10 روز 10 نکته/ در چهارمین روز جشنواره فیلم فجر چه گذشت؟

به گزارش آسمونی:سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از پنجشنبه 12 بهمن ماه در سینماهای منتخب آغاز شده است. در این دوره 25 فیلم شامل 22 فیلم سینمایی، 2 مستند بلند و یک انیمیشن در یک بخش اصلی به نمایش در می آید.

در این بخش در پایان هر روز از برگزاری سی و ششمین جشنواره فیلم فجر چند نکته از روزهای برگزاری جشنواره مرور می شود.

1 – یکشنبه 15 بهمن 1396 در چهارمین روز برگزاری جشنوارفیلم فجر و سومین روز برگزاری جشنواره در پردیس سینمایی ملت سه فیلم به نمایش درآمد. این پردیس به عنوان سینمای اهالی رسانه، مطبوعات و منتقدان میزبان نمایش فیلم های «چهارراه استانبول» به کارگردانی محسن کیایی، مستند «بانو قدس ایران» به کارگردانی مصطفی رزاق کریمی و در سانس آخر میزبان فیلم «لاتاری» به کارگردانی محمدحسین مهدویان بود.

2 – «چهارراه استانبول» با بازی بهرام رادان، محسن کیایی، سحر دولتشاهی، مسعود کرامتی، مهدى پاكدل رعنا آزادى ور، ماهور الوند، سعید چنگیزیان و…در ادامه مسیر فیلمسازی مصطفی کیایی، یک فیلم اجتماعی پرجنب و جوش بود. کیایی در نشست خبری این فیلم گفت: فیلم من درباره پلاسکو نبود، ابتدا فیلمنامه را با اسم پلاسکو ثبت کردم و مطمئنم اگر فیلم با این نام ساخته می‌شد فروش بیشتری داشت، اما نام فیلم را به چهارراه استانبول تغییر دادم تا مخاطب فکر نکند ما از نام پلاسکو سوءاستفاده می‌کنیم.». این فیلم به نظر می رسد گیشه موفقی را در اکران عمومی تجربه کند.

3 – جشن «سیمرغ و پروانه‌ها» به ‌مدت پنج روز از 14 تا 18 بهمن در سالن‌های اصلی سینماهای مردمی جشنواره در تهران و مراکز استان‌ها به صورت رایگان برگزار می‌شود. بر اساس جدول نمایش جشنواره، در روز 16 بهمن قرار بود انیمیشن«فیلشاه» به کارگردانی هادی محمدیان همزمان با سایر استان ها برای دانش آموزان شهر تهران نیز اکران شود. در این روز به دلیل آلودگی هوا و تعطیلی مدارس شهر تهران، برنامه جشن بزرگ «سیمرغ و پروانه ها» برگزار نمی‌شود.

عوامل فیلم لاتاری در پردیس ملت 

4 – در چهارمین جشنواره اعلام شد هیأت داوران متشکل از بهرام بدخشانی، رسول صدرعاملی، کمال تبریزی، فرشته طائرپور، حسن خجسته، محمدرضا فروتن و خسرو دهقان بازبینی آثار را از تاریخ 12 بهمن همزمان با نمایش آثار در سینماهای مردمی آغاز کرده اند. داوری آثار جشنواره امسال احتمالاً تا 19 بهمن ادامه خواهد یافت. هیات داوران جشنواره حداقل 24 ساعت قبل از مراسم پایانی نامزدهای دریافت جوایز را معرفی خواهند کرد.

5 – مستند «بانو قدس ایران» به کارگردانی مصطفی رزاق کریمی درباره زندگی مرحومه بانو خدیجه ثقفی، همسرامام خمینی (ره) است که حدود ۶۰ سال زندگی مشترک با را با امام تجربه کردند. رزاق کریمی در نشست این مستند گفت: «این فیلم با تحقیق شروع شد و این مرحله یک سال و دو ماه طول کشید. در نیمه دوم تحقیق ما اسناد و مدارک را تکمیل کردیم و وقتی این تحقیقات بررسی شد، حمایت حاج حسن آقای خمینی بسیار مفید بود. در سناریو و تحقیق عنوان‌هایی بود که به آن خط قرمز می‌گویند، ما خط‌قرمزی نداشتیم و صرفا حریم نهانخانه امام (ره) را حفظ کردیم. نظرم این است که این فیلم با استقبال مردمی روبه رو خواهد شد و روایت صادقانه یک زندگی است که بدون سانسور اتفاق افتاده است».

6 – در ادامه افتتاح جشنواره فیلم فجر در استان ها، با نمایش فیلم «اتاق تاریک» به کارگردانی روح‌الله حجازی، این دوره جشنواره در منطقه آزاد اروند آغاز به کار کرد. قرار است در قالب این جشنواره، ۱۴ فیلم داستانی و یک فیلم مستند و پنج فیلم کودک در دو سینمای مهر آبادان و نخل خرمشهر در مدت ۹ روز اکران شوند که فیلم های کودکان برای مدارس اکران می شود و بعد از ظهرها اکران عمومی فیلم های فجر سی و ششمین جشنواره فجر خواهد بود.

7 – همچنان برخی آثار با استقبال جالب توجه مخاطبان به سانس فوق العاده می رسد. فیلم ‌های «مصادره»، «مغزهای کوچک زنگ زده»، «چهارراه استانبول»، «لاتاری»، «بمب» و «به وقت شام» از جمله آثاری هستند که در برخی سینماهای مردمی سانس فوق العاده داشتند. طبق تاکید متولیان جشنواره سانس های فوق العاده تاثیری در انتخاب بهترین فیلم از دیدگاه تماشاگران جشنواره ندارد و این بخش برای سانس های اصلی جشنواره و بر مبنای رای مخاطبان به صورت اینترنتی است.

8 – نمایش فیلم «لاتاری» به کارگردانی محمدحسین مهدویان در سانس پایانی روز یکشنبه با واکنش های فراوانی مواجه شد و نشست خبری فیلم به شلوغ ترین نشست جشنواره تاکنون تبدیل شد. در این فیلم بازیگرانی چون ساعد سهیلی، حمید فرخ نژاد، هادی حجازی‌فر، جواد عزتی و زیبا کرمعلی به ایفای نقش پرداخته اند و باید آن را یکی از مهمترین فیلم های جشنواره امسال نامید. مهدویان در نشست این فیلم گفت: لاتاری فقط یک فیلم‌ بود، یا یک هشدار است که ممکن است منجر به این نوع حوادث شود کما اینکه در کشور می‌بینیم از این اتفاق ها هم می افتد. لاتاری یک فیلم و تلنگر است و اصلا کار سینما همین است. قهرمانان در همه انواع سینما کار غیرمتعارف می‌کنند و مثال زیاد داریم. اشکال از همین جا شروع می‌شود که کاراکتر را نماد کسی می‌دانند. اینطور نیست.». نشست این فیلم شلوغ ترین و مهیج ترین نشست خبری فیلم های جشنواره تاکنون بود و از آن نوع فیلم هایی است که بعدها در مورد آن بحث های زیادی شکل خواهد گرفت.

نشست فیلم لاتاری، شلوغ ترین نشست جشنواره تاکنون

 9 – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان با برگزاری جشنواره فیلم فجر با حضور در گفت‌و‌گوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: «جدا از بحث کمی، سینمای ایران باید از ابتذال و سطحی‌نگری فاصله بگیرد. پایداری گیشه سینماها به سمت آثاری است که عمق و تفکر بیشتری داشته باشند. ما در سینمای امروز گیشه بی‌اندیشه کم نداریم که می‌تواند برای هویت سینمای ما خطرناک باشد. در سینمای ایران اتفاقات قابل توجهی رخ داده است. سالن‌های سینمای ما افزایش پیدا کرده و در حال حاضر به 450 سالن سینما رسیده است که تا اوایل سال دیگر عدد 500 را رد می‌کند. در بحث محتوایی نگاه نقادانه سینما به مسائل کشور رو به رشد بوده است که باید در کنار آن نگاه امیدوارانه را هم افزایش دهیم. در واقع نقد و امید در سینما باید همراه هم باشند».

10 – به نظر می رسد اهالی رسانه و مطبوعات و منتقدان در پردیس سینمایی ملت جا افتاده اند و اگر مشکلات تکراری مانند پارکینگ و اینترنت را فراموش کنیم، می توان کیفیت نمایش و پخش فیلم را یکی از نکات مثبت جشنواره امسال نام برد. اما همچنان گلایه خبرنگاران و عکاسان از حضور نداشتن دیگر هنرمندان و سینماگران در پردیس ملت به گوش می رسد و آنها معتقدند خوراک خبری رسانه‎هایشان بسیار کم شده است. در کنار تمام این حواشی نخستین اکران فیلم سینمایی «سرو زیر آب» به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر در میان زلزله زدگان کرمانشاه برگزار شد و از سوی دیگر جشنواره در نوشهر آغاز به کار کرد.

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از 12 تا 22 بهمن در تهران و چند استان برگزار می شود.

منبع: عصرایران

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید