آرامستان های تهران

در این بخش پورتال آسمونی به معرفی تمام گورستان های (آرامگاه ها) واقع در استان تهران می پردازیم، آرامستانهایی که در جای جایشان شخصیتهای بزرگ تاریخ کشور ایران آرام گرفته اند.

گورستان بهشت زهرا

بهشت زهرا بزرگ ترین گورستان دایر شهر تهران واقع در جاده قدیم قم است كه گنجینه ها و یادگارهای گرانبها و جاودان تاریخ معاصر، به ویژه انقلاب اسلامی را در خود جای داده است. گورستان بهشت زهرا شهدای انقلاب اسلامی از جمله شهدای روز تاریخی 17 شهریور، شهدای دفتر حزب جمهوری اسلامی، شهدای هشت سال جنگ تحمیلی، مقبره آیت الله طالقانی و دیگر شهدای انقلاب اسلامی را در خود جای داده است. مرقدامام خمینی(ره) نیز در جوار این گورستان ارزش تاریخی آن را در حد یک زیارتگاه ملی افزایش داده است.

 

گورستان بی بی سکینه

بقعه امامزاده بی بی سکینه (س)در جاده ملارد و در مسیر جاده ترانزیت غرب کشور جنب صالح آباد خاتونلر شهرستان شهریار واقع شده است .

بر اساس شواهد تاریخی ،ایشان دخت مکرمه حضرت امام موسی کاظم (ع)و خواهر گرانقدی ثامن الائمه حضرت امام رضا ( ع) و حضرت معصومه (س) است .

این امامزاده یکی از مشهورترین بقاع متبرکه در منطقه شهریار است و از آنجایی که آن حضرت دارای کرامات بسیاری است.

 

گورستان ظهیرالدوله تهران

گورستان ظهیرالدوله، در انتهای خیابان دربند در باغی مصفا به مساحت 3 هزار متر مربع واقع شده است. این گورستان مدفن بسیاری از هنرمندان، شاعران و نویسندگان معاصر ایران، چون رهی معیری، ایرج میرزا، فروغ فرخ زاد و بسیاری دیگر از هنرمندان است که وابسته به انجمن اخوت می باشد. این محل به ظهیرالدوله تعلق داشته است. ظهیرالدوله به علت علاقه به درویش خان كه موسس انجمن اخوت بوده، این باغ را به انجمن هدیه كرد. اگر مایل به بازدید این گورستان هستید، با مراجعه به وبسایت zahirdowleh.com از ساعات بازدید آن مطلع شوید.

 

گورستان دولت تهران

مساحت گورستان دولت 2 هزار متر مربع است. این گورستان در خیابان دولت (قلهک) قرار گرفته و وابسته به سفارت انگلیس است. تاریخ آخرین دفن در این گورستان به 45 سال پیش برمى گردد و در حال حاضر یادبودی از جنگ جهانی دوم است.

 

سایر گورستان های تهران

برخی از گورستان های اقلیت های مذهبی و اقوام دیگر عبارتند از: ارامنه، كلیمیان، هندوها، مسیحیان (وابسته به سفارت انگلیس) آشوری ها وهمچنین گورستان روس ها در زمینی به مساحت یک هكتار در خیابان وثوق و گورستان ارامنه و فرانسوی ها و ایتالیایی ها در زمینی به مساحت سه هكتار در همان خیابان قرار دارد.

 

ابن‌بابویه

ابن‌بابویه نخستین گورستان شهرری و دومین گورستان تهران است که بسیاری از مشاهیر ایران در آن دفن هستند. نام این گورستان برگرفته از نام محمد‌بن‌بابویه معروف به شیخ صدوق، یکی از فقها و دانشمندان شیعه است که آرامگاه او در آنجا واقع شده‌است.

براساس گزارش‌ها و مستندات تاریخی، پیش از زمان ناصرالدین‌شاه، گورستان ابن‌بابویه کشتزار و باغ بسیار وسیعی بوده است اما در پی کشف جسد سالم فردی در سردابی زیر آن باغ و به دست آمدن سنگی درون سرداب که آشکارا نشان می‌داد ه پیکر از آن شیخ صدوق است که بیش از 800‌سال پیش از تاریخ کشف، درگذشته است، بی‌درنگ بقعه‌ای بر آن مزار احداث کرده‌اند.

به اعتقاد برخی کارشناسان بنای نخستین گورستان ابن‌بابویه، به دوران ساسانی برمی‌گردد که بعدها در اثر سیل تخریب شده است. آرامگاه ابتدایی شیخ صدوق نیز در گذر زمان به خاطر حمله مغولان و جنگ‌های خوارزمشاهیان و تیموریان و همچنین به‌علت حوادث مختلف چندین مرتبه خراب و ویران می‌شود، به‌گونه‌ای که سرانجام – تا پیش از کشف – سال‌ها زیر توده‌های خاک پنهان می‌ماند. پس از برپایی بقعه شیخ صدوق، افراد زیادی در اطراف آن به خاک سپرده شدند و مقبره‌های بزرگ و باشکوهی هم اطراف آن احداث شد. از مشاهیر دفن‌شده در ابن‌بابویه می‌توان به علی‌اکبر دهخدا، غلامرضا تختی، میرزاده عشقی، موذن‌زاده اردبیلی و… اشاره کرد.

 

باغ طوطی

باغ طوطی گورستانی است در کنار حرم شاه‌عبدالعظیم در شهرری، نـزدیک تهران. آرامـگاه ستارخـان، شیخ محمد خیابانی، ازغندی در این گورستان واقع شده است.

باغ طوطی در ضلع غربی حرم شاه‌عبدالعظیم قرار دارد که از یک سوی به حرم و از سوی دیگر به بازار شاه عبدالعظیم راه دارد و نیز در جدیدی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به آن اضافه شد که به محله مجاور باز می‌شود. با کمی جست‌وجو می‌توان قبر ستار‌خان را که قبلا به‌صورت برجسته‌ای با سنگی بزرگ بین قبور مشخص بود و الان هم‌ردیف با دیگر قبور است پیدا کرد.

سنگ قبرهای قدیمی و زیبای بسیاری نیز در این محوطه وجود دارند که خطاطی‌های روی آنها چشم بینندگان را می‌نوازد.البته توصیه‌ ما این است که برای زیارت اهل قبور در باغ طوطی ایام وسط هفته به این محل بروید؛ چراکه روزهای آخر هفته حرم حضرت عبدالعظیم بسیار شلوغ است و نمی‌توانید به راحتی قبور قدیمی را بیابید.

 

گشتی در گوشه و کنار برخی از گورستان‌های تهران

220‌سال پیش تهران تبدیل به پایتخت شد و روز به روز بر جمعیت آن افزوده شد. گورستان از بخش‌های مهم این شهر شد و در نزدیکی محل زندگی زنده‌ها، رفتگان نیز خانه‌ای ابدی یافتند.

 

زمانی میدان حسن‌آباد فعلی در منطقه‌12، بیرون شهر بود و به جای ایستگاه آتش‌نشانی کنونی، نخستین گورستان تهران جا خوش کرده بود.معروف‌ترین چهره عهد قاجار که در این گورستان به خاک سپرده شد، پهلوان اکبر خراسانی بود که در سال‌1348 که خیابان را تعریض کردند، سنگ قبرش هویدا شد. آن زمان بنا بود در محل قبر به یاد پهلوان اثر نمادینی از کشتی پهلوانی و ورزش باستانی قرار دهند که این طرح عملی نشد و به دست فراموشی سپرده شد.

 

از باغ فردوس تا مسگرآباد

زمانی که تهران کوچک بود و اطراف آن برج و بارو کشیده شده بود، یک گورستان قدیمی در وسط شهر در محله باغ فردوس خیابان مولوی قرار داشت. هم‌اکنون بقایای آن مثل آرامگاه سید اسماعیل از احترام خاصی برخوردار است و چندی نگذشت که محوطه این قبرستان پرشد و هیچ جای خالی‌ای نماند.

در دوران پهلوی دوم، شهرداری تهران برای حل این مشکل گورستانی در شرق آماده کرد که به گورستان مسگرآباد معروف شد و برای نخستین بار اداره متوفیات مجهز به آمبولانس شروع به کار کرد و مسئله مرگ و گور تهرانی شکل امروزی به‌خود گرفت.

این گورستان نیز تا پایان دهه‌40 اشباع شد. گورستان مسگرآباد در محدوده فرهنگسرای خاوران فعلی قرار دارد.این گورستان با روستای مسگرآباد تفاوت دارد و با هم تفاوت مکانی دارند اگرچه ملکیت آن از اراضی مسگرآباد است. با گسترش روزافزون شهر و ازدیاد جمعیت، باید چاره‌ای اساسی اندیشیده می‌شد که این چاره‌اندیشی به ساخت بهشت زهرای تهران انجامید.

 

استودان گبرها

استودان گبرها یا استخوان‌دان گبرها، در شهرری و دامنه شمالی کوه بی‌بی‌شهربانو قرار دارد. تاریخ احداث این دخمه ظاهرا به زمان ساسانیان و شاید جلوتر بازگردد.
در این محل آنها اجساد مردگان خویش را طعمه حیوانات می‌ساختند زیرا اعتقاد داشتند که دفن مرده در خاک، یا انداختن آن در آب رودخانه یا سوزاندن در آتش حرام است چون عناصر چهارگانه (آب، باد، آتش و خاک) را مقدس و آلودن آن را ناروا می‌دانستند. از همین رو استخوان مردگان را پس از جدا‌شدن گوشت وخشک شدن، در استودان که از سنگ یا آهک یا گل می‌ساختند، قرار می‌دادند.

 

گورستان کاتولیک لهستانی‌ها

گورستان کاتولیک لهستانی‌های تهران، گورستانی در محله دولاب در جنوب شهر تهران است که آرامگاه‌1892 شهروند لهستانی در آن قرار دارد که همگی در سال‌1942 میلادی درگذشته‌اند

. از این تعداد، 408‌ قبر متعلق به نظامیان لهستانی در جنگ جهانی دوم است.

بیشتر شهروندان لهستانی که در این گورستان دفن شده‌اند، کسانی بودند که پس از آزادی از اردوگاه‌های کار اجباری استالین در سیبری و قزاقستان، از راه ایران به اروپا باز می‌گشتند. هیچ‌یک از نظامیان مدفون در این گورستان در عملیات نظامی کشته نشده‌اند. بسیاری از نظامیان و غیرنظامیان در طول اقامت در ایران جان باختند و همانجا به خاک سپرده شدند.

 

خداوند همه رفتگان و مردمان آرام گرفته در این آرمستان ها را رحمت کند.

بازدید کننده گرامی اگر شما نیز آرامستانی را در تهران میشناسید لطفاً آدرس آن را برای ما بگذارید.

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: حمیدرضامیرزایی
  02 شهریور 1393

  متاسفم برای این سایت … اگه اطلاعات شما بروز نیست لطف کنید مردم رو گمراه نکنید .. گورستان ظهیرالدوله فقط پنجشنبه ها اونم بعضی مواقع باز هست نه همه روزه ، حداقل بفکر اون بنده خدایی باشید که از شهرستان میاد تهران با اعتماد به سایت شما….. متاسفم متاسفم متاسفم.

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   02 شهریور 1393

   دوست گرامی بهتر بود پیش از مراجعه تان نگاهی به وبسایت رسمی این آرامستان میانداختید، در عین حال زمان اعلام شده در پیش از این به همین صورت بوده که همینک تغییر کرده
   موفق باشید

 2. نویسنده دیدگاه: ک.ع.عامری
  14 آبان 1392

  ایا گوری در این گورستانها مثل مسگر اباد باقی مونده

نظر خودتان را ارسال کنید