لاک پشت های خون سرد

لاک‌پشت‌ها، سنگ پشت و یا کَشَف‌ها خزندگانی هستند از راستهٔ لاک‌پشت‌سانان (Testudines).

لاک‌پشت‌سانان خزندگانی با لاک استخوانی پشتی و پلاسترون (plastron) استخوانی شکمی هستند که کمربند اندام حرکتی آنها درون دنده‏‌هاست و دندان ندارند.

بیشتر بدن لاک‌پشت‌ها به‌وسیله یک استخوان یا صدف غضروفی حفاظت شده‌است. این استخوان یا صدف از دنده‌های آن‌ها مشتق شده است.

از ۳۰۰ گونهٔ موجود برخی از آن‌ها شدیداً در معرض انقراض قرار دارند.

لاک‌پشت‌ها جزو جانوران خون‌سرد هستند.

از گونه‌های معروف آن می‌شود به لاک‌پشت زینی، لاک‌پشت چرمی و لاک‌پشت‌های سه‌چنگالی اشاره کرد.

لاک پشت فراتی نوعی لاک پشت با لاک تقریبا نرم است که در خطر انقراض قرار دارد.

صدف لاک‌پشت از صفحه‌های شاخی تشکیل شده است که استخوان را می‌پوشانند.ستون مهره‌ها٬ دنده‌ها و چند استخوان دیگر لاک‌پشت به سطح داخلی این لاک متصل‌اند.همین باعث می‌شود که لاک‌پشت‌ها موجودات بسیار کندرو و سنگینی باشند.

همه‌ی لاک‌پشت‌ها آرواره‌های بدون دندان دارند و در اطراف این آرواره‌ها استخوان‌های تیزی برای خرد کردن غذا وجود دارد.لاک‌پشت‌ها بیشتر عمر خود را در دریا می‌گذرانند٬ ولی در فصل زاد و ولد برای جفت‌گیری به آب‌های کم‌عمق می‌آیند٬ لاک‌پشت‌های ماده شب به ساحل می‌آیند و تخم‌گذاری می‌کنند.

بیشتر آن‌ها شب را به کندن چاله می‌گذرانند و تا ۲۰۰ تخم می‌گذارند.نه ماه طول می‌کشد تا بچه‌ها از تخم بیرون بیایند.آن وقت بچه‌لاک‌پشت‌ها از لانه بیرون می‌زنند و به طرف دریامی‌روند.بچه‌لاک‌پشت‌ها دشمنان زیادی دارند و انسان یکی از این دشمنان است.به همین دلیل خیلی از لاک‌پشت‌ها قبل از آنکه به سن تولید مثل برسند کشته می‌شوند.

لاک پشت ها پس از جفتگیری و به وجود آمون تخم ها به سمت ساحل می روند ماده لاک پشت خود را به سمت ساحل می کشاند وقتی روی ساحل به دنبال فضایی مناسب برای رها کردن تخم هایش می گردد 

لاک پشت ها تخم های خود را در جایی مناسب و نزدیک به ساحل زیر شن ها خاک می کنند پس از مدتی بچه ها از تخم بیرون آمده و راه دریا را پیش می گیرند و در نهایت به دنیای زیر آب قدم می گزارند.

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

  1. نویسنده دیدگاه: jeghele
    20 شهریور 1392

    عالی بود.

نظر خودتان را ارسال کنید