8 اردیبهشت ، انتشار روزنامه حبل المتین در تهران (1286 ش)

حَبلُ‌المـَتین (بمعنی رشته و ریسمان استوار که اشاره‌ای به سوره آل عمران آیه ۱۰۳ دارد)، نام نشریه‌ای بود که در دوران قبل و بعد از جنبش مشروطه در کلکتهو تهران منتشر می‌گردید. مقالات این نشریه بهمراه ۵ نشریه دیگر دوران مشروطیت ( ندای وطن، صبح صادق، مجلس، مساوات، صوراسرافیل) نقش مهمی در بیداری افکار مردم و ترویج اندیشه آزادی خواهی و مشروطه طلبی بعهده داشت. مدیریت آن بعهده سیدجلال‌الدین کاشانی، متخلص به ادیب و ملقب به مویدالاسلام بود.

سایت آسمونی : شروع چاپ روزنامه در تهران در ۱۵ ربیع‌الاول ۱۳۲۵ ( مطابق نگاره فوق) بود. درحقیقت روزنامه تهران شعبه دیگر روزنامه کلکته بود و مدیریت اصلی آن به عهده سید جلال الدین بود ولی برادرش سید حسن کاشانی آنرا اداره و چاپ میکرد. روزنامه در تهران بصورت یومیه( روزانه) چاپ میشد و بواسطه مقالات پربار و آزادی خواهانه و در دسترس بودن و استفاده از کاغذ خوب و حروف مناسب مورد استقبال عموم بود. سید حسن بعنوان نایب-مدیر و سید یحیی کاشانی دبیراداره ونویسنده آن بود. روزنامه ابتدا در ۶ صفحه و پس از چندی در ۸ صفحه انتشار می یافت.

پورتال آسمونی : بعد از بمباران مجلس توسط محمدعلی شاه در ۲۳ جمادی‌الاول ۱۳۲۶، سید حسن کاشانی از ترس جان به رشت مهاجرت نمود و روزنامه را تا زمان پیروزی مشروطه خواهان و فتح تهران ( ۲۷ جمادی‌الثانی ۱۳۲۷) در رشت منتشر میکرد و پس از فتح تهران مجدداً برگشته و انتشار آن را در تهران از سر گرفت. روزنامه در طول حیات خود دو بار توقیف شد و دوباره فعالیت خود را از سر گرفت. انتشار این روزنامه در ماه رجب ۱۳۲۷ متوقف گردید.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید