معرفی تیم های کوپا آمه ریکا ؛ اروگوئه ، آبی آسمونی های پیر

معرفی تیمهای حاضر در کوپا آمه ریکا ؛ اروگوئه /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

آبی آسمونی ها ؛ پیر و فاقد تدارکات مناسب

 

اروگوئه در یک نگاه:

لقب: La celeste (آبي آسماني)
بالاترين سازمان فوتبالي: اتحاديه فوتبال اروگوئه (Asociacion uruguaya de futbol)
بهترين عنوان در رنكينگ فيفا: 2 (ژوئن 2012)
بدترين عنوان در رنكينگ فيفا: 76(دسامبر 1998)
رنکنیگ فعلی: 17
تعداد حضور در جام جهاني: 13
اولین مسابقه ملی: اروگوئه(2-3) آرژانتین
بهترين پيروزي: اروگوئه(9 ـ 0) بوليوي(9 نوامبر 1927 در «ليما» پرو)
بدترين شكست: اروگوئه (0ـ 6) آرژانتين (20 جولاي 1902 در «مونته ويدئو» اروگوئه)
استاديوم ملّي: سنته ناريو
علامت اختصاري در فيفا: uru
مربي: اسكار تابارز

صعود آسان به جام جهانی روسیه

به گزارش آسمونی ، تیم ملی فوتبال اروگوئه نتایج درخشانی در رقابت های انتخابی جام جهانی 2018 کسب کرد. در رقابت با 9 تیم دیگر منطقه، آبی آسمانی ها موفق شدند 9 برد، 4 تساوی و 5 شکست کسب کرده و با 32 گل زده و 20 گل خورده و کسب 31 امتیاز به عنوان تیم دوم راهی جام جهانی شوند؛ تنها برزیل نتایجی بهتر از اروگوئه کسب کرد و در شرایطی که آرژانتین، کلمبیا و پرو تا آخرین روز برای صعود به جام جهانی نبرد می کردند و ترس حذف شدن را احساس می کردند، اروگوئه مدت ها قبل جشن صعود به جام جهانی را گرفته بود. برخلاف مسابقات مقدماتی جام جهانی 2014 که تیم برای رسیدن به جام جهانی مجبور به برگزاری بازی پلی آف بین قاره ای با نماینده آسیا شد.

 

یک تیم باتجربه اما پیر

با این وجود اروگوئه از یک مشکل بزرگ رنج می برد؛ همان مشکلی که در جام جهانی 2014 نیز اسیر آن بود و از آن ضربه خورد. در جام جهانی بریل، 16 بازیکن اروگوئه بازماندگان جام جهانی 2010 بودند که آبی آسمانی ها در آن چهارم شدند. حالا هم بعد از گذشته چهار سال هر چند که چهره هایی چون دیه گو فورلان و..در تیم حضور ندارند اما تیم از لحاظ سنی شرایط مناسبی ندارد و اکثر بازیکنان تیم، پیر هستند. از جمله:

فرناندو موسلرا ( دروازه بان- باشگاه گالاتاسرای)؛ 31 ساله
مارتین سیلوا ( دروازه بان- باشگاه واسکو داگاما)؛ 35 ساله
ماکسی پریرا ( مدافع- باشگاه پورتو)؛ 33 ساله
دیه گو گودین ( مدافع- باشگاه اتلتیکو مادرید)؛ 32 ساله
کریستین رودریگز ( هافبک – باشگاه پنارول)؛ 32 ساله
کارلوس سانچز ( هافبک – باشگاه مونتری)؛ 33 ساله
ادینسون کاوانی ( مهاجم – باشگاه پاری سن ژرمن)؛ 31 ساله
کریستین استوآنی (مهاجم – باشگاه خیرونا)؛ 31 ساله
لوییس سوارز (مهاجم – باشگاه بارسلونا)؛ 31 ساله

لوگوی فدراسیون

لوگوی فدراسیون

جوان های گمنام اروگوئه

در بین این نفرات باتجربه و شناخته شده، چند چهره جوان نیز دیده می شوند که در آینده ای نزدیک باید جای نفرات پیر فعلی را بگیرند. چند نفر از این جوانان را که احتمالا در جام جهانی روی نیمکت اروگوئه خواهیم دید معرفی می کنیم:
ماکسی گومز(مهاجم – باشگاه سلتاویگو)؛ 21 ساله
لوکاس توریرا( هافبک – باشگاه سامپدوریا)؛ 22 ساله
رودریگو بنتاکور( هافبک – باشگاه یوونتوس)؛ 20 ساله
ناهیتان ناندز(هافبک – باشگاه بوکاجونیورز)؛ 22 ساله
جیورجین دی آراسکائتا( هافبک – باشگاه کروزیرو)؛ 23 ساله
خوزه ماریا خیمنز( مدافع – باشگاه اتلتیکو مادرید)؛ 23 ساله
اما این جایگزینی بدون هزینه نخواهد بود. کمتر از دو سال قبل بود که اروگوئه در جام ملت های آمریکا( کوپا آمه ریکا) شرکت کرد و با دو باختمقابل مکزیک(3-1) و ونزوئلا(1-0) و تنها یک برد(3-0) در برابر جامائیکا حتی نتوانست از مرحله گروهی بالاتر رود.

 

درخشش در بازیهای تدارکاتی با ستارگان نام آشنا

اروگوئه در سال 2018 تنها سه مسابقه دوستانه تا قبل از جام جهانی در برنامه خود قرار داد. در روز 23 مارچ، این تیم با دو گل سوارز و کاوانی جمهوری چک را شکست داد و آن گاه سه روز بعد با تک گل کاوانی ولز را از پیش رو برداشت. روز 7 ژوئن آخرین مسابقه تدارکاتی این تیم در خانه مقابل ازبکستان برگزار می شود تا هم دیداری مقابل نماینده ای از آسیا برگزار شود و هم آبی آسمانی ها به برتری دست یافته و با روحیه ای مناسب راهی جام جهانی شوند. اما قطعا ازبکستان نمی تواند شبیه ساز خوبی برای مسابقه مقابل عربستان باشد. شاید همین انتخاب نشان دهنده مسیر نه چندان درستی باشد که این تیم در راه روسیه انتخاب کرده باشد. اما همیشه این گونه نبوده است.

ادینسون کاوانی ستاره اروگوئه

ادینسون کاوانی ستاره اروگوئه

فتح المپيك و جام جهاني

به گزارش آسمونی ، سال 1924 اروگوئه دست به كاري شگرف زد و اقيانوس اطلس را طي كرد و در المپيك پاريس به ميدان رفت. پيروزي بر يوگسلاوي (7ـ0) آمريكا (3ـ0) فرانسه (5ـ1) هلند (2ـ1) و سوييس (3ـ0) قهرماني اين تيم را رقم زد و چهار سال بعد پيروزي بر هلند (2ـ0) آلمان (4ـ1) ايتاليا (3ـ2) و آرژانتين (2ـ1) دومين قهرماني نماينده‌اي از آمريكاي جنوبي را در المپيك رقم زد. نسل طلايي اروگوئه آخرين افتخار خود را در اولين دوره جام جهاني كسب كرد. جايي كه اروگوئه ميزبان بازيها بود و با چهار پيروزي مقابل (1ـ0) روماني (4ـ0) يوگسلاوي (6ـ1) و آرژانتين (4ـ2) قهرمان جهان شد. با اين قهرماني عصري طلايي خاتمه يافت.

معجزه گران ماراكانا

به گزارش آسمونی ، شرايط نابسامان داخلي اروگوئه و آشفتگي اوضاع فوتبال، در حدود 2 دهه فوتبال اروگوئه را منزوي كرد. امّا اين تيم در سال 1950 با نسلي جديد پاي به رقابت‌ها نهاد. تيم بدون بازي انتخابي به جام جهاني رسيد و در گروهي دو تيمه قرار گرفت(!) تا يك برد (8ـ0) مقابل بوليوي، اين تيم را در جمع چهار تيم برتر جام قرار دهد. در اين مرحله تيم با اسپانيا (2ـ2) كرد و سوئد را (3ـ2) شكست داد تا براي قهرماني ناچار به پيروزي در خانه برزيل باشد. كاري شگرف كه در حضور 200 هزار تماشاگر غيرممكن مي‌نمود. امّا در دقيقه 79 محقق شد و اروگوئه در دومين حضور به دومين جام خود دست يافت و چهار سال بعد، همان ستارگان در حالي چهارم شدند كه تنها اسير بدشانسي و تيرك‌هاي دروازه مجارستان در مسابقه نيمه نهايي شدند.

به گزارش آسمونی ، پس از آن افتخار مجدد به سراغ تيم آمد اما اروگوئه باز هم به جمع بزرگان بازگشت در سال 1966 آنها حتي انگلستان ميزبان را متوقف كردند و تا يك‌چهارم نهايي صعود كردند كه در مسابقه با آلمان، اسير قضاوتي يك طرفه و البته بازيكنان عصبي خود شدند. اما آنها در سال 1970 باز هم در جمع چهار تيم برتر جام قرار گرفتند. اما اين بار در نيمه نهايي اسير قدرتمندترين برزيل تاريخ شدند و در مسابقه رده‌بندي هم از آلمان شكست خوردند و يك بار ديگر چهارم شدند. در حالي كه پيش از شروع مسابقات به شعار اروگوئه اين بود: «هر بيست سال، يك جام!» جام جهاني 1974 نمايانگر سقوط مجدد تيم بود و پس از آن نيز تيم هرگز حضوري مداوم در جام جهاني نداشت. اگر هم به مرحله نهايي رسيد، نتايجي همچون باخت تحقيرآميز (6ـ1) مقابل دانمارك (در سال 1986) را به دست آورد.

مربی تیم - اسکار تابارز

مربی تیم – اسکار تابارز

دوران درخشان شاگردان تابارز

تا قبل از مسابقات جام جهاني 2010 اروگوئه به فوتبالي فراموش شده بدل گشته بود و از 8 جام جهاني اخير، تنها در سه دوره شركت كرده بود. امّا صعود آنها به جام جهاني آفريقاي جنوبي موجب شادي مردم شد. وقتي تيم در مرحله play-off در خانه كاستاريكا (1ـ0) برد، اسكار تابارز گفت: «نمي‌توانم تظاهر به شكسته نفسي كنم و بگويم نتيجه خوبي نگرفته‌ايم، اما هنوز هم نمي‌توانم بگويم انتخاب شديم.» اما بازي برگشت (1ـ1) شد تا تابارز بگويد: «هيچ گاه در رقابت‌هاي انتخابي خوش‌شانس نبوديم. شايد اكنون بهتر از قبل شده باشيم. اما نمي‌توان ره صد ساله را يك شبه پيمود. وقتي سه بار متوالي در مرحله انتخابي پنجم مي‌شويم، نبايد انتظار داشته باشيم كه ناگهان صدرنشين شويم. اما كم‌كم به آن راه‌حل هم مي‌رسيم.»

به گزارش آسمونی ، سياست تابارز، رشد پله پله بود و وقتي تيمش در جام جهاني با فرانسه (0ـ0) كرد و آفريقاي جنوبي را (3ـ0) شكست داد، تابارز گفت آرام آرام به قهرماني فكر خواهيم كرد. شايد كسي اين سخن را جدي نگرفت. امّا پيروزي مقابل مكزيك، كره‌جنوبي و غنا، آبي آسماني‌ها را پس از 40 سال به جمع چهار تيم برتر جام رساند. يك سال پس از چهارم شدن در جام جهاني، نوبت به قهرماني كوپا آمه ريكا پس از 16 سال رسيد. غول قصه آمريكاي جنوبي پس از مدت‌ها بيدار شده بود!

نتیجه ای قابل پیش بینی در جام جهانی 2014

اما در جام جهانی برزیل می شد حدس زد که معجزه ای در انتظار اروگوئه نخواهد بود و صعود از گروهی که انگلیس و ایتالیا در آن حضور دارند، خود بزرگ ترین واقعه خواهد بود. همین اتفاق هم افتاد و اروگوئه پس از کستاریکا و با دو برد مقابل انگلیس(2-1) و ایتالیا(1-0) به دور دوم رسید. جایی که مغلوب 2 گل کلمبیا شد و از رقابت ها کنار رفت؛ اتفاقی که شاید در این جام نیز در انتظار آبی آسمانی ها باشد.

 

 

منبع: اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید