به مناسبت 69 سالگی اوتمار هیتسفلد

ژنرالی در مرز آلمان و سوییس

××××

هیتسفلد مربی ازلی و ابدی بایرن مونیخ است؛ کسی که همه چیز در مورد فوتبال را می داند.( اولیور کان)

××××

ایالت بادن-وورتمبرگ در قسمت جنوب غربی آلمان، ایالتی است که در همسایگی سه کشور فرانسه، سوییس و اتریش قرار گرفته است. در بین شهرهای این ایالت، شهر زیبای لوراخ، شرایطی متفاوت از سایرین دارد. این شهر در منتهی الیه جنوب غربی ایالت بادن وورتمبرگ قرار گرفته و با توجه به نزدیکی این شهر به مرز سوییس، رفت و آمد اهالی لوراخ به سوییس برای ساکنان این شهر آسان تر است تا حضور آنان در دیگر ایالات آلمان!

××××

مردی در مرز دو کشور

این دوگانگی برای همه اهالی این منطقه وجود داشت. از جمله اوتمار هیتلزفلد. حتی هنوز هم در جلوی نام کشور او نام آلمان دیده می شود و شهر محل تولدش لوراخ. اما وقتی به کارنامه بازیگری او نگاه می کنیم می بینیم که از سال 1960 به مدت هفت سال برای توز اشتتن بازی کرد و پس از یک سال بازی در اف.و. لوراخ، راهی چند کیلومتر آن طرف تر شد و به بازل پیوست. اوتمار هیتسفلد طی سالهای 1971 تا 1975 در بازل بود و به عنوان یک فروارد با ثبت 66 گل در 92 بازی، آماری قابل قبول برجای گذاشت.

××××

تنها لژیونر آلمان غربی در المپیک 1972

به هنگام برگزاری المپیک مونیخ، هیتسفلد تنها بازیکن تیم آماتور آلمان غربی بود که در لیگ فوتبال کشورش بازی نمی کرد. در شرایطی که هم تیمی های او همگی در آلمان و در تیمهایی چون اوبرهاوزن، فرانکفورت،گلادباخ، دویسبورگ، بوخوم، هامبورگ، دورتموند و…توپ می زدند هیتسفلد به عنوان بازیکن بازل برای آلمان بازی کرد. او با عقاب ها ابتدا مقابل مالزی(3-0) به برتری دست یافت و آن گاه نوبت به برد(3-0) مقابل مراکش و برتری(7-0) در برابر امریکا فرا رسید. با این نتایج آلمان غربی صدرنشین گروه اول مسابقات شد و راهی دور دوم شد؛ مرحله ای که در دو گروه چهار تیمی برگزار می شد.

××××

5 گل در 6 مسابقه

آلمان غربی در این مرحله مقابل مکزیک(1-1) متوقف شد با این حال هیتسفلد برای سومین بازی متوالی گلزنی کرد. بعد از یک باخت(4-1) مثابل مجارستان که باز هم با گلزنی اوتمار همراه بود،  نوبت به دیدار مرگ و زندگی در حضور 80 هزار تماشاگر رسید. برد آلمان غربی این تیم را به دیدار رده بندی می رساند اما آلمان شرقی با یک مساوی هم راهی رده بندی می شد. طی سی دقیقه نخست بازی شرقی ها پیش افتادند اما اولی هوینس بازی را به تساوی کشاند. شرقی ها در دقیقه 53 هم پیش افتادند اما هیتسفلد در دقیقه 68 کار را به تساوی کشاند و امیدهای آلمان را زنده نگه داشت ولی در ادامه بازی (3-2) به سود آلمان شرقی خاتمه یافت. کار هیتسفلد با 5 گل در 6 مسابقه المپیک خاتمه یافت و در ادامه نیز او هرگز نتوانست در تیم آلمان به جایگاه هم تیمی های خود از جمله اولی هوینس و مانفرد کالتز دست یابد.

×××

تنها افتخارات دوران بازیگری

هیتسفلد همراه با بازل در سال 1973  موفق به دفاع از عنوان قهرمانی در لیگ سوییس شد و او در راه حفظ عنوان قهرمانی لیگ 18 گل به ثمر رساند. این در حالی بود که بازل در مجموع 26 بازی انجام داده و 57 گل به ثمر رسانده بود. دو سال بعد نوبت به قهرمانی در جام حذفی سوییس رسید و آن گاه اوتمار راهی اشتوتگارت شد. طی سالهای 1975 تا 1978 هیتسفلد در بوندس لیگا 80 بازی انجام داد و 38 گل نیز به ثمر رساند از جمله 6 گل در جريان بازي اشتوتگارت مقابل رگنزبورگ، كه ركوردی ماندگار در تاریخ بوندس لیگا برایش به ارمغان آورد.

آن گاه یک بار دیگر به سوییس بازگشت. اما نه طی دو سال حضور خود در لوگانو و نه در سالهای 1980 تا 1983 که پیراهن لوزرن را به تن کرد، هیچ افتخاری به دست نیاورد تا با همان افتخارات بازی در بازل به فوتبال خود خاتمه دهد. 300 بازی و 169 گل زده حاصل عملکرد هیتسفلد در دوران بازیگری در لیگهای سوییس و آلمان بود.

××××

دهه آغازین مربیگری

سال 1983 هيتسفلد دوران مربي گري خود را با تيم تسوگ در ليگ دسته دو سوئيس آغاز كرد و در همان فصل اين تيم را به ليگ دسته اول سوئيس رساند.. بعد از صعود با اين تيم، وي هدايت تيم آرائو را پذيرفت و با اين تيم نيز نايب قهرمان سوئيس شد. اوتمار در سال 1985 آرائو را قهرمان جام حذفی سوییس کرد و در پایان فصل به عنوان بهترين مربي كشور انتخاب گرديد. در سال 1988 وي به عنوان مربي تيم گراس هاپرز سوئيس معرفي شد و تا سال 1991 براي اين تيم 5 عنوان قهرماني از جمله دو قهرماني ليگ سوئيس در سالهای 1990 و 1991 را به ارمغان آورد. او در جام حذفی هم در سالهای 1989 و 90 با گراس هاپرز طعم قهرمانی را چشید و علاه بر این عناوین یک بار هم در سال 89 برنده سوپرکاپ سوییس شد.

××××

نایب قهرمانی در بوندس لیگا

هیتسفلد در سال 1991 به دورتموند آمد؛ تیم دهم بوندس لیگا. اما او در همان فصل شاگردان خود را به نایب قهرمانی بوندس لیگا رساند آن هم با امتیازی برابر با اشتوتگارت قهرمان و تنها به خاطر تفاضل گل کمتر. یک فصل بعد تیم با 41 امتیاز چهارم شد. با این حال در اروپا شرایط تیم متفاوت بود؛ در آن دوران چهار تیم آلمان جواز حضور در جام یوفا را به دست می آوردند.

××××

اولین عنوان اروپایی هیتسفلد مربی

فصل 93-92 برای دورتموند و مربی این تیم رویایی شروع شد. این تیم در جام یوفا با دو برد(7-2) و (1-0) مقابل فلوریانای مالت کار خود را آغاز کرد و آن گاه در مرحله بعد با نتایج(1-0) و (2-1) سلتیک گلاسکو را از پیش رو برداشت. یک برد(3-1) در خانه مقابل ساراگوسای اسپانیا این تیم را در آستانه یک چهارم نهایی قرار داد  تا باخت(2-1) در بازی برگشت مانع صعود زنبورها نشود. آن گاه باخت(1-0) در برابر رم ایتالیا با برد(2-0) در بازی برگشت جبران شد و سرانجام نوبت به نیمه نهایی مقابل اوسر فرانسه رسید. هر تیم در خانه خود (2-0) برنده شد تا کار در فرانسه به ضربات پنالتی کشیده شود. جایی که دورتموندی ها(6-5) پیروز شدند و سرانجام در فینال مقابل یوونتوس قرار گرفتند. اما در فینال دورتموند حریف روبرتو باجوی آماده نشد و با دو باخت(1-3) و (3-0) به نایب قهرمانی بسنده کرد. مقدر بود این دو تیم نبرد دیگری نیز با هم داشته باشند..

××××

سه فصل رویایی با دورتموند

پس از یک عنوان چهارمی در سال 1994، نوبت به فصلی درخشان در تاریخ زنبورها رسید. آن ها در پایان فصل صاحب 20 برد،  9 تساوی و 5 شکست شدند و با یک امتیاز برتری نسبت به وردبرمن برای نخستین بار در تاریخ بوندس لیگا قهرمان شدند. در فصل 96-95 روند تیم بهتر و بهتر شد و تیم با 19 برد و تنها 4 شکست و با 6 امتیاز برتری نسبت به بایرن از عنوان قهرمانی خود دفاع کرد. شاگردان هیتسفلد در سال 97 به رده سوم لیگ سقوط کردند اما آن فصل به درخشان ترین فصل تاریخ باشگاه بدل شد؛ زیرا زنبورها با برتری(3-1) مقابل یوونتوس برای اولین بار قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شدند..

×××

اولین مربی بعد از ارنست هاپل

هیتسفلد در سال 1998 راهی بایرن مونیخ شد و افتخارات را هم با خود از وستفالن به المپیا اشتادیون انتقال داد. باواریایی ها با او در سالهای 1999، 2000، 2001 و 2003 قهرمان بوندس لیگا شدند و جام حذفی سالهای 2000 و 2003 نیز نصیب آنها شد. هرچند بایرن در فینالی عجیب در سال 1999 قهرمانی اروپا را به منچستریونایتد واگذار کرد اما دو سال بعد زمان انتقام فرا رسید. در یک چهارم نهایی از منچستر، در نیمه نهایی از رئال( که سال 2000 بایرن را در نیمه نهایی حذف کرده بود) و سرانجام قهرمانی با برتری در ضربات پنالتی مقابل والنسیا. او اولین مربی بعد از ارنست هاپل شد که با دو تیم مختلف بر قله اروپا می ایستاد.

×××

دورانی درخشان در تیم ملی سوییس

پس از یک دوری سه ساله در اول فوریه 2007 و به دنبال اخراج فلیکس ماگات از بایرن مونیخ دوباره به باواریا آمد. در سال 2008 با بایرن دبل کرد اما دیگر به خداحافظی فکر می کرد. اوتمار که در دانشگاه در رشته رياضي تحصيل كرده بود، از لحاظ ميانگين امتياز در هر بازي، عنوان موفق ترين مربي تاريخ بوندسليگا را به خود اختصاص داد و آن گاه به سوییس رفت. طی سالهای 2008 تا 2014 مربی سوییس بود و با این تیم در دو جام جهانی 2010 و 2014 نتایجی آبرومندانه کسب کرد؛ در سال 2010 سوییس هیتسفلد تنها تیمی بود که اسپانیای قهرمان جام را شکست می داد. چهار سال بعد هم تیمش در یک هشتم تنها در وقت اضافی مغلوب آرژانتین شد؛ تیمی که چند روز بعد نایب قهرمان جام شد. داستان هیتسفلد هم این گونه در عالم مربیگری به سر رسید..

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید