تیپ پلاستی یا ترمیم نوک بینی به روش COST Tip plasty

بسیاری از افراد از ظاهر نوک بینی خود راضی نیستند و به همین دلیل اقدام به جراحی بینی می کنند. تیپ پلاستی یا ترمیم نوک بینی روشی برای رفع عیب نوک بینی است. آسمونی در این بخش در مورد عمل ترمیم نوک بینی مطالب مفیدی برای شما عزیزان تهیه کرده است که در ادامه می خوانید.

در روش تیپ پلاستی یا ترمیم نوک بینی به روش Concomitant overlap Steel Tipplasty) COST) عبارت است با جرح و تعدیل غضروف های (lower lateral) یا همان غضروف‌‌های نوک بینی، با رفع افتادگی و پهنی نوک بینی و نیز جلوگیری از افزایش بی‌رویه ارتفاع نوک بینی از صورت، شکل زیبا و دل پذیرتری به نوک بینی می‌دهد. با توجه به اینکه نوک بینی در تعیین زیبایی بینی بعد از رینوپلاستی نقش بسیار مهمی دارد و در واقع شخصیت بینی با شکل نوک بینی (Nasal Tip) و قسمت پشتی (Nasal Dorsum)  بینی تعریف می‌شود، هر قدر در ایجاد زیبایی نوک بینی و ایجاد یک dorsum معقول بینی که در عین متعادل بودن به اندازه معقول باید عرض داشته باشد که مسیر عبور هوا را از بینی تامین نماید.

در عین حال زیبا سازی نوک و نیز نگهداری راه هوایی مطمئن به وسیله روش تیپ پلاستی COST  که روش ابداعی دکتر منافی است و سالها نتایج درخشان آن در دست های همکاران عزیز بخصوص رزیدنت های سابق   و همکاران قابل افتخار حال حاضر دکتر منافی ، تامین می‌شود.

A. انیماسیون شماتیک ساختار غضروف های نوک بینی در بیماری که انحراف در نوک بینی و پایه بینی دارد. قابل توجه است که در انحراف، عدم تقارن در غضروف ها هم وجود دارد و طول و ابعاد غضروف نوک بینی بسیار بزرگ و دراز تر از طرف مقابل است و اصلاح آن جز با روش هایی که برش و انتقال نوک به سمت اصلاحی و نیز ایجاد Overlap امکان پذیر نمی باشد.

B. اصلاح نوک با روش COST و نمای شماتیک قرار گیری غضروف ها در وضعیت اصلاح شده که تقارن و زیبایی مطلوبی را به همراه دارد.

جزییات روش COST به شرح زیر است:

  • چون اکثر موارد بینی ایرانی‌ها دارای نوک افتاده است برای درمان این مسئله، ما طول قسمت فوقانی این غضروف‌ها را کوتاه‌تر می‌کنیم(Lateral Steel)  و در واقع با انجام این کار در هر دو طرف نوک را کمی به بالاتر منتقل می‌کنیم.(مانند بالاکشیده شدن سر اسب توسط سوارکار وقتی که لجام اسب را کوتاه کرده و بالا می‌کشد). در واقع جراح موفق می‌تواند با کوتاه کردن قسمت فوقانی غضروف، نوک را بالاتر برده و نوک را در محل جدیدی تعریف کند.این کار چندین مزیت دارد از جمله :
  • دریچه‌های بینی بازتر شده و تنفس بیمار بهتر می‌شود. برای امتحان اگر شما با نوک انگشت تان نوک بینی‌تان را کمی بالاتر بکشید ملاحظه میکنید که تنفس‌تان بطرز شگرفی بازتر می‌شود.
  • شکل نازیبای نوک بینی افتاده به وضعیت جوانانه‌تر و کمی سربالاتر تغییر می‌کند بدون آنکه به بینی حالت خوکی بدهد یا سوراخ ‌های بینی را خیلی نمایان کند.
  • با کوتاه کردن قسمت سری این غضروف مقاومت آنرا در مقابل دم عمیق بیشتر می‌کند و با روش های کمکی دیگری که انجام می‌دهیم ثبات و قوام این غضروف را بیشتر هم می‌کنیم که عبور هوا از دریچه بینی به شکل موثری افزایش پیدا کند . همچنین با این روش  از ایجاد بالا کشیدگی، کجی و ناهماهنگی در لبه پره های بینی بعد ازرینوپلاستی،  جلوگیری می شود.
  • بطور طبیعی با افزایش سن، به دلیل تحلیل رفتن آرواره‌ها و کاهش ارتفاع هر دو فک بالا و پایین، محل اتصال قسمت پایین بینی به بالای لب بالا کمی گودتر می شود و در نتیجه نوک بینی هم کمی نشست می‌کند و این مسئله باعث افزایش افتادگی نوک و نیز افزایش قوز بینی می‌شود. استفاده از  روش COST از این مشکل نیز  پیشگیری می‌کند.
  • وقتی قسمت پایینی دو غضروف نوک به هم می‌رسند با هم  از نوک تا محل اتصال لب کشیده می‌شوند که این مجموعه به نام کولومل نامیده می‌شود. در صورتی که قسمت فوقانی را کوتاه‌تر کردیم و کمی به قسمت تحتانی اضافه نمودیم. این مسئله ممکن است با افزایش طول کولومل یا کشیده تر دیده شدن سوراخ‌های بینی منجر شود که با ایجاد برش و روی هم لغزاندن (Cut and Overlap) قسمت تحتانی غضروف نوک (medial crurae) ارتفاع این قسمت نیز متعادل و متناسب شده و از ایجاد بینی با نوک خیلی بالا و حالت خوکی یا بینی با ارتفاع زیاد جلوگیری می‌شود.
  • نهایتا با ترکیب این دو شیوه واستفاده از روش COST  و نیز کمک گیری از سایر تکنیک های موثر می‌توان یک شکل زیبا و باثبات برای نوک بینی ایجاد کرد.
0/5 ( 0 نظر )


نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

نظر خودتان را ارسال کنید