وزیر مشاور امارات: به دلیل دخالت ایران وارد جنگ یمن شدیم

به گزارش آسمونی انور قرقاش، وزیر مشاور امارات در امور خارجه در گفت و گو با روسیا الیوم مدعی شد که دخالت امارات در یمن ضروری و در چارچوب جنگ ( عاصفه الحزم) انجام شد زیرا کشورش هرگونه دخالت و یا تمرکز ایرانی در این بخش از جزیره‌ عربی را نمی‌پذیرد.

وی مدعی شد: کشور امارات به عنوان یکی از اعضای ائتلاف عربی برای ایجاد امنیت منطقه‌ای و مقابله با چالش  منطقه‌ای از جمله چالش ایران و مساله به کارگیری موشک‌های ایرانی در یمن تلاش می‌کند.

این وزیر اماراتی مدعی شد که کشورش تاکنون 3.7 میلیارد دلار کمک‌های انسانی به یمن کرده است.

وی با بیان اینکه انصارالله یمن بعد از کشته شدن علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن ضعیف‌تر شده‌اند افزود: راه حل بین المللی برای مساله یمن به وجود نمی‌آید مگر این که تمام طرفهای سیاسی یمنی در آن حضور داشته باشند.

به گزارش ایسنا، این مقام اماراتی که به مواضع ضدایرانی اش معروف است پیش از این نیز بارها ایران را به دخالت در امور داخلی کشورهای عربی متهم کرده بود.

این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که مقامات ایرانی تأکید می‌کنند ایران کشوری است که با عزم جدی و اراده بالا در تلاش است که به ایجاد صلح وثبات در مجموعه منطقه کمک کند، نقش ایران در منطقه سازنده است و اینکه ایران را متهم به دخالت در امور کشورهای دیگر کنند فرافکنی است. برخی فکر می‌کنند که با مطرح کردن نام دیگر کشورها می‌توانند از زیر بار مسئولیت و مشکلاتی که با آن روبه‌رو هستند کنار بروند.

وی درحالی مدعی کمک های بشردوستانه به یمن است که ائتلاف عربی به رهبری عربستان نزدیک به سه سال است زنان و کودکان یمنی را به قتل می رساند،مدارس و بیمارستان های آنان را بمباران می کند و از رسیدن غذا،دارو و کمک های بشردوستانه به آنها ممانعت می کند و این ائتلاف به دلیل تجاوزهای وحشیانه اش در یمن در لیست سیاه سازمان ملل قرار گرفت.

ادعای دخالت ایران در یمن و حمایت موشکی از انصارالله درحالی مطرح می شود که مقامات کشورمان همواره تاکید می‌کنند جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گونه دخالتی در کشور یمن ندارد و برای ایجاد راه‌حل سیاسی و پایان دادن به بحران یمن تلاش‌های فراوانی کرده است.

بهرام قاسمی،سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در رابطه با مساله حمایت تسلیحاتی از یمن اعلام کرده است: ما هیچ‌گونه ارتباط تسلیحاتی با یمن نداریم، یمن در محاصره است و چنین امکانی در کل وجود ندارد در غیر این‌صورت ایران به قدری شهامت دارد که چنین اقدام و سیاستی را اگر داشته باشد اعلام کند؛ آنچه امروز در دستان مردم یمن هست سلاح‌هایی است که از دولت‌های قبل در پادگان‌ها وجود داشته، امروز مشاهده می‌کنیم یمن برای آنکه در مقابل تجاوز و حملات بی‌امان از خود محافظت کند به سراغ تکنیک‌های درونی رفته و این طبیعی است.

علی اکبر ولایتی، دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی و مشاور رهبری در امور بین الملل  در پاسخ  به سوالی در خصوص برخی اتهامات در رابطه با مداخله ایران در امور یمن،نیز گفته است: در یمن کشورهای مرتجع عربی تحت عنوان ائتلاف عربی ضد یمن مداخله مستقیم کرده‌اند و ایران جز حمایت سیاسی و کمک‌های انسانی برای نجات مردم این کشور کار دیگری انجام نداده است.

ولایتی تاکید کرده است: جمهوری اسلامی ایران هیچ موشکی به یمن نداده است، یمنی‌ها در زمان علی عبدالله صالح و منصورهادی و حتی قبل‌تر توسط اردوگاه‌های شرق عمدتاً تسلیح می‌شدند، ما از این نگران نیستیم که مردم دنیا بدانند جمهوری اسلامی ایران سلاح به عراق، سوریه و یا لبنان داده است به آنها سلاح داده‌ایم تا در مقابل داعش و تروریست ایستادگی کنند، به یمن کمک‌های انسانی و حمایت‌های سیاسی می‌کنیم ولی موشک را ایران به آنها نداده است و یمنی ها نیازی به آن ندارند چرا که با امکاناتی که در اختیار دارند توانسته اند در مقابل سعودی‌ها ایستادگی کنند و با همین امکانات پیروز خواهند شد.

منبع : ایسنا

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید