ناصر ملک مطیعی + ماجرای زندگی او

ناصر ملک مطیعی یکی از بازیگران سینما و تلویزیون پیش از انقلاب می باشد . با آسمونی همراه باشید تا با این هنرمند پیشکسوت بیشتر آشنا شوید .

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی :

ناصر ملک‌مطیعی زادهٔ فروردین ۱۳۰۹ بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون ایرانی پیش از انقلاب ۱۳۵۷ بود. پس از انقلاب و تغییر چارچوب‌های حاکم بر سینمای ایران، ملک‌مطیعی، همچون محمدعلی فردین و بهروز وثوقی، جایی در سینمای پس از انقلاب نداشت و زمینهٔ ادامهٔ فعالیت هنری او فراهم نشد. ملک‌مطیعی، پس از انقلاب و تا زمان مرگش، در مشاغلی همچون قنادی و مشاور املاک فعالیت داشت. او در سال ۱۳۹۲ در فیلم سینمایی نقش نگار ایفای نقش کرد.

ناصر ملک‌مطیعی دیپلم رشتهٔ تربیت بدنی دانش‌سرای عالی تهران را داشت و قبل از آن‌که به سینما راه یابد، معلم ورزش دبستان‌های تهران بود. او پس از ورود به سینما و کسب محبوبیت، به فعالیت در تئاتر (از ۱۳۳۵) و دوبلهٔ فیلم (از ۱۳۳۸) نیز پرداخت.

ازدواج ناصر ملک مطیعی :

ناصر ملک مطیعی سال ها پیش با زنی بنام مهین ازدواج کرد که از وی صاحب یک دختر بنام شیرین و یک پسر بنام امیرعلی می باشد، همسرش مدت ها پیش فوت کرده ، وی بعد از مرگ همسرش دیگر ازدواج نکرد .

فعالیت های هنری ناصر ملک مطیعی :

فعالیت ناصر ملک مطیعی در سینما با بازی در صحنه کوتاهی از فیلم «واریته بهاری» (پرویز خطیبی، ۱۳۲۸) آغاز شد. بازی ملک مطیعی در دومین فیلمش «شکار خانگی» (علی دریابیگی، ۱۳۳۰) در حد بیان یک جملهٔ کوتاه در صحنهٔ یک میهمانی بود. اما بازی ملک مطیعی در «ولگرد» (مهدی رئیس فیروز، ۱۳۳۱) او را به اوج محبوبیت رساند و برای بازی در آن نخستین دستمزد فعالیت حرفه‌ای خود را گرفت. با موفقیت «ولگرد» بلافاصله در فیلم‌های «گرداب» (حسن خردمند، ۱۳۳۲) ـ که نخستین فیلم رنگی سینمای ایران بود ـ و سپس در فیلم «غفلت» (علی کسمایی، ۱۳۳۲) بازی کرد. ملک مطیعی پس از بازی در «غفلت»، از «پارس فیلم» به «دیانا فیلم» رفت، تا در ازای بازی در دو فیلم در سال، ماهانه هزار تومان دستمزد دریافت کند، اما پس از ایفای نقش در «چهارراه حوادث» (ساموئل خاچیکیان، ۱۳۳۳) که متفاوت از سایر نقش‌های او بود، به خدمت نظام احضار شد. او پس از بازگشت، در فیلم «اتهام» (شاپور یاسمی، ۱۳۳۵) بازی کرد. ملک‌مطیعی در فاصلهٔ سال‌های (۴۰–۱۳۳۶) در فیلم‌های: «بازگشت به زندگی» (عطاالله زاهد، ۱۳۳۶)، «عروس فراری» (اسماعیل کوشان، ۱۳۳۷)، «طلسم شکسته» (سیامک یاسمی، ۱۳۳۷)، «دشمن زن» (پرویز خطیبی، ۱۳۳۷)، «دوقلوها» (سیامک یاسمی، ۱۳۳۸)، «اول هیکل» (سیامک یاسمی، ۱۳۳۹)، عمو نوروز (سیامک یاسمی، ۱۳۴۰)، آرامش قبل از طوفان (خسرو پرویزی، ۱۳۴۰)، عسل تلخ (حسین مدنی، ۱۳۴۰)، سایهٔ سرنوشت (اسماعیل کوشان، ۱۳۴۰) و آس و پاس (سیامک یاسمی، ۱۳۴۰) بازی کرد. پس از دههٔ ۴۰ شمسی، با حضور محمدعلی فردین به عنوان «جوان اول» فیلم‌ها، به تدریج از محبوبیت او کاسته شد.

ملک‌مطیعی از سال ۱۳۴۱ با پوشیدن لباس جاهل‌ها و کلاه مخملی‌ها، که پیش از او عباس مصدق و مجید محسنی به تن کرده بودند، در نقش‌هایی ظاهر شد که فردین جز دو بار در فیلم‌های: «زن‌ها فرشته‌اند» (اسماعیل پورسعید، ۱۳۴۲) و «ایوب» (فریدون ژورک، ۱۳۵۰) حاضر به پوشیدن آن لباس‌ها و ایفای آن نقش‌ها نشد. ملک مطیعی در فیلم‌های: «کلاه مخملی» (اسماعیل کوشان، ۱۳۴۱)، «با معرفت‌ها» (حسین مدنی، ۱۳۴۲)، «مردها و جاده‌ها» (ناصر ملک‌مطیعی، ۱۳۴۲)، «ابرام در پاریس» (اسماعیل کوشان، ۱۳۴۳)، «سالار مردان» (نظام فاطمی، ۱۳۴۷) و «مردان روزگار» (مازیار پرتو، ۱۳۴۸) با کت و شلوار مشکی، پیراهن سفید و کفش چرمی نوک تیز، کلاه مخملی و دستمال ابریشم یزدی و تسبیح شاه مقصود، اگرچه مصداق زنده‌ای از نمونه اجتماعی سنخ «جاهل» نبود، اما مجموعهٔ اجرای نقش، به‌ویژه حرکات دست‌ها و بالا انداختن ابرو، تکیه کلام‌ها و نقل‌هایش، عامهٔ بینندگان را مجذوب خود کرد.

ناصر ملک مطیعی تا قبل از قیصر (مسعود کیمیایی، ۱۳۴۸) و ایفای نقش «داش فرمان» با کلاه مخملی، در نقش‌های دیگری همچون مرد روستایی (عروس دهکده)، افسر نیروی دریایی (پاسداران دریا)، شاه عباس کبیر (حسین کرد)، رئیس دزدها (هاشم خان)، پزشک (فرار از حقیقت) و مانند این‌ها نیز ظاهر می‌شد؛ اما پس از موفقیت فیلم «قیصر» ـ که نقش کوتاهی هم در آن داشت ـ یکسر به ایفای نقش‌های کلاه مخملی دعوت شد. «علی بی غم» (عباس کسایی، ۱۳۴۹)، «رقاصهٔ شهر» (شاپور قریب، ۱۳۴۹)، «طوقی» (علی حاتمی، ۱۳۴۹)، «مرید حق» (نظام فاطمی، ۱۳۴۹)، «سه قاب» (زکریا هاشمی، ۱۳۵۰) و «کاکو» (شاپور قریب، ۱۳۵۰) شماری از این فیلم‌ها است. «مرد»، «غلام ژاندارم»، «نقره داغ»، «ابرمرد»، «قلندر»، «آقا مهدی وارد می‌شود»، «دشمن»، «صلات ظهر» از جمله آثار تحسین‌برانگیز وی محسوب می‌شود. ملک مطیعی اگرچه در فیلم‌های بعدی‌اش کوشید تا از کاراکتر جاهلی فاصله بگیرد، اما تلاش او همواره توأم با توفیق نبود. او در فیلم «بت» (به کارگردانی ایرج قادری، ۱۳۵۵) در نقش یک استوار ژاندارمری ظاهر شد.

ناصر ملک مطیعی دوران پس از انقلاب را دوران سختی توصیف کرده‌است. زیرا دچار انزوا و تنهایی و از طرفی، عشق و علاقه مفرطی که به فیلم و سینما داشت، قابل تحقق نبود و امکان کار هنری برای وی مهیا نبود. پس از مدتی، به دعوت عوامل تولید برزخی‌ها، نقش مثبت و کوتاهی را بازی می‌کند. با این وجود، نام وی در زمان تیتراژ پایانی فیلم به نمایش درنیامد و روزنامه‌ها نیز خبری در خصوص حضور مجدد وی، منتشر نکردند که این موضوع، موجب دلسردی مفرط وی شد. وی شرح آن روزگار خود را اینگونه توصیف می‌کند: «کسی از دوستان من هم نمانده بود. بهروز که به خارج رفت، فردین هم مدتی تقلا کرد تا بتواند کار کند، ایرج قادری هم خواست که کار کند و کار کرد؛ ولی من از کسی تقاضای کار نکردم و خودم را کنار کشیدم.»

ناصر ملک‌مطیعی پس از ۳۵ سال دوری از سینمای ایران، بالاخره در فیلم نقش نگار ساخته علی عطشانی بازی کرد .

درگذشت ناصر ملک مطیعی :

ناصر ملک مطیعی در ۵ خرداد سال ۱۳۹۷ در سن ۸۸ سالگی به علت مشکلات تنفسی و کلیوی درگذشت . بسیاری از هنرمندان با سنین متفاوت از درگذشت او غمگین شدند و این بخاطر محبوبیت او بود که جوانان نیز او را دوست داشتند و از مرگش ناراحت شدند .

حضور مردم در تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی

فیلم های ناصر ملک مطیعی و نام کارگردان آن :

واریته بهاری ۱۳۲۸ پرویز خطیبی
شکار خانگی ۱۳۳۰ علی دریابیگی
ولگرد ۱۳۳۱ مهدی رئیس فیروز
گرداب ۱۳۳۲ حسن خردمند
افسونگر ۱۳۳۲ اسماعیل کوشان
غفلت ۱۳۳۲ علی کسمایی
چهارراه حوادث ۱۳۳۳ ساموئل خاچیکیان
اتهام ۱۳۳۵ شاپور یاسمی
هفده روز به اعدام ۱۳۳۵ هوشنگ کاووسی
بازگشت به زندگی ۱۳۳۶ عطاءالله زاهد
عروس فراری ۱۳۳۷ اسماعیل کوشان
طلسم شکسته ۱۳۳۷ سیامک یاسمی
دشمن زن ۱۳۳۷ پرویز خطیبی
دوقلوها ۱۳۳۸ شاپور یاسمی
ستارگان می‌درخشند ۱۳۳۹ محمدعلی زرندی
اول هیکل ۱۳۳۹ سیامک یاسمی
آرامش قبل از طوفان ۱۳۳۹ خسرو پرویزی
عمو نوروز ۱۳۴۰ سیامک یاسمی
عسل تلخ ۱۳۴۰ حسین مدنی
سایه سرنوشت ۱۳۴۰ اسماعیل کوشان
آس و پاس ۱۳۴۰ سیامک یاسمی
کلاه مخملی ۱۳۴۱ اسماعیل کوشان
عروس دهکده ۱۳۴۱ ناصر ملک‌مطیعی
سوداگران مرگ ۱۳۴۱ ناصر ملک‌مطیعی
با معرفت‌ها ۱۳۴۲ حسین مدنی
آراس خان ۱۳۴۲ ناصر ملک‌مطیعی
مردها و جاده‌ها ۱۳۴۲ ناصر ملک‌مطیعی
لذت گناه ۱۳۴۳ سیامک یاسمی
ابرام در پاریس ۱۳۴۳ اسماعیل کوشان
یک پارچه آقا ۱۳۴۴ ناصر ملک‌مطیعی
پاسداران دریا ۱۳۴۴ رضا صفایی
هاشم خان ۱۳۴۵ محمد زرین‌دست
میلیونر فراری ۱۳۴۵ ناصر ملک‌مطیعی
قهرمان دهکده ۱۳۴۵ ابراهیم باقری
قفس طلایی ۱۳۴۵ رضا صفایی
فرار از حقیقت ۱۳۴۵ ناصر ملک‌مطیعی
حسین کرد ۱۳۴۵ اسماعیل کوشان
گذشت بزرگ ۱۳۴۶ ناصر ملک‌مطیعی
طوفان نوح ۱۳۴۶ سیامک یاسمی
جاده زرین سمرقند ۱۳۴۶ ناصر ملک‌مطیعی
سالار مردان ۱۳۴۷ نظام فاطمی
مردان روزگار ۱۳۴۸ مازیار پرتو
گرفتار ۱۳۴۸ محمود کوشان
قیصر ۱۳۴۸ مسعود کیمیایی
قصه دل‌ها ۱۳۴۸ حمید مجتهدی
قصر زرین ۱۳۴۸ محمدعلی فردین
جیب‌بر خوشگله ۱۳۴۸ توکرانیان اوغلو
مرید حق ۱۳۴۹ نظام فاطمی
علی بی‌غم ۱۳۴۹ عباس کسایی
طوقی ۱۳۴۹ علی حاتمی
سوگولی ۱۳۴۹ فریدون ژورک
سکه شانس ۱۳۴۹ ایرج قادری
رقاصه شهر ۱۳۴۹ شاپور قریب
به خاطر دخترم ۱۳۴۹ حاتم گرجی
نقره داغ ۱۳۵۰ ایرج قادری
لوطی ۱۳۵۰ خسرو پرویزی
کلبه‌ای آنسوی رودخانه ۱۳۵۰ احمد شیرازی
سه قاپ ۱۳۵۰ زکریا هاشمی
کاکو ۱۳۵۰ شاپور قریب
قصاص ۱۳۵۰ نظام فاطمی
غلام ژاندارم ۱۳۵۰ امان منطقی
پهلوان مفرد ۱۳۵۰ امان منطقی
پل ۱۳۵۰ خسرو پرویزی
باباشمل ۱۳۵۰ علی حاتمی
مهدی مشکی و شلوارک داغ ۱۳۵۱ نظام فاطمی
مرد ۱۳۵۱ فریدون ژورک
قلندر ۱۳۵۱ علی حاتمی
سر گروهبان ۱۳۵۱ سعید مطلبی
خاطرخواه ۱۳۵۱ امیر شروان
مردان خلیج ۱۳۵۱ نظام فاطمی
عروس استانبول ۱۳۵۱ عثمان سلان
ناخدا ۱۳۵۲ امیر شروان
شیخ صالح ۱۳۵۲ امان منطقی
شورش ۱۳۵۲ رضا میرلوحی
صلات ظهر ۱۳۵۳ سعید مطلبی
ترکمن ۱۳۵۳ امیر شروان
اوستا کریم نوکرتیم ۱۳۵۳ محمود کوشان
ابرمرد ۱۳۵۳ داوود اسماعیلی
آقا مهدی وارد می‌شود ۱۳۵۳ فریدون ژورک
ده بومی کوچک ۱۳۵۳ پیتر کالینسون
همت ۱۳۵۴ خسرو پرویزی
عبور از مرز زندگی ۱۳۵۴ رضا صفایی
پاشنه طلا ۱۳۵۴ نظام فاطمی
اخم نکن سرکار ۱۳۵۴ امیر شروان
میهمان ۱۳۵۵ کامران قدکچیان
کلک نزن خوشگله ۱۳۵۵ سعید مطلبی
شادی‌های زندگی ۱۳۵۵ محمود کوشان
سینه‌چاک ۱۳۵۵ ایرج قادری
چلچراغ ۱۳۵۵ خسرو پرویزی
بت ۱۳۵۵ ایرج قادری
بابا گلی به جمالت ۱۳۵۵ امیر شروان
آتش جنوب ۱۳۵۵ آلن برونت
سرباز ۱۳۵۶ محمدرضا فاضلی
دو مرد خشن ۱۳۵۷ حاتم گرجی
تا آخرین نفس ۱۳۵۷ کامران قدکچیان
برزخی‌ها ۱۳۶۱ ایرج قادری
نقش نگار ۱۳۹۲ علی عطشانی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید