معرفی تیم های حاضر در کوپا آمه ریکا ؛ آرژانتین ; آلبی سلسته ، متکی به مسی ، وابسته به خرافات

معرفی تیمهای حاضر در کوپا آمه ریکا /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

آلبی سلسته ؛ متکی به مسی ؛ وابسته به خرافات

 

آرژانتین در یک نگاه

لقب: آلبي‌سلسته (سپيد و آبي آسماني)
بالاترين سازمان فوتبالي: آسوسياسيون و فوتبول آرجنتينو (AFA)
بهترين عنوان در رنكينگ فيفا: 1 (مارس 2007)
بدترين عنوان در رنكينگ فيفا: 24 (آگوست 1996)
تعداد حضور در جام‌جهاني: 15
بهترين پيروزي: آرژانتين (12ـ0) اكوادور (22 ژانويه 1942 در «مونته‌ويدئو» اروگوئه)
بدترين شكست: آرژانتين (1ـ6) چكسلواكي (15 ژوئن 1958 در «هلسينگبورگ «سوئد»)
آرژانتين (1ـ6) بوليوي (1 آوريل 2009 در «لاپاز» بوليوي)
آرژانتین(1-6) اسپانیا( 27 مارچ 2018 در مادرید؛ اسپانیا)
آرژانتين (0ـ5) اروگوئه (6 دسامبر 1959 در «گوآیا کوئیل» اکوادور)
آرژانتين (0ـ5) كلمبيا (5 سپتامبر 1993 در «بوئنوس‌آيرس» آرژانتين)
علامت اختصاري در فيفا: ARG
سرمربي: خورخه سامپائولی
استاديوم ملي: استاديو مونومنتال آنتونيو وسپوسيوليبرتي

تیمی وابسته به مسی

به گزارش آسمونی ، تیم ملی آرژانتین همچون همیشه انبوهی از ستارگان را در جمع خود دارد. ستارگانی که از چین گرفته تا مکزیک و هلند و اسپانیا و ایتالیا و آلمان پراکنده اند و در تیمهای باشگاهی خود می درخشند. با این حال آلبی سلسته برای رسیدن به جام جهانی 2018 همان مسیری را طی کرد که در سال 2010 با دیه گو مارادونا طی کرده بود. یک بار دیگر آرژانتینی ها برای رسیدن به جام جهانی با مشکلات بسیار جدی مواجه شدند و پس از خداحافظی موقتی لیونل مسی از تیم ملی، هر روز بیشتر از قبل از جام جهانی فاصله گرفتند. هر چند آنها سرانجام در روز پایانی صعود به جام جهانی را قطعی کردند ولی همین نوه صعود نشان داد که آلبی سلسته بدون مسی تا چه حد شکننده است.

لوگوی فدراسیون فوتبال آرژانتین

لوگوی فدراسیون فوتبال آرژانتین

دست به دامان خرافات

از قضا در بازیهای دوستانه آلبی سلسته، باز هم خاطرات تلخ مربیگری مارادونا زنده شد. در آن زمان آرژانتین در مرحله مقدماتی جام جهانی مقابل بولیوی تن به شکست(6-1) داد و این بار در دیداری دوستانه مقابل اسپانیا با همین نتیجه منکوب شد؛ یک بار دیگر در غیاب مسی! راه راه پوشان از سال 2017 به بعد در دیگر دیدارهای دوستانه خود، مقابل برزیل(1-0)، سنگاپور(6-0)، روسیه(1-0) و ایتالیا(2-0) پیروز شدند و به جز باخت مقابل اسپانیا، در برابر نیجریه نیز (4-2) شکست خوردند. آن ها برای صعود به جام جهانی نیز در سه مسابقه پیاپی خود مقابل اروگوئه(0-0)، ونزوئلا(1-1) و پرو(0-0) به تساوی رسیدند و تنها با برد(3-1) در خانه اکوادور خیالشان از بابت صعود راحت شد؛ باز هم با درخشش مسی! آلبی سلسته در راه جام جهانی دو مسابقه دوستانه با هائیتی و اسرائیل پیش رو دارد؛ همان کاری که پیش از جام های جهانی 1986 و 1990 نیز توسط آلبی سلسته انجام گرفت و آنها پس از سفر به فلسطین اشغالی در جام جهانی موفق شدند. حالا آنها احتمالا می خواهند در همان مسیر پیش بروند؛ شاید باز به فینال جام جهانی برسند!

پائولو دیبالا و لیونل مسی ستارگان دو نسل فوتبال آرژانتین

پائولو دیبالا و لیونل مسی ستارگان دو نسل فوتبال آرژانتین

انبوهی مهره تاثیرگذار

نگاهی به لیست بازیکنان آرژانتین نشان می دهد که این تیم برای نتیجه نگرفتن در مقدماتی جام جهانی چه کار دشواری داشته و اصلا چگونه می توان با این نفرات نتیجه نگرفت؟!

سرخیو رومرو( دروازه بان 31 ساله منچستریونایتد؛ 94 بازی ملی)
مارکوس روخو( مدافع 28 ساله منچستریونایتد؛ 55 بازی ملی)
نیکلاس اوتامندی( مدافع 30 ساله منچسترسیتی؛ 53 بازی ملی)
خاویر ماسکرانو( هافبک 33 ساله هبی چاینا فورتونه چین؛ 142 بازی ملی)
آنخل دی ماریا( هافبک 30 ساله پاری سن ژرمن؛ 93 بازی ملی)
اور بانه گا( هافبک 29 ساله سویا؛ 61 بازی ملی)
لوکاس بیگلیا( هافبک 32 ساله میلان؛ 57 بازی ملی)
خاویر پاستوره(هافبک 28 ساله پاری سن ژرمن؛ 29 مسابقه ملی)
لیونل مسی( مهاجم 30 ساله بارسلونا؛ 123 بازی ملی)
سرخیو آگوئرو( مهاجم 29 ساله منچسترسیتی؛ 84 بازی ملی)
گونزالو هیگوآین( مهاجم 30 ساله یوونتوس؛ 70 بازی ملی)
پائولو دیبالا( مهاجم 24 ساله یوونتوس؛ 12 مسابقه ملی)

حتی با تمام ضعف هایی که آلبی سلسته در مقدماتی جام جهانی از خود نشان داده، با این نفرات رسیدن به جمع هشت تیم برتر جام جهانی امری بسیار طبیعی به نظر می رسد.

 

جام ليپتون، جام نيوتون

به گزارش آسمونی ، فوتبال در آرژانتين بسيار زودتر از ساير كشورها آغاز شد؛ و از 1867 اين ورزش مورد توجه علاقه‌مندان قرار گرفت و به مرور گسترش يافت. اما نخستين تيم‌ملي اين كشور 34 بعد تشكيل شد. در 16 مي 1901 تيمي منتخب از آرژانتين راهي اروگوئه شد و ميزبان خود را (3ـ2) شكست داد. در آن روزها هنوز خبري از مسابقات دوستانه بين كشورها نبود ولي اين دو همسايه، برنامه‌اي دقيق براي انجام ديدارهاي دوستانه بين خود، تهيه كردند و به اين ترتيب در رقابت‌هاي آنها هرگز وقفه‌اي ايجاد نشد. اولين تيم آرژانتين لباس و شورت سپيد و جوراب مشكي مي‌پوشيد و بسياري از بازيكنان آن، اصليتي بريتانيايي داشتند. نام‌هايي چون لسلي، راتكليف، داگن، اندرسون و ديكينسون خاستگاه غيربومي اين نفرات را نشان مي‌دهد. آرژانتيني‌ها در دومين ديدار خود (6ـ0) ميزبان خود را شكست دادند و برتري خود را به رخ همسايه كشيدند. رقابت دو تيم به سرعت به نبردي حيثيتي بدل شد. تا جايي كه در سال 1905 يك جام به عنوان «ليپتون كاپ» به برنده مسابقات دو تيم اهدا شد.

شكست در فينال جام‌جهاني

آرژانتين در سال 1929 ميزبان كوپاآمه‌ريكا بود و قهرمان تورنمنت شد. اين تيم در سال 1930 در اولين جام‌جهاني شركت كرد، در حالي كه ستارگاني چون آنخل بوسيو، خوان اواريستو و لوييس مونتي از تيم نايب قهرمان المپيك 1928 در تركيب تيم حاضر بودند. به گزارش آسمونی ، آرژانتين در اين تورنمنت نيز مقابل فرانسه (1ـ0) مكزيك (6ـ3) شيلي (3ـ1) و آمريكا (6ـ1) پيروز شد. اما در فينال (2ـ4) باخت و نايب قهرمان شد. تيم پيروز، همان دشمن هميشگي بود: اروگوئه! و به اين ترتيب خشم مردم چنان بالا گرفت كه پس از شنيدن خبر اين شكست، به كنسولگري اروگوئه حمله كردند!

فاجعه سوئد

وقتي آرژانتين در جام‌جهاني 1958 (سوئد) ابتدا از آلمان (1ـ3) باخت و در آخرين ديدار خود (1ـ6) در برابر چكسلواكي خرد شد، مطبوعات به اين اتفاق، لقب   «El desastre de sucia» (فاجعه سوئد) دادند و 10 هزار نفر در فرودگاه گرد آمدند تا به بدترين شكل ممكن از شكست خوردگان استقبال كنند. پس از آن، تيم تنها يك بار فاتح كوپاآمه‌ريكا (1959) شد و از آن پس تا سال 1991 موفق به كسب اين عنوان شد. شكست‌هاي تيم‌ملي در جام‌جهاني هم ادامه پيدا كرد. حذف از مرحله اول جام 1962 و حذف از مرحله دوم سال‌هاي 1966 و 1974، نمونه‌اي از اين شكست‌ها بودند تا آن كه منوتي از چنين تيمي قهرمان جام‌جهاني 1978 را پديد آورد.

خورخه سالمپائولی سرمربی تیم

خورخه سالمپائولی سرمربی تیم

يك دهه استثنائي در فوتبال آرژانتين

در سال 1978 آرژانتين براي نخستين بار ميزبان جام‌جهاني فوتبال شد. وقتي «لوييز سزار منوتي» سرمربي آرژانتين شد، همه چيز به مرور رو به راه شد. بازيكنان همگي از ليگ آرژانتين و به خصوص از تيم‌هاي ريورپلاته و هوراكان انتخاب شدند و تنها لژيونر تيم «ماريو كمپس» بود كه در والنسياي اسپانيا توپ مي‌زد. راه‌راه‌پوشان مسابقات را با ضعف شروع كردند و مجارستان و فرانسه را با نتيجه (2ـ1) شكست دادند. تيم آن‌گاه از ايتاليا (0ـ1) باخت و در گروه خود دوم شد. اما در مرحله دوم شرايط بهتر شد. يك تساوي (0ـ0) مقابل برزيل و دو پيروزي برابر لهستان (2ـ0) و پرو (6ـ0) آرژانتين را فيناليست كرد و يك برد (3ـ1) در وقت اضافي مقابل هلند، اولين قهرماني آلبي‌سلسته را رقم زد. هشت سال بعد آرژانتيني‌ها در جام‌جهاني 1986، شماره‌هاي پيراهن بازيكنان را به ترتيب حروف الفبا تعيين كردند؛ درست مثل سال‌هاي 1978 و 1982. تنها دروازه‌بان (پومپيدو)، پاسارلا، مارادونا و والدانو از اين امر مستثني بودند. به گزارش آسمونی ،  تيم تحت رهبري «كارلوس بيلاردو» تنها «دانيل پاسارلا» را از تيم فاتح سال 1978 در تركيب خود مي‌ديد. در جام‌جهاني مكزيك «ديه‌گو مارادونا» همه كاره بود و به لطف حضور او، تيم با برتري مقابل كره‌جنوبي، بلغارستان، اروگوئه، انگلستان، بلژيك و آلمان قهرمان جهان شد. چهار سال بعد هم آرژانتين تيم‌هاي شوروي، برزيل، يوگسلاوي و ايتاليا را شكست داد. اما اين بار در فينال از آلمان باخت و نايب قهرمان شد.

 

منبع: اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید