معرفی تیم های حاضر در جام ملت های آفریقا ؛ نیجریه ; عقاب های سبز

معرفی تیمهای حاضر در جام ملت های آفریقا /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

عقاب های سبز

 

نيجريه در یک نگاه

لقب: عقاب‌ها، عقاب‌هاي سبز
بالاترين سازمان فوتبالي: فدراسيون فوتبال نيجريه (NFF)
بهترين عنوان در رنكينگ فيفا: 5 (آوريل 1994)
بدترين عنوان در رنكينگ فيفا: 82 (نوامبر 1999)
تعداد حضور در جام‌جهاني: 4
بهترين پيروزي: نيجريه (10ـ1) داهومي (28 نوامبر 1959 در «لاگوس» نيجريه)
بدترين شكست: نيجريه (0ـ7) ساحل طلا [غنا] (1 ژوئن 1955 در «آكرا» غنا)
علامت اختصاري در فيفا: NGA
سرمربي: گرنوت رور
استاديوم اختصاصي: آبوجا

به گزارش آسمونی ، فوتبال نیجریه در بین آفریقایی ها، رکوردی دست نیافتنی در جام جهانی دارد. این تیم سه بار به مرحیه یک هشتم نهایی جام جهانی صعود کرده است؛ در حالی که در سراسر قاره آفریقا تنها تیم های مراکش، کامرون، سنگال، الجزایر راهی مرحله حذفی شده اند؛ غنا هم تنها تیمی است که دو بار راهی مراحل بالای جام شده است. اما هیچ کدام از این حیث به پای عقاب ها نمی رسند. با این حال فوتبال نیجریه هنوز هم از نابسامانی ها و بی نظمی های ناشی از مدیریت نامناسب رنج می برد.

 

صعود آسان؛ مدیریت ضعیف

شاید کمتر کسی فکر می کرد که نیجریه برای رسیدن به جام جهانی 2018 و در گروهی که در کنار زامبیا، کامرون و الجزایر قرار داشت، تا این حد آسان رقبا را پشت سر گذاشته و به روسیه صعود کند. کسب 4 برد، یک مساوی و یک شکست عقاب ها را به امتیاز 13 رساند؛ آن هم در گروهی که زامبیا نزدیک ترین رقیب این تیم، بیشتر از 8 امتیاز کسب نکرد. با این وجود تنها شکست عقاب ها حکایتی غم انگیز از فقدان مدیریت داشت.

لوگوی فدراسیون فوتبال نیجریه

لوگوی فدراسیون فوتبال نیجریه

تنها باخت نیجریه در انتخابی جام جهانی

به گزارش آسمونی ، در مسابقه تیمهای نیجریه و الجزایر که در روز 10 نوامبر در حضور 30 هزار تماشاگر حاضر در استادمحمد حملویی شهر قسطنتین برگزار شد، دو تیم به تساوی(1-1) رسیدند. در این مسابقه نیجریه انگیزه خاصی نداشت زیرا صعودش به جام جهانی مسجل شده بود. الجزایر هم بدون حتی یک برد قعرنشین گروه شده بود؛ با این وجود پس از مسابقه مشخص شد که شهو عبداللهی بازیکن نیجریه در مسابقات قبل دو اخطاره شده بود وحق حضور در این مسابقه را نداشت! این گونه بود که نیجریه (3-0) بازنده اعلام شد و تنها باخت خود در این مرحله را تجربه کرد.

 

برد مقابل همگروهی جام جهانی در دیدار دوستانه

تیم ملی نیجریه از آغاز سال 2017 تا امروز بازیهای خود را منحصرا با تیم های آفریقایی برگزار کرده است. این مسابقات، همگی از رقابت های انتخابی جام جهانی و مسابقات قهرمانی ملت های آفریقا بوده است. با این وجود تساوی(1-1) با سنگال و برد (3-0) مقابل توگو در بازیهایی دوستانه به دست آمد تا روند بازی با آفریقایی ها همچنان برقرار بماند. تنها رقبای غیر آفریقایی این تیم در سال 2017 تیمهای کورسیکا و آرژانتین بودند که اولی تیمی غیر رسمی از فوتبال فرانسه و جزیره کرس بود و مسابقه با این تیم(1-1) تمام شد اما بازی با آرژانتین نتیجه ای درخشان برجای گذاشت؛ برد(4-2) برای عقاب ها! نیجریه پس از آن در مسابقات ملت های آفریقا تا فینال صعود کرد اما (4-0) مغلوب مراکش شد و آن گاه یک برد(1-0) مقابل لهستان و یک باخت (2-0) در برابر صربستان به دست آورد.

جان اوبی میکل - کاپیتان تیم ملی نیجریه

جان اوبی میکل – کاپیتان تیم ملی نیجریه

ستارگانی در فوتبال اروپا

به گزارش آسمونی ، مطابق همه ادوار قبلی، عقاب ها مجموعه ای از لژیونرهای شاغل در فوتبال اروپا هستند و همین امر سبب شده با وجود سوء مدیریت هایی که در فوتبال این کشور وجود دارد، آنها عملکردی درخشان در سال گذشته داشته باشند. از جمله بازیکنان تاثیرگذار تیم کنونی نیجریه می توان به نفرات زیر اشاره کرد:

جان اوبی میکل( هافبک 31 ساله تیانجین چین با 83 بازی ملی)
الدرسون اچی یل جیله( مدافع 30 ساله سرکل بروژ بلژیک با 60 مسابقه ملی)
کنت اومرو( مدافع 24 ساله کاظم پاشا ترکیه با 37 بازی ملی)
شه دو عبداللهی( مدافع 25 ساله بورسا اسپور با 22 بازی ملی)
اوگن یی اونازی( هافبک 25 ساله ترابوزان اسپور با 50 بازی ملی)
موزز سیمون( هافبک 22 ساله خنت بلژیک با 21 بازی ملی)
ویلفرد ان دیدی( هافبک 21 ساله لسترسیتی با 16 مسابقه ملی)
احمد موسا( مهاجم 25 ساله زسکا مسکو با 69 مسابقه ملی)
ویکتور موزز( مهاجم 27 ساله چلسی با 32 بازی ملی)
آلکس ایوبی( مهاجم 22 ساله آرسنال با 16 مسابقه ملی)
کلچی ایهه آناچو( مهاجم 21 ساله لسترسیتی با 15 بازی ملی)

با این نفرات نیجریه می تواند برای چهارمین بار، راهی مرحله حذفی جام جهانی شود.

 

فوتبال با پرچم بريتانيا

فوتبال در نيجريه بسان بسياري ديگر از كشورهاي آفريقايي، قديمي‌تر از عمر كشور است. تيم نيجريه در دهه 30 ميلادي چند ديدار دوستانه با ساير مستعمرات آفريقايي داشت. مسابقاتي كه البته غيررسمي محسوب مي‌شد. اولين ديدار رسمي نيجريه به هشتم اكتبر 1949 در برابر «سيرآلئون» باز مي‌گردد. در اين مسابقه پرچم هر دو كشور تقريبا مشابه بود با زمينه‌اي آبي رنگ كه در بالاي آن، علامت بريتانيا ديده مي‌شد. كشور نيجريه در سال 1914 اتحاد دو منطقه نيجريه شمالي و نيجريه جنوبي را جشن گرفت ولي در زمان برگزاري اين مسابقه، هنوز به صورت رسمي از بريتانيا مستقل نشده بود و همچنان يك مستعمره محسوب مي‌شد. به گزارش آسمونی ، نيجريه نخستين بازي رسمي خود را (2ـ0) برد و تا اول اكتبر 1960 نيز به عنوان مستعمره‌اي از بريتانيا در ميادين شركت مي‌كرد تا اين كه در روز اول اكتبر 1960 اين كشور استقلال يافت و از سه سال بعد نيز «جمهوري نيجريه» با پرچم سه رنگ خود در ميادين شركت كرد.

جنجال و افتخار در جام ملت‌ها

برد نيجريه برابر «ولتاي عليا» در روز پنجم مارس 1978، اولين قدم در راه رسيدن به موفقيتي بود كه تا آن روز تنها يك بار كسب شده بود. نيجريه پس از برد (4 ـ 2) در اين بازي، با غنا (1ـ1) و مقابل زامبيا (0ـ0) كرد تا به عنوان تيم دوم گروه خود، مقابل اوگاندا قرار گيرد. مسابقه‌اي كه با شكست (1 ـ2) عقاب‌هاي سبز به پايان رسيد و اين تيم در ديدار رده‌بندي و در روز 16 مارس 1978 مقابل تونس قرار گرفت. وقتي گل تساوي نيجريه در دقيقه 42 مسابقه به ثمر رسيد، تونسي‌ها كه به شدت به اين گل معترض بودند، از ادامه مسابقه انصراف دادند و به اين ترتيب نيجريه (2 ـ 0) برنده اعلام شد و تونس به مدت دو سال از حضور در مسابقات آفريقايي محروم.

 

درخشش در جام جهاني

جام ملت‌هاي 1994 در تونس برگزار شد و نيجريه با برتري مقابل گابن (3 ـ 0)زئير (2 ـ 0) ساحل عاج (در ضربات پنالتي) و زامبيا (2 ـ 1) براي دومين بار فاتح آفريقا شد تيم در همان سال مسيري طولاني را با برتري مقابل آفريقاي جنوبي‌، كنگو، ساحل عاج و الجزاير طي كرد و سرانجام به لطف تفاضل گل بهتر نسبت به ساحل عاج به جام جهاني آمريكا صعود كرد. تيم در جام جهاني مسابقات را به بهترين شكل شروع كرد و در روز 21 ژوئن با سه گل رشيدي يكيني، دانيل آموكاچي و امانوئل آمونيكه (3 ـ 0) بلغارستان را شكست داد. به گزارش آسمونی ، عقاب‌ها در بازي با آرژانتين مارادونا هم گل اول را توسط سامسون سياسيا به ثمر رساندند. اما سرانجام (2 ـ 1) باختند و وقتي در روز آخر با دو گل فينيدي جورج و آموكاچي يونان را شكست دادند صدرنشين گروه شدند. در آن روز سندي اوليسه بازيكن نيجريه گفت «فوتبال زندگي است. بقيه حواشي آن است! نيجريه در مرحله دوم تا دقيقه 88 از ايتاليا (1 ـ0) پيش بود و حتي اشتباه داوري باعث شد كه «پائولو مالديني» از رقيب اخراج نشود. اما گل دقيقه 88 روبرتو باجو همه چيز را ويران كرد و باخت (1 ـ 2) موجب حذف نيجريه شد.

گرنوت رور - سرمربی نیجریه

گرنوت رور – سرمربی نیجریه

طلاي المپيك

به گزارش آسمونی ، نسل جوان نيجريه در المپيك 1996 به اوج رسيد و آينده‌اي درخشان را براي فوتبال نيجريه نويد داد. پيروزي برابر بزرگاني چون برزيل و آرژانتين در نيمه نهايي و فينال المپيك، قهرماني نيجريه را رقم زد و آن گاه همين نفرات در جام جهاني 1998 در گروه مرگ صدرنشين شدند ماتيو آده پوجو، گاربالاوال و سندي اوليسه سه بار دروازه اسپانيا را باز كردند و تيم پس از برد (3 ـ2) مقابل اسپانيا با گل «ويكتور ايكپه با» بلغارستان را شكست داد. اما اين پايان كار نيجريه بود و شاگردان «بوراميلوتينوويچ» با شكست مقابل پاراگوئه (1 ـ3) و دانمارك (1 ـ4) باز هم از مرحله يك هشتم نهايي بالاتر نيامدند.

نیجریه در سال 2014 یک بار دیگر مرحله گروهی را پشت سر گذاشت. حالا باید دید این تیم می تواند این روند را یک بار دیگر تکرار نماید؟

 

منبع: اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید