مدیر کنترل پروژه

در این مقاله از آسمونی در بخش استخدام مشاغل ، به معرفی شغل مدیر کنترل پروژه برای کسانی که به دنبال آگهی استخدام مدیر کنترل پروژه هستند، می پردازیم. قصد داریم در این مقاله همه ابعاد شغل مدیر کنترل پروژه از جمله، معرفی شغل مدیر کنترل پروژه ، وظایف شغل مدیر کنترل پروژه ، بازار کار شغل مدیر کنترل پروژه و … را بررسی کنیم. از شما همراهان عزیز آسمونی دعوت می کنیم تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

معرفی شغل مدیر کنترل پروژه (استخدام مدیر کنترل پروژه)

به عنوان مدیر کنترل پروژه شما باید انواع پروژه های کسب و کار را برنامه ریزی و مدیریت کرده و از به موقع انجام شدن و مطابق بودجه پیش رفتن آنها مطمئن باشید. مدیر پروژه می تواند در صنایع مختلف با میزان ریسک متفاوت از پروژه های تولید کامپیوتر یا نرم افزار تا نظارت بر پروژه های بزرگ ساخت و ساز کار کند.

همچنین کار مدیر کنترل پروژه برنامه‌ریزی و هدایت پروژه در چهارچوب زمان، هزینه و کیفیت لازم برای ایجاد نتایج مشخص‌ آن است.

مدیر کنترل پروژه فعالیت‌های برنامه‌ریزی، سازماندهی، نظارت بر اجرا و هدایت را بر عهده دارد و سعی ‌دارد تا با استفاده‌ درست از منابع، نتایج مشخص و مورد انتظار را با هزینه‌ توافق‌شده‌ در موعد درست خود تحویل ‌دهد.

به بیان دیگر مدیر کنترل پروژه با بکارگیری دانش، مهارتها، ابزار و تکنیکهای لازم در اداره جریان اجرای فعالیتها، به رفع نیازها و انتظارات متولیان از اجرای پروژه کمک می کند. مدیر کنترل پروژه در اجرای این مهم از دو بازوی قدرتمند برنامه‌ریزی و کنترل بهره می‌گیرد.

مدیر پروژه باید برای زمانبندی، هزینه یابی و تحلیل ریسک های پروژه از نرم افزارهای مرتبط استفاده کند و امروز کامپیوتر از مهمترین ابزار در دست هر مدیر پروژه است.

ساعات کار و محیط کار شغل مدیر کنترل پروژه (استخدام مدیر کنترل پروژه)

ساعت کار مدیر کنترل پروژه معمولا طبق ساعات کاری استاندارد است. اگرچه با توجه به نوع صنعت و پروژه می تواند متنوع باشد و گاهی برای انجام به موقع پروژه ها نیاز است که ساعات بیشتری کار کنند.

محل کار مدیر کنترل پروژه نیز معمولا در شرکت ها و سازمانها و یا محل پروژه می باشد ولی گاهی برای ملاقات با پیمانکاران و تامین کنندگان احتیاج به سفر کاری دارند. اگر روی پروژه ساخت و ساز کار کنند باید مرتبا به سایت های مختلف پروژه سر بزنند.

وظایف شغل مدیر کنترل پروژه (استخدام مدیر کنترل پروژه)

 • تحلیل و ترسیم نیازها و خواسته های مورد نظر مشتری یا کارفرما به منظور ایجاد زبان مشترک بین تمامی ذی نفعان پروژه و امکان توافق بر روی نتایج و دستاوردهای انجام پروژه
 • توافق در خصوص زمانبندی ها، هزینه ها و منابع مورد نیاز بر اساس طرح اولیه
 • شکستن پروژه به مراحل مختلف و تهیه طرح و برنامه زمانبندی دقیق برای رسیدن به اهداف هر مرحله
 • انتخاب و هدایت تیم پروژه
 • مذاکره با پیمانکاران و تامین کنندگان مواد و خدمات
 • اطمینان یافتن از انجام  به موقع هر مرحله از پروژه و مطابق با بودجه و استانداردهای کیفیت بودن آن
 • گزارش مرتب پیشرفت پروژه به مدیران ارشد یا مشتری
 • مدیریت ریسک برای جلوگیری از تاخیر در پروژه

شخصیت شناسی شغل مدیر کنترل پروژه (استخدام مدیر کنترل پروژه)

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت شناسی مدیر کنترل پروژه بر اساس تست MBTI

ENFJ این تیپ شخصیتی از مهارت های ارتباطی خوبی برخوردار بوده و تکنولوژی را به خوبی درک می کنند.

INFJ  این تیپ شخصیتی به دلیل داشتن دید جامع و کلی نگر می توانند به خوبی روی فرآیند پروژه نظارت و کنترل داشته و آن را مطابق برنامه تعیین شده پیش ببرند.

ENFP  این تیپ شخصیتی به تکنولوژی علاقه داشته و از مهارت های ارتباطی مناسبی برخوردارند.

INFP  این تیپ شخصیتی به تکنولوژی و کاربرد آن علاقه مند بوده و از دید جامعی در کارها برخوردار است.

ENTJ این تیپ شخصیتی می تواند اطلاعات پیچیده را درک و پردازش کند. او به شدت منطقی بوده، ذهنی جامع و کلی نگر دارد و دارای مهارت های سازمانی خوبی است.

ESTJ این تیپ شخصیتی از مدیریت کردن، تصمیم گیری و نظارت بر کار دیگران لذت می برد.

مهارت و دانش مورد نیاز برای شغل مدیر کنترل پروژه (استخدام مدیر کنترل پروژه)

علاوه بر تحصیلات یاد شده، اهمیت مهارتها و توانمندیهای زیر را نباید از نظر دور داشت:

 • مهارت عالی در سازماندهی، برنامه ریزی و مدیریت زمان
 • تفکر منطقی همراه با توانایی حل مساله خلاقانه
 • توجه به جزئیات به منظور تسلط بر پروژه و درنظر گرفتن تمامی مسایل در زمان، هزینه و کیفیت پروژه
 • مهارت های ارتباطی و مذاکره ای خوب – به منظور ارتباط مؤثر با ذی نفعان، تأمین کنندگان و پیمانکاران پروژه
 • درک درست ازکنترل بودجه و جلوگیری از افزایش بی رویه و بدون برنامه هزینه های پروژه
 • درک درست از کسب و کار – زیرا مشخصات، ابعاد، چالش ها و دستاوردهای هر پروژه در یک صنعت با صنعت و کسب و دیگر کاملا متفاوت است و یک مدیر کنترل پروژه موفق قبل از ورود به یک پروژه، ابتدا شناخت و تحلیل کاملی از صنعت مورد نظر باید کسب نماید.
 • مهارت های فنی مربوط به پروژه – این مهارت ها وابسته به نوع صنعت نیز می باشد.
 • مهارت های فناوری اطلاعات در سطح خوب به منظور بهره گیری از کامپیوتر، اینترنت و نرم افزارهای تخصصی مدیریت کنترل پروژه

رشته های دانشگاهی مرتبط و تحصیلات لازم برای ورود به شغل مدیر کنترل پروژه (استخدام مدیر کنترل پروژه)

الف- مدیر کنترل پروژه با مدرک کارشناسی

اگرچه ممکن است کارشناسی رشته های مختلفی در شغل مدیر کنترل پروژه مورد استفاده قرار گیرد اما باید پذیرفت که از منظر تخصصی در مقطع کارشناسی، رشته مهندسی صنایع و در رتبه بعدی مدیریت صنعتی مرتبط ترین رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی با شغل مدیر پروژه است.

ب- مدیر کنترل پروژه با مدرک کارشناسی ارشد

در سال های اخیر برای برخی از رشته های فنی و مهندسی از جمله مهندسی عمران و معماری در مقطع کارشناسی ارشد گرایش مجزایی برای ورود به این شغل در نظر گرفته شده است: در مهندسی معماری این گرایش تحت عنوان  مدیریت پروژه و ساخت  ودر مهندسی عمران مهندسی و مدیریت ساخت  تأسیس شده است.

ج- مدیر کنترل پروژه با مدرک سایر رشته ها

در بسیاری از صنایع فارغ التحصیلان رشته های مختلف که تجربه کاری مناسبی در صنعت مورد نظر داشته اند با گذراندن دوره های کوتاه مدت مدیریت پروژه در مراکز آموزشی آزاد داخلی و یا خارجی مشغول فعالیت به عنوان مدیر کنترل پروژه می گردند.

همچنین آشنایی با استانداردهای مدیریت پروژه مثل PMBOK و نرم افزارهای کنترل پروژه همانند MicroSoft Project  از اهمیت بسیار زیادی برای شاغلین این بخش برخوردار است و کسانی که مدرک معتبر در این حوزه ها داشته باشند از فرصت های شغلی بهتری نسبت به سایرین برخوردار خواهند بود.

بازار کار ، آینده شغلی و وضعیت استخدام مدیر کنترل پروژه در ایران و سایر کشورها

استخدام مدیر پروژه در اکثر صنایع از جمله ساخت و ساز، سلامت و مهندسی پزشکی، فناوری اطلاعات، بازاریابی، تولید، علوم و بخش دولتی امکان پذیر است. شما می توانید مستقیما در یک شرکت و یا در یک سازمان مشاوره ای مدیریت پروژه استخدام شوید. شما می توانید با یک کارفرما به طور دائم و یا به صورت پروژه ای کار کنید. با کسب تجربه بیشتر شما می توانید تا رده های مدیریتی بالا یا مشاوره ای مستقل پیشرفت کنید.

در ایران آمار و ارقام دقیقی در خصوص وضعیت و میزان استخدام مدیر کنترل پروژه در دسترس نیست اما با توجه به بالارفتن اهمیت مدیریت پروژه در صنایع مختلف در سال های اخیر و صنعتی تر شدن کشور نسبت به گذشته ، پیش بینی می شود نرخ رشد این شغل در سال های آتی بیش از حد میانگین در کشور باشد.

وضعیت استخدام مدیر کنترل پروژه در برخی از کشورهای جهان

استرالیا – میزان استخدام مدیر کنترل پروژه در ۵ سال گذشته رشد ۳۳.۵ درصدی داشته و برای سال های آتی رشد بسیار زیادی پیش بینی می شود.

درآمد شغل مدیر کنترل پروژه (استخدام مدیر کنترل پروژه)

در بخش دولتی میزان حقوق و دستمزد مدیر کنترل پروژه مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می شود.

در بخش خصوصی میزان حقوق و درآمد مدیر کنترل پروژه متفاوت است. هر شرکتی با توجه به اهداف مالی، توان مالی، نوع پروژه و گستردگی آن و برخی عوامل دیگر میزان حقوق و دستمزد کارکنان خود را تعیین می کند. در بخش خصوصی عواملی مانند داشتن تجربه و تحصیلات مرتبط، تخصص و مهارت بالا، آشنایی با سیستم ها و نرم افزارهای کامیپوتری در استخدام مدیر کنترل پروژه و تعیین میزان حقوق و دستمزد آنها بسیار موثر هستند.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹3 توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مدیر کنترل پروژه در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش برای مدیر کنترل پروژه در نظر گرفته شده اند شامل کارشناس کنترل پروژه، مسئول کنترل پروژه و مدیر پروژه می باشند که یک مدیر کنترل پروژه می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

برای مدیر کنترل پروژه در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال مدیر کنترل پروژه که در سمت کارشناس کنترل پروژه در رده سرپرست کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۸۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۲۵۸۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۳۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله مدیر کنترل پروژه می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد مدیر کنترل پروژه از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق مدیر کنترل پروژه نیز افزایش می یابد.

درآمد مدیر کنترل پروژه در برخی از کشورهای جهان

استرالیا – متوسط درآمد سالیانه برای مدیران پروژه ۶۶.۵۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان –  متوسط درآمد سالیانه در این شغل معمولا بین ۳۸.۰۰۰ تا ۷۶.۰۰۰ دلار و  بالاترین درآمدها حدود ۱۲۲.۰۰۰ دلار یا بیشتر می باشد.

 

0/5 ( 0 نظر )


نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

نظر خودتان را ارسال کنید