بهترین شهر شمال برای زندگی

شهرهای شمالی به خاطر آب و هوایی که دارند انتخاب اکثر مردم برای مهاجرت است و بسیاری از افرادی که قصد زندگی در شهرهای شمالی را دارند اولین سوالی که به ذهنشان می رسد این است که بهترین شهر شمال برای زندگی کدام شهر است؟ آسمونی در این بخش هر سه شهر شهالی کشورمان را برای مهاجرت بررسی می کند.

بهترین شهر شمال برای زندگی : زندگی در مازندران

مرکز آمار ایران به تازگی گزارشی از “مهاجرت های داخلی کشور در سطح شهرستان ها بر اساس نتایج سرشماری نفوس و مسکن 1390 ” منتشر کرده است. در این گزارش مهاجرپذیرترین و مهاجرفرست ترین استان های کشور معرفی و مشخص شده اند. جالب است بدانید که در میان استان های مختلف کشور مازندران هم مهاجر پذیر است و هم مهاجرفرست اما تعداد مهاجرانی که وارد این استان می شوند از کسانی که این استان را ترک می گویند بیشتر است.

بر اساس نتایج این سرشماری عمومی در دوره زمانی 1385 ــ 90 درمجموع تعداد 79611 نفر از سایر استان های کشور به مازندران مهاجرت کرده اند. در سال های 85 ــ 90 تعداد 54229 نفر نیز از این استان خارج شده و به استان های دیگر مهاجرت کرده اند. براساس این اطلاعات تعدادخالص مهاجران استان در دوره زمانی مورد بحث بدون درنظر گرفتن مهاجرانی که از خارج از کشور آمده یا به خارج از کشور رفته اند و نیز مهاجرانی که استان محل اقامت قبلی آنها نامعلوم است،25382 نفر بوده است، تعداد کل مهاجران استان در این دوره زمانی 290611 نفر بوده است.

در مجموع در این بازه زمانی مورد بررسی مازندران 19 شهرستان داشته است که 3 شهرستان آن مهاجرفرست و 16 شهرستان دیگر مهاجرپذیر هستند. شهرستان آمل با تعداد خالص مهاجرت 3148 نفر، مهاجرپذیرترین شهرستان مازندران بوده است و شهرستان بهشهر با تعداد خالص مهاجرت 517ــ  نفر مهاجرفرست ترین شهرستان استان تلقی می شود.

این آمارها که هر5 سال یکبار منتشر می شود به خوبی می تواند نقش فقر و ثروت را در استان مشخص کند و نشان دهد زمینه زندگی از بیرون برای کدام یکی از شهرهای مازندران فراهم تر است.

البته باید زمینه مهاجر پذیر و مهاجرفرست بودن شهرستان های مازندران نیز با توجه به عوامل مختلف جغرافیایی، نیروی انسانی، بهره مندی از رفاه اجتماعی، اقتصادی، اشتغال و فرهنگی مورد بررسی قرار گیرد.

در مازندران پس از آمل شهرستان های تنکابن، بابلسر، قائمشهر و محمودآباد بیشترین مهاجران را پذیرا بوده اند و سه شهر مهاجرفرست مازندران به ترتیب بهشهر ، نکا و چالوس هستند. قرار گرفتن شهرستان چالوس که روزگاری نه چندان دور جزو مهاجرپذیرترین شهرستان های مازندران بود درمیان شهرستان های مهاجرفرست به خوبی نشان می دهد که این منطقه از لحاظ اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی که سه شاخص اصلی مهاجرت هستند  دچار مشکل شده است.

همچنین قرار گرفتن بابل در میانه های پایانی جدول مهاجرت در استان نیز از کاهش قدرت اقتصادای و اجتماعی پرجمعیت ترین شهرستان مازندران در حال حاضر خبر می دهد.

بهترین شهر شمال برای زندگی : زندگی در گیلان

همین آمارها در گیلان نیز نشان می دهد که در مجموع بازه زمانی مورد بحث 86705 نفر از سایر استان های کشور به گیلان مهاجرت کرده اند و 56653 نفر نیز از گیلان خارج شده اند. بر اساس این آمارها تعداد خالص مهاجران در این 5 سال بدون درنظر گرفتن مهاجرانی که ازخارج از کشور آمده یا به خارج از کشور رفته اند و نیز مهاجرانی که استان محل اقامت قبلی آنها نامعلوم است 30052نفر بوده است و تعداد کل مهاجران گیلان در این دوره زمانی 283838 نفر بوده است.

در این دوره مورد بررسی گیلان 16شهرستان داشته است که 3 شهرستان آن مهاجرفرست و 13 شهرستان دیگر مهاجرپذیر هستند. شهرستان رشت با تعداد خالص مهاجرت 9621 نفر مهاجرپذیرترین شهرستان گیلان و رودبار با تعدادخالص مهاجرت 1372ــ نفر مهاجرفرست ترین است.

5شهرستان اول مهاجرپذیر در گیلان به ترتیب رشت، لاهیجان، بندرانزلی، لنگرود و صومعه سرا هستند و3 شهر پایانی یا مهاجرفرست ترین های گیلان نیز به ترتیب رودبار، شفت و فومن هستند.

قیاس ساری و رشت نشان می دهد که مرکز استان گیلان به مراتب جای بهتری برای مهاجران است تا مرکز استان مازندران که این ضرورت توجه ویژه استانداری مازندران به ساری به عنوان پیشانی مازندران را چندبرابر می کند. همچنین این آمارها نشان می دهد که مهاجران علاقه خاصی به زندگی در شهرهای ساحلی استان های شمالی دارند.

بهترین شهر شمال برای زندگی : زندگی در گلستان

 بررسی همین آمارها در استان گلستان هم نشان می دهد در بازه زمانی مذکور در مجموع 51308 نفر از سایر استان های کشور به به گلستان مهاجرت کرده اند و 37558  نفر نیز از این استان خارج شده و به استان های دیگر ایران مهاجرت کرده اند. بر اساس این آمارها 13750 نفر نیز محل اقامت قبلی شان معلوم نبوده و بنابراین تعداد کل مهاجران استان در این بازه زمانی 188736 نفر بوده است.

در مجموع و در دوره زمانی مورد بررسی گلستان 14 شهرستان داشته است که 4 شهرستان آن مهاجرفرست و 10 شهرستان دیگر مهاجر پذیر هستند. شهرستان گرگان با تعداد خالص مهاجرت 6297 نفر ، مهاجرپذیرترین و کلاله با 1987ــ نفر مهاجرفرست ترین هستند.

بر اساس همین آمار به ترتیب گرگان، گنبدکاووس، بندرگز و مینودشت مهاجرپذیرترین ها و مراوه تپه، آق قلا و کلاله مهاجرفرست ترین شهرستان های گلستان هستند.

با این احوالات گیلان، مازندران و گلستان به ترتیب بهترین استان های برای زندگی از بیرون به نظر می آیند و البته در میان آنها گیلان استان بهتری برای مهاجران است.

 

3.8/5 ( 4 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: علی
  03 آبان 1398

  مازندران از گیلان خیلی بهتره از لحاظ اقتصادی مازندران از گیلان و گلستان خیلی بهتره

 2. نویسنده دیدگاه: Z
  02 شهریور 1398

  سلام ما میخایم مهاجرت کنیم به شمال از نظر کاربران عزیز کدام شهرای شمال خوبه؟از نظر شرجی کدوم شهراش شرجیش کمتره و امکانات خوبی داشته باشه.من شنیدم میگن گیلان خیلی شرجیه.راستی قیمت خونه هاشون چطوریه؟ممنون میشم کسی راهنماییم کنه

 3. نویسنده دیدگاه: محمد
  13 تیر 1398

  شهرهای شمای فقط اردیبهشت و شهریور قابل زندگی کردنه . مگرنه مهاجرانی که بهار این شهرها رو دیدن و به روماتیسم و رطوبت زدگی و گیلانواره گرفتار شدنش رو نمیشناسن که منجر به برگشتن به ولایت خودشون میشه. شمال چه گیلان چه مازندران فقط برای ۳ روز قابل تحمله مخصوصا واسه ما که تقریبا تو منطقه کم رطوبت زندگی کردیم و بیشتر از اون پادرد و کمر درد و حساسیت و پشه و دراکولا و باد گرم و … هزار تا کوفت رو داره

 4. نویسنده دیدگاه: روح اله
  19 اردیبهشت 1398

  شمال باید فقط کشاورزی بشه نه اینکه پر از جمعیت که محیط زیست را نابود کنند.

 5. نویسنده دیدگاه: کریم
  23 اسفند 1397

  بابا دست خوش به مازنی زبان اصیل که هم لباس شون حفظ کردن و هم آیین شان دمشون گرم اما مازندرانی ها خیلی ها از نظر زبان و لباس و ایین سوسول شدن اما مامطیر .بابل .جنگه نرید منجر تون نکرده انجا شانس اوردین

 6. نویسنده دیدگاه: امیر ./ کرمان
  21 اسفند 1397

  دیدگاه خود را بنویسید اره داداش مازندران جنگه باز مردم اهل جنگ بابل بماند دختر هایشان هم خیلی غیرتی اند با لباس بومی زنده مازنی انها

 7. نویسنده دیدگاه: فتحی
  06 بهمن 1397

  من گیلانی هستم بهترین استان ایران از هر نظر دورود بر گیلون

 8. نویسنده دیدگاه: کارن
  29 دی 1397

  نظر شما… * گیلان برای هر قومی مناسپ و برعکس ان درا مازندران با غیر بومی و غیر قومی خود جنگ درگیری

نظر خودتان را ارسال کنید