10 نکته ضروری در نگهداری گربه خانگی

 maintenance-cat-tips(1)

 1 -خاک گربه:

اولين بار كه قرار است  گربه شما وارد خانه شود مهمترين نكته خاك است. پس از قبل خاك گربه رو آماده كنيد و براي هميشه جاي مشخصي براي آن در نظر بگيريد. انتخاب ظرف مناسب براي خاك گربه اهميت دارد چون باعث مي شود كه خاك بو نگيرد و به خوبي هوا بخورد و از طرفي وقتي حيوان مشغول كندن خاك است به بيرون پاچيده نشود.

خاك مرغوب خاكي است كه الك شده باشد و دانه هاي درشت نداشته باشد.

خاك گربه بايد هر روز تميز شود به اين شكل كه با بيلچه ي مخصوص قسمتي كه فضولات ريخته و با خاك مخلوط شده (كه به صورت يك گلوله در مي آيد) برداشته و دور انداخته شود. اين كار بايد هر روز انجام شود. در صورتي كه حيوان ببيند خاك كثيف است ممكن است عمل دفع را جاي ديگري مثلا در گلدان و یا روی فرش انجام دهد!

maintenance-cat-tips(4)

 2- غذاي گربه

ـ غذاهاي آماده ي گربه كه در بازار وجود دارد غذاهاي مطلوب و مناسبي براي گربه ي شماست و همچنين به صرفه است. اين غذاها علاوه بر رفع گرسنگي حاوي ويتامين ها و املاح معدني است كه به طور طبيعي بايد به بدن حيوان برسد و همچنين گوارش و دفع را  نيز تنظيم ميكند. از جمله اين غذاها كه مورد تاييد دامپزشكان هم هستند مي توان به اينها اشاره كرد: رويال كنين، رافين،فريسكسز…

 ـ غذای گربه نباید یکنواخت باشد.علاوه بر غذاي مخصوص گربه ي شما مي تواند از غذاي خانگي هم استفاده كند .در طول هفته غذاهایی مثل ماست ، مرغ ، گوشت ، آب مرغ،پنیر و…می تواند تغذیه مناسبی برای گربه شما باشد.تغذیه یکنواخت می تواند مشکلات گوارشی،افزایش اوره و… ایجاد کند.ويادتان باشد كه هميشه ظرف غذاي خشك و آب او بايد پر و تازه  و در دسترسش باشد.

  ـ اگر غذایی مثل مرغ،ماهی و…به گربه می دهید حتما بدون استخوان و پخته باشد.چون غذای خام سرشار از انگل است و براي حيوان مشكلات جدي ايجاد مي كند.استخوان می تواند باعث شکستن دندان گربه ویا مشکلات گوارش ویا زخم در لثه شود.

 ـ از دادن ویتامین (طبق دستور پزشک) غافل نشوید.

maintenance-cat-tips(5)

 3-جا به جایی گربه:

براي جابه جايي گربه تان حتما بايد باكس مخصوص حيوانات داشته باشيد. اين باكس ها از تمامي پت شاپ ها و حتي كلينيك ها قابل خريداري هستند. هيچ گاه براي بيرون بردن حيوان از خانه او را در بغل نگيريد چون هر قدر هم كه حيوان شما آرام باشد باز هم در شرايط جديد هيجان زده يا وحشتزده مي شود و عكس العمل هاي او قابل پيش بيني نيست.

 4-استحمام گربه:

گربه ها احتياجي به استحمام ندارند!! ممكن است يك بار و آن هم هنگامي كه از فضاي بيرون قرار است به داخل خانه آورده شود نياز باشد كه آن هم با احتياط زياد بايد انجام شود. در گوش هاي حيوان اصلا نبايد آب وارد شود.

اگر شما گربه خود را تحت نظر بگبريد متوجه مي شويد كه ساعات زيادي از روز را صرف تميز كردن و ليسيدن خود مي كند و همين براي او كافي است. شما مي توانيد چند وقت يك بار با دستمال حوله اي مرطوب او را تميز كنيد.

ناخن هاي گربه هم بايد چند وقت يك بار كوتاه شوند. شما مي توانيد يك بار از دامپزشك كمك بخواهيد و دفعات بعد خودتان ( البته با ناخن گير مخصوص، نه معمولي) ناخن هايش را كوتاه كنيد.

maintenance-cat-tips

 5-گربه ی پشمالو:

اگر گربه ي  شما پشمالو است، هنگام ليس زدن و تميز كردن مقداري مو وارد سيستم گوارشش مي شود كه اين موها چند وقت يكبار دفع ميشود ولي شما ميتوانيد براي كمك به دفع بهتر و جلوگيري از مشكلات احتمالي از خمير مالت استفاده كنيد. مقدار كمي از خمير  به سرعت باعث تميز شدن روده هاي حيوان ميشود.

ـ شما میتوانید با برس کشیدن گربه از نمدی شدن (گره خوردن) موهای گربه خود جلوگیری کنید.

6-گربه بچه و بزرگسال:

رفتار بچه گربه با بزرگسال كاملا تفاوت دارد. بچه گربه تا سن 12 ماهگي كاملا شيطان و پرجنب و جوش است. خيلي دوست دارد با شما بازي كند و توجه شما را به خود جلب كند. براي بازي اگر از توپ پينگ پنگ يا عروسك هاي كوچك استفاده كنيد خيلي استقبال مي كند و تمام انرژي خود را با آنها تخليه مي كند.

ولي بعد از سن بلوغ شخصيت اصلي گربه مشخص ميشود. مثلا اينكه جدي است و اهل شوخي نيست يا خيلي لوس است و احتياج به توجه دارد يا كاملا آرام است و…

با اينحال شما مي توانيد براي گربه ي خود تعيين كنيد كه چه رفتاري داشتته باشد يا حق ورود به همه اي خانه را دارد يا خير.

maintenance-cat-tips(2)

 7- اگر قصد نگهداري از گربه اي براي بار اول داريد لطفا به اين نكته ها هم توجه كنيد:

– تمام اعضاي خانواده با اين كار موافق باشند، بعد از مدتي از حيوان خسته نشوند چون گربه ي شما خيلي زود به محيط خانه عادت كرده و ديگر قادر به ادامه ي زندگي به تنهايي نيست. رهايي حيوان بعد از يك يا دوسال در خيابان به معناي مرگ اوست!

 – از لحاظ مالي توانايي خريد خاك، غذا و لوازم ضروري و همچنين انجام واكسيناسيون حيوان را داشته باشيد. ( اين ها البته هزينه ي زيادي لازم ندارد ولي بايد توجه كنيد كه ورود گربه به منزل شما  مانند ورود يك بچه است! و نيازمند توجه خاص است.)

 – در مواقع اورژانسي توانايي انتقال حيوان به مراكز درماني را داشته باشيد. بهتر است از همان ابتدا گربه تحت نظر يكي از دامپزشكان باشد تا در موارد لزوم از ايشان كمك بگيريد.

 – وسايلتان را بيشتر از گربه دوست نداشته باشيد!  با اينكه بازيگوشي و خرابكاري گربه ها مربوط به دوران كودكي (زير يك سال) آنهاست ولي احتمال شكستن يا .. را داشته باشيد.

 ـ اگر حیوان دیگری در خانه دارید قبل از ورود حیوان جدید نکات بهداشتی را رعایت کنید.

maintenance-cat-tips(3)

8- عقيم سازي گربه:

بهتر است با بحث عقيم سازي حيوانات مخالف نباشيد! حيواني كه عقيم نشده باشد ( نر يا ماده فرقي نمي كند) اگر در خانه به تنهايي زندگي ميكند در فصل جفت گيري بسيار نا آرام و متشنج ميشود. ممكن است در خانه نشانه گذاري كند و ..

عقيم سازي گربه ها علاوه بر رفع اين مشكل عمر آنها را نيز زياد مي كند و زندگي به تنهايي برايشان ديگر مشكل ساز نيست.

 9- از قرار دادن اشياء خيلي كوچك كه ممكن است گربه آنها را ببلعد خودداري كنيد:

اگر گربه ي شما نخ بازي را دوست دارد بهتر است وقتي پيش شماست آن را در اختيارش قرار دهيد چون در تنهايي ممكن است دور گردنش بپيچد. مواد سمي مانند حشره كش يا پودر سوسك كش را در محدوده ي حيوان قرار ندهيد.

10-شيريني و شكلات:

شيريني و شكلات براي حيوان خوب نيست و باعث پوسيدگي سريع دندان هايشان مي شود. براي جلوگيري از پوسيدگي ميتوانيد با مسواك مخصوص يا در نهايت آب و نمك دندان هايش را شستشو دهيد.

برای دیدن عکس گربه های ایرانی روی لینک زیر کلیک کنید:

عکس گربه های ایرانی

 

3/5 ( 1 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: مهناز رضایی
  04 دی 1398

  منم یه گربه پرشین فلت گرفتم ولی توی نگهداری میترسم گیر کنم 🙁

 2. نویسنده دیدگاه: ....
  18 شهریور 1397

  سلام ممنون از توضیحات خوبتون من از چیز هایی که گفتین استفاده کردم و الان یک گربه نازو خوشگل دارم و داره راحت زندگیشو میکنه بازم ازتون ممنونم

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   17 دی 1397

   خوش به حالتون

 3. نویسنده دیدگاه: عسل
  05 شهریور 1396

  سلام
  من ب تازگی یک بچه گربه گرفتم یاد گرفتم ک چجوری بهش شیر بدم و…
  اما عمل دفع رو انجام نمیده نگرانشم چیکار باید بکنم

 4. نویسنده دیدگاه: سارا
  03 شهریور 1394

  اگه خانواده هاتون حتی یک درصد راضی نیستن گربه رو خونه نیارید . من بیشتر از جونم دوستش دارم ولی خانوادم مشکل دارن ضروری ترین نکته اینه که پدر و مادر راضی باشن

 5. نویسنده دیدگاه: ریحانه
  31 مرداد 1394

  سلام
  من خیلی دوست دارم یک بچه گربه بگیرم ولی متاسفانه در روز حدود 7ساعت باید تنهاش بگذارم
  البته در یک باکس کوچیک مشکلی براش پیش میاد یا نه؟

 6. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  20 خرداد 1394

  سلام میشه خواهش کنم پاسخ منو به ایمیلم ارسال کنید من یک گربه سیزده ساله دارم که تو خونه با ما زندگی می کنه. غذای مخصوص گربه براش میخرم. عقیمش کردم نر هم هست. اما از ریزش موهاش کلافه شدیم. اگه موهای بدنشو بتراشم مشکلی براش پیش نمیاد؟؟
  ممنون میشم پاسخم را به ایمیلم ارسال کنید چون وارد این سایت شانسی شدم ممنونم

 7. نویسنده دیدگاه: اعتماد
  16 بهمن 1393

  ما در انباری منزل مان بصورت ناخواسته گربه ای زاییده و دو بچه گربه عمل آورده که زندگی ما را مختل کرده اند چون بچه های من از گربه می ترسند برای دفع آنها چه کاری باید بکنم؟ یعنی می خواهم بدون اینکه آسیبی ببینند از منزل ما بروند برای این کار چه کنم؟

  • نویسنده دیدگاه: ناشناس
   17 دی 1397

   خوش به حالتون
   سلام چکارشون داری گربه که ترس نداره اتفاقا خیبی هم ملوس و ناز است سعی کنید بچه ها را ترغیب به دوست شدن با گربه ها کنید

   • نویسنده دیدگاه: ناشناس
    13 اردیبهشت 1398

    دقیقا باید همینطور باشه چون ترشون بی مورد هست

نظر خودتان را ارسال کنید