ثبت نام لاتاری گرین کارت آمریکا ثبت نام لاتاری آمریکا کلیک کنید !

اول فوریه سالروز تولد استنلی ماتیوس ، نخستین مرد سال فوتبال جزیره

به مناسبت اول فوریه سالروز تولد نخستین مرد سال فوتبال جزیره/ اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی
استنلی ماتیوس؛ نابغه دریبل و اولین فاتح توپ طلا

فرزند دوران جنگ

به گزارش آسمونی ، در اول فوریه سال 1915، سومین پسر كوچك ماتیوس به دنیا آمد. جك ساكن خیابان «سیمور» شهر «هانلی» انگلستان بود و در مغازه سلمانی خودش كار می‌كرد. او نام توماس استنلی را برای پسرش انتخاب كرد و همان روش تربیتی دو پسر دیگرش را برای این «فرزند دوران جنگ جهانی اول» نیز به كار گرفت. جك یك بوكسور مشهور محلی بود و فرزندانش را هم طوری تربیت می‌كرد كه همواره نظم و انضباط، اراده و مردانگی جزیی از وجودشان باشد. پدر همیشه تاكید می‌كرد:‌ «مسأله مهم این نیست كه مشغول چه كاری باشی. مسأله مهم این است كه آن كار را درست و كامل انجام دهی.»

یک راست پا در استوک

به گزارش آسمونی ، پسر در مدرسه «سنت لوك» شروع به درس خواندن كرد و همان جا مشخص شد كه او استعداد ذاتی عجیبی در بازی با پای راست خود دارد. استعداد خدادادی پسر. تمرینات منظم و نظارت‌های پدر، همه و همه دست به دست یكدیگر دادند تا او در مدت كوتاهی بتواند پیراهن تیم ملی كودكان مدرسه‌ای انگلستان را در دیدار برابر ولز به تن كند. چند سال بعد توماس استنلی ماتیوس اولین قرارداد حرفه‌ای خود را با تیم «اف.ث.استوك‌سیتی» امضا كرد.

اولین گل در تیم ملی

سال 1932 مرد و جوان با استعداد تازه هفده سالش شده بود. اما این جوانی هیچ گاه برای او نقطه ضعف به حساب نیامد. چون تكنیك بی‌نظیر این «بال‌راست» او را به سرعت در تمام جزیره به شهرت رساند. به گزارش آسمونی ، ماتیوس در 19 سالگی برای اولین بار پیراهن تیم ملی انگلستان را به تن كرد بازهم اولین دیدار او در برابر تیم ولز بود. استنلی جوان در این دیدار یك گل زد و بازی (4-0) به پایان رسید.

تظاهرات در شهر برای استنلی

یك سال بعد ستاره «استوك سیتی» درصدد ترك تیم برآمد و این امر یك تظاهرات بزرگ در شهر به وجود آورد!! بیش از 3000 نفر در جلسه‌ای رسمی مخالفت خود را با رفتن مرد محبوب تیمشان اعلام كردند و مدتی بعد بیش از 1000 نفر در بیرون از زمین با پلاكاردهای مختلف از ماتیوس خواستند تا از تیم نرود. به گزارش آسمونی ، چنین شد كه ماتیوس تا زمان جنگ به بازی در استوك سیتی ادامه داد…

اولین مرد سال انگلیس

سال 1945 جنگ به پایان رسید و میادین فوتبال دوباره پر از هیاهوی علاقه‌مندان شد. مسئولین استوك‌سیتی ستاره تیمشان را به «بلكپول» واگذار كردند. همان تیم و همان شهری كه استنلی از آن خاطرات فراوانی داشت. عجیب این بود كه او همچنان به درخشش خود ادامه داد و در سال 1948 از دید «انجمن نویسندگان» اولین فوتبالیست سال انگلستان شد. تیم بلكپول هم در همان سال پس از شكست (2-4) از منچستریونایتد، نایب قهرمان جام حذفی شد. دو سال بعد ماتیوس جزو اولین بریتانیایی‌هایی بود كه حضور در جام جهانی را تجربه كردند اما او تنها در مسابقه با اسپانیا به میدان رفت و تیم كشورش هم با باخت(0-1) از جام حذف شد.

 

فینال استنلی

به گزارش آسمونی ، در رده باشگاهی ماتیوس همچنان «جادوگر دریبل» بود و بازهم تیمش را به فینال جام حذفی رساند. این بار در برابر نیوكاسل. اما بازهم بلكپول (0-2) مغلوب شد و استنلی برای قهرمانی دو سال دیگر هم انتظار كشید… روز دوم می‌سال 1953 فرا رسید صدهزار نفر در استادیوم «ویمبلی» فینال جام حدفی انگلستان را تماشا كردند. بلكپول در برابر بولتون. این بار ستاره‌ای دیگر نیز در كنار ماتیوس بود؛ استنلی مورتنسون.
بلكبول (1-3) عقب افتاده بود. اما در مدتی كوتاه، ماتیوس جشنواره‌ای از دریبل و هنرهای انفرادی به راه انداخت و با پاس‌های طلایی او، مورتنسون گل زد. بالاخره آن‌ها قهرمان جام حذفی شدند…

اولین برنده توپ طلا

پس از جام جهانی 1954، بسیاری بر این باور بودند كه دوران غروب قهرمان فرارسیده است. وقتی از او درباره خداحافظی از فوتبال سئوال می‌كردند، می‌گفت: «به زودی بازنشسته خواهم شد.» در سال 1956 برای اولین بار جایزه «مرد سال فوتبال اروپا» به بهترین بازیكن قاره سبز اهدا شد و صاحب این جایزه كسی نبود جز ماتیوس 41 ساله! او كه در 29سپتامبر 1934 اولین بازی ملی خود را انجام داده بود، برای آخرین بار در 15 می‌1957 پیراهن «تیم گل‌سرخ» را به تن كرد. یعنی او تقریباً 23 سال ملی‌پوش بود! وی در این مدت در 54 بازی ملی شرکت داشت و 11 گل هم به ثمر رساند (البته در هنگام جنگ هم در 24 بازی غیررسمی ملی 2 گل به ثمر رساند كه در شمار 54 بازی او محسوب نمی‌شود) در این مدت هرگاه لازم بود از بال راست به پست‌های دیگر هم می‌آمد و حتی گاهی جای مدافع چپ هم بازی می‌كرد!

دیرپاترین بازیکن جزیره

چهار سال دیگر هم گذشت و ماتیوس در سال 1961 به استوك سیتی بازگشت! كسی نمی‌توانست باور كند اما او چنان در استوك‌سیتی درخشید كه تیمش نایب قهرمان انگلستان شد و خودش هم برای دومین بار مرد سال انگلستان شد! و سرانجام…
به گزارش آسمونی ، روز ششم فوریه 1965 در تاریخ جزیره، روزی به یادماندنی بود. استنلی ماتیوس محبوب پس از 12ماه خانه‌نشینی به خاطر مصدومیت زانو، دوباره به میدان بازگشت و در دیداری خاطره انگیز با «منتخب ستارگان جهان فوتبال» از مستطیل سبز خداحافظی كرد. ماتیوس در تمام دوران ورزش خود یك گیاهخوار بود و مخالف استفاده از مشروبات الكلی. او اولین فوتبالیست تاریخ انگلستان بود كه لقب (شوالیه) sir دریافت كرد. ماتیوس در دوران فوتبال حرفه‌ای خود پس از 259 بازی در استوك سیتی و زدن 51گل به بلكپول رفت و پس از 380 بازی و 17 گل در این تیم، در بازگشت به استوك 59 مسابقه داد و 3 گل زد! عجیب این كه در این مدت حتی یك اخطار هم نگرفت!!

حضور در بازی خداحافظی ستاره ایرانی

ماتیوس آن چنان محبوب و مشهور بود كه با سفر به مناطق گوناگون دنیا تماشاگران بسیاری را جذب میادین فوتبال كرد. به گزارش آسمونی ، او یك بار پس از پایان دوران حرفه‌ای فوتبال خود، به ایران دعوت شد تا در دیدار خداحافظ «حسن حبیبی» كاپیتان تیم ملی ایران بازی كند. او نیز این دعوت را پذیرفت و به امجدیه آمد…

 

تشییع جنازه صدهزار نفری

به گزارش آسمونی ، ماتیوس در 23 فوریه 2000 درگذشت. بیش از صدهزارنفر در تشییع جنازه او شركت كردند. در بین این تعداد همه جور آدم پیدا می‌شد. پیرمرد و پیرزن، كودك و… مجسمه سر استنلی ماتیوس در بیرون استادیوم استوك‌سیتی ساخته شد و در زیر آن چنین عباراتی نوشته شد: «نام او سمبل بازی زیبا بود. شهرتش بی انتها و مردانگی و فروتنی‌اش تحسین برانگیز بود. او یك بازیكن جادویی بود. بازیكنی از مردم و برای مردم.» اكنون نیز روز اول فوریه در انگلستان به روز استنلی ماتیوس معروف است «بنیاد خیریه ماتیوس» هم فعال و برای جوانان بی‌بضاعت لوازم ورزشی تهیه می‌كند. بی‌هیچ شكی نام این ستاره محبوب هیچ گاه از تاریخ ورزش بریتانیا و جهان پاك نخواهد شد.

منبع: اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید