همه چیز در مورد خرگوش ها

خَرگوش پستانداری است علفخوار، از خانوادهٔ خرگوشان (Leporidae) و دارای اندامی شبیه به گربه و گوش‌های دراز و لب‌های شکافدار. دست‌های خرگوش از پاهایش کوتاهتر است. و بسیار تند حرکت می‌کند، و دارای انواع مختلف است. در حدود ۶ تا ۸ بچه به دنیا می‌آورد.

در هنگام زمستان به دلیل داشتن پوست سفید پیدا کردن او در برف دشوار است. تغییر رنگ پوست این حیوان ما را به شگفت می‌آورد یعنی در زمستان سفید شدن پوست این جانور و در تابستان خاکستری یا قهوه‌ای شدن آن. می‌توان این خرگوش را مانند آفتاب پرست دانست که او نیز تغییر رنگ می‌دهد. خرگوش قطبی سوراخ‌هایی به عمق ۲ متر در برف حفر می‌کند که این مکان جای مناسبی برای مخفی کردن کودکان به هنگام خطر است.

 

خاستگاه اصلی ‏این جانور اسپانیا و آفریقای شمالی است اما به بعضی از کشورهای دیگر هم مهاجرت کرده‌است. این خرگوش گیاهان بومی را می‌خورد و باعث می‌شود که سایر جانوران گرسنه بمانند. این جانور همچنین محصولات کشاورزی را منهدم می‌کند و برای خود سوراخ‌های زیرزمینی حفر می‌کند.

 

یکی از گونه‌های خرگوش، خرگوش آنقوره است. با توجه به میانگین ۵ تا ۶ بچه در هر زایمان، می‌توانند ۵۰ الی ۶۰ بچه در سال تولید کنند. این نوع خرگوش می‌تواند از سه ماهگی باردار شود.

خرگوش‌ها بیش از ۴۴ گونه‌اند (اهلی و صحرایی). رنگ آن‌ها خاکستری و قهوه‌ای است. خرگوش‌های دست آموز رنگ‌های گوناگونی دارند. طول آن‌ها تا ۶۰ سانتیمتر و وزن آنها تا ۵ کیلوگرم هم می‌رسد. طول عمر آنها تا ۶ سال و دشمنان آنها روباه، مار، عقاب، و انسان هستند. آن‌ها از نوع پستان‌داران هستند. سرعت خرگوش به ۴۰ کیلومتر در ساعت هم می‌رسد. خرگوش ماده قادر است که ۵ تا ۸ بچه به دنیا بیاورد.

 

محل زندگی

خرگوش‌ها می‌توانند در چمنزار، علفزار، جنگل‌های کم درخت، جنگل‌های انبوه، تالاب و حتی بیابان زندگی کنند. این جانور به صورت دسته جمعی زندگی می‌کند. شناخته شده ترین گونهٔ آن‌ها یعنی خرگوش اروپایی در سوراخ‌هایی درون زمین زندگی می‌کند.

بیش از نیمی از خرگوش‌های جهان در آمریکای شمالی زندگی می‌کنند. همچنین جنوب غربی اروپا، آسیای جنوب شرقی، سوماترا، برخی جزیره‌های ژاپنو بخش‌هایی از آفریقا و آمریکای جنوبی هم زیستگاه این جانورند. به صورت طبیعی نباید در بیشتر بخش‌های اوراسیا خرگوش پیدا کرد با این حال هم اکنون شماری از گونه‌های خرگوش صحرایی در این منطقه یافت می‌شود. بیشتر خرگوش‌ها در اثر مبادلهٔ بزرگ میان آمریکا وارد آمریکای جنوبی شدند. بیشتر این قاره تنها یک گونه از این جانور، خرگوش برزیلی، را دربر دارد؛ درحالی که بیشتر مخروط جنوبی آمریکا بدون خرگوش است.

خرگوش‌های اروپایی به بسیاری از نقاط جهان برده شده‌اند.

 

زیست‌شناسی

فرگشت 

حفرهٔ بینی خرگوش توسط استخوان نرمی به نای پیوند خورده‌است که تنها هنگام بلعیدن کنار می‌رود برای همین خرگوش‌ها همواره ناچارند تا از راه بینی نفس بکشند. خرگوش‌ها دو سری دندان پیشین دارند که یکی پشت دیگری جای دارد. به کمک این دندان‌ها است که می‌توان خرگوش‌ها را از دستهٔ جوندگان، که بیشتر با آن‌ها اشتباه گرفته می‌شوند، جدا کرد. کارل لینه ریشهٔ خرگوش‌ها و جوندگان (مانند موش صحرایی، موش، سنجاب، همستر، سگ آبی و …) را در گروه گلیرس رده بندی کرده بود. بعدها تصمیم بر آن شد که این دو دستهٔ جانوری را از گروه جدا کنند آن‌ها علت این همانندی‌ها را تنها در فرایند تکامل جانوران دیده بودند. هرچند، امروزه با مطالعه بر روی DNA و شناسایی اجداد آنان به این نتیجه رسیده‌اند که دوباره خرگوش‌ها و جوندگان را به گروه گلیرس مربوط بدانند.

 

ریخت‌ شناسی

گوش‌های بلند خرگوش‌ها که گاهی بلندتر از ۱۰ سانتیمتر (۴ اینچ) هم می‌شوند، احتمالا برای شناسایی درندگان سازگار گشته‌اند. دو پای پشتی آن‌ها بسیار نیرومند است و چهار انگشت دارد اما پنجه‌های پیشین آن‌ها دارای پنج انگشت است. خرگوش در هنگام استراحت، جانوری کف‌رو است درحالی که هنگام دویدن بر روی پنجه به این سو و آن سو می‌رود. برای همین بیشتر، خرگوش‌ها را جانورانی پنجه‌رو می دانند. اندازهٔ بدن خرگوش می‌تواند از ۲۰ سانتیمتر (۸ اینچ) و ۰٫۴ کیلوگرم تا ۵۰ سانتیمتر (۲۰ اینچ) و بیش از ۲ کیلوگرم برسد. خز بدن آن‌ها هم معمولا نرم و بلند است و سایه‌های قهوه‌ای، خاکستری و زرد-قهوه‌ای دارد.

 

بوم‌ شناسی

بیشتر گوارش خرگوش‌ها در رودهٔ بزرگ و سکوم انجام می‌شود. سکوم در این جانور نزدیک به ۱۰ سانتیمتر بزرگتر از معده‌ است و همراه با رودهٔ بزرگ نزدیک به ۴۰ درصد فرایند گوارش را بر دوش می‌کشد. ساختار ماهیچه‌ای ویژهٔ اندام سکوم در این جانور اجازه می‌دهد تا روده بتواند رشته‌های گیاهی را از مواد گوارش شدنی جدا کند و رشته‌ها را به صورت مدفوع از بدن بیرون کند درحالی که مواد مغذی تر از راه غشاء مخاطیبه صورت کورروده‌پروری جذب می‌شود. نام دیگر کورروده‌پروری «مدفوع شبانه» است. این مواد دارای ویتامین، پروتئین و مواد معدنی فراوانی است که برای سلامتی بدن خرگوش نیاز است. خرگوش این مواد را می‌خورد تا بتواند نیازهای خوراکی بدنش را فراهم کند (فرایندی مانند نشخوار کردن با اندکی تفاوت) پوشش مخاطی اجازه می‌دهد تا مواد مغذی از راه بخش اسیدی معده بگذرد و برای گوارش به روده برسد. خرگوش‌ها با این فرایند می‌توانند مواد مغذی بیشتری را از خوراکشان بیرون بکشند.

 

خرگوش جانوری است که همواره شکارچیان در کمین آن اند، برای همین همواره ناچار است از نسبت به پیرامونش هشیار باشد. برای نمونه در بخش مدیترانه‌ای اروپا، روباه‌های قرمز، گورکن و یکی از وشق ایبری از شکارچیان همیشگی خرگوش اند. خرگوش درصورت روبرویی با یک احتمال خطر، سرجایش خشکش می‌زند، پیرامونش را نگاه می‌کند و به دیگر خرگوش‌ها هشدار می‌دهد. در هنگام هشدار انگشت شست قوی ترش را بر روی زمین می‌گذارد. خرگوش‌ها میدان دید بسیار گسترده‌ای دارند. آن‌ها برای گریختن از چنگال شکارچی به صورت زیگ زاگ می‌پرند و درصورت گرفتاری با پاهای پشتی خود محکم بر بدن شکارچی می‌کوبند. همچنین از دندان‌های نیرومندشان کمک می‌گیرند و با گاز گرفتن تلاش می‌کنند تا از کشمکش بگریزند.

خواب

میانگین زمان خواب برای یک خرگوش در قفس ۸٫۴ ساعت است.

1

 

تولید مثل 

نرخ تولید مثل خرگوش‌ها بسیار بالا است. فصل جفت‌گیری بیشتر خرگوش‌ها ۹ ماه‌ است. فصل جفت‌گیری برای خرگوش‌های استرالیا و زلاندنو از روزهای پایانی ژوئیه آغاز می‌شود و تا پایان ژانویه ادامه دارد در حالی که برای دیگر خرگوش‌ها، در بازهٔ فوریه تا اکتبر است. دوران بارداری معمولی هم برای آن‌ها سی روز است و می‌توان انتظار داشت در هر بارداری، چهار تا دوازده بچه به دنیا آید. یک بچه خرگوش، چهار تا پنج هفته شیر می‌خورد، این بدین معنی است که یک در یک فصل، یک خرگوش ماده می‌تواند ۸۰۰ بچه، نوه و نتیجه (فرزند نوه) تولید کند. یک خرگوش ماده، از شش ماهگی و یک خرگوش نر، از هفت ماهگی، آمادهٔ جفت‌گیری است. فرایند جابجاییاسپرم، نزدیک به ۳۰ تا ۴۰ ثانیه بیشتر طول نمی‌کشد. رفتارهایی مانند لیسیدن، بو کردن (خرخر کردن) و دویدن به دنبال خرگوش ماده، از جمله کارهای میانهٔ جفت‌گیری است. همچنین پاشیدن ادرار (برای کشیدن قلمرو) از دیگر رفتارهای جنسی این جانور است. گاهی برخی خرگوش‌های ماده در دورهٔ بارداری ممکن است کمی از موهای بدنشان را از دست بدهند.

 

تخمک‌گذاری، ده ساعت پس از جفت‌گیری آغاز می‌شود. خرگوش ماده پس از جفت‌گیری، لانه اش را می‌سازد و با خزهای زیر گردن، شکم و پهلویش مرز لانه اش را مشخص می‌کند. خرگوش ماده با این کار خزهای روی پستانش را کم می‌کند تا آسان تر بتواند به نوزادان در راهش، شیر بدهد. نوزاد خرگوش هنگامی که به دنیا می‌آید، کور است بدنش خز ندارد و کاملا ناتوان است. دستگاه ایمنی بدن نوزادان بسیار کم توان است و نمی‌تواند پادتن تولید کند برای همین پادتن از طریق جفت به بدن نوزاد می‌رسد.

 

طبیعت شیر خرگوش به گونه‌ای است که نوزادان تنها یک یا دو بار در روز آن هم برای چند دقیقه به شیر مادر نیاز پیدا می‌کنند.  بدن برهنهٔ نوزادان پس از چند روز از یک موی نازک و نرم پوشیده می‌شود، پس ده تا یازده روز، چشمشان باز می‌شود و پس از ۱۴ روز، می‌توانند به تنهایی غذا بخورند. در سن ۵ تا ۶ هفتگی، پوشش نرم دوران نوزادی خود را از دست می‌دهند و خزهای پیش از بزرگسالی روی بدنشان می‌روید. در سن ۶ تا ۸ ماهگی خرگوش‌ها کاملا بزرگسال اند و خزهای دوران پیش از بزرگسالیشان با خزهای دوران بزرگسالی جایگزین شده‌است. از این پس، خرگوش‌ها دو بار در سال موهای کهنهٔ بدنشان را از دست می‌دهند و موی تازه پیدا می‌کنند.

یک خرگوش می‌تواند ۹ تا ۱۲ سال زندگی کند. پیرترین خرگوش جهان، ۱۸ سال زندگی کرده‌است.

 

عادت‌های غذایی

خرگوش جانوری گیاه‌خوار است که برای پیدا کردن غذا به میان چمن، علف‌های هرز، و چوب‌های برگدار می‌رود. بخش گسترده‌ای از خوراک خرگوش را سلولز می‌سازد که ماده‌ای با گوارش دشوار است. خرگوش‌ها برای حل این مشکل دارای دو گونه مدفوع اند، یکی تکه‌های سخت و دیگری گلوله‌های نرم سیاه و روانرو که بی درنگ توسط خرگوش خورده می‌شوند. خرگوش‌ها مدفوع خود را می‌مکند (برخلاف گاو و بسیاری علفخواران که می‌جوند و نشخوار می‌کنند) تا مواد مغذی بیشتری از آن بیرون بکشند و بیشتر آن را گوارش کنند.

خرگوش نمی‌تواند استفراغ کند.

 

تفاوت نسبت به خرگوش صحرایی

مهم ترین تفاوت خرگوش معمولی و خرگوش صحرایی در نوزاد این جانوران است. نوزاد خرگوش هنگام تولد بدنی بی مو دارد و کور است در حالی که نوزاد خرگوش صحرایی بدنی پوشیده از مو دارد و می‌توانند ببینند. همهٔ خرگوش‌ها به جز گونهٔ دم‌پنبه‌ای در لانه‌هایی که در زمین کنده‌اند، زیر زمین زندگی می‌کنند اما خرگوش صحرایی لانه‌ای ساده و معمولی دارد. خرگوش‌های صحرایی اندامی بزرگتر، گوش‌هایی بلندتر و پاهای پشتی کشیده تر و نیرومندتر از خرگوش دارند. همچنین بر روی خز بدن آن‌ها لکه‌ها و رگه‌های سیاه رنگ دیده می‌شود. خرگوش‌های صحرایی هرگز اهلی نمی‌شوند. خرگوش اروپایی هم به عنوان حیوان خانگی و هم به عنوان گوشت خرگوش کاربرد دارد.

 

نگهداری به عنوان حیوان خانگی

خرگوش‌های اهلی را می‌توان به عنوان حیوان خانگی در حیاط خانه و یا درون خانه در قفس نگهداری کرد و اجازه داد که در فضای درونی گردش کنند. خرگوش‌هایی را که درون فضای خانه نگاه می‌دارند با نام خرگوش خانگی می‌شناسند. البته این خرگوش‌ها جای مناسبی (اتاق پذیرایی خانه) برای دویدن و ورزش دارند و هم یک قفس ویژهٔ خود. می‌توان به خرگوش‌ها آموزش داد که در جعبهٔ خود باشند و یاد بگیرند که هنگامی که نامشان را صدا می‌کنیم به سوی ما بیایند. خرگوش‌هایی هم هستند که در طول روز در بیرون خانه و فضای بازند و در هنگام شب به خانه باز می‌گردند.

خرگوش‌ها برای بازی گوشی به ابزارهایی مانند توپ، تونل، پوسته (چادر) و دیگر اسباب بازی‌ها نیازمندند. معمولا برای خرگوش‌های خانگی فضایی افزون بر آنچه دارند هم در نظر گرفته می‌شود برای نمونه آن‌ها را به بیرون می‌برند تا در چمن بازی کنند و در فضای امنی بدوند.

خرگوش خانگی به صورت نامحدود می‌تواند لوئیچهٔ چمنی و دیگر علف‌های خشک را بخورد همچنین باید اندکی از خوراک‌های ترکیبی صنعتی خرگوش که از پیش فراوری شده‌است هم به آن داد. حتما باید به اندازهٔ کافی برای آن سبزیجات تازه فراهم کرد و دسترسی نامحدود به آب تازه و پاک داد. خرگوش حیوانی اجتماعی است. خرگوش خانگی می‌تواند با بسیاری از موجودات زندهٔ پیرامونش مانند سگ، گربه، دیگر خرگوش‌ها، پرندگان، چینچیلا، خوکچه هندی و حتی انسان دوست شود. البته در چنین وضعیتی باید بیشتر از آن‌ها نگهداری کرد چون ممکن است این جانوران به خرگوش حمله کنند. خرگوش حیوانی خجالتی است و به آسانی وحشت زده می‌شود. استخوان‌های آن‌ها بویژه در پشت، بسیار شکننده‌است برای همین هنگام بغل کردن آن‌ها باید شکم و پشتشان را هم گرفت تا آسیب نبینند.

 

خرگوشها معمولا هرگز به حمام كردن احتياج ندارند و خودشان خود را تميز ميكنند اما در صورت ضرورت جدی اين روش توصيه ميشود:
1- اگر خرگوش آب را دوست دارد یک پارچه بزرگ در سينک بگذاريد و آب بريزيد او می ايستد 
2- خرگوش را با آب گرم شستشو دهيد
3- اگر ميخواهيد از شامپو استفاده كنيد حتما بدون بو و بدون مواد شيميايی باشد
4- براي خشک كردن حوله را روی بدن خرگوش گذاشته فشار دهيد و بر داريد حوله را روی خزها نكشيد 
5- اگر خرگوش از آب ميترسد از پودرهای شستشوی خشک مخصوص استفاده كنيد و دستورالعمل روی برچسبش را اجرا كنيد 
6- شستن خرگوش را فقط در موارد لازم و با تاييد دامپزشک انجام دهيد چرا كه استرس زيادی برای او دارد 
7- دادن تشويقی و غذا هنگام شستشو به آرام ماندن او کمک ميكند
8- اگر ميتوانيد فقط ناحيه مورد لزوم را بشوييد نه همه بدن خرگوش را 
9- مواد شوينده و شامپو ميتواند واكنش آلرژپک ايجاد كند
10- آب خیلی گرم ميتواند پوست حساس او را دچار آسيب كند
در بيشتر موارد یک حوله مرطوب يا دستمالهای مرطوب بدون بو كافی ميباشد 

 

2

جفتگیری

در مورد اینكه خرگوش ها تون كه از بچگی باهم بزرگ شدن و به هم عادت كردن باید بگم اگه كاری ب هم ندارن و باهم دوستن كه معلوم هم هست! نباید از هم جداشون كنید فقط دقت كنید اگه دارن جفت گیری میكنن و شما هم بچه خرگوش نمیخوایید باید بینشون فاصله بزارین و نزارید نزدیك هم بشن وگرنه دائم جفت گیری میكنن و دائم چند جفت بچه خرگوش ب دنیا میاد :() !!! و بعید بدونم كسی تو ایران عمل عقیم كردن خرگوش رو انجام بده كه البته كار خیلی مشكلی هست …. اما شما میتونید هردوتا رو نگه دارین فقط از هم جدا باشن همین … تونل كندن نر هم دلیلش همینه و البته برای خودشون و بچه ها باید جای گرمی درست كنن ، شما باید براشون جای گرمی درست كنید كه تو یه قسمت تو وبلاگ توضیح دادم ، خرگوش ها ذاتاً به تونل كندن علاقه دارن ! باید مواظب باشین چون خیلی زیاد میكنن و شما متوجه نمیشید كه تا كجا ها كندن!!! :() :'() البته برای غذا خوردن میان بالا سعی كنید توی باغچه و خاك نمونن كه تونل میكنن!!!!

در مورد جفت گیری خرگوشها توی یك قسمتی توضیح دادم ، اصولن جفت گیری خرگوشها به این سادگی كه ما فكر میكنیم نیست و اونها بین خودشون روابط پیچیده ای دارن، و هرگز نباید خرگوشی رو كه از بیرون آوردین یه دفه ولش كنید پیش خرگوش خودتون چون اون رو به عنوان یه مهاجم به حساب میاره و حتی تا حد كشتن میزنش!!!! باید فورن بلافاصله اونهارو از هم جدا كنید وگرنه یه بلایی سر همدیگه میارن!!! تصور كنید بابا یا مامانتون دست یه غریبه ای رو از تو خیابون یا تو پارك بگیره و بیاره خونه و بزارتش تو اتاق شما و بیاد بره سر وسایلتون و رو تختتون بخوابه و غذاهاتون رو بخوره !!! و هرچی دارین رو برداره وسایلی ك خیلی روش حساس هستین !!!! چه حالی میشین !!!!!!!!!!!!!!!!!!در مورد خرگوش ها هم همینطوره دقیقن و شما با این كار فقط باعث اذیت و آزار اون بنده خدا شدین ، باید اولاً خرگوشه خودش دوست یا جفت خودش رو انتخاب كنه یا اینكه حداقل باید بهش فرصت بدین از دور ببینتش و كم كم به همدیگه اعتماد كنن … جفت كردن خرگوشها روشهایی داره كه ایشالاه در آینده نزدیك توضیح مفصل خواهم داد. در حال حاضر باید اونها رو از همدیمه جدا كنید و توی دوتا قفس جدا یا خونه جدا نگهداری كنید و برای هركدوم ظرف ادرار جدا و ظرف آب و غذای جدا بزارید.

 

 

پرخاشگری در خرگوش‌ها

خرگوش‌ها ممکن است خرخر کنند، ناگهانی بپرند و حتی گاز بگیرند. البته معمولا آنقدر محکم گاز نمی‌گیرند که پوست کنده شود. خرگوش‌ها هنگامی که بترسند پرخاشگر می‌شوند. می‌توان این رفتارهای خرگوش را با ابزارهای مناسب بهبود داد. انجمن خانهٔ خرگوش می‌گوید که دارندهٔ خرگوش باید با کمک رفتارهای مناسب، اعتماد او را به خود جلب کند.

 

به عنوان خوراک و پوشاک

گوشت خرگوش اروپایی، خرگوش صحرایی اروپایی و خرگوش صحرایی در اروپا، آمریکای جنوبی و شمالی و بخش‌هایی از خاورمیانه به عنوان خوراک خریداری می‌شود.

در بریتانیا هم گوشت خرگوش در قصابی‌ها و فروشگاه‌های کوچک و بزرگ به صورت گوشت یخی خریداری می‌شود. همچنین گوشت تازهٔ آن هم در دسترس است. برای نمونه در فروشگاه‌های مزرعه‌ها و بازارهای بارو در لندن خرگوش‌های کشته شده را به صورت سنتی آویزان کرده‌اند و به فروش می رسانند. تا پیش از شناخت بیماریاستحاله میگزومی، گوشت خرگوش در سیدنی، استرالیا بسیار پُرهواخواه بود اما پس از آن مردم کمتر به سراغ گوشت خرگوش رفتند. گوشت خرگوش در آشپزیمراکشی بسیار کاربرد دارد بویژه در خوراکی به نام تجین که آن را «با بادام بو داده چند دقیقه پیش از آوردن بر سر میز می‌آرایند». گوشت این جانور در آسیا-اقیانوسیهچندان شناخته شده نیست.

 

چندین بیماری مرتبط با مصرف گوشت خرگوش شناخته شده‌است که از آن جمله می‌توان به تولارمی یا تب خرگوش اشاره کرد. بیماری دیگر گرسنگی خرگوش نام دارد. به دلیل کمبود اسیدهای چرب ضروری در گوشت خرگوش چنین نامی برای این بیماری انتخاب شده‌است. خرگوش خوراک معمول مارهای بزرگ پایتون مانند پایتون برمه‌است.

 

گاهی خز خرگوش برای پوشاک (مانند کلاه) و ساخت برخی ابزارها بکار گرفته می‌شود. خرگوش آنگورا دارای موهای بلند و نازکی است و می‌توان مانند پشم گوسفند از آن بهره برداری کرد به همین دلیل برخی به پرورش و تولید مثل این گونهٔ خرگوش می‌پردازند. خرگوش‌ها کودهای بسیار پرباری را در زمین فراهم می‌کنند همچنین ادرار این جانور چون سرشار از نیتروژن است برای درخت‌های لیمو بسیار مفید است. شیر خرگوش هم چون سرشار از پروتئین است می‌تواند کاربرد پزشکی و خوراکی داشته باشد.

 

پرورش خرگوش در ایران

گوشت خرگوش در ایران به دلیل مسایل مذهبی مصرفی ندارد و حدودا بین سالهای ۱۳۴۶ تا ۱۳۶۰ بخاطر موهای آن خرگوشی به نام خرگوش انقوره تولید می‌شد و به صورت صنعتی پرورش داده می‌شد و به صورت فله به کشور ترکیه صادر می‌شد. از سال ۱۳۶۰ به بعد حدودا کلیه مزارع تعطیل شد. و پرورش به صورت پراکنده در ایران صورت می‌گرفت در سال ۱۳۸۷ آقای بهروز نصیری پدر علوم پرورش حیوانات خاص مقاله‌ای مفصل و جامعه به نام پرورش خرگوش دو منظوره در مجله دام کشت صنعت به چاپ رساند که باعث به وجود امدن مزارعی کوچکی در ایران گردید و این صنعت در حال گسترش در ایران می‌باشد.

2/5 ( 1 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: آرین
  25 خرداد 1398

  سلام من یه سوال دارم چرا خرگوش پیش من نمیاد

 2. نویسنده دیدگاه: سودی
  19 خرداد 1398

  من

 3. نویسنده دیدگاه: نازنین
  15 خرداد 1398

  سلام من خرگوشم چند روزه جوش زده خیلی نگرانم به نظر شما بخاطر چیه ؟ ممکنه بیماری باشه ؟ همش هم خودشو میخارونه

 4. نویسنده دیدگاه: سایه
  31 اردیبهشت 1398

  سلام کدوم نژاد برا ی نگه داری خرگوش بهتره؟؟؟

 5. نویسنده دیدگاه: هلیا
  09 اردیبهشت 1398

  غزا

 6. نویسنده دیدگاه: لطفا به سوالم جواب بدید
  06 فروردین 1398

  عالللللللیییی فقط یه سوال خرگوش من خودشو خیلی میخاره چرا؟؟؟؟

  • نویسنده دیدگاه: هلیا
   09 اردیبهشت 1398

   خب میخارونه

 7. نویسنده دیدگاه: بهنام
  04 فروردین 1398

  سلام
  وقت همگی بخیر
  اینو هیچوقت فراموش نکنین که حتی انبیا هم تاکید زیادی به نگهداری حیوانات و پرندگان داشتن
  مهم ترینش اینه که افسرده نمیشین
  زندگیتون خیلی زیباتر میشه
  نه عشق انسانی ولی عشق خاص خودشو داره
  و هموطنای عزیزم
  اگه شرایط نگهداری از حیوان یا پرنده ای رو ندارین اصلا اذیتش نکنین
  گناه دارن

 8. نویسنده دیدگاه: ثمین
  17 اسفند 1397

  من راجع به خرگوش ها سؤال داشتم خرگوش کجا های گیاه رو میخوره؟

 9. نویسنده دیدگاه: محمد
  27 بهمن 1397

  سلام چرا خرگوشم راه نمیره و پاش میلنگه

 10. نویسنده دیدگاه: مهسا
  01 دی 1397

  سلام روزتون خوش من یه خرگوش ده ماهه دارم دیروز متوجه شدم غذا نمیخوره وقتی دقت کردم دیدم دو تا دندان پیش بالایی اش نیست مثل کشیدن دندان نمیدونم چکار کنم غذا واسش خرد میکنم همه اش می آد غذا بخوره ولی فقط لیس میزنه تو نگاهش التماسه تو را خدا راهنمایی ام کنید …متشکرم

 11. نویسنده دیدگاه: نازنین
  14 آذر 1397

  سلام خرگوش من امروز کلا غذا نخورده بازیم نمیکنه خیلی ناراحتم چکار کنم

 12. نویسنده دیدگاه: @sevd
  22 خرداد 1396

  با سلام و عرض خسته نباشید

  یه سوال داشتم …….چکار کنیم تا با خرگوشمون دوست شیم و خرگوشمون بهمون اعتماد کنه؟؟؟؟؟؟؟

  ممنون از سایت خوبتون

 13. نویسنده دیدگاه: Behnam
  19 فروردین 1396

  سلام
  .اب نمیخورن
  .همشم بغل همن.
  چجوری جنسیتو بفهمم

 14. نویسنده دیدگاه: farnaz masoumi
  17 فروردین 1396

  سلام خرگوش من 10ماهشه و خیلی غذا میخوره همش گشنس من بهش غذای بالانس و ینجه و بعضی سبزیجات رو میدم و از عصر به بعد مدفوع میکنه. این مشکلی نداره ? چند وعده باید بهش غذا بدم ?

 15. نویسنده دیدگاه: مهسا
  22 بهمن 1395

  سلام خرگوشم لپش باد كرده يعني از دندونشه چه كار كنم كمك كنيد لطفا

  • نویسنده دیدگاه: farnaz masoumi
   17 فروردین 1396

   سلام خرگوش من 10ماهشه و خیلی غذا میخوره همش گشنس من بهش غذای بالانس و ینجه و بعضی سبزیجات رو میدم و از عصر به بعد مدفوع میکنه. این مشکلی نداره ? چند وعده باید بهش غذا بدم ?

  • نویسنده دیدگاه: farnaz masoumi
   17 فروردین 1396

   سلام خرگوش شما احتمالا تغذیه نامناسب داشته و غذاهای فیبر دار مصرف نکرده و رشد بیش از حد دندان داشته باید به دامپزشکی مراجعه کنید و از دندان ها گراف بگیرید شاید نیاز به جراحی باشه و بیهوشی در خرگوش ها ریسک بالایی داره

 16. نویسنده دیدگاه: معصومه صادقی
  21 دی 1395

  سلام من یه خرگوش دارم بهش هویج میدم میخواستم بدونم اشکالی داره ؟

  • نویسنده دیدگاه: farnaz masoumi
   17 فروردین 1396

   هویج رو خیلی خیلی کم باید به خرگوشتون بدین به دلیل اینکه از قند بالایی برخورداره. میتونید از غذای بالانس و ینجه تازه و میوه های کم قند و برخی سبزیجات استفاده کنید ، لطفا سرچ کنید و اطلاعتتون رو کامل کنید

 17. نویسنده دیدگاه: whatever
  08 مهر 1395

  سلام
  من یه بچه خرگوش دارم ک امروز از صبح اصلا پی پی نکرده:(
  میخواستم بدونم مشکلی براش پیش اومده؟؟
  برای غذاش هم بهمش کاهو و سبزیجات میدم براش بد نیس؟؟

  • نویسنده دیدگاه: farnaz masoumi
   17 فروردین 1396

   کاهو برای تغذیه خرگوش مناسب نیس کلم بروکلی و جعفری ینجه تازه و … باید مصرف کنه. لطفا سرچ کنید ، کاهو باعث اسهال شدن خرگوش میشه ، 2روز صبر کنید اگر مدفوع نکرد به دامپزشکی مراجعه کنید

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   09 اردیبهشت 1398

   نه

 18. نویسنده دیدگاه: romina
  25 مرداد 1395

  سلام من دو تا خرگوش دارم که جنسیتشونو نمیدونم سنشونم نمیدونم ولی اندازشون بزرگه امروز یه بچه خرگوش که اندازش یک سوم این دوتاستو تو قفسشون گزاشتم بعد چند ثانیه شروع به بو کردنش کردن و بعدش دنبالش کردن همدیگرم دنبال میکردن یه جورایی مثل دعوا بود همدیگرو میزدن دلیلش چیه قبلا خرگوشام خیلی اروم بودن

 19. نویسنده دیدگاه: ملیکا
  24 اسفند 1394

  سلام.من حدودا 4 ساله یک خرگوش دارم که کاملا اهلی شده و داخل خونه کاملا آزاده و همه چیز می خوره .جدیدا حدود نزدیک به یک ساله که علایم بلوغ و میل به جفت گیری را دارد و این اواخر خیلی بیشتر هم شده. سه تا سوال داشتم. اولا خرگوشم آب از همان اول نخورده و نمیخورد، آیا طبیعی است؟ دوم.من هنوز جنسیت خرگوشم را قطعی نمیدانم.چه طور میشه تشخیص نر یا ماده بودنش را داد؟ و سوم برای جفت گیری نمی خواهم جفت برایش بیاورم و ترجیحا می خواهم عقیم شود آیا پس از بلوغ که داری میل جنسی شده است امکان دارد یا از بچه گی باید انجام می شد؟ اگر امکان پذیر است لطفا راهنمایی کنید به طریقی و به کجا باید مراجعه کنم..لطفا به من کمک کنید چون خرگوشم خیلی حساس شده و عذاب می کشد…یک دنیا سپاس گذارم

  • نویسنده دیدگاه: farnaz masoumi
   17 فروردین 1396

   دوست عزیز خرگوش نباید همه چیز بخورد همه حیوان های خانگی هرچیزی رو که بهشون بدی میخورند. و تغذیه نامناسب باعث رشد دندان قند و … میشه، 80%غذای خرگوش ینجه تازس و غذای بالانس کنار اون گ برخی سبزیجات. اگر اب نمیخوره از طریق سبزیجاتی که میتونه مصرف کنه اب بدنش دریافت میشه برای عقیم کردن ب دامپزشکی مراجعه کنید باید زود تر از این اقدام میکردین

 20. نویسنده دیدگاه: نرگس
  13 اسفند 1394

  من دو تا خرگوش دارم نرو ماده مشکی ماده ش حاملست همه میگن ولی باور ندارم کمکم کنید بفهمم عوامل حاملگی چیه

 21. نویسنده دیدگاه: زهره
  15 بهمن 1394

  سلام آیا خرگوشای ماده عادت ماهیانه میشن

 22. نویسنده دیدگاه: پونا
  08 آذر 1394

  سلام من 2تا خرگوش دارم که نروماده هستند. ماده رو قبلاً داشتم ولی نر رو ده روزه گرفتم از همان اول جفت گیری کردن ولی نمی دونم الآن خرگوشم حامله هست یا نه و اینکه اگر باردار باشه دیگه جفت گیری نمیکنه. در ضمن خرگوش های من در هند هستند 12

 23. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  29 شهریور 1394

  سلام من يه خرگوش دارم ماده هست ميخوام با نر دختر عمه جورش كنم ميشه بگيد چجوري اخه هفت ماه به بالا هست به نظر شما ايراد داره

 24. نویسنده دیدگاه: نازنين
  04 مرداد 1394

  سلام چن تا سوال دارم لطفا جواب بديد خرگوش من اب نميخوره چن تا كار رو امتحان كردم ولي بازم نميخوره اون ضرف اب مخصوص جوندگان هم كه گفتين نميدونم از كجا گير بيارم يك سوال ديگم هم اين هست كه چجوري ميشه با خرگوش بازي كرد بعضي وقتا خودش بالا و پايين ميپره و جفتك ميندازه ولي اگه خودم بخوام باهاش بازي كنم بايد چيكار كنم يه سوال ديگه هم دارم اينه كه موقع شستن خرگوش درسته كه از شامپو بچه استفاده كرد بايد از چه شامپويي استفاده كنم و سوال ديگهم هم اينه كه خرگوشم فقط كاهو ميخوره هويج جلوش گزاشتم نميخوره سبزي هم فقط بعضي هاشو ميخوره بهضي وقتا هم بهش پفك يا كيك و اين چيزا ميدمش بد نيست؟ و اخرين سوالم اينه كه ادرار خرگوشم بعضي مواقع شيري ماننده بهضي مواقع هم بي رنگه خيلي نگارانم كه مريضي نداشته باشه به خصوص كه جديدا امفلانزاي مرغي هم اومده بايد چيكار كنم لطططططططططططفا جواب بديد

  • نویسنده دیدگاه: نرگس
   16 اسفند 1394

   سلام منم دوتا خرگوش نر و ماده دارم بیبو و تعو
   من قشنگ اخلاقشونو میدونم از خرگوشای منم اب نمیخورد تا اینکه یه روز یه ضرف پر اب گزاشتم جلوش شاید شما نبینید ولی بعضی وقتا که نباشیم میخورن مطمعن باش ضرف مخصوصم نمیخواد و منم تا حالا باهاش بازی نکردم سعی کن خرگوشتو کم بشوری چون براش شامپو خوب نیست و شیرینی برای خرگوشا مث ثمه شک نکن امیدوارم مطالب خوبی باشه بابای

  • نویسنده دیدگاه: نیکا
   23 اسفند 1394

   خرگوش به یک توپ کوچک نیاز داره یعنی اول امتحان کن ببین با توپ بازه میکنه یا نه اگه کرد با توپ باهاش بازی کنید،دوم اینکه یه بازی دوست داشتنی برای اونا اینکه پهلوی خرگوش رو یه طرفش رو ناز کن بعد خودت خرگوش رو برعکس کن ولی اروم در روز 4 بار این کارو بکن بعد کم کم یاد میگیره وقتی پهلوشو،ناز کنی خودش برعکس میشه.

   • نویسنده دیدگاه: اتوسا
    04 شهریور 1395

    درست میگن خرگوش منم عادت کرده هر وقت پشتشو ناز کنم خودش دارز میکشه

   • نویسنده دیدگاه: فاطمه
    11 بهمن 1397

    من هرچی نازش کردم بعد میخوام بر عکسش کنم گاز میگیره خاک تو سر خخخخ

  • نویسنده دیدگاه: اتوسا
   04 شهریور 1395

   خرگوش منم اب نمی خوره در عوض لبه ی ظرفو می گیره برعکسش میکنه.

   • نویسنده دیدگاه: فاطمه
    11 بهمن 1397

    خخخخخخ

  • نویسنده دیدگاه: farnaz masoumi
   17 فروردین 1396

   دوست عزیز خرگوش رو اصلا نباید حمام کرد مگر اینکه خودش دوست داشته باشه ابو در غیر این صورت این کار اصلا لازم نیست جون استرس زیادی بهش وارد میکنه ، و اگر دوست داشته باشه اب رو شامپو مخصوص داره ک باید از دامپزشکی بگیرد ظرف ابشم همینطور ، اگر اب نمیخوره از سبزیجاتی ک استفاده میکنه اب بدنش تامین میشه. ضمنا هویج برای خرگوش خوب نیس. ینجه تازه و غذای بالانس و برخی میوه و سبزیجات لطفا سرچ و اطلاعاتتون رو تکمیل کنید

 25. نویسنده دیدگاه: یه بنده خدا
  22 خرداد 1394

  سلام من باید چیکار کنم تا خوگوشام به من اعتماد کنن؟

  • نویسنده دیدگاه: هانیه
   28 تیر 1395

   باهاشون بازی کن و غذا رو بهش بده با دستان خودت منم خرگوشم اینجوری بهم عادت کرد

   • نویسنده دیدگاه: فاطمه
    11 بهمن 1397

    من خرگوشم صحرایی اصلا این جوری نیست همش میخواد گاز بگیره

 26. نویسنده دیدگاه: یه بنده خدا
  22 خرداد 1394

  سلام
  من یه خرگوش دارم نمیدونم چه جوریه که یه چشش بستس نمیدونم کثیفه یا خدا نکرده کوره چی کار کنم ؟
  لطفا طریقه ی شستن خرگوش هارو به ترتیب (ینی مثلا بگید اول فلان کارو کنید بعد چیکار کنیدو…) توضیح بدید ؟
  من هر وقت کولرو روشن میکنم خرگوشام میلرزن چرا چیکار کنم ؟؟

  • نویسنده دیدگاه: فاطمه
   07 مرداد 1394

   منم روز اولی که خرگوشم رو خرید این جوری بود هروز صبح که بلند میشی دستت رو خیس کن و روی چشاش بکش کم کم خودش رفع میشه بعد ش هم چشاش میلرز یعنی داره استراحت میکنه

 27. نویسنده دیدگاه: یه بنده خدا
  22 خرداد 1394

  سلام من خیلی سوال دارم لطفا به همشون جواب بدید خواهشا
  اول اینکه من دو تا خرگوش دارم که تازه خریدم فروشنده میگفت یکیشون نره اون یکی ماده از کجا بفهمم کدوم یکی کدومه و اینکه باید از هم جدا شون کنم اخه کاری بهم ندار اتفاقا باهمم خیلی خوبن؟؟
  بعد اینکه من یه قفس دارم انم از ایناس که مال پرنده هاست البته خرگوشام میتونن توش وایسن ولی فک میکنم یکم کوچیکه! قفس بزرگ خیلی ضروریه؟ اشکالی نداره خرگوشا ی من تو همون قفسه باشن؟ اخه مامانم اجازه نمیده ققفسشون بزرگ باشه!!
  دیگه اینکه چیکار کنم دنبالم بیان ایناکه اصن به من محل نمیدن؟!
  دیگه همین ممنون

  • نویسنده دیدگاه: farnaz masoumi
   17 فروردین 1396

   سلام دوست عزیز فقس خرگوش باید به اندازه باشه که بتونه کامل وایسه و کش بیاد و 2تا جهش داشته باشه حداقل. واینکه زمان میبره تا دستی بشن و بهت عادت کنن برای اینکه صمیمی بشن میتونی این طوری شروع کنی که تو دست بهشون غذا بدی

 28. نویسنده دیدگاه: معین
  17 اردیبهشت 1394

  سلام دوست من ببخشید که این طور توضیح میدم چون مجبورم خرگوش ماده مثل انسان عادت ماهانه میشه و خون ادرار نمیکنه در موعد مقرر مریض میشه و نگهداری خرگوش ماده در خانه به همین دلیل درست نیست

  • نویسنده دیدگاه: farnaz masoumi
   17 فروردین 1396

   عادت ماهانه خرگوش چند قطره بیشتر نیست

 29. نویسنده دیدگاه: زهرا
  08 اردیبهشت 1394

  منم خیلی دوست دارم خرگوش داشته باشم

 30. نویسنده دیدگاه: ramin
  23 فروردین 1394

  سلام من خرگوشی دارم جفت کردن اما هنوز خاک نکندن به نظر شما دلیلش چیه

 31. نویسنده دیدگاه: Mohammad Hosein
  24 آذر 1393

  سلام
  من شنیدم که بعضی وقتا خرگوش
  خون ادرار میکنه درسته ؟
  ولی من باور نمیکنم 🙂

 32. نویسنده دیدگاه: reyhane
  07 آذر 1393

  سلام من یه خرگوش دارم خیلی میترسه حتی از قفسش بیرون نمیاد وقتی هم که بهش دست میزنی از ترس میپره وقتی براش بیرون از قفسش غذا میزاری زود میاد غذارو میبره تو قفسش چیکار کنم مشکلش چیه؟الان بچه هست اگه لازمه ولش کنم بره

  • نویسنده دیدگاه: mohhamad reza
   13 خرداد 1394

   ولش کنی راحتره چون بچس نیاز به وقت داره

  • نویسنده دیدگاه: فاطمه
   07 مرداد 1394

   خرگوش های اهلی رو نباید تو طبیعت ول کنی برای اینکه انگار داره مرگ رو بهش میبخشی

  • نویسنده دیدگاه: رريتي
   12 شهریور 1394

   براياينكهخرگوشت از تو خوشش نميياد

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    11 بهمن 1397

    خخخخ

  • نویسنده دیدگاه: farnaz masoumi
   17 فروردین 1396

   زمان میبره تا صمیمی بشه و کلا خرگوش ها حیوانات استرسی و ترسویی هستند

 33. نویسنده دیدگاه: سحر
  25 مهر 1393

  من یک خرگوش دارم میخوام بدونم مریضیش چیه

  • نویسنده دیدگاه: farnaz masoumi
   17 فروردین 1396

   قعطا باید به دامپزشک مراجعه کنید

 34. نویسنده دیدگاه: نوید
  12 شهریور 1393

  من یک خرگوش سری دارم که هر وقت که می خام بهگیرمش از دستم فرار می کنه
  و خیلی آرام است

 35. نویسنده دیدگاه: سینا
  27 تیر 1393

  من یک جفت خرگوش دارم نزدیک دو ماهه بچه نیاورده ایا خرگوشم مریض شده یا چیز دیگه است

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   28 تیر 1393

   دامپزشک باید بررسی کنید، خرگوش ماده قادر است که ۵ تا ۸ بچه به دنیا بیاورد نه بیشتر

 36. نویسنده دیدگاه: وروجک
  24 تیر 1393

  سلام چه کار کنم خرگوشم با خرگوش دیگه جفت شه؟

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   24 تیر 1393

   توضیحاتی به متن فوق اضافه شد

 37. نویسنده دیدگاه: شمیم
  23 تیر 1393

  عالی بود ببخشید خرگوشم کثیف شده ولی ضروری نیست بشورمش میشه شستش؟

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   23 تیر 1393

   داخل متن توضیحات وجود دارد
   کامل بخونید

  • نویسنده دیدگاه: سارا
   11 بهمن 1397

   من هر هفته یک بار میشورمش

 38. نویسنده دیدگاه: یگانه
  23 تیر 1393

  منم خرگوش داشتم ولی فرار کرد

 39. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  03 تیر 1393

  سلام خرگوش منو گربه گاز گرفته. یه پا شو نمی تونه حرکت بده چیکار کنم خوب بشه؟

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   03 تیر 1393

   بهتره پیش دامپزشک ببرید

 40. نویسنده دیدگاه: آذین
  09 خرداد 1393

  خیلی خوب بود.
  برای شستن خرگوشها باید از شامپو استفاده کرد؟

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   13 خرداد 1393

   بله البته شامپو بدون بو و مواد شیمیایی، اما استفاده از دستمال مرطوب مناسب تر است
   توضیحات بیشتر در متن اضافه شد

 41. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  28 آبان 1392

  😉 😈 ❗ 🙁 :mrgreen: 😀

 42. نویسنده دیدگاه: رها
  13 آبان 1392

  بد نبود

 43. نویسنده دیدگاه: کیمیا
  08 آبان 1392

  خیلی مفید بود 😆 😆

 44. نویسنده دیدگاه: ساجی و سوجی
  25 مرداد 1392

  با سلام
  عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بود
  من خودم 9تا خرگوش دارم خیلی هم دوسشون دارم ممنون از مطالب خوبت

 45. نویسنده دیدگاه: ایران
  27 تیر 1392

  من خرگوش دارم همه چی هم میخوره نون گندم کاهو سبزی برنج همه چی میخوره

 46. نویسنده دیدگاه: دنیز
  26 تیر 1392

  ممنون ازسایتتون من خرگوش دارم ومی خواستم بدونم تا کی باید به اون شیربدم؟

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   31 مرداد 1392

   6 تا 8 هفته

 47. نویسنده دیدگاه: alireza
  08 تیر 1392

  چه موقع باید به خرگوش ها غذا داد

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   31 مرداد 1392

   روزانه نیاز به غذا دارند

 48. نویسنده دیدگاه: maede
  07 تیر 1392

  خیلی خوبه عالیه منم خرگوش خیلی دوست دارم اما پدر ومادرم میگوین که خرگوش بیماری دارد البته من چند با خر گوش گرفتم ولی نمیدونم چرا حالا به من میگن که بیماری داره خلاصه نمیخرن دیگه ولی من اینارو که دیدم دلم به تاب تاب افتاد)-:

  • نویسنده دیدگاه: سارا
   11 بهمن 1397

   خرگوش هیچ بیماری نداره اخه کی گفته کهبیماری داره لطفا چرت نگین

 49. نویسنده دیدگاه: علیرضا
  26 اردیبهشت 1392

  خیلی عالی بود

 50. نویسنده دیدگاه: مهتاب ...
  17 اردیبهشت 1392

  خیلی بد بود

 51. نویسنده دیدگاه: ثنا خ...
  16 اردیبهشت 1392

  عالی بود. من خیلی خوشم امد.برای همین همه ی اطلاعات را توی دفتر چه ام نوشتم .من خرگوش ها را خیلی…………….. دوست دارم.اما مادر و پدرم اجازه نمیدن خرگوش بخرم.مادرم می گویدمن دوست ندارم توی خونه حیوان نگه دارم . پدرم می گوید………

نظر خودتان را ارسال کنید