دیدارهای خاطره انگیز ; اولین مسابقه آسیایی ها در جام جهانی

دیدارهای خاطره انگیز جام جهانی /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

اولین مسابقه آسیایی ها در جام جهانی

به گزارش آسمونی ، فوتبال آسیا برای این که سهیمه ای ثابت در جام جهانی داشته باشد تا سال 1982 انتظار کشید. هر چند پیش از آن هم تیمهای مختلفی از آسیا در جام جهانی حضور یافته بودند اما همگی آنها نماینده دو قاره آسیا و اقیانوسیه در مسابقات مقدماتی بودند و قاره پهناور آسیا هرگز سهمیه ای مستقل نداشت.

با این حال سابقه حضور آسیایی ها در جام جهانی به 80 سال قبل بازمی گردد. در مرحله انتخابی جام جهانی 1938 تیمها به 12 گروه تقسیم شدند که گروه دوازدهم مختص تیمهای آسیایی بود. دو تیم ژاپن و هندهلند( اندونزی) برای شرکت در مسابقات ثبت نام کرده بودند اما ژاپن از حضور در مرحله مقدماتی انصراف داد و چنین بود که هندهلند راهی جام جهانی فوتبال شد. این کشور که در آن زمان مستعمره هلند بود با نام هند شرقی نیز شناخته می شد و همه چیز حتی پیراهن های آن نیز الگو گرفته از هلند بود با این تفاوت که اندونزی به جای پیراهن نارنجی از پیراهن قرمز استفاده می کرد.

سرانجام روز 5 جولای 1938 فرا رسید. اندونزی یکی از شش تیمی بود که در این روز مسابقه خود را از ساعت 17 آغاز می کرد. به گزارش آسمونی ، ورزشگاه ولودروم مونیسیپال در شهر رمس 9 هزار تماشاگر را در خود جای داده بود؛ وقتی روژه کونریه داور فرانسوی سوت آغاز مسابقه را به صدا درآورد کمتر کسی امیدی برای تیم ناشناخته آسیایی قائل بود.

به گزارش آسمونی ، بازیکنان اندونزی تا دقیقه 14 توانستند مقابل تیم قدرتمند مجارستان مقاومت کنند. تا این لحظه در بازیهای همزمان ایتالیا یک گل به نروژ زده بود و فرانسه نیز با همین نتیجه از بلژیک پیش بود.

اما در دقیقه 14 این بازی ویلموش کوهوت مجار اولین گل بازی را برای تیم خود به ثمر رساند. دو دقیقه بعد گزا تولدی گل بعدی مجارها را وارد دروازه اندونزی کرد. به گزارش آسمونی ، تولدی چهار سال قبل هم در تیم مجارستان حضور داشت و در اولین بازی این تیم مقابل مصر گلزنی کرده بود. به نظر می رسید مقاومت اندونزی در هم شکسته و امیدهای آنان نیز بر باد رفته است.

به گزارش آسمونی ، گیورگی شاروشی در دقیقه 25 اندوخته مجارها را به 3 رساند و 5 دقیقه بعد گیولا ژنگلر نتیجه را (4-0) کرد. نتیجه ای که تا پایان نیمه اول حفظ شد. در نیمه دوم فشار مجارها کم شد زیرا آنها می دانستند باید یک هفته بعد و در روز 12 ژوئن مقابل برنده بازی آلمان و سوییس قرار گیرند و باید انرژی خود را ذخیره کنند. ژنگلر در دقیقه 67 گل دیگری به ثمر رساند و در دقیقه 88 شاروشی نتیجه را (6-0) کرد.

به این ترتیب داستان حضور اندونزی در جام جهانی با یک مسابقه خاتمه یافت. به گزارش آسمونی ، این تیم از آن پس هرگز موفق به حضور در جام جهانی نشد اما داستان آسیایی ها در این مسابقات ادامه یافت…

سایر مطالب با عنوان دیدارهای خاطره انگیز جام های جهانی را اینجا بخوانید.

منبع: اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید