تیم های داوری جام جهانی از نگاه رییس دپارتمان داوری فیفا

تیم های داوری جام جهانی از نگاه رییس دپارتمان داوری فیفا /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

ماسيمو بوساكا: داوران به بازي جوانمردانه بازیکنان نیاز دارند

 

به گزارش آسمونی ،  جام جهاني فوتبال، نقطه اوج اين ورزش محبوب است. بهترين تيمهاي دنيا درجام جهاني حضور دارند و منطق حكم مي‌كند كه بهترين داوران دنيا، مسابقات اين تيمها را قضاوت كنند. اما اين داوران را چگونه مي‌توان به اوج آمادگي رساند؟ اين كار بر عهده ماسيمو بوساكا است. بوساكا- كه خودش زماني داور برجسته‌اي بود. در حال حاضر رياست دپارتمان داوران فيفا را بر عهده دارد. اما او با چه سوابقی این پست را به دست آورد؟

یک سیسیلی در بین داوران سوییسی

بوساکا متولد ششم فوریه 1969 در بلینزونا واقع در کشور سوییس است؛ پسری از خانواده ای ایتالیایی که متعلق به جزیره سیسیل بودند. ماسیمو در دوران ابتدایی فوتبال خود، نه به عنوان یک داور بلکه به عنوان یک بازیکن در دسته های پایین تر استان تیسینو توپ زد اما بعدها به داوری روی آورد و  کار قضاوت در سوپرلیگ سوییس را از سال 1996 آغاز کرد. تنها سه سال لازم بود تا او وارد لیست داوران فیفا شود و از آن زمان تا سال 2011 در تمامی مسابقات مهم داخلی و بین المللی، او در رقابت های فراوانی سوت زد تا این که در جولای 2011 به عنوان رییس دپارتمان داوری فیفا انتخاب شد.

 

بوساکا اولین فینال زندگی خود را در سال 2007 سوت زد. فینال جام یوفا در همپدن پارک گلاسکو و مسابقه دو تیم اسپانیایی اسپانیول و سویا. رقابتی که 2 بر 2 تمام شد و سرانجام سویا در ضربات پنالتی(3-1) به برتری دست یافت. بوساکا در این مسابقه به سه بازیکن سویا کارت زرد داد و در دقیقه 68 با دادن کارت زرد دوم به مویسس هورتادو هافبک دفاعی اسپانیول، وی را از زمین اخراج کرد.

قضاوت در یورو و جام کنفدراسیون ها

یک سال بعد نوبت به قضاوت در یورو رسید و بوساکا با توجه به حذف سوییس میزبان در همان دور نخست رقابت ها، فرصت کرد که تا مراحل بالای مسابقات قضاوت کند. وی در گروه سوم بازی هلند و رومانی را قضاوت کرد و همچنین در گروه چهارم داور بازی سوئد و یونان بود. به گزارش آسمونی ،  آخرین قضاوت او در نیمه نهایی بود؛ جایی که بازی آلمان و ترکیه را سوت زد.

در سال 2009 بوساکا افتخار قضاوت در فینال لیگ قهرمانان اروپا را نیز به دست آورد. فینالی که بین بارسلونا و منچستریونایتد برگزار شد. در همان سال او برای قضاوت در جام کنفدراسیون ها هم انتخاب شد و دیدار برزیل و آفریقای جنوبی در نیمه نهایی را سوت زد. مسابقه ای که در روز 25 ژوئن در ژوهانسبورگ برگزار شد و با برتری(1-0) برزیل خاتمه یافت.

 

به گزارش آسمونی ،  بوساکا دو بار هم دار جام جهانی قضاوت کرد. در سال 2006 آلمان در برد(4-0) اسپانیا مقابل اوکراین، در تساوی(2-2) انگلیس و سوئد و سرانجام در بازی آرژانتین و مکزیک. مسابقه ای که در وقت قانونی(1-1) تمام شد و هرچند آرژانتین در وقت اضافی برنده شد، اما تصمیم بوساکا در اخراج نکردن گابریل هاینتزه مدافع آرژانتین در همان نیمه اول، هم به ضرر مکزیک تمام شد و هم به ضرر خودش برای قضاوت در ادامه مسابقات! چهار سال بعد او در جام جهانی آفریقای جنوبی به دنبال خطای ایتملنگ خونه دروازه بان افریقای جنوبی روی لوییس سوارز، این دروازه بان را از زمین اخراج کرد تا برای اولین و آخرین بار، دروازه بان دوم یک تیم از زمین اخراج شود. به دنبال این اخراج اروگوئه صاحب یک پنالتی هم شد و با برد(3-0) مقابل میزبان، زمینه حذف افریقای جنوبی فراهم شد.

با این تجربیات، بوساکا در حال حاضر شرایط داوران جام جهانی را به خوبی می داند.

تیم ملی داوران

او درباره تيم ملي داوران چنين مي‌گويد: «براي توصيف اين پروژه مي‌توان بگويم كه ما درون فيفا، يك تيم ملي داوري تأسيس كرده‌ايم. تيم ملي داورها ذهنيتي مثل تيمهاي ملي كشورها دارد. ما زمان زيادي براي ديدن داورها نداريم. ما آنها را  در تورنمنت‌هايي مثل جام جهاني يا سمينارهاي داوري فيفا مي‌بينيم. ولي واقعيت اين است كه نمي‌توانيم دفعات زيادي در كنار هم حضور داشته باشيم. براي همين  است كه چند آموزگار داوري داريم كه از طرف ما، در مناطق مختلف دنيا، كار مي كنند.»

 

انتخاب 52 گروه

در شروع فرآيند، 52 گروه سه نفره داوري انتخاب مي‌شوند. در جام جهانی نیز 25 گروه 3 نفره و 8 گروه جايگزين براي قضاوت در جام جهاني انتخاب شده‌اند. اما داورهاي انتخاب شده بايد بيش از  هر چيز از نظر بدني آماده باشند. بوساكا معتقد است: «داورها بايد در روزگار كنوني، آگاهي بسياري داشته باشند. زيرا بازيكنان كنوني، بسيار مي دانند. داوران در ميدان، خودشان هستند و تنها خودشان! در صورتي كه بازيكنان در تيمهاي 11 نفره بازي مي‌كنند. براي همين  است كه داوران علاوه بر آمادگي بدني، بايد هوش فراواني هم داشته باشند. ما از داوران ، انتظارات زيادي داريم و آنها بايد تلاش زيادي كنند تا هميشه در بهترين زمان ممكن، در بهترين مكان ممكن، قرارداشته باشند.به گزارش آسمونی ،   هر چه جايگيري يك داور، بهتر باشد، اعتبار او نيز افزايش پيدا مي‌كند. وقتي  بازيكني خطا مي‌كند. حتي اگر خطایش چندان آشكار هم نباشدـ وقتي برگردد و داور را در نزديكي خود ببيند، با خودش مي‌گويد كه حتماً داور، خطا را به وضوح ديده است.»

برنامه سه ساله

اين داوران نخبه سه سال قبل از جام جهانی انتخاب شدند و با حضور در برنامه تربيت داوران فيفا، در تمامي تورنمنت‌هاي رده‌هاي سني فيفا كه از آن تاريخ به بعد برگزار شد، سوت زدند. حضور در چنين تورنمنت‌هايي براي آماده ساختن داوران، فرصتي ايده‌آل بود. چون به بوساكا و تيمش امكان داد تا پيشرفت داوران را زير نظر گيرند. بوساكا درباره جلسات داوران مي‌گويد: « اين كار ضروري است چون متأسفانه داوران اشتباه مي‌كنند. آنها مثل همه ما جايزالخطا هستند. اما اين اشتباهات بايد تعليل شوند تا مشخص شود به چه علتي رخ داده‌اند. نمي‌شود فقط به داوران بگوييم كه اشتباه كرده‌اند؛ بلكه بايد كاري كرد كه او متوجه شود دليل اشتباهش چه بوده است؟ مثلاً اين كه جايگيري او خوب نبوده است يا زاويه ديد خوبي نداشته است؟ در اين جلسات، ما مسائل مختلف را با داوران در ميان مي‌گذاريم و سعي مي‌كنيم كه آنها علت اشتباهات خود را متوجه شوند. ما به داوران اجازه مي‌دهيم حرف بزنند و سعي مي‌كنيم آنها را مجبور كنيم تا به نكات مختلف بازي فكر كنند و در مورد تمام  اتفاقات بازي به يك ارزيابي درست  برسند.»

 

تخصصی به نام کمک داوری

در گذشته براي تورنمنت‌هاي بزرگ. فقط داوران وسط را انتخاب مي‌كردند و از آنها انتظار داشتند كه وقتي در مركز ميدان سوت نمي‌زنند. نقش كمك داور را برعهده بگيرند. اما اين تجربه موفق نبود. چرا كه كار كمك داورها، كار خاصي است و به آموزش و تمرين  مجاز نياز دارد. براي همين، حالا به انتخاب تيمهاي سه نفره تأكيد مي‌شود. او می گوید: «بله! من در دوران داوري‌ام، مدتي كمك داور بودم. ولي متوجه شدم كه براي آن كار، ساخته نشده‌ام. وقتي داخل ميدان بودم،  نسبت به وقتي كه در كنار خط مي‌دويدم. احساس راحتي بيشتري  مي‌كردم.  زيرا كار  كمك داور،  خيلي سخت است. ما امروز از كمك داوران مي‌خواهيم زماني كه توپ از فاصله 50 يا 60 متري شوت مي‌شود، به توپ نگاه كنند و در همان حال، موقعيت مهاجم و مدافع را زير نظر داشته باشند و تشخيص دهند كه مهاجم در لحظه شوت، در آفسايد قرار داشته يا خير؟»

 

نياز به بازي جوانمردانه و احترام در فوتبال

به گزارش آسمونی ،  داوران جام جهاني از بیش از 40 كشور دنيا انتخاب شدند و تا ماه ژوئن خود را به اوج آمادگی رساندند. وقتي كه چشم جهانيان به آنها دوخته مي‌شود و براي تمام تصميمات آنها، حرف و حديث پيش مي‌آيد. داوران بيش از هر چيز به همكاري بازيكنان نياز دارند. بوساكا نيز به اين مسأله اذعان دارد. «ما به شدت زحمت مي‌كشيم و كاملاً آماده مي‌شويم ولي همان طوركه قبلاً در يك جلسه گفته‌ام، بازيكنان مي‌توانند تصميم بگيرند كه بدرفتاري كنند، خطاهاي شديد انجام دهند يا به منظور پيروز شدن دست به شبيه‌سازي بزنند. تشخيص اين خطاها براي داور ساده نيست. زيرا اتفاق در كمتر از يك  ثانيه رخ  مي‌دهد و ديدن لحظه برخورد، بسيار مشكل است پس پيام سهم ما اين است « نياز به بازي جوانمردانه و احترام در فوتبال» وقتي بازيكنان به حريف خود، احترام مي‌گذارند، وقتي با ورود به زمين  به اين مسأله فكر مي‌كنند كه بازي را به شكلي جوانمردانه ببرند، فوتبال زيباتر مي‌شود. براي داوران  بسيار مهم  است كه بازيكنان  چنين ذهنيتي  داشته باشند.»

منبع: اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید