2 تیر ، به توپ بستن مجلس و آغاز استبداد صغیر ایران (1287 ش)

به‌ توپ‌ بستن مجلس ، توپ‌بندی مجلس یا یوم‌التوپ که از آن به کودتا، «ضرب حکومت» و «واقعه ارتجاعیه» نیز تعبیر شده، اشاره به مجموعه رویدادهایی در روز سه‌شنبه ۲ تیر ۱۲۸۷ برابر ۲۳ جمادی‌الاول ۱۳۲۶ ق. و ۲۳ ژوئن ۱۹۰۸ م. دارد که نهایتاً با شلیک توپ به ساختمان مجلس شورای ملی به دستور محمدعلی‌شاه قاجار و توسط نیروهای بریگاد کُساک (اشتباهاً شناخته شده به قزاق) روسی به فرماندهی کلنل ولادیمیر لیاخوف، کشته‌شدن میرزا ابراهیم تبریزی و دستگیری سران جنبش مشروطه به پایان رسید.

محمدعلی شاه آمر و ولادیمیر لیاخوف عامل این واقعه بودند - آسمونی

محمدعلی شاه آمر و ولادیمیر لیاخوف عامل این واقعه بودند – آسمونی

چگونگی رویداد

سایت آسمونی : در ساعت ۶ صبح ۲ تیر ۱۲۸۷، ۲۰ نفر از افراد بریگاد کُساک برای دستگیری سران جنبش مشروطه فرستاده‌شدند، اما با مقاومت و شلیک از سوی مسجد سپهسالار (در نزدیکی ساختمان مجلس) مواجه شدند.

دستور تیراندازی را آیت الله سید عبدالله بهبهانی صادر کرده بود.

در آن سو، نیروهای کُساک که اجازه تیراندازی نداشتند، تیر هوایی و تیر مشقی شلیک می‌کردند و مسجد و مجلس را محاصره کردند.

چندی بعد نیروی کمکی بریگاد به همراه افسران روسی خود وارد عمل شدند.

با تیراندازی‌های مشروطه‌خواهان، عده‌ای از کُساک‌ها کشته می‌شوند.

پس از شلیک توپ باروتی بدون گلوله توسط کُساک ها، تیراندازی اعضای انجمن‌ها، به‌طور مشخص اعضای انجمن آذربایجان و انجمن مظفری شدت می‌گیرد و پرتاب بمب توسط آن‌ها، تعدادی دیگر از افراد کُساک را می‌کشد که منجر به درگیری شدیدی می‌شود.

پورتال آسمونی : کُساک‌ها با دریافت حکم تیر، به خانه ظل‌السلطان که مقر اصلی انجمن آذربایجان بود حمله می‌برند و نیروهای آن‌ها را فراری می‌دهند. به سرعت شرایط به نفع کُساک‌ها تغییر می‌کند و مسجد سپهسالار نیز به تصرف آن‌ها درمی‌آید.

پس از فرار مشروطه‌خواهان به ساختمان مجلس، کُساک‌ها ساختمان مجلس را به توپ می‌بندند و مشروطه‌خواهان را شکست می‌دهند.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : تقویم تاریخ

نظر خودتان را ارسال کنید