معرفی بانک صادرات

بانک صادرات ایران یکی از بانک های ایرانی است که اختلاس معروف 3 هزار میلیارد تومانی در این بانک رخ داد. آسمونی در این بخش برای آشنایی شما با این بانک، به معرفی بانک صادرات ایران می پردازد.

معرفی بانک صادرات

بانک صادرات ایران بانک تجاری ایرانی است که در سال ۱۳۳۱ شمسی معادل ۱۹۵۲ میلادی توسط خانواده بلورفروشان و خانواده مفرح، با ۲۰ کارمند و ۳ مدیر ارشد، فعالیت خود را آغاز نمود. این بانک نخستین شعبه بین‌المللی خود را در شهر هامبورگ، آلمان راه‌اندازی کرد. بانک صادرات مالک شبکه‌ای از ۳٫۲۴۸ شعبه با بیش از ۲۹٫۰۰۰ کارمند در سراسر ایران و همچنین دارای ۲۸ شعبه بین‌المللی در ۱۲ کشور جهان است. بانک صادرات ایران در سال ۲۰۱۵ از سوی مجله بانکر برترین بانک ایرانی و در رتبهٔ ۲۷۸ جهانی از منظر میانگین شاخص‌های مالی قرار گرفت. رتبه‌های بعدی این رده‌بندی متعلق به بانک‌های پاسارگاد و مسکن با رتبه‌های ۴۰۱ و ۴۰۸ از سایر بانک‌های جهانی می‌باشد.

تاریخچه بانک صادرات

در تاریخ ۱۵ شهریورماه سال ۱۳۳۱، توسط خانواده بلورفروشان، محمدعلی مفرح و چندی از نزدیکان وی، با سرمایهٔ دو میلیون تومان، بصورت اعتباری و سه هزار و پانصد تومان بصورت قرضی، بطور موقت در بالاخانه‌ای واقع در تکیه دولت، در ساختمانی مشرف به شعبه مرکزی بانک ملی ایران، بانکی تحت عنوان بانک استان راه‌اندازی کردند که با نام تجاری بانک صادرات و معادن در اداره ثبت شرکت‌های تهران به ثبت رسیدوهمزمان با افتتاح اولین شعبه،در۲۲شهریورماه سال۱۳۳۱ شمسی بصورت رسمی شروع به کار کرد.

اولین شعبه این بانک، در بدو تأسیس، ۲۵ نفر کارمند داشت. در پایان سال نخست فعالیت، آنچه که از ترازنامه بانک مشهود است، مجموع سپرده‌ها حدود ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال، اعتبارات و تسهیلات اعطایی حدود ۶۷ میلیون ریال، مجموع دارایی‌ها معادل ۴۴ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال و سود ویژه بانک، حدود ۷۰۰ هزار ریال بوده‌است. در حالی‌که از سرمایه ۲۰ میلیونی آن، تنها ۱۰ میلیون ریال پرداخت شده بود.

در ابتدا مفرح از ادوارد ژوزف، که در آن زمان از کارشناسان شناخته‌شده بانکی بود، برای مدیرعاملی بانک، دعوت کرد. ژوزف در دو سال نخست ریاست بانک صادرات را در دست داشت سپس در سال ۱۳۳۳ محمدعلی مفرح، از سوی هیئت مدیره بانک، بعنوان مدیر عامل انتخاب شد. تا اواخر ۱۳۵۶ مفرح ۲۳ سال در این سمت باقی ماند و در همین سال از سمت خود کناره‌گیری کرد و در خرداد ۱۳۵۷ بطور کلی از هیئت مدیره بانک صادرات ایران نیز استعفاء داد.

در سال ۱۳۴۲ نام این بانک به بانک صادرات ایران تغییر یافت. این بانک در سال ۱۳۵۸، پیرو مصوبه شورای انقلاب اسلامی، ملی شد. در سال ۱۳۸۷، بانک صادرات از یک شرکت سهامی خاص به شرکت سهامی عام تغییر شکل یافت و در پی آن سهام بانک در سال ۱۳۸۸ در بازار بورس اوراق بهادار تهران بصورت عمومی عرضه شد.

نخستین لوگو یا آرم بانک صادرات، تصویر اسب بالداری است که عبارت بانک صادرات ایران بالای سرش درج شده‌است. انتخاب این لوگو به پیشنهاد ادوارد ژوزف، اولین مدیرعامل این بانک صورت گرفت. او این تصویر را از روی نگین انگشتر عتیقه‌ای که از یک مغازه عتیقه‌فروشی خریده بود، برداشت کرد. او اسب را سمبل سرعت و استقامت و نجابت و بال‌هایش را سمبل بلندپروازی و آغوش باز می‌دانست. این آرم شبیه به مهر انوشیروان، پادشاه ساسانی بود.

این آرم پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ تغییر کرد. یکی از ویژگی‌های آرم جدید نشان دادن نقشه ایران و مراکز استان‌های ایران بود که نشانه استانی شدن بانک محسوب می‌شد. این لوگو بار دیگر در سال ۱۳۶۹ تغییر کرد و لوگوی جدید که نشان‌دهندهٔ دو دست و یک سکه‌است جایگزین شد. این لوگو همچنان به عنوان آرم این بانک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طرح اولیه آرم فعلی بانک صادرات در سال ۱۳۶۹ به سفارش روابط عمومی این بانک توسط اسماعیل کیا مقدم طراحی شد. پس از آن، مرتضی ممیز بنا به درخواست بانک صادرات، تغییراتی در آن صورت داد و ماحصل آن به عنوان لوگوی بانک صادرات معرفی شد. به همین دلیل بعدها بین این دو طراح اختلافاتی، در خصوص این که چه کسی پدیدآورندهٔ این اثر است، درگرفت.

وضعیت کنونی بانک صادرات

بانک صادرات ایران در حال حاضر ۲٫۵۹۵ شعبه در داخل کشور و ۲۳ شعبه در خارج کشور و حدود ۳۳٫۱۲۵ کارمند دارد که از این تعداد ۲۶٫۸۹۰ نفر از آنها جزء کارکنان رسمی بانک صادرات بوده و ۶٫۲۳۵ نفر از آنها به صورت قراردادی هستند. این بانک دارای سیستم یکپارچه بانکی به نام سپهر می‌باشد.

بانک صادرات ایران در حال حاضر علاوه بر دارا بودن ۳۰ شعبه در آسیا و اروپا، مالکیت چهار بانک مستقل در خارج از ایران را نیز در اختیار دارد. این چهار بانک عبارتند از:

  • بانک صادرات تاشکند (تاشکند)
  • شرکت صادرات پی‌ال‌سی (لندن)
  • فیوچر بانک (بحرین)
  • آرین بانک (افغانستان)

بورس اوراق بهادار

سهام بانک صادرات ایران در خرداد ۱۳۸۸ به عنوان یکی از شرکت‌های مشمول اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در بورس اوراق بهادار تهران عرضه شد. بانک صادرات ایران هفتمین بانک و چهارصد و پنجاهمین شرکتی است که در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده‌است.

در نخستین عرضه، تعداد یک میلیارد و هشت میلیون سهم، معادل ۶٪ سهام این بانک، در بازار بورس عرضه شد.

اهداف بانک صادرات

هدف از تأسیس بانک صادرات ایران که مؤسسین در ابتدا مدعی آن بودند، عبارت بود از:

  • دادن وام و سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های اقتصادی از قبیل صنایع و استخراج معادن
  • توسعه کشاورزی
  • جذب سرمایه‌های داخلی و پس‌اندازهای هر چند کوچک
  • ایجاد شبکه بانکی در سراسر کشور
  • ارائه تسهیلات بانکی
  • اختلاس‌ها در بانک صادرات

اختلاس ۱۲۳ میلیارد تومانی در بانک صادرات

در دهه ۱۳۷۰ اتفاق افتاد که عامل این اختلاس تاجری بنام فاضل خداداد بود که در واردات و فروش میوه فعالیت داشت و کل میدان تره‌بار قدیم تهران متعلق به پدرش بود. ریاست دادگاه پرونده این اختلاس غلامحسین محسنی اژه‌ای بود که وی فاضل خداداد را مفسد فی الارض شناخت و در سال ۱۳۷۴ به اعدام محکوم کرد.

اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی در بانک صادرات

در شهریور ۱۳۹۰ رسانه‌های ایران از وقوع اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی از طریق سوءاستفاده از ال سی‌های جعلی این بانک در شعبه فولاد خوزستان خبر دادند و نوشتند که این بی‌سابقه‌ترین میزان اختلاس در ایران بوده‌است. گفته شده‌است که فرد اختلاس کننده از این طریق موفق به تأسیس بانک خصوصی آریا گردیده‌است. فعالیت بانک آریا در مرداد ۱۳۹۰ توسط بانک مرکزی متوقف گردید.

برند بانک صادرات ایران

برند بانک صادرات ایران در سال ۱۳۹۲ در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران به عنوان یکی از ۱۰۰ برند برتر ایران شناخته شد.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید