مدلینگ خانم ها و دخترها ، پوشش لباس در ایران

بازار مدلینگ همچنان داغ است و روز به روز رواج پیدا می کند. به طور ویژه خانم ها و دختر خانم ها بیشتر مجذوب حرفه مدلینگ می شوند. مدلینگ خانم ها و دخترها شرایط خاص خود را دارد. آسمونی در این بخش شرایط مدلینگ خانم ها و دخترها را بیان می کند.

شرایط استخدام مدلینگ زن در ایران و خارج

تا همین یکی دو سال پیش، تنها منبع متقاضیان کار، ضمیمه قطور یکی از روزنامه های کثیرالانتشار کشور یعنی همان بخش نیازمندی ها بود. تقریبا همه نوع اطلاعات در رابطه با کار و خدمات و وسیله و خرید و فروش خانه را می توانستیم در آن پیدا کنیم. صفحات کوچک موبایل که دیگر 24 ساعته کنار دستمان و همراهمان است سایت های متفاوت نیازمندی را جایگزین کرده است.

کار راحت تر هم شده است چراکه که دیگر نیازی هم نیست برای درج آگهی تان مبلغی بپردازید. صفحات دنیای مجازی آنقدر بدون محدودیت هستند که دیگر اشغال یک کادر سه در چهار فلان قدر تومان هزینه روی دستتان بگذارد. همین امکان باعث شده دست ها برای گذاشتن هر نوع متن و آگهی در اینگونه سایت ها باز باشد. چندی پیش به سراغ گران ترین و عجیب ترین آگهی ها رفته بودیم و امروز به بخش کاریابی یکی از سایت های نیازمندی سر زده ایم. در بین تمامی این آگهی های جذاب بازار مدلینگ داغ است.

خانم جهت مدلینگ

به بخش استخدام و کاریابی یکی از سایت های نیازمندی که وارد شوید لازم نیست تخصص و حرفه خاصی بلد باشید تنها با داشتن قدی بلند و چهره ای متناسب می توانید صاحب شغل شوید! تاریخچه حضور مد و مدلینگ در ایران را می توان از زمان حضور الیزابت مک نیل، همسر جان مک نیل، شاهزاده بریتانیایی که به دعوت همسر فتحعلی شاه به  ایران آمده بود دانست.

از آن زمان بود که تغییراتی عمده در لباس زنان دربار قاجار شکل گرفت و بعد از آن با وارد شدن دوربین های عکاسی به درخواست محمدشاه قاجار عکس برداری در دربار باب شد. از همین سایت در همین ایام اخیر چند نمونه را برایتان مرور می کنیم که چندان مورد تایید هم نیستند.

مدل قد بلند برای تصویرگری در قبرس

«به جهت انتشار کتابی مصور درباره فرصت های گردشگری قبرس به زبان فارسی، به پارتنر «خانم قد بلند» علاقه مند به مدلینگ و گردشگری و مسلط به زبان انگلیسی نیازمندیم.» با ارتباط با این آگهی دهنده که فقط از طریق تلگرام جوابگو بود متوجه شدیم ایشان که خود را نویسنده و فعال گردشگری و فشن معرفی کردند، احتیاج به یک پارتنر دارند که در سفرهای داخلی و خارجی همراهشان باشند.

هزینه  این سفرها به عهده صاحب کار است و پارتنر به ازای هر روز کاری 50 هزار تومان درآمد کسب می کند. شرایط قبولی در این کار هم قد بالای 170، تسلط به زبان انگلیسی، علاقه مندی به گردشگری داخلی و خارجی، تجربه قبلی از سفر خارجی و سکونت در تهران است. بعد از پرسیدن تحصیلات و قد، دیدن عکس تمام قد برای آگهی دهنده در اولویت قرار دارد. دیگر خودتان حساب کار را بکنید!

مدلینگی که به کودکان سرایت کرد

«نازنین پنج ساله علاقه مند به بازیگری و مدل شدن با پوستی سفید و موهای بلند. علیرضای 10 ماهه آماده برای همکاری، عکس و آتلیه . تانیا هشت ساله آماده برای انجام فعالیت های تبلیغاتی و هنری با پوست سفید، چشم آبی و سبز، موهای بلند طلایی. ماهان جون 10 ساله علاقه مند به بازیگری و مدلینگ کودک، قد 140، خوشتیپ معاشرتی و باهوش.» این ها از جمله آگهی هایی هستند که در قسمت کاریابی و بخش مدلینگ جای گرفته اند. در این بخش جایی برای مدلینگ کودکان به صورت مجزا دیده نمی شود اما وقتی بعضی از آگهی ها با عنوان مدلینگ و بازیگری را باز می کنید با مدل های کوچکی روبه رو می شوید که به ا ین بخش راه پیدا کرده اند. چیزی که در تماس با والدین آنها متوجه شدیم شدت علاقه هر یک از این بچه ها به بازیگری و مدل شدن بود،

و والدین هم برای اینکه از هر وسیله ای برای پیشرفت و رسیدن فرزندانشان به ا ین هدف استفاده کنند این آگهی ها را به سایت داده اند. برای خیلی هاشان که تازه کار بودند مسئله پول اهمیت چندانی نداشت و بیشتر حرف از توافقی بودن کار به میان می آمد حتی در مورد علیرضای 10 ماهه که پدرش به علت ذوق خودش فرزندش را به  این راه وارد کرده اما در مورد آنهایی که تازه کار نیستند و تجربه حضور در کارهایی مشابه را دارند مسئله پول جدی تر است و هر شات عکس از فرزندشان محاسبه می شود . هرچند در نهایت به گفته خودشان این کار را به عنوان منبعی برای درآمد نمی بینند و تنها از علاقه وافر فرزندشان به بازیگری و استعداد بالایشان برای این کار حرف می زنند.

به تعدادی مدل خانم با موی کوتاه نیازمندیم

به تعدادی خانم با موی کوتاه ترجیحا تراشیده شده نیازمندیم.» مدل خانم با موی تراشیده شده؟ برایمان کمی  عجیب بود به همین دلیل این بار هم از طریق تلگرام با صاحب آگهی در ارتباط شدیم. چراکه از طریق تماس تلفنی پاسخگو نبودند. نفس کار زیبا و در عین حال عجیب بود . این آگهی مخصوص یک خیریه برای حمایت از کودکان سرطانی بود که هدفش حمایت معنوی و کمک روحی به آنهاست.

افراد خیر در دنیا برای اینکه از میزان افسردگی و ناراحتی این کودکان بکاهند موی خودشان را می تراشند و به آنها اهدا می کنند. این کمپین حدود دو ماهی است که شروع به فعالیت کرده و تا به امروز حدود 15 نفر حاضر شده اند در این کار سهیم باشند . کاری که  این بار ممکن است به لحاظ مادی کار محسوب نشود اما به لحاظ معنوی احتمالا تاثیرگذار است .

هرچند آگهی دهنده میزان درخواستی شما را از این کار می پرسد و ممکن است با تراشیدن مویتان برای این منظور پولی هم بگیرید اما به نظر می رسد این کار، کار هرکسی نیست. همانطور که اعتماد به اینکه  این تصاویر صرفا در اختیار خانم ها قرار می گیرد و جای دیگری منتشر نمی شود، آسان نیست.

چه آموزش هایی به دختران جوان ایرانی که عاشق مانکن شدن هستند، داده می شود!؟

تب دیده شدن یا بهتر بگوییم شهرت و خود نمایی در میان برخی از جوانان گاهی باعث ورود آنها به دنیایی می‌شود که راه برگشت از آنها نزدیک به صفر است؛و این دنیا زمانیکه بصورت زیر زمینی هم شکل بگیرد کار را مشکل و دو چندان می‌کند .

بدنبال رشد روز افزون مد و هیجان کاذب ناشی از آن در داخل کشور، گرایش برخی از جوانان بخصوص دختران برای مدلینگ شدن و همکاری با دلالان و صحنه گردانان این دنیای پر زرق و برق برای برگزاری شوهای زنده لباس، آنهم بصورت زیر زمینی و در برجهای سر به فلک کشیده مسکونی تهران، بیشتر هم شده است .

البته این موضوع یک طرف قضیه است.بگونه ای که با توجه به عدم امکان نظارت بر برگزاری این شوهای زنده (البته بدلیل زیر زمینی برگزار شدن آن) و عدم نظارت بر متولیان برگزاری چنین شوهایی،به سوء استفاده از دخترانی منجر می‌شود که بنا بر علاقه به مدلینگ شدن،اقدام به عقد قرار داد با این شرکتها نموده و از آنجا که اساسا فعالیت این شرکتها غیر قانونی است، این دختران مجبورند برای چهره شدن و داشتن حمایت مافیای صنعت مد دست به هر کاری بزنند .

گاهی انتشار تصاویر برگزاری چنین شوهایی که البته گفته می‌شود ویژه خانمهاست،کار را برای خروج مدلنیگها از فضای ایجاد شده سخت تر می‌کند چرا که در مقابل هیجان موجود در این شوها و نورپردازی و رنگ و لعاب و پوششها و پیشرفت تکنولوژی و اینترنت و یوتیوب و …کمتر کسی است که با گوشی موبایل خود این صحنه ها را ثبت نکند و در نهایت دست به دست نگردد .

البته به گفته برخی از این مدلینگها، این افراد گاهی از سوی کارفرماهای خود به مجالس خصوصی نیز دعوت می‌شوند تا علاوه بر تبلیغ لباس برای شرکت مذکور، گاهی با پیشنهادهایی روبرو شوند که نپذیرفتن این پیشنهاد باعث آبروریزی برای شرکت! از یک طرف و عدم پیشرفت فرد مذکور در مدلینگ از سوی دیگر است.

البته این همه ماجرا نیست؛برخی از لباسهای تولیدی این شرکتها که پوشیده نیست و برای خارج از کشور تولید شده اند توسط همین دختران تبلیغ می‌شود. البته از طریق عکس گرفتن برای تهیه کاتولوگ از لباسهای باز توسط دختران ایرانی!

مدیر یکی از این شرکتها در این رابطه می‌گوید : شرکت ما سالیانه 6 پروژه چاپ کاتالوگ از برندهای زنانه را دارد و همچنین از مدلها برای برگزاری شوهای زنده نیز استفاده می‌کند. اگر در گرفتن هر نوع عکس و حضور در هر شویی بهانه گیری نکرده و همکاری لازم را انجام دهید پیشرفت زیادی خواهید کرد.

مدیر این موسسه مدعی است: یکی از دخترهایی که با من کار می‌کرد پس از مدتی کوتاه به جایی رسید که او را با یک بغل آلبوم کار به آمریکا فرستادم و الان در آنجا برای مارکهای معروف کار مدلینگ انجام می‌دهد.

وی تاکید می‌کند: همه نوع لباس برای نمایش وجود دارد از تماما خز تا لباسهای مارکدار که باید همه را به تن کنی و اگر در این زمینه راحت باشی و هر مدل لباس پوشیده یا باز را بر تن کنی و این مسائل را به ما بسپاری موفق می‌شوی. برای مارکهای ایرانی مشکلی وجود ندارد و عکسها با لباس پوشیده گرفته می‌شود ولی برای برندهای خارجی باید مانکنها هر نوع لباسی را به تن کنند.

سبک برگزاری شو یا مانکنهای انتخابی و حتی جزئیاتی مانند دکور سالن نمایش مواردی هستند که هر روز بیش از قبل مورد توجه این فعالان قرار می‌گیرد. در این صنعت یک مانکن علاوه بر این که باید شرایط فیزیکی خاصی داشته باشد(قد مانکن (خانم) باید بین یک متر و 70 سانتی متر تا یک متر و 83 سانتی متر باشد، سایزهای 36 و 38 مورد قبول است)، بعد از آموزشهای ارائه شده باید تلاش کند که همواره این شرایط فیزیکی و ظاهر جذاب خود را حفظ کند!

آموزش:

در کلاس هایی که برای آنها برگزار می‌شود البته جدای از هزینه هنگفتی که برای آموزش کوتاه مدت و تهیه آلبوم عکس برای معرفی به دلالان از این علاقمندان گرفته می‌شود، نوع آموزشها و متدهای مربیان آنهم در فرهنگ ایرانی قابل تامل است :

نوع راه ر فتن، درست ایستادن در مقابل دوربین ها، نگاه کردن، فیگور گرفتن برای عکس، شناخت هارمونی رنگها را یاد می‌گیرند. به آنها تاکید می‌شوند که باید در عین جذابیت و داشتن نگاهی به افق چهره ای خنثی داشته باشند. آنها مقررات ویژه ای هم در خصوص نوع تغذیه و خوراک می‌گیرند…

نوع آموزشها:

بازیگر باش، مثل گربه و طاووس راه برو، مغرور باش و… “همه آدم ها روی دو خط راه می‌روند که به انگلیسی به آن گفته می‌شود “دبل لاین” اما هنگامی‌که خواستی مانکن بشوی باید یاد بگیری که روی یک خط راه بروی یعنی جابه جایی پاها باید به شکلی بشود که انگار روی یک خط راه می‌روی، گربه را دیدی روی دیوار باریک چطور راه می‌رود یکی از آموزش های که به مانکن ها داده می‌شود هممین نوع راه رفتن است. البته کت واک (catwalk) دیگر در ایران انجام نمی‌شود ”

اینها آموزشهایی است که به دختران جوان داده می‌شود تا به ابزاری تبدیل شوند برای سودجویی و در آمدزایی فعالان و البته مافیای مد در کشور!

1/5 ( 1 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: معصومه
  24 خرداد 1398

  من میخام مدل شم باید چیکار کنم ؟؟ خانوم ۲۲ساله گرگان دیپلم‌دارم متاهل

 2. نویسنده دیدگاه: مهدی
  17 خرداد 1398

  آقا شما بگین من با بی پولی چیکارکنم

 3. نویسنده دیدگاه: سحر
  09 خرداد 1398

  من.میخواهم.مدل.شوم

نظر خودتان را ارسال کنید