فیلترشکن ها و وی پی ان ها تهدید جدید امنیتی دستگاه ها

استفاده از VPN های موجود که امروزه با قیمتهای نازل عرصه می گردد، می‌تواند برای کابران خطرات زیادی داشته باشد. آسمونی در این بخش با توجه به فیلترینگ تلگرام و استفاده اکثر کاربران از وی پی ان، خطرات استفاده از فيلترشکن و VPN را شرح می دهد.

فیلترشکن ها و وی پی ان ها تهدید جدید امنیتی دستگاه ها

کارشناس معاونت تشخیص و پیشگیری پلیس فتا با اعلام مطالب فوق افزود: در این قسمت می خواهیم اطلاعات تخصصی بیشتری را در این مورد ارائه بدهیم تا کاربران بیشتر در این زمینه آگاه شوند و از اطمینان بیشتری نسبت به اطلاعیه های پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات برخوردار گردند.

مردم بدون بررسی عملکرد نرم افزارهای فیلترشکن، آنها را بر روی رایانه خود نصب می کنند و  ممکن است این نرم افزار ها خود یک Trojan یا key logger باشند و اطلاعات مربوط به نام عبور و کاربردی افراد را در اختیار سرور خود قرار دهند، همچنین VPNها اطلاعات را بصورت Encrypt شده منتقل می‌کنند و فرمول Decrypt کردن آن در اختیار سرور است و تضمینی وجود ندارد که سرور قبل از رسیدن اطلاعات به مقصد آن را بازخوانی نکرده باشد.

به گفته این کارشناس: بیشتر VPN ها حداقل 2 عملکرد زیر را انجام می دهند:

1-عمل  :Proxyingپروکسی دستگاه واسطه و یا برنامه ای است که ارتباط بین سرور و کلاینت را فراهم می‌کند. پروکسی عمل انتقال درخواست‌های داخلی یا ترجمه اطلاعات و عبور آن به سرورهای دیگر را انجام می دهد.  VPN توسط واسطی تحت عنوان Gateway  بین کاربر و نرم‌افزار عمل می کند.(دریافت یک درخواست از طرف کاربر، اتصال به یک وب سرور، دانلود کردن اطلاعات و برگرداندن اطلاعات به کاربر توسط ارتباط SSL صورت می گیرد ). پروکسی به علت رمزنگاری و رمزگشایی و بازرسی محتویات هر بسته عملکرد کندی دارد؛ در این مرحله از کار است که امکان افشای اطلاعات شما وجود دارد.

2-عمل Application Translation : این بخش از عملکرد VPN با استفاده از پروکسی برای برقراری ارتباط با پروتکل مناسب تعامل می کند. این امر به کاربران اجازه می دهد تا از طریق مرورگر وب به برنامه هایی که واسط کاربری وب ندارد دسترسی داشته باشند.لازم به ذکر است که Application Translation برای هر پروتکلی که پشتیبانی می کند نیاز به یک موتور مترجم دارد. که در این مرحله درصورت نیاز، مالک سرویس دهنده امکان طراحی و اضافه کردن Optionخاصی برای شنود را دارد.

در ادامه وي گفت: استفاده ازSSL Tunnel VPN بیشتر به منظور طراحی شبکه های امن درون سازمانی بکار می¬رود و این شبکه¬ها به منظور انتقال اطلاعات امن درون سازمان، و کاهش امکان دسترسی افراد خارج از سازمان به اطلاعات طبقه بندی شده طراحی و راه اندازی می شوند. و در اکثر موارد اطمینان کردن به   VPNهای تجاری ارزان قیمت عقلانی نیست. و در اکثر موارد این دسته از شبکه ها، که در سازمان های مهم اطلاعاتی طراحی می‌گردد بر روی اینترنت قرارداده نمی شود.

کارشناس این معاونت در پايان باز هم تأكيد کرد: استفاده از VPN های تجاری، ممکن است خطرات بسياري داشته باشد و كاربران اينترنت بايد بدانند که استفاده از چنين نرم‌افزارها و روش‌هايي، مانند اين است كه همه محتويات رايانه خود را از تصوير و فيلم شخصي گرفته تا اطلاعات مهم شخصي و کاري، در اختيار سرور VPN  قرار دهید.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید