاهد بودیم. برای مثال در بازی فرانسه و دانمارک گلی از خط دروازه ها عبور نکرد. اما سایر تعداد گلها در مسابقات مختلف چنین بود

یک گل: دیدار ایران و مراکش، فرانسه و بلژیک و…

دو گل: دیدار فرانسه و اروگوئه، ایران و پرتغال و….

سه گل: کرواسی و انگلیس، کرواسی و آرژانتین و…

چهار گل: اسپانیا و مراکش، روسیه و مصر و..

پنج گل: روسیه و عربستان، بلژیک و ژاپن

شش گل: اسپانیا و پرتغال، فرانسه و کرواسی

هفت گل: انگلیس و پاناما، بلژیک و تونس، فرانسه و آرژانتین

به این ترتیب این جام را می توان با جام جهانی 1962 مقایسه کرد که از لحاظ تنوع تعداد گل در مسابقات مختلف، از صفر گل تا هشت گل در مسابقات آن دیده می شد. تنها تفاوت آن مسابقات با رقابت های امسال در این بود که در دیدار شوروی و کلمبیا هر کدام از دو تیم 4 بار گلزنی کردند تا یک مسابقه هشت گله نیز در رقابت های آن دوره دیده شود.

اما جام جهانی 1954 از این حیث متنوع تر از سایر ادوار بود. به گزارش آسمونی ، در مسابقات آن دوره رقابت ها خبری از دیدار بدون گل نبود. سایر مسابقات این گونه خاتمه یافتند:

یک گل: فرانسه و یوگسلاوی

دو گل: برزیل و یوگسلاوی

سه گل: سوییس و ایتالیا

چهار گل: اتریش و اروگوئه

پنج گل: برزیل و مکزیک

شش گل: مجارستان و اروگوئه

هفت گل: ترکیه و کره جنوبی

هشت گل: بلژیک و انگلیس

نه گل: مجارستان و کره جنوبی

یازده گل: مجارستان و آلمان

دوازده گل: اتریش و سوییس

تا جام جهانی 1954 از لحاظ متنوع بودن تعداد گل در بازیهای مختلف، جالب ترین آمار را برجای گذاشته باشد.

نتایج طلسم شده

اما جام جهانی 2018 یک رکورد جالب دیگر نیز داشت. در دیدار فرانسه و آرژانتین برای نخستین بار در طول 90 دقیقه در دیدارهای تاریخ جام جهانی، یک مسابقه(4-3) به پایان رسید. جالب این که هر بار نتیجه مسابقه ای در جامهای جهانی شده، این نتیجه در وقت های اضافی به دست آمده است. مثلا در نیمه نهایی سال 1970 دو تیم آلمان و ایتالیا(1-1) به تساوی رسیدند اما در وقت های اضافی این ایتالیا بود که(4-3) برنده شد. به گزارش آسمونی ، در مسابقه یک هشتم نهایی جام جهانی 1986 دو تیم بلژیک و شوروی هم (2-2) مساوی شدند تا بلژیک در وقت های اضافی(4-3) حریف خود را از پیش رو بردارد.

عجیب آن که تا به حال در هیچ یک از مسابقات تاریخ جام جهانی، نتیجه(6-2) به دست نیامده است. امسال در دیدار انگلیس و پاناما، و همچنین در دیدار بلژیک و تونس، نتیجه تا آستانه(6-2) پیش رفت. ولی هرگز این نتیجه به دست نیامد. چهار سال پیش هم که فرانسه(5-2) سوییس را شکست داد، گل کریم بن زما درست لحظه ای پس از سوت پایان بازی توسط داور وارد دروازه سوییس شد تا فرانسه هرگز به گل ششم خود دست پیدا نکند!

منبع: اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید