انواع نژاد سگ های ورزشی

 

* معرفی سگ نژاد English cocker spaniel

کوکر اسپانیل انگلیسی سگی با اندازه متوسط و جمع و جور است. سر قوس دارد وزمانی که از پهلو به آنها نگاه شود سرشان کمی پهن به نظر می رسد. پوزه از طول سر امتداد پیدا کرده است. بینی آنها سیاه و سفید و یا قهوه ای بسته به رنگ پوشش میباشد. دندان ها به غیر از دندانهای نیش بسیار منظم میباشند. چشم ها بیضی شکل با اندازه متوسط هستند و به رنگ قهوه ای تیره و یا فندقی در سگهای جگری رنگی هستند. گوش های آویزان آنها با موهای ابریشمی، یا موجدار پوشیده شده است. قفسه سینه عمیق است و پاهای جلو مستقیم و صاف میباشد. دم معمولا لنگر انداخته است. توجه: لنگرگاه دم در اکثر نقاط اروپا غیر قانونی است. پاها مانند پاهای گربه میباشد و انگشتان پا قوسی محکمی دارند. طول موها در کل بدن متوسط میباشد​​ ، اما بر روی سر موها زیبا و کوتاه میباشد. رنگ پوشش آنها سیاه و سفید، جگری یا قرمز ، بلوطی با سفید ، بلوطی با سیاه و سفید ،رنگارنگ و یا با لکه های قرمز میباشد.برای آنها رنگ های بسیاری مجاز است، ولی بر روی سگ های سفید رنگ این رنگها فقط در قفسه سینه قابل قبول است. در این نژاد گاهی لکه های قهوه ای مایل به زرد درسگهای سیاه و سفید، جگری یا رنگارنگ وجود دارد. سگهای رنگارنگ اغلب به نام “roans” نامیده میشوند . دو نوع از کوکر انگلیسی وجود دارد: کوکر مزرعه ای و کوکر نمایشی. کوکر نمایشی موهای بلندتری نسبت به مدل کوکر مزرعه ای / کاری دارد.

 

خلق و خو:

کوکر اسپانیل انگلیسی، سگی باهوش، محکم و قوی ، پر جنب و جوش، چابک و دوست داشتنی، دلپذیر، مهربان، اهل تفریح ​​و بازی و محبت میباشد.رابطه بسیار خوبی با کودکان دارند. آنها به عنوان یک همدم بسیار مناسب میباشند. به طور کلی این نژاد در ارتباط با غریبه ها به راحتی برخورد میکند، اما برخی ازآنها میتوانند به اندازه کافی اجتماعی نباشند. این نژاد به خوبی می تواند با گربه خانواده ارتباط برقرار کند.همانطور که گفتیم دو نوع کوکر وجود دارد، کوکر کاری و کوکر نمایشی . انواع کاری برای کار در مزرعه و شکار تربیت شده اند. نوع نمایشی برای نشان دادن ساختارشان تربیت شده اند. هر دو نوع پر انرژی هستند و نیاز به ورزش روزانه دارند، اما نوع کاری سطح بالاتری از انرژی دارد، و نیازمند ورزش بیشتری میباشد. آنها به تن صدا حساس هستند و نمی خواهند با صدای بلند تصور کنند که صاحبی قوی تر ازخود دارند ، با این حال هیچگاه نباید با آنها با خشونت و با صدای بلند برخورد کرد. این خلق و خو در هر دو نوع مشترک است اما در نوع کاری خصوصیات به طور گسترده ای متفاوت است بسته به این که صاحبان سگ چگونه و به چه مقدار و چه نوع ورزشی را برای آنها مورد استفاده قرار میدهند. 

 

قد، وزن:

قد: سگ نر (38-43cm) ، سگ ماده (36-41 سانتی متر)
وزن: سگ نر (13-16kg) ، سگ ماده (12-15kg)

 

مشکلات سلامتی:

این نژاد مستعد ابتلا به عفونت گوش میباشند. در طول تابستان، گوشها اغلب باید بررسی شوند.از آنجائیکه نزدیک به زمین خیلی معلق هستند ،میتوانند آسیبهای زیادی بینند،از جمله: برخورد با انبر دست و یا مته که میتواند منجر به سوراخ شدن گوش و یا حتی ناشنوایی شود. وزنشان را براحتی از دست میدهند پس به آنها زیاد غذا ندهید.

 

شرایط زندگی:

کوکر انگلیسی برای محیط آپارتمان مناسبند به شرطی که به آنها اجازه فعالیت بدنی روزانه کافی داده شود ، به هر حال وجود یک حیاط کوچک مکان مناسبی برای آنها خواهد بود . 

 

ورزش:

کوکر انگلیسی نیازمند ورزش روزانه کافی میباشد. آنها نیازمند یک پیاده روی روزانه هستند.

 

امید به زندگی:

در حدود 12-15 سال.

 

نظافت:

برس کشیدن منظم پوشش آنها بسیار مهم است. پوشش آنها در نژادهای مختلف متفاوت است. بعضی ازپوششها یک مقدار بیش از حد موهای پنبه ای دارند و مستعد ابتلا به بیماری بوریا هستند، در حالی که برخی دیگرپوشش آنها بیشتر ابریشمی ومسطح میباشند و کمتر در معرض ابتلا به بیماری بوریا هستند. استحمام در صورت لزوم با شامپوی خشک توصیه میشود. گوشها برای بررسی وجود دانه های چمن و نشانه هایی از عفونت باید بررسی شوند. موم اضافی در گوشها بایدبه طور منظم تمیز شوند.با برس مخصوص پا باید سطح زیرین پا تمیز شود. موهایی که در اطراف پد پا هستند باید اصلاح شوند، اما نه بین انگشتان پا . پس از بازی در زمینهای گیاهی و یا جنگل ها باید پوشش آنها را برس کشید.در این نژاد ریزش مو متوسط است.

 

منشاء:

کوکر انگلیسی یکی از قدیمی ترین spaniels های شناخته شده است. در اصل به عنوان یک یک سگ اسپانیل کلی قرنها پیش وارد انگلستان شد، ،این سگها بعدها نژادهای مختلف اسپانیل تقسیم شدند،مانند: English Springer ، Cocker Spaniel ، Clumber، Sus*** ، Welsh Springer ، Field ، و Irish Water. کوکر و اسپرینگراسپانیل با هم با اندازه های مختلف توسعه پیدا کردند، تا سال 1892 که باشگاه کنل از انگلستان آنها را به عنوان نژاد جداگانه به رسمیت شناخت. در سال 1946، باشگاه آمریکایی و کانادایی کنل کوکر اسپانیل انگلیسی را به رسمیت شناخت و این نژاد را از نژاد آمریکن کوکر اسپانیل جدا دانست.کوکر انگلیسی یک سگ شکار است که توانایی کار دشوار را هم در زمین مرطوب و هم در زمین خشک دارد.این نزاد در بازیابی اشیاء پرتابی با دهان بسیار عالی هستند. آنها به دستورات به خوبی گوش میدهند . نام “کوکر” از خروس جنگلی آسیایی و اروپایی گرفته شده است، که یک سگ شکاری برای شکار پرندکان میباشد. برخی از کوکرهای انگلیسی استعدادهایی نظیر شکار، ردیابی، بازیابی، دیده بان، چابکی و اطاعت رقابتی دارند.

 

 

* معرفی سگ نژاد Clumber spaniel

کلامبر اسپانیل سگی سنگین ،نزدیک به زمین با پاهای کوتاه می باشد. سر بزرگ او با پوزه گسترده، عمیق، و ابروهای پرپشتی میباشد. بینی بزرگ میباشد با سایهای به رنگهای قهوه ای ، بژ، رز و گیلاسی. دندانها به غیر از دندانهای نیش بسیار منظم میباشند. قفسه سینه گسترده و عمیق است و پاهای جلویی مستقیم و صاف میباشند.

چشم های عمیق آنها به رنگ کهربایی تیره است. قسمت آویخته لب بالای سگ بیش از فک پایین آویزان است. گوشها تقریبا مثلثی شکل هستند و سرشان کمی گرد میباشد و به سمت پائین آویزان هستند. گردن ضخیم، سنگین و در گلوبسیار کلفت است. دم پرپشت آنها به پشت لنگر انداخته است. توجه: در اکثر نقاط اروپا الحاق دم غیر قانونی است. پوشش پرپشت آنها نرم ، صاف و متراکم و است. پوشش آنها عمدتا سفید، با لکه های لیمویی و یا پرتقالی است.

 

خلق و خو:

کلامبر اسپانیل به عنوان یک سگ مطیع، شیرین، باهوش و دلپذیر شرح داده شده است. در میان سایر نژادها آخرین گزینه و آسانترین نوع از نژادهای شکاری میباشد. آنها بسیار مهربان هستند و هنگامیکه بالغ شوند بسیار فعال خواهند بود.این نژاد با سایر سگها و حیوانات خانگی رابطه خوبی دارد. آنها می توانند نسبتا غالب باشند وبه موجودات خیره سری تبدیل شوند اگر صاحبانی منفعل، ترسو و یا بی حوصله داشته باشند .حیوانات بسیار شوخ طبعی هستند و با فرزندان بسیار قابل اعتماد میباشند. معاشرت آنها برای پیدا کردن دوستان از میان غریبه ها بسیار آسان است. آنها نسبت به نظم و انضباط خشن هیچ پاسخی نمیدهند، اما باید برای برقراری ارتباط با آنها آرام و با اعتماد به نفس بود. این سگ دارای یک حافظه خوب است وبسیار مشتاق به یادگیری است که با وجود حافظه بسیار خوبش آموزش آنها بسیار آسان میشود. کلامبر اسپانیل می تواند به عنوان سگ شکار استفاده شود. آنها شکار قرقاول و کبک را ترجیح میدهند. آنها به بازیابی اشیاء پرتاب شده علاقه زیادی دارند و همچنین به جویدن اسباب بازی.

 

قد، وزن:

قد: 16-20 اینچ (41-51 سانتی متر)
وزن: 55-85 پوند (25-39 کیلوگرم )

 

مشکلات سلامتی:

بعضی از آنها مستعد ابتلا به entropion، آب مروارید، panosteitis (لنگش نوجوانی)، دیسپلازی مفصل ران و خشکی چشم هستند. آنها تمایل به خروپف، خس خس و یاوه سرایی کردن دارند. آنها مستعد ابتلا به آلرژی پوستی نسبت به گزش کک هستند .از آنجاکه انها بسیار به جویدن علاقه دارند هیچگاه به آنها اجازه ندهید اجسام خارجی را بجوند.آنها براحتی دچار اضافه وزن میشوند پس نباید به آنها بیش از حد غذا داد. 

 

شرایط زندگی:

کلامبرها برای محیط آپارتمان مناسبند به شرطی که به آنها اجازه فعالیت بدنی روزانه کافی داده شود ، به هر حال وجود یک حیاط کوچک مکان مناسبی برای آنها خواهد بود. آنها در داخل خانه بسیار غیر فعال هستند.آنها آب و هوای سرد را ترجیح میدهند.

 

ورزش:

کلامبر جوان بسیار سریع رشد می کند و بسیار فعال است.آنها در تبدیل شدن به یک سگ بزرگسال سرعت قابل ملاحظه ای دارند. آنها نیازمند یک پیاده روی طولانی روزانه میباشند. آنها به بازیابی اشیاء پرتاب شده علافه زیای دارند و میتوانند ساعتها با این کار سرگرم شوند. پیاده روی های روزانه در سلامت روانی سگ بسیار مهم است. این نژاد یک شناگر خوب میباشد.

 

امید به زندگی:

در حدود 10-12 سال.

 

نظافت:

پوشش آنها باید به طور منظم برس کشیده شود. آنها گاه به گاه نیازمند پیرایش میباشند. گوش ها و چشم ها باید بطورمنظم تمیز و بازرسی شوند. برخی از این سگ ها دچار سوزش گوش میشوند که لوسیون های ویژه می تواند برای کمک به آنها ارائه شود. اگر بیش از حد در زیر گوش مو وجود دارد، آن را قبل ازاستفاده از لوسیون تمیز کنید. در این نژاد ریزش مو سنگین است.

 

منشاء:

سگهای نژاد Basset Hound ، Alpine Spaniel و St. Bernard ممکن است به اصل و نسب کلامبر اسپانیل کمک کرده باشند. تاریخچه اولیه کلامبر اسپانیل به خوبی مستند نشده است و هیچ مدرک وجود ندارد، اما برخی می گویند که این سگ در قرن 18 در اطراف کشورفرانسه و در سال 1768 توسط یک دوک به نام Noailles سرچشمه گرفته است. این شخص برای رهایی از تهدید انقلاب، او سگ خود را به انگلستان، نزدیک به خانواده اش، به نزد دوک نیوکاسل منتقل کرد. برخی می گویند آن سگ در آنجا کامل شد و با موفقیت در نمایش اول خود را در قرن نوزدهم ارائه شد. گفته اند که این نژاد مورد علاقه چندین پادشاه بریتانیا بوده است، از جمله شاهزاده آلبرت (همسر ملکه ویکتوریا ا)، شاه ادوارد هفتم و پسر او، شاه جورج .V نام کلامبر از املاک دوک نیوکاسل مشتق شده است،کلامبر پارکی است به مساحت 3800 هکتار در Nottinghamshire انگلستان. Clumber نام و نام خانوادگی خود را به احتمال زیاد از نام های باستانی، “Clun” از یک رودخانه محلی گرفته است. نمونه هایی از نقاشی های این نژاد به رنگهای سفید و نارنجی است که عازم شکار بوده اند وجود دارد. اگرچه استانداردهای اولیه و واقعی برای رنگ لیمویی اولویت قائل شده است. کلامبر سنگین ترین سگ نژاد Spaniels است، و سگ شکاری آرام و آهسته میباشدو گاهی به تنهایی قادر به انجام کار است. آنها استقامت بالایی دارند و از بویایی خوبی برخوردارند. از آنها برای شکار کبک، قرقاول و استفاده می شود.این نژاد در کانادا در سال 1848 وارد شد و از آنجا راه خود را به ایالات متحده باز کرد. این نژاد برای اولین بار در سال 1884 توسط AKC به رسمیت شناخته شده و یکی از 9 نژاد نخست به رسمیت شناخته شده توسط این باشگاه بود.Clumbers نژادی بسیار نادر است و پیدا کردن آنها بسیار سخت است.

 

 

* معرفی سگ نژاد Chesapeake bay retriever

چساپیک بای رتریور سگی قوی و عضلانی است. سر گسترده ​​است. پوزه درطول جمجمه کشیده شده و به تدریج کاهش به یک نقطه کاهش می یابد. چشم های گسترده آنها به رنگ زرد مایل به رنگ کهربایی میباشند. گوش ها ی کوچک آنها به سمت پائین آویزان است. دندان ها به غیر از دندانهای نیش بسیار منظم هستند.

لب ها نازک است. دم طولی متوسط دارد و در قاعده کلفت است. Dewclaws در ناحیه پاها، کمر معمولا همیشه حذف شده است و در پاهای جلویی ممکن است وجود داشته باشد یا ممکن است حذف شده باشد. انگشتان پا در شنا کمک شایانی میکند. پوشش چرب آنها کوتاه با یک موج متراکم است. روغن موجود در پوشش آنها نه تنها مانند پرهای اردک آب را دفع میکند وسرعت خشک شدن پوشش آنها را بالا میبرد بلکه سگ را قادر می سازد تا در آب سرد به خوبی شنا کند. رنگ پوشش آنها عبارتند از: قهوه ای، قرمز، زنبق زرد یا قهوه ای مایل به زرد .گاهی اوقات یک نقطه سفید و کوچکی بر روی سینه، شکم، پا، یا پاها وجود دارد.

 

 

خلق و خو:

این نژاد سگی باهوش، شجاع ، مطیع، مهربان،با محبت ،دوستانه میباشد.آنها قادر به یادگیری میباشند ،اگر چه آنها ممکن است کمی آهسته یاد بگیرند. چیساپیک ها رابطه خوبی با کودکان دارند. آنها علاقه شدیدی به آب، شنا و بازیابی اشیاء پرتاب شده دارند. این نژاد با گربه هایی که در حال حاضر در خانه خود زندگی می کنند رابطه خوبی دارند، اما ممکن است با گربه دیگر حالت تهاجمی داشته باشند. گرفتن این سگ برای مالکین بی تجربه جدید توصیه نمی شود. برای کنترل آنها نیاز به اعتماد به نفس و اعمال قدرت طبیعی بیش ازحد میباشند. در صورت امکان،میتوانید این سگ را در کلاس اطاعت شرکت دهید. چساپیک ها می توانند نسبتا غالب باشند وبه موجودات خیره سری تبدیل شوند اگر صاحبانی منفعل، ترسو و یا بی حوصله داشته باشند.از به درستی آموزش دیدن و اجتماعی شدن آنها بخوبی مطمئن شوید. توله سگ خود را با همان اندازه ای که هست که به سگ های دیگر معرفی کنید،این کار باعث میشود آنها بیشتر احساس آرامش بکنند. چساپیک تمایل زیادی به بازیابی اشیاء پرتاب شده دارند. آنها بدون رهبری مناسب می توانند به موجوداتی پرخاشگر تبدیل شوند که با غریبه ها و سایر سگها رفتار بسیار خشنی خواهند داشت. چساپیک ها معمولا خیلی دیر و به کندی به بلوغ میرسند. 

 

قد، وزن:

قد:سگ ماده (53-61 سانتی متر)، سگ نر (58-66 سانتی متر) 
وزن: سگ ماده (25-32 کیلوگرم) ،سگ نر (29-36 کیلوگرم) 

 

مشکلات سلامتی:

این نژاد مستعد ابتلا به مشکلات چشم و دیسپلازی مفصل ران میباشند.

 

شرایط زندگی:

چساپیک برای زندگی آپارتمان توصیه نمی شود. آنها در داخل ساختمان نسبتا غیر فعال هستند و وجود یک حیاط متوسط برای آنها مناسب است. چساپیک ها اغلب از خوابیدن در خارج از منزل اگر آنجا سردتراز داخل باشد لذت میبرند است.بطور کلی آنها آب و هوای خنک را ترجیح می دهند.

 

ورزش:

چساپیک ها نیازمند فعالیت های شدید فیزیکی، از جمله شنا کردن در صورت امکان میباشند.آنها برای اینکه سرزنده و بشاش باشند نیازمند پیاده روی طولانی روزانه هستند. 

 

امید به زندگی:

در حدود 10-12 سال .

 

نظافت:

نظافت پوشش متراکم، خشن، کوتاه با موهای چرب و با بوی متمایز آنها بسیار آسان است. برس کشیدن آنها به حذف موهای مرده کمک شایانی میکند.برای جلوگیری از هر گونه بو نیازمند استحمام گاه به گاه میباشند، اما برای جلوگیری از حذف این بافت چرب نباید آنها را زیاد ماساژ داد زیرا این بافت چرب از سگ در مقابل آب یخ زده محافظت میکند.در این نژاد ریزش مو متوسط میباشد.

 

منشاء:

در زمستان از 1807، یک کشتی انگلیسی با دو Newfoundlands در سواحل مریلند غرق شد. هر کس که نجات داده شد، دو سگ به خانواده های دوستداران سگ داده شد. آنها بعد از آن با رتریورهای محلی از جمله English Otter Hounds، Flat-Coated Retrievers و Curly-Coated Retrieversجفت شدند. پرورش دقیق آنها در طول چندین سال سگ شکاری برجسته با شور و شوق و استقامت باور نکردنی را ایجاد کرده است. از این سگ برای شکار پرندگان در آب های خشن و پوشیده از یخ مورد استفاده قرار گرفت. این سگ مخصوص یافتن شکار و برای بازیابی صدها تن از پرندگان در یک روز در آب های یخ زده است. این شکارچی مشتاق و پر جنب و جوش،هنگامی که از یک رودخانه یا مرداب بیرون می آید فقط چند قطره از آب بر روی پوشش چرب آن باقی میماند، وقطرات آب با سرعت با یک لرزش حذف میشود.این عادت آنها شبیه اردک است. برخی از استعدادهای چسابیک ها عبارتند از: ردیابی، شکار، بازیابی، حفاظت، دیده بان، و اطاعت رقابتی. چسابیک در سال 1878 به رسمیت شناخته شد.

 

* معرفی سگ نژاد Boykin spaniel

بویکین اسپانیل دارای یک سراسپانیلی است . دم به پشت لنگر انداخته است. پوشش ضد آب آنها مواج و فرفری است، اما یک پوشش صاف نیز قابل قبول است (شکارچیان مراقبت بیشتری از پوشش آنها میکنند زیرا معتقدند نوع پوشش با توانایی شکار ارتباط مستقیمی دارد). رنگ پوشش آنها جگری یا قهوه ای است. Boykin نسبت به Cocker Spaniel بزرگتر است، گوشهای آنها بزرگتر است و با موهای بلند و مواج پوشیده شده است. پوشش او بطور قابل توجهی کم پشت تر و پوزه مستقیم میباشد.

 

sport-dog-4

 

خلق و خو:

این سگ مطیع، لذت بخش، همراه هوشمند و وفادار است. مشخصه خاص آنها وجود چشمان زرد کهربایی است.هنگامی که با این چشمان خاص به شما خیره میشوند گویی این سوال را میپرسند”کار بعدی که قرار است انجام دهم،چیست؟” شناگری فوق العاده است. از آب و شنا کردن در آب بسیار لذت میبرد، با این حال آنها مستعد ابتلا به عفونت های گوش هستند اگر پس از خیس شدن بخوبی خشک نشوند. اکثر صاحبان این سگها گزارش می دهند که هر یک از این سگهای منحصر به فرد اشتیاق زیادی برای یادگیری نسبت به سگهای همسان خود دارند.قدرت بویایی فوق العاده آنها،یک شکارچی ماهر از آنها ساخته است.

 

قد، وزن:

وزن: 25-40 پوند (11-18 کیلوگرم می باشد.)
قد: 15-18 اینچ (38-36 سانتیمتر)

 

مشکلات سلامتی:

شایع ترین مسائل مربوط به سلامت آنها دیسپلازی لگن، مشکلات چشمی مانند آب مروارید، خطوط موضعی قلب و مشکلات پوست میباشد. آنها مستعد ابتلا به عفونت گوش هستند.

 

شرایط زندگی:

این نژاد برای زندگی آپارتمانی مناسب است به شرط آنکه به اندازه کافی فعالیت داشته باشند.وجود یک حیاط کوچک نیز مناسب است.

 

ورزش:

بویکین اسپانیل یک سگ کاری است و نیاز به بسیاری از ورزش های روزانه، از جمله پیاده روی طولانی تند روزانه دارد.آنها به شدت پر انرژی هستند و نیاز به ورزش کافی و انجام کار مناسب برای سوزاندن انرژی و ذهن بسیار زیرک خود دارند. این سگها سرگرم نشوند و یا نیاز طبیعی پیاده روی آنها برآورده نشود،اثرات بسیار مخربی را بر روی آنها خواهد گذاشت.

 

امید به زندگی:

حدود 14-16 سال .

 

نظافت:

مستلزم چند باردر روزبرس کشیدن برای جلوگیری از بوریا بافی پوشش خود هستند.

 

منشاء:

در قرن 20 شخصی به نام , Alexander White of Spartanburg در کارولینای جنوبی ،سگ کوچک قهوه ای از نوع اسپانیل را دید که در اطراف کلیسا میچرخید و به نظر میرسید سگ ولگردی است، او تصمیم گرفت این سگ را باخود به خانه ببرد.او کشف کرد که این سگ توانایی فوق العاده ای در شکار دارد. این سگ نر بود و اسم آن را ” Dumpy”گذاشتند.نژاد Boykin Spaniel از این یک سگ است، و همچنین سگهای تکامل یافته American Water Spaniels ،pointer،springer spaniel وchesapeake retriversازاین نژاد هستند. آنها را به عنوان یک سگ شکاری جسوربرای پرندگان و همچنین مرغان آبی مورد استفاده قرار می داده اند.این نژاد در جنوب ایالات متحده، در میان شکارچیان پرندگان بسیار محبوب است. دولت ایالات متحده آمریکا و کارولینای جنوبی این سگ را به عنوان سگ رسمی دولتی خود تعیین کردند.این سگ در سال 2005 به رسمیت شناخته شده است.

 

* معرفی سگ نژاد Britanny

بریتنی سگی دلچسب با اندازه ای متوسط است. پاهای بلند سگ تا ارتفاع شانه ها به اندازه طول بدن است. سری گرد به شکل گوه مانند دارد، اما در طول خیلی گسترده نیست. طول پوزه متوسط است. بینی سوراخهای گسترده ای دارد و میتواند در رنگهای حنایی، قهوه ای مایل به زرد، سایه های قهوه ای با زمینه صورتی پررنگ، با توجه به رنگ پوشش آنها باشد.رنگ بینی سیاه مجاز نمی باشد. دندانها بجز دندان نیش بسیار منظم میباشند. چشمها به رنگ قهوه ای تیره یا کهربایی با توجه به رنگ پوشش آنها میباشد. گوشها مثلثی شکل و رو به بالاهستند. پاها کوچک هستند وانگشتان پا دارای قوس هستند و ضخیم میباشند.

 

دم به سمت بالا میباشد و بطور طبیعی کوتاه است و حدود 4 اینچ یا کمتر (10 سانتی متر) لنگر انداخته است. توجه: این حالت در بسیاری از کشورهای اروپایی غیر قانونی است. Dewclawsگاهی اوقات حذف شده است. پوشش آنها پرپشت است اما هیچگاه فرفری نیست ، اما متراکم، صاف یا موجدار است. در سراسر جهان، Brittany یا Epagneul Breton را در 5 رنگ نارنجی و سفید، جگری و سفید، سیاه و سفید، جگری سه رنگ، و سه رنگ سیاه و سفید و جگری میشناسند. در هرکدام از آنها یک الگوی تیره و روشن حاکم است. ایالات متحده آمریکا (AKC) و کانادا (CKC) سیاه و سفید را به رسمیت نمی شناسند. سایر کشورهای جهان گستردگی همه رنگها را قبول دارند .

 

 

 

خلق و خو:

بریتنی سگی هوشمند است به آسانی برای شکار آموزش داده میشود. این سگ یک حیوان دوست داشتنی و مهربان است، مطیع ،مستقل ، آزاد ، متفکر ، همواره مشتاق به یادگیری ، شاد و هشیار است. این نژاد یک شکارچی بسیار فعال و مشتاق است.مراقبت از او بسیار آسان است. هنگامی که آنها در حال شکار نیستند ، آنها نیازمند پیاده روی روزانه میباشند.این سگ اگر در محیطی که احساس نا امنی بکند در حال ورزش باشد بسیار عصبی و ترسو میشود.هنگامی که یک توله است بسیار معاشرتی میباشد.از آنجائیکه در آنها غریزه شکار وجود دارد علاقه زیادی به پرسه زدن دارند.

آنها با کودکان رابطه خوبی دارند. آنها به همه نوع زمین سازگار هستند از جمله: جنگل ها، دشت و یا تپه.نسبت به شرایط سرد و مرطوب مقاوم هستند. این امر به ویژه برای شکار خروس جنگلی آسیایی و اروپایی، کبک، وخرگوش مهم میباشد.این سگ همیشه فعال، مشتاق و خستگی ناپذیر است. این سگ همچنین دارای یک غریزه برجسته برای بازیابی آب از بدنش میباشد. بریتنی محبوبیت زیادی را در میان میلیون ها نفر از شکارچیان به دلیل اندازه متوسط ​​خودش داراست، که اجازه می دهد تا شکارچیان براحتی آنها را حمل و نقل کنند. از آنجا بسیار با نشاط است میتواند به عنوان یک همدم محبوب برای انسان بشمار رود.

 

قد، وزن:

قد:سگ ماده (46-51 سانتی متر) ،سگ نر (43-53 سانتی متر) 
وزن:سگ ماده (14-18 کیلوگرم) ،سگ نر (16-18 کیلوگرم) 

 

مشکلات سلامتی:

مستعد ابتلا به دیسپلازی مفصل ران، تشنج و سرطان پستان میباشند.

 

شرایط زندگی:

بریتنی برای زندگی آپارتمان توصیه نمی شود. آنها در داخل خانه بسیار فعال هستند ونیاز به زمینی با چندین جریب دارند. این نژاد نسبت به شرایط سرد و مرطوب مقاوم است.

 

ورزش:

بریتنی نیاز به ورزش زیادی دارد چرا که آنها از بنیه و استقامت بالایی برخوردار هستند. آنها نیازمند پیاده روی طولانی تند روزانه میباشند.

 

امید به زندگی:

در حدود 12-15 سال

 

نظافت:

برای نگه داشتن پوشش آنها در شرایط خوب نیازمند برس کشیدن مرتب پوشش مسطح میباشند . استحمام با خشک شامپو فقط در صورت لزومنها بطور منظم برنامه ریزی کنید.گوشهای آنها را بطور مرتب بررسی کنید،بخصوص اگر در زمینهای ناهموار فعالیت داشته اند.ریزش مو در این نژاد سبک میباشد. 

 

منشاء:

از آنجا که بریتنی به نظر می رسد شبیه Welsh Springer Spanielمیباشد برخی فکر می کنند این دو ممکن است به یکدیگر مربوط باشند. این نژاد یکی از نژادهای محبوب برای شکار پرنده است. در برخی از کشورها از این نژاد به عنوان “Brittany Spaniel” نام برده میشود،با این حال در ایالات متحده، آن را به فقط به عنوان “Brittany” مینامند. بریتنی برای اولین بار در فرانسه در سال 1896 نشان داده شده است و برای اولین بار توسط AKC در سال 1934 به رسمیت شناخته شده است.

 

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید