آیا انسان و شامپانزه حدود شش ميليون سال قبل از هم جدا شدند؟

دانشمندان دانشگاه واشنگتن موفق به شناسايي ژني شده‌اند كه نقشي اساسي در تكامل انسان، هنگام آغاز تكلم ايفا كرده است.

به گزارش آسمونی  اين ژن احتمالا با تكثير خود در دو و نيم ميليون سال پيش به مغز انسان قدرت صحبت كردن و ابداع داده و آن را از وابستگاني مانند شامپازه‌ها جدا كرده است. اين ژن كه «SRGAP2» نام داشته، به كنترل رشد بخش نئوکورتکس در مغز پرداخته كه مسؤول عملكردهاي بالاتر مانند زبان و تفكر هوشيار است. برخورداري از نسخه‌هاي اضافي باعث آهسته‌شدن رشد مغز شده و به آن اجازه داده تا به ساخت ارتباطات بيشتر ميان سلولهاي عصبي پرداخته و با اين كار مغز را بزرگتر و پيچيده‌تر كرده است.

در پژوهشي كه در مجله Cell منتشر شده، دانشمندان اين موضوع را گزارش كردند كه اين ژن در حدود 3.5 ميليون سال قبل تكثير شده و يك ژن دختر ايجاد كرده و يك ميليون سال بعد به توليد يك نسخه نوه دختر پرداخته است. اگرچه انسان و شامپانزه حدود شش ميليون سال قبل از هم جدا شدند، اما هنوز 96 درصد از ژنوم آنها با هم مشترك بوده و اين ژن يكي از تنها 30 ژني است كه از آن زمان به تكثير خود پرداخته‌اند. اولين تكثير تقريبا غيرفعال بوده اما دومين نسخه در زماني اتفاق افتاده كه هوموساپنها از گونه‌هاي استرالوپيتکوس جدا شده و ساخت ابزارها و رفتارهاي پيچيده‌تر را آغاز كردند.

شاپانزه ها هم قاضی دارند

مديريت برخورد براي انسجام گروه‌هاي اجتماعي امري بسيار مهم و ضروري است. در حالي كه انسان‌ها ممكن است هنوز هم روي برخي جزئيات اين موضوع در حال كار باشند تحقيقات جديد نشان مي‌دهد برخي از شامپانزه‌ها به شكل بي‌طرف و به عنوان شخص ثالث به انجام فعاليت‌هاي نظارتي‌ ـ پليسي در گروه‌هايشان مي‌پردازند. 

در هر جايي كه شاهد زندگي جمعي و اجتماعي هستيم برخورد‌ها و درگيري‌ها موضوعي اجتناب‌ناپذير است. اين موضوع در مورد نزديك‌ترين خويشاوندان ما يعني شامپانزه‌ها هم صدق كرده و تفاوتي ندارد. 

به نظر مي‌رسد مديريت برخورد نقش مهمي در حفظ نظم و آرامش گروهي شامپانزه‌ها ايفا كرده و تك‌تك شامپانزه‌ها هم اين موضوع را تضمين‌كننده انسجام جامعه خود مي‌دانند. 

به اين شكل از مديريت برخورد و مداخله شخص ثالث بي‌طرفي در كشمكش‌ها، نظارت پليسي گفته مي‌شود. 

تا‌كنون اين رفتار انگيزشي ـ اخلاقي در شامپانزه‌ها فقط به شكل روايتي و نه واقعي عنوان شده بود. 

به هر حال اكنون نخستين‌شناسان دانشگاه زوريخ تائيد كرده‌اند كه شامپانزه‌ها به منظور تضمين ثبات گروه خود اقدام به دخالت بي‌طرفانه در درگيري‌هاي ميان دو همنوع مي‌كنند بنابراين شامپانزه‌ها بر اساس علاقه به اجتماع و نگراني‌هاي اجتماعي، رفتاري جامعه‌گرايانه از خود بروز مي‌دهند. 

علاقه داوران به مداخله، زماني به بيشترين حد خود مي‌رسد كه درگيري تعدادي از اعضا، صلح و آرامش جامعه را با خطر جدي مواجه سازد. 

محققان طي مطالعاتي رفتار چهار گروه از شامپانزه‌هاي اسير را مشاهده و مقايسه كردند. در باغ ‌وحش والتر گوسائو در زوريخ آنها با شرايط ويژه‌اي مواجه شدند. 

محققان خوش‌شانس بودند كه با اتفاقي مواجه شدند كه براي اين جانوران در حيات‌وحش هم رخ مي‌دهد. در اين گروه ماده‌هاي جديد معرفي شده و رتبه‌بندي در نرها هم دوباره تعريف شد كه در نتيجه ثبات گروه شروع به متزلزل شدن كرد. 

البته بايد گفت هر شامپانزه‌اي نمي‌تواند قاضي و داور خوبي باشد. در درجه اول ميانجي يا شخص ثالث مداخله‌كننده در درگيري بايد نر يا ماده‌اي باشد كه در گروه مورد احترام زيادي است. 

در غير اين صورت نمي‌تواند به شكل موفقيت‌آميزي غائله را ختم كرده و اين امر نشان مي‌دهد كه مانند جوامع انساني مراجع و مقاماتي هم در گروه شامپانزه‌ها وجود دارد. 

 علاقه به نگراني‌هاي اجتماعي كه به شكل پيشرفته‌اي در ما انسان‌ها وجود داشته و عميقا ريشه‌دار است باعث ايجاد پايه‌هاي رفتاراخلاقي ما مي‌شود و از نظر دانشمندان اين موضوع مي‌تواند در بين نزديك‌ترين خويشاوندان ما هم تسري داشته باشد.

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: محمد خضوعی
  02 بهمن 1395

  مسخره ست واقعا که انسان رو کنار میمون قرار میدین
  خدا خودش تو قرآن گفته که انسان رو از خاک خلق کرده.انسان از همون اول انسان بوده

 2. نویسنده دیدگاه: مارمولک
  08 اردیبهشت 1392

  حالايه ماچ بده بابا

  • نویسنده دیدگاه: سیمین
   02 مرداد 1392

   هه هه هه!!!
   چه باحال!!!
   یه ماچ بده به بابا!!!کبود شدم از خنده…

نظر خودتان را ارسال کنید