30 اردیبهشت ، روز ایران گردی و ایران شناسی

به گزارش پایگاه خبری سازمان میراث فرهنگی 30 اردیبهشت روز ایرانگردی و ایران شناسی نامگذاری شده است.

آسمونی : صنعت گردشگری از قرن‌های متمادی با اشكال متنوع و خاص خود در جوامع انسانی وجود داشته و در طی سال‌ها با اُفت و خیزهای فراوانی همراه بوده و در هزاره سوم میلادی با سرعتی بیش از گذشته توسعه و گسترش خواهد یافت .

توسعه پایدار در تمام بخش‌ها از جمله گردشگری ، نیازمند فراهم سازی زیربناهای مناسب اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، روابط خارجی و … است. مشاركت همه جانبه مردم در طرح‌های توسعه ملی ، منطقه ای و محلی در بخش گردشگری ، فراهم ساختن زمینه‌های لازم جهت سرمایه‌گذاری ، برقراری روابط دوستانه با سایر كشورها ، استفاده از تجربیات دیگر كشورها ، برقراری امنیت و آرامش در كشور از الزامات آن است .

سایت آسمونی : عوامل رشد و توسعه صنعت گردشگری عبارتند از : كاهش ساعات كاری و اصلاح زمان تعطیلات و مرخصی ها به منظور افزایش زمان فراغت ، افزایش كیفیت وسایل نقلیه خصوصی و آزاد سازی خطوط حمل و نقل ، بهبود درآمد واقعی ، گرایش به مصرف انبوه ، واسطه های جدید ارتباطی(نظیر راهنمایان گردشگران ، وسایل ارتباطی سریع مانند تلفن ، اینترنت ، ماهواره) و وجود امنیت و آرامش .

در ایران صنعت گردشگری تاكنون جایگاه خود را با وجود برخورداری از انواع جاذبه های طبیعی ، فرهنگی ، تاریخی و داشتن موقعیت مناسب و مساعد جغرافیایی پیدا نكرده و میزان درآمد ارزی كشور از این بابت ناچیز می‌باشد . هر چند كشور ما براساس ضوابط یونسكو جزء ۱۰ كشور برجسته باستانی ، تاریخی و فرهنگی جهان به شمار می‌رود .

پورتال آسمونی : ناتوانی در معرفی تصویر واقعی ایران از سوی رسانه ها ، عدم نگرش‌ علمی به بخش جهانگردی ، عدم تناسب قیمت مراكز اقامتی با كیفیت خدمات ارائه شده ، ضعف تبلیغات در داخل و خارج كشور ، برخوردهای سیاسی با مقوله جهانگردی و … را می‌توان از دلایل این امر بر شمرد .

0/5 ( 0 نظر )


منبع : مناسبت آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید