روحانی در دفاع از کابینه دوازدهم: هیچ وزیری را بر مبنای رفاقت و گرایش سیاسی انتخاب نکردم/ تاکید مقام معظم رهبری بر شروع سریع تر دولت

به گزارش آسمونی، حسن روحانی؛ رئیس‌ جمهوری کشورمان برای دفاع از کابینه دوازدهم در صحن علنی مجلس حاضر شد تا از وزرایش دفاع کند.

اهم سخنان روحانی را در ادامه می‌خوانید:

*مجلس همواره اصول اخلاقی را مورد توجه قرار می دهد و این بار بیشتر همه نمایندگان مخالف و موافق کاری کارشناسانه طبق مستندات و اطلاعاتی که داشتند صحبت کردند و جز این از مجلس شورای اسلامی توقع دیگری نیست.

*دولت و مجلس بار سنگین انجام مطالبات ملی این ملت رشید و بزرگ را بر دوش گرفتیم همه ما می دانیم که شرایط ما آسان نیست.

*راه صاف و ساده ای پیش روی ما نیست، در شرایط امروز دنیا برای اروپا و آمریکا و آسیا و دیگر قاره ها هم مسیر حکمرانی ساده نیست.

*همه بودجه ما حدود 300 هزار میلیارد تومان است.

*40 هزار میلیارد تومان در سال گذشته ما برای صندوق های بازنشستگی دادیم. که مربوط به دولت و بودجه نیست، خود صندوق باید متکفل باشد.

*یک وقتی من می گفتم خزانه خالی تحویل گرفتیم بعد دیدیم صندوق ها هم خالی بود که ما تحویل گرفتیم هیچ صندوقی امروز قادر نیست به تعهدات خود عمل کند.

*اینگونه نصف بودجه برای صندوق ها می رود، اگر بدهی دولت به بخش خصوصی بانک ها و بانک مرکزی را هم حساب کنیم دیگر چیزی نمی ماند.

*توفیق بزرگی بر دوش وزرا، معاونین و نمایندگان مجلس هم هست.

*اینکه شما به وزرا رای اعتماد می دهید یعنی ما با هم کاری را شروع کردیم.

*خواهش می کنم از مجلس همانطور که نظارت می کنند به همان نسبت هم وزرای خودشان را که رای اعتماد دادند را تشویق کنند و کمک کنند.

*آنهایی که نقد و اشکالاتی را مطرح کردند به وزرا و دولت کمک کردند.

*برنامه ای که دولت به مجلس می دهد قبلا در انتخابات به رای مردم گذاشته است و خوشبختانه صداوسیما هر روز تبلیغش این بود که مردم رای به فرد نمی دهید و رای به برنامه می دهید و دفعات پیش اینطور نبود اما این بار به این نکته توجه کرد.

*بسیاری از نقدها و اشکالات شما ، ایرادهای واردی هست و باید تصریح شود یعنی وقتی برنامه وزرا می آید خوب است که وزرا بر مبنای صحبت هایی که در مجلس شده برنامه را مرور کنند اصلاح و تکمیل کنند.

*خواست ما رای قاطع به همه 17 وزیر است برای شروع کار است، نمی گویم که ما بی نقص هستیم خیر همه نقاط قوت و ضعف داریم اما همه تلاشم را بکار گرفتم با همه کسانی لازم می دیدم مشورت کردم حرف بسیاری را به جان خریدم و گوش کردم با فراکسیون سه گانه مجلس هم نشستیم و نکات مهم آن ها را توجه کردیم همه را درکنار هم قرار دادیم و بهترین هایی که ما توانستیم انتخاب کنیم همین هایی است که به مجلس معرفی کردیم.

*خدا گواه است اگر فردی قوی تر کارآمد و توانمندتر برای هر وزارتخانه ای پیدا می کردم تردید نمی کردم.

*هیچ گاه بر مبنای اینکه این فرد با من رفاقت قدیمی داشته یا حتی در چهارسال گذشته چگونه با هم رفتار کردیم یا از چه جناح و حزبی هست برای من مطرح نبوده است.

*دولت دوازدهم فرای اصولگرایی، اصلاح طلبی و اعتدال گرایی اما به اصول، اصلاح و اعتدال اهمیت می دهد.

*ما بهتر از این افراد در تلاش خودمان پیدا نکردیم.

*پیشنهاد با ما و رای با شما هست.

*ای کاش می شد رای به کل وزرا یک جا باشد کما اینکه در بسیاری از کشورها چنین است.

*امید ما بر این است که هرچه سریعتر دولت را شروع کنیم.

*یکی از شهدا در مجلس اول راجع به اعتبار نامه اش حرف بود، گفتند به او رای ندهید تا رقیبش در انتخابات میان دوره ای رای بیاورد چون او بهتر است حالا در مورد وزرا هم نمی توان چنین گفت.

*یک وزیر اگر شروع نکند ناچار باید سرپرست بگذاریم دو سه ماه بگذرد بعد فرد جدید معرفی شود خودبخود زمان زیادی گرفته می شود

*اولویت اول ما شاید امروز سرعت کار است.

*برای اولین بار بود فکر می کنم که مقام معظم رهبری در سخنرانی نماز عید فطر تاکید کردند که هرچه سریعتر دولت تشکیل شود و در سالن کناری هم ایشان گفتند که شما کی دولت را معرفی می کنید گفتند زودتر دولت معرفی شود شروع به کار کنید.

*اینکه در یکسال بیش از 600 هزار نفر اشتغال خالص داشته باشیم کار کمی نیست اما با توجه به نیاز کشور ما عقب هستیم با توجه به برنامه ششم هم ما عقب هستیم

*من به تک تک وزرایی که در دولت یازدهم بودیم یکی از بحث ها همواره اشتغال بوده است که اولویت همه ما اشتغال است

*برنامه دولت دوازدهم امنیت، آرامش و پشت سر آن پیشرفت است

*بیش از نیمی از زمان چشم انداز از دست رفته و تقریبا 12 سال گذشته و هشت سال باقی مانده است باید گام های بلندی بر داریم دوران جهش هست

*یک وقتی در قفل شده ای بنام تحریم مقابل ما بود حالا این در باز شده بعضی می خواهند که همان جای اول بمانند، اما باید تکان خورد، همه باید به صحنه بیاییم

*آیا اشتغال جز از طریق سرمایه و فناوری امکان پذیر هست؟

*ما نمی توانیم بر اساس فناوری گذشته حرکت کنیم

*50 سال است که خودرو ساز هستیم، شما توانستید با خودرو خود بازار صادراتی بدست آورید، بازار آسیا و اروپا و شرق و غرب را بدست آورید؟

*مگر می شود روی تکنولوژی قدیمی بایستیم و بگوییم که تکان نمی خوریم خب باید خودمان مصرف کنیم در این صورت نمی توانیم دیگر صادرات داشته باشیم.

*ما باید صادرات غیر نفتی داشته باشیم، ما در یک میدان رقابت در حال حرکت هستیم، بدون تکنولوژِی نمی شود.

*یک حوزه نفتی را یک شرکت خارجی آمد و گفت با تکنولوژی برتر به 100 هزار بشکه می رسانم حتی یک کشور پیشرفته اروپایی می گوید 80 هزار بشکه می رسانم کشور دیگری می گوید من 120 هزار بشکه استخراج می کنم اگر می خواهیم از منابع نفتی درست استفاده کنیم ما تکنولوژی و سرمایه می خواهیم.

*آقایی راجع به قراردادی می گفت فلان شرکت که میخواهد انجام دهد خودمان می توانیم گفتیم باشه چقدر سرمایه می خواهد گفت 6 تا 7 میلیارد سرمایه می خواهد گفتیم داری، گفت خیر .

*ما امروز هم تکنولوژی می خواهیم هم سرمایه می خواهیم.

*ما در فضای مجازی فناوری می خواهیم، چرا یک شبکه اجتماعی ایرانی وقتی کاربر به یک میلیون می رسد هنگ می کند اما یک شبکه اجتماعی خارجی 100 میلیون کاربر را تحمل می کند این یعنی تکنولوژی .

*باید اشتغال ایجاد کنیم که به فناوری بسته است داخلی و خارجی هم فرقی نمی کند.

*یکی از بزرگترین وظایف وزارتخارجه ما فعالیت اقتصادی است در این دوره.

*وزیرخارجه باید کنار برجام بایستد و نگذارد دشمنان ایران و آمریکا موفق شوند.

*باید قهرمان میدان مبارزه در برابر استکبار باشد.

*آمریکا اینقدر کمک نمی خواهد که شما می خواهید کمک کنید شما به ملت ایران به ملت خودتان کمک کنید.

*حراست از نهال نوپای برجام وظیفه وزارت خارجه است، از شوخی برخی هم نترسد.

*آن كسي كه در برابر آمريكا خم مي شود خودش زودتر هول مي دهد كه برجام را به پايان برساند او به اندازه كافي كمك دارد سما ملت خود را كمك كنيد وزرات خارجه حراستش امروز نگهداري از نهال برجام است و از شوخي برخي هم نترسد و برخي ها عادت دارند به يك جملاتي…

*دومين وظيفه وزرات خارجه كه در اين مقطع مهمترين وظيفه باشد بخش اقتصادي است كه بايد در اين راه قدم بگذارد در شرايط امروز نمي توانيم براي پيش رفت ايران به سمن سعي و خطا برويم.

*امروز ديگر سعي و خطا از ما پذيرفته نيست و بايد از تجربه 40 ساله خودمان و جهانيان استفاده كنيم.

*در برخي از اتحاديه ها وقتي ما وارد مي شويم و مشاركت مي كنيم مانند اورآسيا مي بينيم كه راه باز مي شود.

*وزارت خارجه بايد سرمايه گذاري را تسهيل كند و وزرات اقتصاد بايد سرمايه گذاري را بيارود و ساير وزارتخانه ها بايد موانع سرمايه گذاري را بردارند.

*در انتخاب اين تيم به دنبال هم افزايي بودم و به دنبال اين نبودم كه 17 قهرمان ناهماهنگ معرفي كنم.

*اگر يك تيم ناهماهنگ كه هر شخص به تنهايي بسيار خوب باشد نمي تواند كار خوبي را انجام دهد.

*هماهنگي در دولت بسيار مهم است و خود شما هم در مجلس مي دانيد كه اين موضوع چقدر مهم است و در كار اجرايي اين موضوع خود را بيشتر نمايان مي كند.

*آقاي زنگنه جواني را معرفي كرد كه به عنوان وزير نفت ايفاي وظيفه كنند و بنده مشاورش مي شود پيشنهادش وسوسه انگيز بود اما بنده به اياشن گفتم من 100 ميليون سرمايه خارجي مي خواهم يك وزيري مي خواهم كه اسمش براي جذب سرمايه برند باشد و برخي از وزراي ما اساميشان در دنيا برند جذاب است.

*دكتر ظريف در دنياي سياسيت براي همه يك چهره جذاب است و اين براي حيثيت و كشور ما مهم است و براي من مهم است كه وزير نفت من كسي باشد كه سرمايه خارجي بيارود.

منبع: نامه نیوز

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید