نقدی به فیلم چهارشنبه لعنتی

چهارشنبه های لعنتی به کارگردانی مهناز حق شعار و بازیگری در سال ۱۳۸۸ ساخته شد. آسمونی در این بخش برای آشنایی شما با فیلم چهارشنبه لعنتی، به معرفی و نقد فیلم چهارشنبه لعنتی می پردازد.

معرفی فیلم چهارشنبه لعنتی

بازیگران فیلم چهارشنبه لعنتی

حماسه پارسا ـ محمدرضا فرد ـ آیلین حسینیان

فیلم نامه فیلم چهارشنبه لعنتی: پانیز پارسا

کارگردان فیلم چهارشنبه لعنتی: مهناز حق شعار

۱۷۰ دقیقه؛ محصول ایران؛ سال۱۳۸۸

ستاره ها: ۰/۵ از ۵

خلاصه داستان فیلم چهارشنبه لعنتی

حماسه و دوستش مهدی، جوانان آشفته ای هستند که کارهای خلاف می کنند و در سردرگمی روزگار می گذرانند در عین حال که پایبند به برخی اعتقادات مخصوص به خود هستند.

نقد فیلم چهارشنبه لعنتی

هر چند که فیلم با یک مونولوگ طولانی خیلی خوب از زبان شخصیت اصلی فیلم، یعنی حماسه آغاز می شود، در ادامه چیزی برای نشان دادن ندارد. وقتی یک فیلم ویدئویی که با عواملی تازه کار ساخته شده، مدت زمانی سه ساعته داشته باشد، باید حتماً به مواردی شک کرد! فیلم یک اثر روده دراز و پر دیالوگ است که بنایش را تنها بر این گذاشته که شخصیت اصلی اش، یعنی جناب حماسه، بیانیه بدهد، عقایدش را درباره ی زمین و آسمان و همه ی مردم دنیا بیان کند و از همه ایراد بگیرد و نشان داده شود که او چقدر با مرام و خوب و جوانی بامعرفت است که روزگار با او نساخته و و مردم با او نساخته اند وگرنه که او با همه ساخته و همه جور خوبی ای کرده. سازندگان آنقدر در روایت یک داستان مشخص، ناقص و خام عمل کرده اند که علناً متوجه نمی شویم بالاخره ماجرا چه بوده. در واقع اصلاً داستانی در کار نیست و همه ی فیلم بر نقطه ی پرگار حماسه می چرخد که قرار بوده نشان داده شود که چقدر بچه ی گوشت شیرینی ست که اتفاقاً بعد از دقایقی که از فیلم می گذرد، به خاطر نامنجسم بودن داستان، مبتدیانه بودن دکوپاژها، تدوین و حتی نورپردازی و صدابرداری و کلاً پرداخت صحنه ها، تبدیل به ضد خودش می شود و حماسه، یعنی جوان مثلاً عاصی و آشفته ی جامعه ی امروزی ایران، کم کم دافعه ایجاد می کند تا حدی که وقتی به انتها می رسیم، احساس می کنیم او اتفاقاً با این رفتار و کردار و سر و وضع آشفته و کثیفش، آدم گوشت تلخی ست.

یک جمله از حماسه: خارج عین توالت می مونه. واجبه آدم یه بار بره.

 

 

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید