معرفی انواع گرگ ها

گُرگِ خاکِستَری (نام علمی: ‘Canis lupus’) که گاهی بطور خلاصه گرگ نامیده می‌شود یکی از پستانداران گوشتخوار و گونه‌ای از سگ‌سانان است.

گرگ سگسانی است بزرگ شبیه به سگ با دم افتاده. رنگ گرگ متغیر است ولی بطور کلی خاکستری و زرد یا قهوه‌ای مخلوط با موهای سیاه می‌باشد. بصورت یک خانواده یا گله‌ای که از چند خانواده تشکیل شده دیده می‌شود. معمولاً در روز شکار می‌کند، بویژه صبح زود به گله گوسفندان حمله می‌کند، و گاهی هم شبها به آغل گوسفندان حمله می‌کند.

گرگها معمولاً زیر ریشه و تَنهِ درختان افتاده و یا حفرهایی که بوسیله جانوران دیگر ساخته شده بسر می‌برند، احیاناً در سوراخ کوه‌ها نیز آشیانه می‌گیرند، گرگها درجلگه‌ها و جنگلها و مناطق کوهستانی دیده می‌شوند. گرگ حیوانی بسیار خطرناک است.

این گوشتخوار بسیار باهوش به صورت اجتماعی و در گروههای ۲۰ تایی زندگی می‌کند. در داخل هر گروه یک جامعه طبقاتی بخوبی تنظیم شده وجود دارد که توسط یک نر و ماده غالب هدایت و رهبری می‌شود، گروههای خانواده گرگها، قلمرو گسترده‌ای تا هزار کیلومتر متر مربع را اشغال می‌کنند (۴۰۰ مایل مربع). اعضاء یک گروه (گله) برای ردگیری، محاصره و کشتن طعمه‌های بزرگ مثل گوزن کانادایی با همدیگر همکاری می‌کنند.از زیر گروه‌های آن می‌توان به گرگ مکزیکی اشاره کرد.

گرگ خاکستری

گرگ‌های خاکستری پس از انسان بطور طبیعی گسترده‌ترین پستانداران بر روی زمین هستند. البته امروزه به علت پیشروی انسان‌ها، گرگ‌ها بسیاری از مناطق زندگی قبلی خود را از دست داده‌اند.

گرگ‌های خاکستری بطور متوسط ۸ تا ۱۲ سال عمر می‌کنند. در حالت حفاظت‌شده آنها قابلیت زندگی تا ۲۰ سال را نیز دارند.

طول بدن اکثر گرگ‌های خاکستری بین ۱۰۰ تا ۱۶۰ سانتی‌متر، طول دمشان ۳۰ تا ۵۰ سانتی‌متر، قد ۵۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر و وزنی بین ۱۵ تا ۸۰ کیلوگرم دارند. گونهٔ مذکر معمولاً ۲۰ درصد بزرگ‌تر از گونه مونث است.

رنگ گرگ‌های خاکستری بطور اصلی خاکستری یا قهوه‌ای است اما می‌تواند طیف رنگی سفید تا سیاه را نیز شامل شود. نواحی شکم و گلوی گرگ‌ها معمولاً رنگ روشن‌تری نسبت به مابقی نواحی بدن دارد.

گرگ‌های خاکستری در دسته‌های ۸ تا ۳۵ تایی زندگی می‌کنند و یک آلفا (گرگ مونث) رهبری گروه را بر عهده دارد. گرگ‌ها توسط ایجاد بو، صدا (شامل زوزه)، حالت چهره و بدن با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

گرگ‌های خاکستری زیرگونه‌های فراوانی دارند که از آن جمله می‌توان به گرگ کوهستان راکی، گرگ قطبی، گرگ مکزیکی، گرگ ژاپنی و گرگ ایرانی اشاره کرد.

گرگ مزرعه

این گوشتخوار که بسیار شبیه به سگ است به خانواده گرگ‌ها، شغال‌ها و روباه‌ها تعلق دارد. گرگ مزرعه در گروه‌های خانوادگی کوچک زندگی می‌کند که هر کدام تعدادی عضو خانوادگی ویژه خود دارند. گاهی به تنهایی شکار می‌کنند و با نزدیک شدن به طعمه او را شکار می‌کنند. خرگوش‌ها و جوندگان از نمونه جانوران کوچکی هستند که توسط این شکارچی خورده می‌شوند. آن‌ها همچنین به طور دسته جمعی شکار می‌کنند و در آن صورت به حیوانات بزرگ‌تر مانند گله گاوها یا گوزن‌هاحمله می‌کنند.

گرگ‌های مزرعه بیشتر گروهی حرکت می‌کنند ولی این دسته از گرگ‌ها به هنگام حمله تک می‌شوند. گفته شده که گرگ‌ها حیواناتی بسیار خسیس می‌باشند و هنگام حمله به گله تا آنجایی که می‌تواند حیوانات را میدرند.

پراکندگی گرگ ها

گرگ‌ها در قدیم در همه جهان پراکنده بودند ولی امروزه تنها در خاورمیانه، اوراسیا و آمریکای شمالی دیده می‌شوند. به دلیل شکار غیر قانونی این جانوران و نیز کم شدن طعمه‌های طبیعی شان تعداد آن‌ها در جهان رو به کاهش گذارده است. برای نمونه، در سال ۲۰۱۰ میلادی تنها ۲۰۰ گرگ در کشور سوئد شمارش شدند که بیشترین تعداد از این رده در منطقه اسکاندیناوی اروپا بوده‌اند.

گرگ در اسطوره‌ها

گرگ موجودی مورد احترام برای ترک‌ها و مغول‌ها است. در اکثر حماسه‌های ترکی گرگ موجودی راهنما برای نجات و پیروزی است. افسانهٔ آسنا یک اسطوره قدیمی ترکی است. که بر طبق آن نژاد ترک‌ها به گرگ خاکستری باز می‌گردد. همچنین در اسطوره‌های ترکی آمده است که یک گرگ خاکستری به ترک‌ها راه خروج از سرزمین مادری افسانه‌ای‌شان (Ergenekon) را نشان داد و باعث شد که آنها بر همسایگان خود مسلط شوند.

گرگ به عنوان يك درنده موفق در رأس هرم غذايي، در بين جانداران خشك زي قرار گرفته است.

همتاي او در درياهاي عالم كوسه ها هستند با اين تفاوت كه گرگ ها از زندگي اجتماعي فوق العاده پيچيده برخوردارند و كوسه ها تك زي هستند و از نظر هوش، فراست، نظم گروهي و انضباط بين افراد داخل گروه خانوادگي، گرگ ها تقريباً در جهان درندگان، به جز خانواده سگ ها، بي همتا مي باشند.

كليه افراد گروه، كه به ندرت از 10 قلاده تجاوز مي كند، از قوي ترين گرگ «رهبر» اطاعت مي كنند. به كرات و به هر مناسبتي افراد گروه مراتب اطاعت خود را نسبت به «رهبر» آشكار مي كنند.

اين عمل با ژست هاي بخصوص مانند ماليدن چانه به خاك، قراردادن سر بين دو دست روي زمين، روي زمين غلت خوردن و بيرون دادن اصوات بخصوص صورت مي گيرد.

شكار، در فصل فراواني طعمه هاي بزرگ مانند گوزن، به صورت دسته جمعي صورت مي گيرد. هر گرگ در هنگام شكار دسته جمعي موقعيت خود را مي داند و وظيفه اش مشخص است. رئيس گله يك طعمه را انتخاب مي كند.

طعمه معمولاً بزرگ و سنگين، پير، مريض و يا خيلي جوان و كند است. پس از انتخاب طعمه، گله به حركت درمي آيد. گرگ ها به صورت درهم و به ظاهر بدون برنامه به حركت درمي آيند. هدف پراكنده و هراسان كردن گله طعمه است. چه بسا يك گوزن از كنار آنان مي گذرد و توجهي به او ندارند چون هدف مشخص است.

استراتژي نهايي منزوي كردن هدف است و حركت هايي كه گله انجام مي دهد همگي در راستاي همين هدف است. گاه تعقيب و گريز ساعت ها به طول مي انجامد و گاه پس از چند دقيقه نتيجه حاصل مي آيد.

به محض جدا شدن طعمه از گله، افراد قبيله گرگ ها همگي گرداگرد طعمه جمع مي.شوند و با به دندان گرفتن نقاط حساس مانند بيضه، پستان ها، پوست زير شكم، پوزه و لب طعمه(مثلا گوزن) او را به زير مي آورند.

در جنوب كانادا، گوزنها بسيار بزرگتر از گرگ.ها هستند ولي مع.الوصف گرگ.ها به راحتي آنان را شكار مي.كنند. مطالعه روش شكار آنها نشان مي دهد كه پيوسته از يك روش استفاده نمي كنند، بلكه بر حسب موقعيت طعمه و شرايط محيطي، نقشه خود را طراحي مي كنند.

مي توان سيستم شكاري آنان را به حمله تيم فوتبال تشبيه كرد و يا حركت لشكريان در گذشته كه قلب سپاه و جناح هاي راست و چپ و با حمله گازانبري اصول كار را تشكيل مي داد.

در حين حمله زوزه ها راهنماي رهبر گله براي صدور دستورات است. رهبر در قلب سپاه قرار دارد و بازوهاي راست و چپ را به جلو مي فرستد، يا به عقب فرامي خواند. جانوري كه در فصول بهار و تابستان در جنوب كانادا با گوزن هاي 450 كيلويي فراوان گرسنگي را برطرف مي كند، با فرارسيدن زمستان و مهاجرت گوزن ها به جنوب(شمال ايالات متحده) در محل مانده در منطقه پوشيده از برف با تغذيه از خرگوش و موش روزگار مي گذراند.

در ايران، در هنگام كمبود طعمه، گرگ ها گياه خوار مي شوند و به هندوانه روي مي آورند. گرگ ها جزو حيوانات پرطاقت هستند كه يك روز كامل را مي توانند به طور پيوسته بدوند و طعمه را تعقيب كنند.

سگ هاي امروزي از گرگ ها ي زمان گذشته رام شده اند. انسان خصوصيات اصلي گرگ ها را پسنديد و آنها را به اسارت درآورد تا پس از 7هزار سال سگ هاي كنوني حافظ مال و جان او باشند.

صفت وفاداري كه در سگ ها مشاهده مي شود، ابتدا در گرگ ها ديده شد، ديد بسيار قوي، حس شامه تا حدود 10 تا 70 برابر انسان، طاقت در مقابل سرما و گرما(40- تا50+ درجه سانتيگراد)، توانايي توليد مثل (در هر بار 10 توله مي.زايد) و قدرت جفت گيري با گرگ و شغال و سگ و در نتيجه توانايي توليد بچه هاي فراوان دورگه و بالاخره توانايي كنترل جمعيت جوندگان مانند موش هاي صحرايي، خرگوش ها، توله هاي شغال و روباه و… گرگ را جانوري قابل احترام در بين دوستداران حيات وحش قلمداد نموده است.

از كشفيات مهم جديد در مورد توانايي‌‌هاي گرگ، قدرت خارق‌العاده ارتباط اين جانور با همنوعان خود است. اثبات شده كه گرگ‌ها از مسافات دور، بدون آن كه همديگر را ببينند، قادرند تقريباً آنچه مي‌بينند با يكديگر در ميان بگذارند و انتقال دهند. مثلاً اگر در منطقه‌اي يك گرگ به دو قوچ كوهي برخورد نمايد و نياز به نيروي كمكي داشته باشد، به راحتي با زوزه كشيدن، همنوعان خود را از اطراف فرا مي‌خواند و آنچه را كه مي‌بيند براي گرگ‌هاي ديگر شرح مي‌دهد.

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: wink: :twisted: :roll: :oops: :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :?: :-| :-x :-o :-P :-D :-? :) :( :!: 8-O 8)
  02 آبان 1392

  😉 😈 🙄 😳 :mrgreen: 😆 💡 👿 😥 ➡ ❓ 😐 😡 😮 😛 😀 😕 🙂 🙁 ❗ 😯 8)

 2. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  02 آبان 1392

  😛 😮 😡 ❓ 😐 👿 💡 😆 :mrgreen: 😳 😈 😉 🙁 😕 ❗ 😯 8) ➡

 3. نویسنده دیدگاه: ساحل
  24 اردیبهشت 1392

  مطالب خیلی خوبی بودممنونم

نظر خودتان را ارسال کنید