معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ ایران ; شاهزاده های پارسی و لشکری یک نفره به نام کی روش

معرفی تیمهای حاضر در جام جهانی روسیه /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

شاهزاده های پارسی و لشکری یک نفره به نام کی روش

 

ايران در یک نگاه

لقب: ستارگان پارسي ـ شاهزادگان پارسي
بالاترين سازمان فوتبالي: فدراسيون فوتبال ايران
بهترين عنوان در رنكينگ فيفا: 15 (جولاي 2005)
بدترين عنوان در رنكينگ فيفا: 122 (مي 1996)
تعداد حضور در جام‌جهاني: 4
بهترين پيروزي: ايران (19ـ0) گوام (24 نوامبر 2000 در تبريز)
بدترين شكست:
ايران (1ـ6) تركيه (28 مي 1950 در «استانبول» تركيه)
ايران (0ـ5) كره‌جنوبي (24 مي 1958 در «توكيو» ژاپن)
ايران (0ـ5) مجارستان (17 آگوست 1972 در «نورنبرگ» آلمان)
استاديوم ملي: آزادي (تهران)
علامت اختصاري در فيفا: IRN
سرمربي: كارلوس كي‌روش Carlos Queiroz

تیمی جوان، پر از ستاره و مملو از رکوردهای درخشان

به گزارش آسمونی ، داستان ایران در مسیر جام جهانی 2018، داستانی متفاوت از ایران در مقدماتی مسابقات 2014 است. تیم دوره قبل، تیمی بود فرسوده که تا آخرین روز مسابقات انتخابی جام جهانی حتی ممکن بود حذف شود. اما تیم امروز، تیمی است جوان و مملو از لژیونرهایی که در فوتبال اروپا بازی می کنند. سردار آزمون سابقه گلزنی در لیگ قهرمانان مقابل بایرن و اتلتیکو مادرید را دارد، علیرضا جهانبخش از بهترین های لیگ هلند است و بهترین بازیکن تیم آلکمار در این فصل، کریم انصاری فر در لیگ یونان برای آقای گلی می جنگد و در کنار این نفرات، مهدی طارمی و مرتضی پورعلی گنجی در قطر بازی می کنند، کاوه رضایی و رامین رضایین در بلژیک، سعید عزت اللهی و میلاد محمدی در روسیه و مسعود شجاعی و احسان حاج صفی در یونان. ایران زودتر از همه تیمهای آسیا راهی جام جهانی شد و رکورد بسته نگه داشتن دروازه را در مسابقات انتخابی جام جهانی شکست. همچنین طی دو سال اخیر تنها دو شکست را تجربه کرد که هر دو در دیدارهایی دوستانه و بی اهمیت رخ داد اما این ها نیمی از چهره ایران است..

لوگوی فدراسیون

لوگوی فدراسیون

نیمه تاریک؛ تدارکات و لباس بی کیفیت!

هر چند شاهزادگان پارسی برای اولین بار در تاریخ فوتبال خود دو بار متوالی راهی جام جهانی شده اند اما به نظر نمی رسد برنامه ریزی خاصی برای این جام جهانی وجود داشته باشد. طی این چهار سال سرمربی تیم ملی بارها و بارها از کمبود امکانات برای تیم نالیده است. بارها بین مربیان تیم ملی امید و تیم بزرگسالان بر سر استفاده از بازیکنان درگیری ایجاد شد و البته باشگاهها نیز تمایل چندانی برای کمک به تیم ملی نداشته اند. به گزارش آسمونی ، کارلوس کی روش بارها از مسوولان تیم ملی بازیهای دوستانه باکیفیت خواسته است اما آنچه تاکنون ایران بعد از صعود به جام جهانی انجام داده، بیشتر تلف کردن وقت بوده تا بازی هایی کیفی مطابق با شیوه رقبای ایران در جام جهانی. بدتر از تدارکات، شرایط پیراهن های تیم ملی ایران است که به نظر می رسد باز هم مثل سال 2014 سوژه سراسر جهان شود. ظاهرا حتی برای پیراهن های تیم ملی نیز فکری نشده است!

 

يك تيم‌ملي بدون تاريخ تولد!

فوتبال ملي ايران از همان ابتداي شكل‌گيري، مملو از تناقضات و اختلاف‌ها بود. اولين تيم باشگاهي ايران در سال 1921 تأسيس شد و در سال 1925 تيمي منتخب از ايران براي برگزاري سه مسابقه دوستانه راهي شوروي شد. اما رقباي ايران در به گزارش آسمونی ، اين ديدارها، حريفان باشگاهي بودند و به اين ترتيب، تيم‌ملي ايران بيش از يك دهه ديگر را بدون ديدار رسمي سپري كرد. حتي وقتي تيم ايران در سال 1941 به افغانستان سفر كرد، با عنوان «منتخب مشهد» به اين سفر اعزام شد؛ در آن روزها مسابقات دوستانه اهميتي كمتر از ديدارهاي رسمي نداشت و تيم‌هاي ملي معمولاً با عنوان منتخب يك شهر يا استان راهي كشورهاي همسايه مي‌شوند تا در صورت شكست، آبرويشان را بر باد رفته نبينند. حتي وقتي ايران در سال 1947 دو ديدار مقابل تركيه انجام داد و «مسعود برومند» نخستين گل تاريخ فوتبال ايران به ثمر رساند، باز هم كسي نفهميد كه اين حريف «تيم‌ملي تركيه» بود يا نماينده‌اي از فوتبال تركيه! به اين ترتيب تاريخ رسمي تولد تيم‌ملي ايران، هرگز مشخص نشد.

علیرضا جهانبخش - ستاره تیم

علیرضا جهانبخش – ستاره تیم

روزهاي طلايي

به گزارش آسمونی ، وقتي ايران در انتخابي المپيك 1964 مقتدرانه ظاهر شد و با پنج پيروزي برابر پاكستان، عراق و هندوستان راهي بازي‌هاي المپيك شد، به نظر مي‌رسيد كه ايرانيان، راه بين‌المللي شدن را آموخته‌اند. اما اختلافات شديد فدراسيون و باشگاه‌ها سبب محروميت 6 بازيكن اصلي تيم‌ملي شد و به اين ترتيب تيم تضعيف شده ايران و المپيك تنها به يك تساوي (1ـ1) مقابل مكزيك دست يافت. اما در آسيا، تيم همچنان مدعي بود. نايب قهرماني بازي‌هاي آسيايي 1966 با دو شكست مقابل برمه رقم خورد و دو سال بعد در اولين ميزباني جام‌ملت‌هاي آسيا، ايران از اين حريف انتقام گرفت و با چهار پيروزي قهرمان آسيا شد. بازي‌هاي آسيايي 1970 تنها شكست ايران طي يك دهه محسوب مي‌شد و پس از آن موفقيت‌ها ادامه يافت. حضور در دو المپيك، قهرماني در دو جام ملت‌هاي آسيا، فتح بازي‌هاي آسيايي و چهار قهرماني پياپي در مسابقات جوانان آسيا، بهترين روزهاي فوتبال ايران را رقم زد.

در مسير جام‌جهاني

نخستين تلاش ايران براي صعود به جام‌جهاني در سال 1973 انجام شد. تيم‌ملي پس از برتري مقابل كره‌شمالي، كويت و سوريه در برابر استراليا ايستاد تا در صورت پيروزي، مقابل كره‌جنوبي قرار گيرد. اما ايران در مجموع دو ديدار (3ـ2) باخت و براي حضور در جام‌جهاني چهار سال ديگر انتظار كشيد. به گزارش آسمونی ، در انتخابي جام‌جهاني 1978 ايران مقابل سوريه، عربستان، هنگ‌كنگ، استراليا و كويت پيروز شد و تنها دو بار مقابل كره‌جنوبي به تساوي بسنده كرد. امري كه مانع از صعود ايران به جام‌جهاني نشد و اين تيم پس از صعود به جام 1978، بازي‌هايي تداركاتي مقابل يوگسلاوي، ولز، بلغارستان، فرانسه، اف‌ث بروژ بلژيك و پاريس‌سن‌ژرمن انجام داد. در جام جهانی ايران در بين دو شكست (0ـ3) از هلند و (1ـ4) از پرو، مقابل اسكاتلند به تساوي (1ـ1) دست يافت و همين تساوي اسكاتلند را حذف و هلند را به مرحله دوم او متعاقباً نايب قهرماني جام رساند. پس از جام‌جهاني، عمر نسل طلايي به پايان رسيد.

کارلوس کی روش - سرمربی تیم

کارلوس کی روش – سرمربی تیم

صعود در فواصل هشت ساله

بیست سال بعد و پس از صعود به جام جهانی 1998، از «توميسلاو ايويچ» براي آماده ساختن تيم‌ملي در جام‌جهاني استفاده شد. اما مسئولان كم حوصله‌تر از آن بودند كه تاكتيك‌هاي ايويچ را تحمل كنند و او در آستانه جام‌جهاني بركنار شد. با اين حال پيروزي (2ـ1) بر آمريكا و دو شكست آبرومندانه مقابل يوگسلاوي (0ـ1) و آلمان (0ـ2) نشان داد كه فوتبال آماتور ايران در مورد ايويچ اشتباه كرده است! هشت سال بعد هم، صعود به جام‌جهاني 2006 پايان اين روزهاي طلايي بود و پس از آن، روي كار آمدن دولت جديد و اختلافات سازمان تربيت‌بدني و رئيس وقت فدراسيون فوتبال، موجب سقوط فوتبال شد. پس از شكست مقابل مكزيك (1ـ3) و پرتغال (0ـ2) و تساوي (1ـ1) مقابل آنگولا در جام‌جهاني 2006 مسئولان فدراسيون بركنار شدند و اين امر سبب تعليق فدراسيون فوتبال از سوي فيفا شد.

 

تدارکات ایران تا قبل از جام جهانی روسیه

با این وجود امسال می توان از کارلوس کی روش انتظار معجزه داشت. مردی که هرجا حضور داشته، دیواری مستحکم از بازیکنان در خطوط دفاعی و میانی ایجاد کرده و راه رسیدن به دروازه تیم هایش را دشوار تر از هرکار دیگری ساخته است. خواه جوانان پرتغال،‌خواه تیم ملی پرتغال و البته چه در تیم ملی ایران. بازی با آرژانتین در جام جهانی قبل، نمونه ای از شاهکارهای کی روش در تخریب بازی رقبا بوده است.
به گزارش آسمونی ، ایران از سال 2017 تاکنون در بازیهای دوستانه خود مقابل مونته نگرو(2-1)، توگو(2-0)، پاناما(2-1)، ونزوئلا(1-0)، سیرآلئون(4-0) و الجزایر(2-1) به برتری دست یافته است. در برابر روسیه(1-1) کرده و از تونس(1-0) باخته است. ازبکستان، ترکیه، یونان و لیتوانی دیگر حریفان تدارکاتی این تیم قبل از جام جهانی روسیه هستند. حتی با وجود قرار گرفتن ایران در گروه مرگ، نتایجی بهتر از جام جهانی قبل از این تیم انتظار می رود.

سردار آزمون و مهدی طارمی مهاجمان تیم ملی ایران

سردار آزمون و مهدی طارمی مهاجمان تیم ملی ایران

بازی های ایران در جام جهانی

گروه دوم جام جهانی مطابق آمار می تواند یکی از کم گل ترین گروههای این رقابت ها باشد. جایی که ایران رکورد 9 بازی پیاپی بدون گل خورده را در مقدماتی به جا گذاشت، مراکش در 6 مسابقه مقدماتی گلی نخورد و پرتغال هم در 10 مسابقه تنها 4 گل دریافت کرد. بازی های ایران به شرح زیر است:
مراکش- ایران(۲۵ خرداد ۱۳۹۷؛ ورزشگاه کرستوفسکی، سن پترزبورگ؛ ۱۹:۳۰)
ایران- اسپانیا(۳۰ خرداد ۱۳۹۷؛ ورزشگاه کازان آرنا، قازان؛ ساعت 22:30)
ایران- پرتغال(۴ تیر ۱۳۹۷؛ ورزشگاه موردوویا آرنا، سارانسک؛ ساعت 22:30)

 

سایر پست های معرفی تیم های جام جهانی 2018

 

منبع: اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید