10 روز 10 نکته/ در روز پنجم جشنواره فیلم فجر چه گذشت؟

به گزارش آسمونی:سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از پنجشنبه 12 بهمن ماه در سینماهای منتخب آغاز شده است. در این دوره 25 فیلم شامل 22 فیلم سینمایی، 2 مستند بلند و یک انیمیشن در یک بخش اصلی به نمایش در می آید.

در این بخش در پایان هر روز از برگزاری سی و ششمین جشنواره فیلم فجر چند نکته از روزهای برگزاری جشنواره مرور می شود.

  1. دوشنبه 16 بهمن 1396 در پنجمین روز برگزاری جشنواره فیلم فجر و چهارمین روز برگزاری جشنواره در پردیس سینمایی ملت به عنوان کاخ اصلی جشنواره، سه فیلم به نمایش درآمد. «امیر» به کارگردانی نیما اقلیما، فیلم سینمایی «خجالت نکش» به کارگردانی رضا مقصودی و در سانس پایانی روز دوشنبه «به وقت شام» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا در پردیس ملت به نمایش درآمد.
  2. فیلم سینمایی «امیر» به کارگردانی نیما اقلیما و بازی میلاد کی مرام، هادی کاظمی، مصطفی قدیری، سحر دولتشاهی و…در نخستین سانس پردیس ملت اکران شد. نخستین فیلم بلند سینمایی اقلیما رضایت نسبی مخاطبان کاخ جشنواره را کسب کرد و بدون کمترین واکنش منفی اکران شد. اقلیما در نشست خبری این فیلم گفت: «سال پیش در پشت صحنه یک فیلم با میلاد کی مرام آشنا شدم. ما یک سال سخت را کنار هم گذراندیم و با هم دنبال اسپانسر گشتیم و او در این یک سال هیچ پروژه‌ای را قبول نکرد. این فیلم شخصیت‌محور است و قاب فیلم بیانگر شخصیت تنهای امیر است».
  3. نتیجه شمارش آرای فیلم های نمایش داده شده در چهارمین روز سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر اعلام شد. فهرست فیلم های منتخب مردمی بدون اولویت عبارتند از: «دارکوب» به کارگردانی بهروز شعیبی، «بمب، یک عاشقانه» به کارگردانی پیمان معادی، «به وقت شام» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا، «مغزهای کوچک زنده» به کارگردانی هومن سیدی، «سرو زیر آب» به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر، «خجالت نکش» به کارگردانی رضا مقصودی، «چهارراه استانبول» به کارگردانی مصطفی کیایی، «تنگه ابوقریب» به کارگردانی بهرام توکلی، «لاتاری» به کارگردانی محمد حسین مهدویان و «عرق سرد» به کارگردانی سهیل بیرقی. غایب بودن فیلم «مصادره» به کارگردانی مهران احمدی در این فهرست در حالی که به نظر می رسید با استقبال مردمی مواجه شده است، یکی از نکات عجیب و جنجالی روز اخیر جشنواره بو
  4. فیلم سینمایی «خجالت نکش» به کارگردانی رضا مقصودی و بازی احمد مهران فر، شبنم مقدمی، سام درخشانی، شهره لرستانی، ليندا كيانی، الناز حبيبی و…به عنوان یک فیلم کمدی در بخش مسابقه جشنواره حضور دارد. فیلمنامه نویس «لیلی با من است» این بار برای اولین بار پشت دوربین قرار گرفت تا فیلمنامه خود را به تصویر بکشد. مقصودی در نشست این فیلم گفت: « نزدیک بیست و چند سال است که فیلمنامه مینویسم. باید بدانید وقتی فیلمنامه مینویسید و تحویل میدهید، دیگر کارتان با آن تمام شده است اما این من را اذیت می کرد. من تجربه‌هایی داشتم در سینما و تلویزیون و همه آن تجربیات را جمع کردم تا فیلمنامه‌ای ارائه دهم که تهیه‌کننده راغب باشد که کنار آن بایستد.». ایفای نقش شبنم مقدمی در این فیلم با استقبال مخاطبان کاخ جشنواره همراه شد.
  5. قائم مقام معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران از اکران فیلم‌های فیلم فجر برای خادمین پایتخت در ایوان شمس خبر داد. حجت الله ایوبی گفت:«امسال با کمک تهیه کنندگان، کارگردانان و.. این فرصت فراهم شد تا خادمین شهر که به نوعی گمنام هستند مهمانان ویژه جشنواره فیلم فجر در ایوان شمس باشند. 600 نفر از «پاکبانان شهر» و کارگران مدیریت پسماند شهر تهران، نخستین گروه از خادمین شهر بودند که به تماشای دو فیلم از جشنواره فیلم فجر در ایوان شمس نشستند.»
  6. فیلم سینمایی «به وقت شام» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا و ایفای نقش بابک حمیدیان، هادی حجازی فر، پیر داغر و…سومین فیلمی بود که در پردیس ملت به نمایش درآمد. این فیلم که محصول جدید سازمان رسانه ای اوج است، درباره داعش و حضور آنها در سوریه و رشادت های مدافعان حرم است. حاتمی کیا در نشست این فیلم گفت: «من با خیلی از جوان‌ها ارتباط دارم و حرف آن‌ها را می دانم. اما الان سوال این است که نظام چهل سال است جلو می رود و همه سر جایشان هستند و فقط من سر جایم نیستم؟ شما از من انتظار دارید پرچم را بالا نگه دارم ولی همه آن را زمین میزنند. انتظار دارید من هیچ چیزی نگویم؟ این فیلم من است. قسم خوردم به مقدساتی که به آن باور دارم که باید فیلمی درباره این بچه‌های مظلوم (مدافعان حرم) بسازم. آرزویم این است که این فیلم در خاورمیانه نمایش داده شود؛ هر چند خیلی از آنها با با ما دچار سوءتفاهم هستند».
  7. بدون تردید مهمترین فیلم روز دوشنبه جشنواره «به وقت شام» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا بود که سوالات خبرنگاران و جواب های این کارگردان نشست این فیلم را به طولانی ترین و مهیج ترین نشست جشنواره تاکنون تبدیل کرد. نشستی که در آن حاتمی کیا از فیلم توقیف شده اش نیز سخن گفت. او بیان کرد: «شرمم میآید و خجالت می کشم که جلوی پخش فیلم «گزارش یک جشن» را گرفتند و افتخار نمی کنم که در جمهوری اسلامی فیلمی ساخته‌ام که اکران نشده است».
  8. پس از اعتراض منیژه حکمت به ارائه برخی بلیت های سینماهای مردمی به ارگان ها، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: این کمیسیون به موضوع فروش بیش از حد بلیت جشنواره فیلم فجر به ارگان‌ها ورود می کند و از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گزارشی در این زمینه خواهد خواست. جمشید جعفرپور با اشاره به اعتراض برخی هنرمندان به نحوه توزیع بلیت‌های جشنواره فجر گفت: «قطعا بلیت های فروخته نشده و اهدایی به مقامات، نهادها و دستگاه‌های خاص در نتیجه آرای مردمی که در جشنواره فیلم فجر این جایزه بسیار اهمیت دارد، تأثیرگذار است و چنانچه نسبت نامتعارفی بین فروش بلیت و بلیت های اهدایی وجود داشته باشد، دبیر جشنواره فجر باید در این زمینه توضیح دهد».
  9. استقبال در سینماهای مردمی از برخی آثار همچنان بالا است و این آثار به سانس فوق العاده نیز رسیده اند. روز گذشته فیلم ‌های «مصادره»، «مغزهای کوچک زنگ زده»، «چهارراه استانبول»، و «لاتاری» از جمله فیلم هایی بودند که در برخی سینماهای مردمی سانس فوق العاده داشتند. در همین زمینه باید این نکته را مجددا یادآور شد که سانس های فوق العاده تاثیری در آرای مردمی برای انتخاب بهترین فیلم از نگاه تماشاگران نخواهد داشت.
  10. جشنواره فیلم فجر این روزها علاوه بر تهران، در برخی شهرهای کشور در جریان است و مخاطبان استقبال خوبی از این رویداد در شهرهای مختلف داشته اند. همچنین از طرفی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم‌زمان با برگزاری جشنواره ملی فیلم فجر میزبان تهیه‌کنندگان، هنرمندان و منتقدانی است که به تماشای روزانه فیلم‌های جشنواره می نشینند. حضور سینماگران در سالن های مختلف از جمله باغ کتاب، آفریقا، کانون پرورش فکری و… باعث شده تا در پردیس ملت همچنان حضور هنرمندان به صورت حداقلی باشد و در این زمینه خبرنگاران همچنان گلایه از کمبود خوراک خبری برای فعالیت رسانه‎ای‎شان دارند. امسال جشنواره جلوه و جشن همیشگی را ندارد و به نظر می رسد متولیان جشنواره و مدیران سازمان سینمایی می خواهند جشنواره را با کمترین حاشیه به پایان برسانند.

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از 12 تا 22 بهمن در تهران و چند استان برگزار می شود.

منبع: عصر ایران

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید