انشا در مورد ماه محرم و امام حسین

با توجه به اینکه در ماه محرم و ماه امام حسین (ع) هستیم، در بسیاری از مدارس، معلمین انشا برای درس انشا موضوع انشا در مورد ماه محرم و امام حسین (ع) را به دانش آموزان می دهند. آسمونی در این بخش سه نوع انشا در مورد ماه محرم و امام حسین (ع) به سه روش مختلف را برای شما عزیزان منتشر می کند.

1- انشا در مورد ماه محرم و امام حسین (ع)

در بر گهواره ی خالی نگر                            لاله ای روییده اما پرپر است

لاله ی ما اصغر نیکو لقاست                          کشته ی شش ماهه ی کرب و بلاست

دشت پر از ناله و شور و نواست                      خون او رنگ رخ آلاله هاست

از میان خیمه گاه صدای کودکی می آید،کودکی که با گریه ی خود از پدر تقاضای آب می کند کودکی تشنه و بی قرار

عباس کجاست؟کنار رود فرات با مشک خشک و بی آب،در تیر باران دشمن مشک را پر می کند اما افسوس که عمو هم نمی تواند با دستان بریده آب را به کودکان برساند، می خواهد مشک را به دندان بگیرد و مرحمی بر زخم تشنگی برادرزاده اش باشد اما نمی شود ،طاقت کودکان تمام شده ،گریه ی شش ماهه ی کربلا دل ها را به رحم می آورد اما این نامردان شیطان صفت حتی به او هم رحم نمی کنند با دستان خشم و نفرت خود گلویش را نشانه می گیرند ،آنگاه که حسین او را با دستان مهربانش بلند می کند تا شاید به خود آیند و سیرابش کنند اما…چه لحظه ی دردناکی است آن هنگامی که خون نازنینش دستان پدر را گرم و رنگین می کند، مشتش پرخون  می شود و آنجاست که خون را بر آسمان می ریزد  و می گوید راضیم به رضای خدا…

ناگاه آسمان تیره می شود  و خون سرخ علی اصغر در پهنه ی آسمان موج  میزند .موجی که آسمان دلها را قرن هاست بارانی کرده است …

خدایا این باران را دوست دارم چون قصه ی آب،مشک و بچه های تشنه را برایم یادآور می شود ….

2- انشا در مورد ماه محرم و امام حسین (ع)

دوباره بوی محرم به مشام می رسد و پرچم های مشکی در گوشه و کنار شهر بر در و دیوار خودنمایی می کند نام حسین ورد زبانها می شود و قصه اش همه جا نقل می گردد قصه ای پرغصه ،قصه ی عاشورا ،روزی که امام با هفتاد و دو تن از یاران باوفایش قیام کرد و اینک سال هاست عزادارانش سوگوارند و یادش زنده تر از همیشه است

عاشورا چه قصه ها در دل دارد! قصه ی ابوالفضل العباس(ع)،قاسم جوان رشید را،رقیه طفل سه ساله را،علی اکبر و علی اصغر را و زینب بزرگ را…از کدام یک باید بگویم از علی اصغر که دشمنان بی رحم بر تشنگی اش رحم نکردند و تیری بر گلویش زدند و جویباری از خون جاری ساختند یا از رقیه که هجر پدر را طاقت نیاورد و با سر پدر نجوا کرد و نمی دانم چه شنید که آرام شد برای همیشه،آرامشی در کنار پدر،یا از زینبی که این همه بار مصیبت به دوش کشید اما استوار ماند…

عاشورا قصه ی غمباری است که مشتاقان اباعبدالله الحسین را  هرساله به خود می خواند …

قصه ای که تکرار تاریخ هم غبار فراموشی بر آن نمی نشاند و با ورق زدن هر صفحه از این کتاب ،گوهر اشک می افشانیم ،قصه ای که با شنیدنش دلهایمان به درد می آید .

باشد که با خواندن و ورق زدن این کتاب ،درس های عاشورا را  بیاموزیم، حسین (ع)را بشناسیم و در حفظ دینمان محکم و استوار باشیم.

3- انشا در مورد ماه محرم و امام حسین (ع)

باز محرمی دیگر از راه رسیدو غم عالم در دل تمام عاشقان کوی حسین خیمه زد ،حسینی که خود و اهل بیتش را فدای اسلام کرد تا بیاد داشته باشند امر به معروف و نهی از منکر از بزرگترین فریضه های دینی ماست.کربلا در مصاف نبردی سخت از سال ها پیش هنوز در یاد و خاطره ی تمام مسلمانان است و سینه به سینه و نسل به نسل منتقل شده است.

جنگ نابرابری که بهترین خاندان اهل بیت را به شهادت رساند آنگاه که حسین به سمت خیمه ها روانه شد تا برای آخرین بار با اهل بیتش وداع کند با خواهرش که تنها غمخوارش در دشت نینوا بود،با دختران کوچکش با زین العابدین و علی اصغر شش ماهه اش کوچکترین شهید کربلا.

آری حسین آخرین وداعش با طفل کوچکش بود آنگاه که او را از آغوش پرمهر عمه جدا می کند و بر بالای دست می گیرد،یزیدیان ملعون حتی به غریبی او هم رحم نکردند و با تیری سه شعبه گلوی کوچکش را نشانه گرفتند دستان حسین از خون علی اصغر لبریز شد حسین این خون را به آسمانها ریخت و غم خونبارش را بر آسمان پاشید،وقتی دوباره به قتلگاه برگشت جان عزیزش را فدای دینش کرد و به جهانیان ثابت کرد که خون بر شمشیر پیروز است

بیایید ما هم چون امام حسین(ع)در دفاع از آرمانهای اسلام عزیزمان بکوشیم

ماه اشک و خون،ماه محرم را به همه ی مسلمانان تسلیت می گویم

5/5 ( 1 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: آیلا
  05 مهر 1398

  خیلی کم بود و خوب نبود

 2. نویسنده دیدگاه: عباس
  26 خرداد 1398

  شب با همه رمز و رازخود از قله سرازیر شد و دشت را در بر گرفت .آب زلال رودخانه چشم در چشم شب می رفت که در پشت سد آرام بگیرد که ناگهان… نسیم ملایمی شروع به وزیدن کرد و کم کم تمام دشت با صدای هو هوی باد شروع به نجوای آفریدگار بزرگ خود کردند.باد رفته رفته دست در شاخ و برگ درختان میبرد و با دست مهربان خود تخته سنگهای ریز و درشت را نوازش میکرد گویی خرد و کلان برایش فرقی نمیکرد.
  .ناگهان صدایی از دل دشت بلند شد‌.باد هو هو کنان به دنبال صدا گشت.
  کیست؟؟
  کیست که این گونه ناله میکند؟؟؟
  ناگهان صدایی از دل رودخانه بلند شد….منم رود….
  باد:درود بر تو ای رود کهنسال….چه شده که این چنین بانگ بر میداری ….
  رود:درود بر تو ای دوست قدیمی.ای شادی آور دشت و همصدای چکاوک و بلبل و یار و همراه سلیمان نبی….خوشا به حالت که آزادی و آرام و کسی نمیتواند تو را در چنگالش اسیر کند…..
  از وجود خود شرمسارم…..
  باد:ای آب زلال این چه حرفیست؟؟مگر آبادانی و حیات بدون تو میشود؟؟مگر موجودی بدون تو میتواند زندگی کند؟؟؟
  ای باد مهربان سالهاست شرمسارم از روی حسین (ع) و اهل بیتش…
  سالهاست صدای گریه هایم را با دشت تقسیم میکنم….سالهاست سرم را بر سنگ میکوبم شاید کمی آرام شوم ولی بی فایده است.
  سالهاست ‌‌هول مزار قمر بنی هاشم میگردم که شاید مرحمی باشد بر دل پر دردم…
  حال که صدای تو را شنیدم غم روی دلم سنگینی کرد و اشک امانم نداد….
  باد با دستان پر مهرش دست نوازشی بر روی آب کشید و گفت خدایی که آفریننده تمام عالم هستیست خود از سر نوشت هر بنده و جنبنده خود آگاه است.و این خواسته پروردگار بزرگ است که انسانهای خوب مانند امام حسین (ع) و همراهانش به بهانه تشنگی بتوانند درس دینداری و درس آزادگی را بر تمام دنیا تدریس کنند.

  باد:پس دوست من دیگر خود را سرزنش نکن که خدا دانای مطلق است.همانگونه که در کتاب آسمانی خود میفرماید:
  قدرت انسان کیف نفسانی و از مقولة ماهیّت است، امّا قدرت خدا از کمالات وجودی است؛ زیرا ماهیّت در حریم کبریایی راه ندارد (همان، 1981م.، ج ۶: ۳۰۹).

  نویسنده عباس فتحی

 3. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  04 دی 1397

  خوب

 4. نویسنده دیدگاه: رقیه
  20 آذر 1397

  خیلی خوبه

 5. نویسنده دیدگاه: .....
  13 آبان 1397

  عالی بود

 6. نویسنده دیدگاه: اتنا
  13 آبان 1397

  دوستون دارم بووووووس

 7. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  08 آبان 1397

  عالی بود

 8. نویسنده دیدگاه: ایلدا
  07 آبان 1397

  خوب بود

 9. نویسنده دیدگاه: حنانه
  03 آبان 1397

  کاشکی بیشتر حرف می زدی

 10. نویسنده دیدگاه: جعفر
  29 مهر 1397

  نقلفمتافمنف6م6اتغ7م7تئعماتفقنمالن5اخ5فلهاغ5منقفلحهقحل5حکنلکقکنلق

 11. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  29 مهر 1397

  خوب بود

 12. نویسنده دیدگاه: امیر
  05 مهر 1397

  خوبه

 13. نویسنده دیدگاه: حامد
  03 مهر 1397

  خوب بود

نظر خودتان را ارسال کنید