زاینده رود من کو ؟

متاسفانه چند سالی است که بستر زاینده‌ رود اصفهان در بیشتر روزهای سال خشک بوده و تاکنون ادامه داشته است. ما در این بخش آسمونی در مورد زاینده‌ رود و خشکی آن بیشتر صحبت می کنیم و متن آهنگ زاینده‌ رود من کو را در پایان منتشر می کنیم.

زاینده‌ رود یکی از مشهور‌ترین و بزرگ‌ترین رودخانه‌های ایران است. این رودخانه که به زنده‌رود نیز مشهور است در زندگی مردم اصفهان تاثیر زیادی دارد و شاهرگ حیاتی این شهر است. مردم اصفهان به صورت مستقیم و غیر مستقیم به این رودخانه وابسته‌اند و شغل‌های بسیاری در اصفهان بر اساس ارتباط مردم با زاینده‌رود وجود دارد.

بسیاری از ساکنین قدیمی اصفهان، خشکی زاینده رود را در گذشته به یاد نمی‌آورند و معتقدند وقتی زاینده‌رود خشک است تمام خاطراتشان با زاینده‌رود از بین رفته‌است.

این احساس در بین بسیاری از مردم اصفهان وجود دارد، احساسی که با ادامه داشتن خشکی زاینده‌رود ادامه خواهد داشت و هر روز تاثیرش بر مردم اصفهان بیشتر خواهد شد. مردمی که مدت‌هاست خاطرات خود را در کنار زاینده‌رود پرآب از یاد برده‌اند.

خشکی رودخانه زاینده رود پل‌های تاریخی و بخصوص سی و سه پل را در معرض خطر قرار داده است و کاهش سطح آب سفره های زیرمینی و افزایش سطح تبخیر از جداره های بناها، سایر آثار را نیز در دراز مدت با مشکل روبه رو می سازد.

بناهای تاریخی اصفهان نیز به واسطه نوع ملات به کار رفته در آن، همگی با آب پیوندی دیرینه دارند و قطع شدن آب در شهر اصفهان و کاهش آب های زیرزمینی به این بناها لطمه جدی می زند.

 

آهنگ زاینده رود من کو با صدای علیرضا افتخاری

آن رود زندگی ساز /  دارو ندار ما بود

در شهر روشنایی / آیینه دار ما بود

ای دوستان بگویید /   زاینده رود من کو؟

دنیای خاطراتم  /  بود و نبود من کو؟

یادش بخیر خواجو  /  با آن همه ترانه

امشب گلوی من را  /  بغضی به هم فشرده

از دوری تو ای رود  /  در من ترانه مرده

باید تو را دوباره  /  از جان و دل صدا  کرد

مواج و عاشقانه  /  ای زنده رود برگرد

خواندم برایت امشب / از دل دعای باران

برگرد تا بمانی / آیینه ی صفاهان

 

آهنگساز و تنظیم کننده : محمد رضا چراغعلی

خواننده : علیرضا افتخاری

شاعر : سعید بیابانکی

2/5 ( 1 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید