استخدام بازنشسته

در این مقاله از آسمونی در بخش استخدام مشاغل ، به معرفی شغل بازنشسته برای کسانی که به دنبال آگهی استخدام بازنشسته هستند، می پردازیم. قصد داریم در این مقاله همه ابعاد شغل بازنشسته از جمله، معرفی شغل بازنشسته ، وظایف شغل بازنشسته ، بازار کار شغل بازنشسته و … را بررسی کنیم. از شما همراهان عزیز آسمونی دعوت می کنیم تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

معرفی شغل بازنشسته برای استخدام بازنشسته

چگونه بعد از بازنشستگی شغلی مناسب بیابیم؟

اگر به دلایل مالی یا شخصی دوست دارید بعد از سن بازنشستگی باز هم کار کنید، فکر می‌کنید گزینه‌های مناسب برای کار کردنتان چیست؟ عجیب نیست که برای این کار گزینه‌های متعددی پیش روی خود دارید. مهم این است که برای پیدا کردن شغل بعد از بازنشستگی ابتدا باید سوالاتی را برای خودتان ارزیابی کنید.

سوالاتی مانند این که انگیزه شما برای پیدا کردن شغل در دوران بازنشستگی چیست؟ پول، ملال ماندن در خانه، یا هر دو؟ نیاز دارید چقدر درآمد داشته باشید؟ قصد دارید چقدر زمان صرف شغلتان کنید؟ ترجیح می‌دهید چقدر مسوولیت شغلی داشته باشید؟ بهتر است انعطاف پذیری شغلتان چقدر باشد؟ آیا به کار کردن برای خودتان فکر می‌کنید؟ چند ساعت می‌خواهید کار کنید؟

پس از پاسخ به این سوالات، دیدگاه‌های متفاوتی مطرح می‌شوند:

شغل بازنشسته (استخدام بازنشسته) : شغل فعلی خود را حفظ کنید

برخی کارفرمایان کارمندانشان را تشویق می‌کنند که در سن ۶۰ یا حتی قبل از آن بازنشسته شوند. اما بسیاری از آنها کارمندان را بعد از بازنشستگی دعوت به کار می‌کنند و از آنها می‌خواهند تا زمانی که توانایی دارند کار کنند. هیچ قانونی نمی گوید حتما باید در سن خاصی در خانه بمانید. اگر از شغل فعلی خود یا مزایای آن (مالی، جایگاه اجتماعی یا دلایل دیگر) لذت می‌برید، دلیلی ندارد که به صورت ارادی آن را ترک کنید. در حقیقت، تنها دلیل واقعی برای این که به طور ارادی شغلتان را ترک کنید این است که قصد دارید کار بهتری انجام دهید.

شغل بازنشسته (استخدام بازنشسته) : قدم به قدم(به صورت مرحله‌ای) بازنشسته شوید

بازنشستگی مرحله‌ای، زمانی است که شغل فعلی خود را حفظ می‌کنید، اما پس از توافق با کارفرما ساعات کاری و در برخی موارد، مسوولیت‌های خود را کاهش یا تغییر می‌دهید. کار کردن به صورت پاره وقت یا طبق یک برنامه انعطاف پذیرتر، راه بسیار خوبی برای گذراندن دوران بازنشستگی است. می‌توانید از زمان اضافی خود برای تفریح بیشتر استفاده کنید و در عین حال، درآمدی هم داشته باشید.

به هر حال، همه کارفرمایان با بازنشستگی مرحله‌ای شما موافقت نمی‌کنند. در این صورت باید به فکر شغل تازه‌ای باشید.

شغل بازنشسته (استخدام بازنشسته) : شغل جدید پیدا کنید

خیلی از افراد بازنشستگی را پایان کار نمی‌دانند، بلکه آن را شروع یک مرحله تازه و مهیج از زندگی خود به حساب می‌آورند. مسائل مالی می‌تواند مهم‌ترین انگیزه برای ادامه کار باشد. البته بسیاری از بازنشسته‌ها اگر شغلی پیدا کنند که واقعا از آن لذت ببرند، سر حقوق و مزایا توافق می‌کنند. برای داشتن شغل تازه راه‌های گوناگونی پیش رو دارید:

راه‌اندازی کسب‌وکار تازه: کارآفرینی حرکت شغلی بسیار معقول برای افراد بازنشسته است. تجربه کاری طولانی‌مدت به اندازه کافی دانش و اعتماد به نفس به افراد می‌دهد تا کسب‌وکار تازه‌ای راه‌اندازی کنند. اگر کسب‌وکار خودتان را داشته باشید، یعنی می‌توانید برنامه‌های کاری را خودتان تنظیم کنید. مثلا یک معلم بازنشسته می‌تواند موسسه آموزشی تاسیس کند یا مشاوره تحصیلی به دانش‌آموزان ارائه دهد. یا یک مدیر فروش بازنشسته می‌تواند کالای خاصی را که در آن تخصص دارد در نظر بگیرد و به‌صورت پاره وقت آن را بفروشد.

ارائه مشاوره: بسیاری از افراد بلافاصله پس از این که بازنشسته شدند، به دلیل تجربه کاری، می توانند به کارفرمای قبلی یا شرکت دیگری در همان حوزه یا صنعت کاری خود به صورت تمام‌وقت یا پاره وقت مشاوره بدهند و حقوق خوبی هم دریافت می‌کنند.

انتخاب شغل بر اساس علاقه‌مندی‌ها: قبل از بازنشستگی چون در حال رسیدگی به زندگی، حمایت از خانواده و پس‌انداز برای دوران بازنشستگی خود هستید، در انتخاب شغلی که همیشه عاشق آن بوده‌اید و رویای کودکی شما بوده، دستتان بسته است. اما شغل‌هایی که با سلایق شما مطابقت دارند و در عین حال مکملی برای درآمد شما هستند، در دوران بازنشستگی می‌توانند مفید باشند. این شغل‌ها به شما توانایی می‌دهند در حوزه‌هایی کار کنید که واقعا به آن علاقه‌مند هستید یا آنقدر انعطاف‌پذیر هستند که می‌توانید علاقه‌مندی‌های خود را در وقت آزاد دنبال کنید.

به‌عنوان مثال، اگر به ماهیگیری یا یک ورزش خاص علاقه دارید، می‌توانید شغلی پیدا کنید که به آن رشته ورزشی مربوط باشد یا فروشنده لوازم ماهیگیری و ورزشی شوید. اگر به آشپزی علاقه دارید، رستورانی تاسیس کنید یا اگر امکانات این کار را ندارید، آشپزخانه کوچکی راه بیندازید و غذاهای خانگی بپزید و خودتان به عنوان سرآشپز در آن کار کنید. اگر همیشه به مسائل قانونی علاقه داشته اید و می‌خواستید مجری قانون باشید، بهتر است یک دوره آموزشی را بگذرانید و در مراکز پاسخگویی تلفنی پلیس مشغول به کار شوید. اگر به کودکان عشق می‌ورزید، راننده سرویس مدرسه شوید. اگر دوست دارید همیشه با مردم در ارتباط باشید، در پذیرش هتل یا کافی شاپ کار کنید. اگر به فروشندگی علاقه دارید، مغازه‌ای دست و پا کنید و اگر هم سرمایه لازم برای این کار را ندارید، در مغازه‌ای فروشندگی کنید و اگر به مسافرت رفتن علاقه دارید، در تورهای مسافرتی به‌عنوان راهنمای سفر مشغول به کار شوید.

در نهایت، اگر درآمد اهمیت زیادی برای شما ندارد و فقط می‌خواهید بعد از بازنشستگی فعالیتی در اجتماع داشته باشید، کار در مراکزی مثل بیمارستان‌ها، مدارس، کتابخانه‌ها، اماکن مذهبی، پارک‌ها و سازمان‌های امداد بین‌المللی می‌تواند برای شما مناسب باشد. در مراکز این‌چنینی، اغلب افراد مسن به صورت داوطلبانه و با حقوق کم کار می‌کنند.

شغل‌هایی مناسب برای دوران بازنشستگی

شغل بازنشسته (استخدام بازنشسته) : به کار کردن در محل کار فعلی تان فکر کنید.

برای فعالیت کاری بعد از بازنشستگی گزینه های زیادی وجود دارد که یکی از آنها ادامه فعالیت در محل کار فعلی تان است. اگر به کار خود علاقه دارید و حقوقتان نیز مناسب است به فکر داشتن یک کار پاره وقت در محل کار خود بعد از بازنشستگی باشید. بسیاری از شرکت ها و سازمان ها علاقه دارند که از کارمندان خوب خود بعد از بازنشستگی نیز استقبال کنند . حتی می توانید کار کردن از راه دور با شرکت و یا سازمان خودتان را نیز در نظر بگیرید.

شغل بازنشسته (استخدام بازنشسته) : خدمات مشاوره را امتحان کنید

اگر توانایی و یا قابلیت خاصی در بازار کار دارید برای مثال اگر استعداد بالایی در امور حقوقی ، کامپیوتری و یا مالی دارید می توانید به کار کردن در امور مشاوره ای فکر کنید. شما می توانید کاری مشابه کار فعلی خودتان اما با ساعات کاری کمتر و انعطاف پذیرتر داشته باشید. برخی شرکت ها ترجیح می دهند به جای استخدام کارکنان تمام وقت ، مشاوران پاره وقت را به کار گیرند. در این صورت دست شما کاملا باز است و می توانید به میزان فعالیت و ساعات کاری خود را انتخاب کنید.

شغل بازنشسته (استخدام بازنشسته) : به کارهای دولتی فکر کنید

اگر قصد داشته باشید در مشاغل دولتی فعالیت کنید گزینه های مختلفی را برای کارهای پاره وقت پیدا خواهید کرد. بسیاری اوقات کارهای دولتی فصلی و موقتی هستند. از این رو انتخاب های زیادی دارید. بازه وسیعی از شغل ها وجود دارد که می توانید با توجه به شغل کنونی و قابلیت ها و استعدادهای خود به سراغ هر کدام بروید.

شغل بازنشسته (استخدام بازنشسته) : سرگرمی خود را به شغل تبدیل کنید

بسیاری از افراد پس از بازنشستگی وقت آزاد زیادی نسبت به زمانی که تمام وقت کار می کردند دارند. اگر به یک فعالیت به عنوان سرگرمی علاقه دارید و هیچ گاه فرصت پیگیری جدی آن و تبدیل کردن آن به یک شغل را نداشتید دوران بازنشستگی بهترین زمان است. برای مثال اگر به ورزش و فوتبال علاقه دارید می توانید فعالیت های متنوعی در این زمینه انجام دهید. برای مثال می توانید یک تیم کوچک فوتبال (یا هر ورزش دیگری) تشکیل دهید و در مسابقات شرکت کنید. یا حتی می توانید از هنر دست خود استفاده کنید. برای مثال اگر توانایی ساخت لوازم تزئینی را دارید می توانید با ساختن و فروش آنه درآمد خوبی داشته باشید.

شغل بازنشسته (استخدام بازنشسته) : به شغل آزاد فکر کنید

اگر تمام مدت فعالیت کاریتان ساعات استرس زا طولانی را تجربه کرده اید شاید زمان آن رسیده که روند کاری خود را تغییر دهید. دوران بازنشستگی زمان خوبی است. فعالیت های مختلفی وجود دارد که می توانید در شغل های آزاد داشته باشید می توانید فروشنگی را در انواع مشاغل امتحان کنید. اما بهتر است با تحقیق کافی حوزه ای را انتخاب کنید که با سلایق ، روحیه و توانایی های شما همخوانی داشته باشد.

بر اساس شخصیت فردی مشاغل مختلف دیگری مانند تدریس به صورت پاره وقت و یا فعالیت در مراکز خدمات درمانی و مراقبتی نیز وجود دارد.

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید