موزه و مردابهای زیبای انزلی

بندر انزلی یکی از بنادر استان گیلان است که جاذبه های گردشگری زیادی را در خود جای داده است. در این مقاله از آسمونی می خواهیم موزه و مردابهای زیبای انزلی را به شما عزیزان معرفی کنیم. دعوت می کنیم تا انتهای این بخش ما را همراهی کنید.

معرفی موزه و مردابهای زیبای انزلی

موزه و مردابهای زیبای انزلی : موزه نظامی بندر انزلی (کاخ میان پشته بندرانزلی)

کاخ میان پشته یا موزه نظامی انزلی در زمان پهلوی اول، در وسط باغ وسیعی که یک طرف آن مشرف به دریاست، در جای کاخ سوخته چوبی خوشتاریا ساخته شد. بدنه آن از سنگ قواره بلوک و به صورت دوجداره ساخته شده است. این کاخ دارای ۱۱ اتاق و یک سالن پذیرایی است، سقف کلیه اتاق‌ها از بتن آرمه بوده و سقف داخلی دارای گچبریهای زیبا و برجسته استاد محمود همدانی و پدرش می‌باشد.

نجاری این کاخ را استاد مینوئی و استاد باقر قزوینی انجام داده‌اند، دو ردیف پلکان بدون پایه یادگار هنر حاج سلیمان شاروتی می‌باشد که به سرسرای طبقه دوم منتهی می‌شود. این کاخ در سال ۱۳۴۸ به نیروی دریایی واگذار و در سال ۱۳۵۷ تبدیل به موزه شد. بعد از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۶۴ این موزه بازگشایی گردید. انواع اسلحه‌های جنگلی، شکاری، امنیتی و انواع سلاح‌های سرد و انواع ماکت ناوها وکشتی‌های جنگی و تفریحی و صنعتی و ابزار کشتیرانی و دریایی، همچنین لوازم شخصی متعلق به رضا پهلوی و تابلوهای نقاشی و هدایا در این موزه نگهداری می‌شود. این بنا با شماره ۱۵۱۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و همه روزه پذیرایی بازدیدکنندگان می‌باشد.

موزه و مردابهای زیبای انزلی : مرداب انزلی شهر انزلی

مرداب انزلی بزرگترین تالاب جهان، واقع در استان گیلان و در کنار بندرانزلی قرار گرفته که در این تالاب گونه‌های مختلفی از آبزیان و پرندگان زندگی می‌کنند. در این مرداب نیلوفرهای آبی معروفی وجود دارد که مهمترین عامل جذب توریست در این تالاب است. وسعت این تالاب در تابستان و پاییز به حدود ۸۰ کیلومتر تقلیل می‌یابد. تالاب انزلی که یک تالاب بین‌المللی است، زیستگاه مناسبی برای آبزیان و پرندگان مهاجر به شمار می‌آید.

علاوه بر این، تالاب انزلی محلی تخم ریزی ماهیان به ویژه ماهیان سفید می‌باشد. در مجموع این تالاب با توجه به زیبایی‌های چشمگیر خود می‌تواند به عنوان اکوسیستم آبی – طبیعی، گردشگران زیادی را به خود جلب کند. این گل زیبا همه ساله گردشگران بسیاری را به دلی تالاب انزلی می‌کشاند.

نیلوفر آبی یا لاله تالابی گیاهی است پایا دارای برگهای مدور و قلبی شکل بسیار بزرگ (به قطر حدود ۶۰ سانتیمتر) برآمده از آب، به رنگ سبز متمایل به آبی با کناره کامل و گل‌های جالب توجه و درشت با گلبرگهای صورتی رنگ ضخیم و متعدد. آغاز دوره گل دهی نیلوفر آبی بسته به شرایط آب و هوایی از اوایل تیر تا اواخر شهریور ماه است که بهترین زمان گل دهی نیلوفر در مرداد ماه می‌باشد. برای رفتن به تالاب در داخل شهر انزلی ایستگاه‌های متعدد قایق برای گردشگران مهیا می‌باشد.

0/5 ( 0 نظر )


نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

نظر خودتان را ارسال کنید