محمد صلاح چگونه مرد سال آفريقا شد؟ + بيوگرافى

روزهای خوش محمد صلاح مصری در لیورپول

بازیکن مازاد چلسی، چگونه مرد سال آفریقا شد؟/ اختصاصی آسمونی– مهدی زارعی

پنج ماه قبل بود که وینگر مصری باشگاه رم به لیورپول پیوست. محمد صلاح که طی پنجره نقل و انتقالات تابستانی با مبلغ 39 میلیون پوند به جمع لک لک ها پیوست، پس از دومینیک سولانکه، دومین خرید یورگن کلوپ در پنجره نقل و انتقالات بود. قرار شده بود صلاح در فصل 18-2017 پیراهن شماره 11 را بپوشد. اما کدام یک از اعضای کادر رهبری لیورپول مایل به خرید وی بودند؟

حمایت تیم استعدادیابی لیورپول از صلاح

یورگن کلوپ سرمربی آلمانی قرمزها در خصوص به خدمت گیری صلاح گفت: اغلب اوقات بازی او را مشاهده می کردیم. تیم استعدادیابی باشگاه از خرید او به طور کامل حمایت می کرد و می خواست هرچه زودتر وی را به خدمت بگیریم تا رقیبی در این راه نداشته باشیم. همه ما موافق این تصمیم بودیم. وقتی همه افراد حاضر در باشگاه موافق خرید بازیکنی باشند، می توان مطمئن بود که آن خرید جواب خواهد داد.

ستاره مصری، از المقاولون تا رم

صلاح با نام کامل ” محمد صلاح غالى‎” متولد 15 ژوئن 1992 است و فوتبال را از سال 2006 در جوانان ” نادي المقاولون العرب الرياضي‎” کشورش آغاز کرد. او طی سالهای 2010 تا 2012 به تیم بزرگسالان این باشگاه پیوست و آن گاه راهی بازل سوییس شد. مهاجم 175 سانتی متری بازل طی دو سال در 47 بازی 9 گل برای این تیم به ثمر رساند و دو بار در سالهای 2013 و 2014 با این تیم سوپرلیگ سوییس را فتح کرد.  آن گاه راهی چلسی شد. تیمی که تنها 13 بار برای آن به میدان رفت و دو بار موفق به گلزنی شد. البته با این که او تا سال 2014 با چلسی قرارداد داشت و حتی در لیست نفرات فاتح لیگ 15-2014 و مسابقات لیگ کاپ همان فصل نیز قرار گرفته بود، اما بیشتر به صورت قرضی در تیم های دیگر بازی کرد.  ابتدا در سال 2015 راهی فیورنتینا شد و 6 گل در 16 بازی برای این تیم زد و آن گاه به صورت قرضی فصل 16-15 را در رم سپری کرد. جایی که به خوبی در آن درخشید و 14 گل در 34 بازی آمار قابل قبولی بود که در این تیم برجای نهاد. به این ترتیب فصل 17-2016 با رم قرارداد امضا کرد و 15 گل در 31 بازی برای این تیم وارد دروازه رقبا کرد و سرانجام مورد توجه لیورپول قرار گرفته و بار دیگر راهی لیگ برتر انگلیس شد.

13 گل در 16 بازی و صعود به صدر جدول گلزنان لیگ برتر

صلاح امسال در لیورپول عملکرد فوق العاده ای داشته است. وی هفته قبل با به ثمر رساندن دو گل برابر وستهم، یک نمایش تاثیرگذار ارائه کرد و با به ثمر رساندن گل چهارم لیورپول برابر وست هم در اواخر نیمه دوم، تعداد گل هایش برای قرمزها را به 12 گل ارتقا داد. البته این پایان روند درخشان صلاح نبود و او در دربی مرسی ساید در تساوی(1-1) لیورپول مقابل اورتون موفق شد یک بار دیگر گلزنی کرده و با 13 گل به صدر جدول گلزنان لیگ برتر صعود کند. این وینگر مصری به طور عمده در سمت راست زمین به کار گرفته شده است اما در برابر وستهم، وی به همراه روبرتو فیرمینو در نوک خط حمله لیورپول بازی کرد. شاید کسی فکرش را هم نمی کرد که صلاح به این سرعت رکورد گلزنی کوتینیو در فصل گذشته را جابه جا کند؛ رکوردی که کوتینیو در تمام فصل بدان دست یافت و حالا صلاح قبل از نیم فصل به آن رسیده است.

لحظه هایی شیرین در کنار مانه

بدون شک بهترین لحظات این وینگر مصری در لیورپول، در کنار سادیو مانه رقم خورده است. لیورپول یورگن کلوپ در فصل گذشته، به سرعت و نفوذهای سادیو مانه بسیار وابسته بود. حالا با حضور صلاح، وابستگی قرمزها به سادیو مانه کمتر شده و در عین حال، به قدرت لیورپول در استفاده از ضد حمله ها افزوده شده است. این دو بازیکن به درک خوبی از بازی یکدیگر رسیده اند و آمار گلهای تیم نیز نشان دهنده این درک متقابل است.

هافبکی شبیه به مهاجمان

اما بهترین پست برای بازی محمد کجاست؟ یورگن کلوپ در کنفرانس خبری پس از بازی لیورپول و وستهم در ارتباط با محل بازی صلاح گفت: خیلی خوب است که صلاح را در تیم مان داریم. وی تهدیدی جدی در خط حمله ما برای سایر تیم ها است. او هافبک هجومی است که بیشتر به یک مهاجم شباهت دارد. صلاح در رم به عنوان مهاجم دوم، پشت ادین ژکو بازی می کرد و نیاز داشت که پس از ملحق شدن به لیورپول با سبک بازی جدیدی سازگار شود. البته او در برابر وستهم در همان پست بازی کرد و لذت برد.

مهم ترین لحظه صلاح در تیم ملی

صلاح در سال 2010 برای اولین بار پیراهن تیم ملی زیر 20 سال مصر را به تن کرد و طی دو سال در 38 بازی 11 گل برای این تیم به ثمر رساند. سک سال بعد عضو تیم زیر 23 سال مصر شد و 11 بازی هم برای این تیم انجام داد. از همان سال(2011) او به عضویت تیم ملی بزرگسالان مصر نیز انتخاب شد و تا امروز در 56 بازی ملی، آمار خیره کننده 32 گل را برجای نهاده است. اما بدون شک مهم ترین لحظه امسال صلاح در مقدماتی جام جهانی و با پیراهن تیم ملی مصر رقم خورد. دو ماه قبل و در ماه نوامبر، رقابتهای مقدماتی جام جهانی در گروه E قاره آفریقا با پیروزی ۲ بر یک مصر مقابل کنگو و صعود این تیم به جام جهانی پی گرفته شد. مصر در این بازی ابتدا توسط محمد صلاح گل نخست را در دقیقه ۶۲ به ثمر رساند اما بوکا موتو در دقیقه ۸۸ کار را به تساوی کشاند. میزبان که سخت به دنبال برد در این بازی بود در دقیقه 5+90صاحب ضربه پنالتی شد که محمد صلاح آن را خلاف جهت دروازه بان به گل تبدیل کرد. به این ترتیب مصر با این برد ۱۲ امتیازی شد و در فاصله یک هفته تا پایان این رقابتها اختلاف خود را با اوگاندا، تیم دوم جدول به عدد ۴ رساند تا بعد از ۲۸ سال راهی جام جهانی شود. یک بار دیگر صلاح در متن همه حوادث قرار داشت.

بهترین بازیکن آفریقا

با این وجود این ها تمام اتفاقاتی نبود که در سال جاری برای صلاح رخ داد و ملی پوش مصری لیورپول به عنوان بازیکن سال آفریقا در سال 2017 از نگاه BBC انتخاب گردید. صلاح امسال جلوتر از پیر امریک اوبامیانگ مهاجم گابنی دورتموند، نبی کیتا هافبک گینه ای لایپزیش، سادیو مانه وینگر سنگالی لیورپول و ویکتور موزس هافبک نیجریه ای چلسی به عنوان بهترین بازیکن سال 2017 قاره آفریقا برگزیده شد. او بعد از دریافت این جایزه گفت: همیشه، هنگامی که جایزه ای را برنده می شوید، خوشحال خواهید شد. سال بسیار عالی ای را تجربه کردم. بنابراین بسیار خوشحال هستم.

کار کردن با صلاح لذتبخش است

یورگن کلوپ، سرمربی لیورپول هم که در مراسم بهترین های آفریقا حضور داشت، درباره صلاح گفت: صلاح، شایسته کسب این جایزه بود. من فرد واقعا خوش شانسی هستم که توانسته ام با چندین بازیکن با استعداد کار کنم. بدون شک از کار با صلاح نیز خوشحال هستم. او هنوز جوان است و هنوز هم پتانسل این را دارد تا پیشرفت کند. کار کردن با او بسیار لذت بخش است.

تشکر ویژه از هم تیمی های سابق

البته صلاح هم تیمی های سابق خود در رم را فراموش نکرده است. او که آگوست 2015 به رم پیوست و فصل گذشته موفق به زدن 19 گل برای جالوروسی شد به BBC گفت:  خیلی خوشحالم که موفق به کسب چنین جایزه ای شدم، احساس خاصی دارم. دوست دارم از همه تشکر کنم، هم تیمی هایم و کسانی که با آنها کار کردم. فصل گذشته برای من فصل بسیار خوبی بود و لازم می دانم از هم تیمی هایم در رم و همچنین تیم ملی تشکر کنم.

می خواهم بهترین بازیکن مصر باشم

اما حالا رویاهای صلاح چیست؟ ” می خواهم بهترین بازیکن مصر باشم پس بسیار سخت کار می کنم. من همیشه می خواهم راه خودم را دنبال کنم و می خواهم همه مردم مصر نیز راه خود را در پیش بگیرند. می خواهم از لیورپول تشکر کنم. باید از هم تیمی هایم در تیم ملی نیز تشکر کنم. هنگامی که به اینجا آمدم، می خواستم سخت کار کنم و فوتبال خودم را به دنیا نشان دهم. از زمانی که لیگ انگلیس را ترک کردم، می خواستم به اینجا باز گردم. در حال حاضر بسیار خوشحال هستم.”

منبع: اختصاصی آسمونی

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید