چگونه یک ژورنال معتبر برای چاپ مقاله پیدا کنیم

انتشار دستاوردهای محققان در قالب مقاله در مجلات معتبر اهمیت ویژه;ای دارد. زیرا دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و یا در دانشگاه;های خارج از کشور را دارند و یا اساتید دانشگاه;ها که می;خواهند امتیاز پژوهشی و درجه علمی خود را بالا ببرند، بیش از هر شخص دیگری به <a href=”https://isijournal.net/posts/411″>چاپ مقاله</a> <span style=”line-height:115%”>در مجلات معتبر نیاز دارند. اما با توجه به اینکه حجم مقالات علمی ارائه شده توسط محققان روز به روز در حال افزایش است، بنابراین حجم مجلات علمی معتبر که در زمینه چاپ مقالات فعالیت می;کنند نیز افزایش یافته است. این امر انتخاب مناسب;ترین مجله برای چاپ مقاله را برای محققان بخصوص افرادی که در این زمینه تازه;کار هستند دشوار کرده است. لذا برای اینکه بهترین و مناسبترین مجله برای چاپ مقاله انتخاب شود، باید به نکات زیر توجه کرد.

یکی از مهم;ترین مسائلی که در انتخاب مجله باید به آن توجه کرد، نوع مجله است. مجلات در حالت کلی به انواع مختلفی از جمله و خارجی، مجلات علمی ترویجی و مجلات علمی تخصصی تقسیم می;شوند. از آنجاییکه مجلات ایندکس;های مختلفی دارند، پس باید از نمایه شدن مجلات در مؤسسات معتبر اطمینان حاصل کرد. در ادامه به بیان چند نمونه از مهم;ترین ایندکس;های مجلات می;پردازیم:

برای کسب اطمینان از ایندکس بودن یک مجله در مؤسسه تامسون رویترز می;توان به سایت زیر مراجعه کرد:

http://science.thomsonreuters.com/mjl

برای جستجوی مجلات ایندکس شده در مؤسسه اسکوپوس می;توان از سایت زیر استفاده کرد:

http://www.scimagojr.com/journalsearch.php

مجلات ایندکس شده را نیز می;توان در سایت زیر مشاهده کرد:

http://mjl.isc.gov.ir

یکی دیگر از موارد مهم در انتخاب مجله، امتیازی است که برای چاپ در آن مجله درنظر گرفته می;شود که این امتیاز در مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت است.

از مهم;ترین موضوعات قابل توجه در انتخاب مجله که نسبت به سایر موارد از اهمیت ویژه;ای برخوردار است این است که حوزه فعالیت مجله انتخابی باید با موضوع مقاله هماهنگی داشته باشد. با توجه به اینکه اکثر مجلات معتبر تخصصی هستند و در قسمت اسکوپ خود رشته و گرایشی که پذیرش می;کنند را مشخص کرده اند و فقط به داوری، پذیرش و چاپ مقالات مرتبط با موضوع فعالیتشان می;پردازند لذا باید در این مورد دقت بسیاری کرد. زیرا در غیر اینصورت مقاله ارسالی بلافاصله از طرف سردبیر مجله برگشت داده می;شود.

از طرفی مجلات از نظر اعتبار در سطوح متفاوتی قرار دارند. بعنوان مثال اعتبار مجلات که خود به دو نوع ایمپکتدار و بدون ایمپکت تقسیم شده اند، بر اساس ضریب تأثیر یا همان ایمپکت فاکتور ارزیابی می;شود. بر این اساس مجلاتی که دارای ایمپکت فاکتور هستند از اعتبار بیشتری نسبت به سایر مجلات برخوردارند. هر چه این ضریب بالاتر باشد، اعتبار بیشتر و بدنبال آن داوری سخت تر و زمان;برتر خواهد بود.

از آنجاییکه مجلات تقلبی که با جعل عنوان مجلات معتبر محققان را گمراه می;کنند و برای چاپ مقاله گاهاً مبالغ هنگفتی از آن;ها دریافت می;کنند افزایش یافته است، لذا آشنایی با راه;هایی که مجلات معتبر را از مجلات جعلی تشخیص می;دهد بسیار حائز اهمیت است. لیست مجلات نامعتبر و جعلی توسط دانشگاه آزاد، وزارت علوم و وزارت بهداشت در بازه زمانی معین اعلام می;شود تا محققان بتوانند با مراجعه به آن از جعلی بودن یا نبودن مجله اطمینان حاصل کنند.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید