دنیای موتور سیکلت ها

برای آنهایی که عاشق موتورسیکلت هستند و حتی در کنار به روزترین خودروهای جهان باز هم انگشت اشاره شان به سمت موتورسیکلت مورد نظرشان است، دو فاکتور مهم تعیین کننده همه چیز است: سرعت و امنیت.

شرکت های شناخته شده در زمینه طراحی و ساخت موتورسیکلت به این شناخت مهم رسیده اند و تنها کافی است نگاهی به تازه ترین موتورسیکلت هایی که در اروپا و آمریکای شمالی طراحی و ساخته شده اند، بیندازیم تا ردپای موثر این دو فاکتور را در روند تولید موتورسیکلت های جدید به خوبی ببینیم. GT که شاسی فیبر کربنی آن تنها ۱۱ کیلوگرم وزن دارد، کاواساکی Ninja ZX ۱۴ که گرچه چند سالی از ارائه آن می گذرد، اما زمانی که ارائه شد قدرتمندترین و سریع ترین موتورسیکلت جهان بود و اکنون نیز یکی از برترین هاست و حتی یاماها با Gen Ryu که از آن به لیموزین دنیای موتورسیکلت ها یاد می شود، همگی مثال های هیجان انگیزی از به کارگیری فناوری های برتر و خلاقیت در صنعت موتورسیکلت سازی است.

کاواساکی در صنعت موتورسیکلت سازی دنیا از شهرت و اعتبار خاصی برخوردار است؛ اما در چند سال گذشته و با ارائه Ninja ZX ۱۴ رنگ و بوی تازه ای به این شهرت جهانی داده است. این موتورسیکلت با برخورداری از توان چشمگیر ۲۰۰ اسب بخار، حیرت کارشناسان را برانگیخته است. البته کمتر کسی باور می کرد که ادعای مهندسان کاواساکی حقیقت داشته باشد، اما انجام آزمون های مختلف این ادعا را ثابت کرد. تا پیش از معرفی Ninja ZX ۱۴ دیگر شاهکار کاواساکی یعنی ZX۱۲ با ۱۷۸ اسب بخار قدرت برای سالیان طولانی سلطان بلامنازع موتورسیکلت های قدرتمند جهان به شمار می آمد.

از حیث حداکثر سرعت نیز محصولی از سوزوکی به نام GSX۱۳۰۰ Hayabusa با ۳۱۷ کیلومتر بر ساعت در صدر تمامی موتورسیکلت های جهان قرار داشت. این نام از نوعی شاهین ژاپنی الهام گرفته شده است که حین نزدیک شدن به شکار خود تا بیش از ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت سرعت دارد. حداکثر سرعتGSX۱۳۰۰ Hayabusa گرچه در کتاب رکوردهای جهانی گینس نیز به ثبت رسید، اما با ورودNinja ZX ۱۴ همه معادلات، دستخوش تغییرات اساسی شد. موتور ۱۳۵۲سی سی که روی این موتوسیکلت سوار شده است در کنار ساختار کاملا آیرودینامیک بدنه و استفاده از پیشرفته ترین فناوری های روز دنیا در زمینه ساخت موتورسیکلت، از این نینجا یک جنگجوی تمام عیار ساخته است. Ninja ZX ۱۴ در ادامه سری نینجا های شرکت کاواساکی ساخته شده است، اما از بعد فنی پیشرفت های خیره کننده ای نسبت به پیشینیان خود دارد. موتور آن ۴ زمانه است و با استفاده از سیستم خنک کننده مبتنی بر آب، خنک نگاه داشته می شود. این موتورسیکلت با حداکثر سرعتی فراتر از ۳۰۰کیلومتر بر ساعت در حالی که موتور قدرتمند آن ۷۵۰۰ دور در دقیقه می چرخد، به رویایی دور از دسترس برای بسیاری از شرکت های موتورسیکلت سازی حداقل در این چند سالی که پیش روی داریم، تبدیل شده است.

این موتورسیکلت ۶ دنده با برخورداری از یک سیستم احتراق ویژه که مهندسان کاواساکی به صورت اختصاصی برای این نینجا طراحی کرده اند، هیجان یک موتورسواری خیلی پرشتاب را برای راکب خود به ارمغان می آورد و این یعنی چند ثانیه ای پس از آغاز راندن Ninja ZX ۱۴ و خیلی زودتر از آنچه بتوانید تصور کنید، به سرعتی باور نکردنی دست خواهید یافت. البته وزن این موتورسیکلت قابل توجه است، چراکه بدون شک ۲۱۵ کیلوگرم برای یک موتورسیکلت وزن زیادی است، اما اگر تمامی سیستم های پیچیده موتوری آن را در یک لحظه در ذهن تصور کنید احتمالا باید چنین رقمی را منطقی بدانیم.

نینجا ایکس ۱۴ گرچه موتورسیکلتی گران با قیمتی بیش از ۱۴ میلیون تومان است، اما هم اکنون در بسیاری از کشورهای جهان تبدیل به انتخاب برتر عاشقان موتورسواری شده است. از سوی دیگر موتورسیکلت های شاخص زیادی وجود دارند که شاید از حیث کاربردی بودن به پای این نینجا نرسند با این حال آنقدر ویژگی های بارز دارند که دل برخی از علاقه مندان به موتورسیکلت را در لحظه حساس تصمیم گیری برای خرید دچار تردید خواهند کرد. به عنوان مثال GT شرکت رنارد ظاهر نسبتا عجیبی دارد، اما بسیار سبک است. وزن کم یک مشخصه تحریک کننده است تا توجه علاقه مندان به موتورسیکلت به آن جذب شود، اما قیمت نجومی ۱۴۴ میلیون تومانی این انتخاب هیجان انگیز را تنها برای شمار محدودی از علاقه مندان به موتورسیکلت در سراسر جهان دست یافتنی می کند. اجازه دهید نگاهی به کارخانه سازنده این موتورسیکلت فوق گران بیندازیم.

در اروپا، استونی کشور چندان مهمی به شمار نمی آید، اما هر از گاهی در صنعت موتورسیکلت سازی این کشور کوچک اتفاقات جالب توجهی روی می دهد. ظهور مجدد موتورسیکلت هایی به سبک و سیاق دوران پیش از جنگ جهانی دوم، البته با این تفاوت که موتورها و ساختار های کنترلی و برقی آنها تفاوت زیادی کرده اند، یکی از این اتفاقات هیجان انگیز است. شرکت موتورسیکلت سازی نه چندان معروف رنارد از امسال تولید سری گران قیمت GT خود را آغاز کرده است. کل شاسی این موتورسیکلت از فیبر کربنی است.

پس اگر با رقم ۱۱ کیلوگرم در برابر مشخصه وزن آن روبه رو شدید چندان تعجب نکنید. با این حال از یاد نبریم که استفاده از فیبر کربنی در ساختار موتورسیکلت محدودیت های زیادی نیز به همراه دارد که شاید مهم ترین آنها سادگی ظاهر و محدودیت های گسترده در زیباسازی آن باشد. موتور این موتورسیکلت ۱۲۰۰ سی سی، ۱۳۰ اسب بخار توان دارد. کل وزن موتورسیکلت ۱۹۰ کیلوگرم است و این یعنی زمانی که سوار بر آن می شوید و با سرعت بالای ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت می رانید باید توجه زیادی به هدایت دقیق آن داشته باشید. در این موتورسیکلت حتی چرخ ها نیز از فیبر کربنی هستند. البته سایر قطعات کوچک آن از آلومینیوم ساخته شده اند. ابتدا این قطعات با استفاده از سیستم های پیشرفته رایانه ای به طور سه بعدی طراحی و مدلسازی شده و سپس با استفاده از ماشین آلات CNC از بلوک های بزرگ آلومینیومی تراشیده می شوند. این که این قطعات نه به روش قالب گیری بلکه با تکیه بر ماشین آلات CNC ساخته شده اند خود یک مزیت بزرگ به شمار می آید.

شرکت رنارد این محصول شیک و تا حد زیادی لوکس را برای استفاده در جاده طراحی کرده است و برای آن که آن را موتورسیکلتی متفاوت عنوان کرد در تبلیغات آن چنین آورده است: «زمانی که سوار بر موتورسیکلت ۱۴۰ میلیون تومانی خود می شوید قطعا متفاوت خواهید بود چون سوار بر تنها موتورسیکلت کربنی جهان شده اید.»

سیستم های هیبرید یا همان دوگانه سوز عمدتا در صنایع خودروسازی به کار گرفته می شوند، اما چندان جای تعجبی ندارد که این فناوری به تدریج وارد دنیای موتورسیکلت ها نیز شود. شرکت های شناخته شده موتورسیکلت سازی در جهان برای این که در این رقابت جدید عقب نمانند، دست به کار شده و مدل های مفهومی محصولات هیبریدی خود را ارائه کرده اند.

یاماها یکی از این شرکت هاست که با معرفی موتورسیکلت دوگانه سوز خود موسوم به Gen Ryu در نمایشگاه توکیو ظاهر شد؛ اما شکل و شمایل این محصول هیچ شباهتی به موتورسیکلت های دو چرخ دنیا ندارد. برخورداری از یک موتور ۶۰۰ سی سی بنزینی و یک موتور برقی جانبی، این موتورسیکلت را در میان تمامی موتورسیکلت های جهان شاخص کرده است. بدنه پهن که به نظر می رسد به اندازه کافی برای افزایش ضریب ایمنی موتورسیکلت سوار کافی باشد آن را بیشتر شبیه یک لیموزین کوچک کرده است.

به لطف فناوری مخصوصی که مهندسان یاماها برای کاهش سر و صدا در این محصول هیبریدی به کار برده اند، راکبان این موتورسیکلت برخلاف سایر موتورسواران که سرو صدای زیادی را هنگام راندن موتورسیکلت خود تحمل می کنند، دنیای ساکتی را تجربه می نمایند. تا آنجاکه راکب می تواند با استفاده از فرامین صوتی، سیستم ناوبری آن را کنترل و هدایت کند. مهندسان یاماها انبوهی از فناوری های نوین را در این لیموزین کوچک جای داده اند. به عنوان مثال می توان به تلفن همراه، سیستم اختفای چراغ های جلو، دوربین عقب و در نهایت نمایشگر LCD در قسمت داشبورد اشاره کرد. کارشناسان، این موتورسیکلت را در ردیف محصولات لوکسی می دانند که به احتمال زیاد طرفداران زیادی برای خود دست و پا نخواهد کرد؛. اما به هر حال تلاش هیجان انگیز یکی از برترین و بزرگ ترین سازندگان موتورسیکلت در جهان، راه را برای طراحی و ساخت نسل آتی موتورسیکلت های هیبریدی هموار کرده است، قابل تقدیر و توجه ویژه است.

رکوردهای جدید در نسلی متفاوت از موتورسیکلت ها

موتورسیکلت GT شرکت Renard با وجود شاسی فیبر کربنی خود تنها ۱۱ کیلوگرم وزن دارد. شکل و شمایل محصول جدید یاماها (Gen Ryu) هیچ شباهتی به موتورسیکلت های دو چرخ دنیا ندارد.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : خودرو آسمونی

نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

نظر خودتان را ارسال کنید