همه چیز در مورد ماهی قرمز

ماهی قرمز ( کاراسیوس آراتیس) که آن را ماهی طلایی نیز می گویند از جمله نخستین ماهیهایی هستند که توسط انسان در منزل نگهداری شدند و هم اکنون نیز از معمول ترین ماهیهای آکواریومی به شمار می آیند.

ماهی های قرمز بعنوان عضو کوچک خانواده ماهی کپور، بومی شرق آسیا هستند که برای نخستین بار اواخر قرن هفدهم به اروپا وارد شدند.

بخشی از شهرت ماهی قرمز به مقاومت این گونه بر می گردد. ماهی قرمز، ماهی آبهای سرد است و قادر است در اکواریوم بدون گرمایش یا در یک استخر ماهی در فضای باز به حیات خود ادامه دهد.

ماهی قرمز حتی قادر است برای مدت کوتاهی در یک استخر پوشیده از یخ نیز زنده بماند.

جفت گیری انتخابی به تولید ماهیهایی در رنگ های مختلف منجر شده است که بعضی از آنها از رنگ طلایی ماهیهای اولیه بسیار فاصله دارند. شکل بدن و ترکیب باله و چشم آنها نیز متفاوت است.


بیماری های ماهی قرمز

آشنايي با بيماري‌ هاي ماهی قرمز و روش‌ هاي پيشگيري و بعضا درمان‌ آن ها مي‌ تواند براي جلوگيري از مرگ و مير اين نوع ماهي مفيد باشد.


بيماري هاي محيطي ماهی قرمز:

ماهی قرمز عمدتا به علت نگهدارى در ظروف نامناسب، تغذيه نادرست و عدم توجه به عوامل آب شامل: دماي آب،‌ ميزان اکسيژن آب، اسيديته آب، آمونياک(سمي‌ ترين ترکيب موجود در آب است و از متابوليسم بدن ماهي به وجود مي آيد)، نيتريت‌ها (بعد از آمونياک سمي ‌ترين ترکيب آب است)، نيترات ‌ها و نگهدارى ماهی قرمز در مقدار کمي آب در داخل تنگ تلف مى ‌شوند.

حال شايع ‌ترين بيماری های مربوط به محيط زندگي ماهی قرمز را مرور مي ‌كنيم:


خفگي ماهی قرمز

عامل: كمبود اكسيژن (زير 6 ميلي‌ گرم در ليتر)

علائم: ماهي به سطح آب آمده و تنفس سريع دارد.

درمان و رفع مشکل: افزايش ميزان هوادهي، كاهش تراكم ماهي، كاهش دماي آب (خيلي سرد نباشد)، رعايت فاصله مناسب از منابع حرارتي در آكواريوم‌ ها


بيماري تغذيه ای ماهی قرمز

عامل: نبود غذا و يا جيره غذايي نامتعادل
علائم: فرورفتگي شكم، بي ‌اشتهايي، ساييدگي باله ‌ها، رشد کم همراه با بي‌ حالي
درمان و رفع مشکل بيماري تغذيه ای ماهی قرمز: استفاده از جيره متعادل و كافي، استفاده از غذاي زنده در تغذيه ، افزودن مولتي ويتامين و مواد كمكي به جيره غذايي

 

 اسيدي شدن آب ماهی قرمز

عامل: کاهش (PH) به زير 6/5

علائم اسيدي شدن آب ماهی قرمز: شناي غير طبيعي ماهی قرمز، به ‌طوري كه ماهي در مسيري كوتاه شنا مي کند و سپس متوقف مي ‌شود. ماهی قرمز به سطح آب آمده و هوا را مي ‌بلعد و موكوس زياد در آبشش ترشح مي ‌شود. پديد آمدن نقاط سفيد و خاكستري در سر، سستي و بي ‌حالي ، تنفس سريع ، خونريزي‌ هاي نقطه ‌اي زير پوستي

درمان و رفع مشکل: كنترل ميزان PH آب و بالا بردن آن از طريق افزودن محلول آهك به آب


قليايی شدن آب ماهی قرمز

عامل: بالا رفتن (PH ) به بيش از 8/4

علائم قليايي شدن آب ماهی قرمز: خوردگي باله‌ها،  تغيير رنگ قهوه‌اي در آبشش‌ها، نداشتن تعادل، بروز نقاط سفيد خاكستري در اطراف سر، موكوس زياد پوستي و نيز خونريزي نقطه‌اي زير پوستي

درمان و رفع مشکل: عوض کردن آب و کنترل PH


ضربه خوردن ماهی قرمز

عامل: حمل ‌و نقل غلط ماهي، دستكاري ماهي، برخورد ماهي با اشيا، استرس حمل و نقل

علائم ضربه خوردن ماهی قرمز: ريزش فلس ‌ها و ماندن در كف آب، از بين رفتن شعاع باله ‌ها، تيرگي كامل باله ‌ها،  تيرگي قرنيه، جراحت روي بدن، خونريزي چشمي، بي ‌اشتهايي، سستي و بي‌ حالي

درمان و رفع مشکل: کاهش تعداد ماهي در يک ظرف، افزايش حجم ظرف نگهداري با افزايش آب.

مسموميت آمونياكی ماهی قرمز

عامل: تغذيه بيش از حد ماهي، تجمع مانده‌ هاي غذايي در كف ظرف، تجمع مواد دفعي ماهي در ظرف

علائم مسموميت آمونياكي ماهی قرمز: شناي غير طبيعي ماهی قرمز، باز بودن دهان و سرپوش آبششي در ماهی، تنفس در سطح آب،  پرش ماهی، خوردگي باله،  ترشح موكوس زياد پوستي، سستي و بي‌ حالی

درمان و رفع مشکل: كاهش ميزان PH آب، تعويض آب، استفاده از زئوليت در سيستم مداربسته و آكواريوم‌ ها


مسموميت با دي اكسيد كربن 

عامل: اكسيژن كمتر از 6 ميلي گرم در ليتر و دي اكسيد كربن بيشتر از 60 ميلي گرم در ليتر

علائم مسموميت با دي اكسيد كربن ماهی قرمز: به پهلو افتادن ماهي، كندي تنفس، سستي، بي‌ حالي و بي‌ اشتهايي

درمان و رفع مشکل: استفاده از مواد بافری (مواد بافری همون خنثی کننده ها هستند .. بهترین کار برای درمان ماهی تعویض آب هست چون خیلی ها یا PH متر ندارن یا دستگاهشون کالیبره نیست که بتونن ببینن آبشون اسیدی شده یا قلیایی … اکثر ماهیهای نوروزی بدلیل سرد و گرم شدن آبشون بیماری قارچی میگیرن برای درمانشون میشه از نمک بدون ید و مقداری آهک و دوز خیلی خیلی کم فرمالین استفاده کرد)


مسموميت با كلر

عامل: افزايش ميزان كلر به بيش از 0/5 ميلي‌گرم در ليتر

علائم: كمرنگ شدن ماهی قرمز، نداشتن تعادل، رنگ ‌پريدگي آبشش ‌ها، گود افتادگي چشم ‌ها، تنفس آهسته در سطح آب

درمان و رفع مشکل: تعديل كردن آب با استفاده از مواد خنثي‌ كننده كلر (تيوسولفات سديم)


بيماري‌هاي ميکروبی

غير از بيماري‌ هاي ياد شده، گروهي ديگري از بيماري‌ های ماهی قرمز توسط عوامل زنده ويروسي، باکتريايي، قارچي و انگلي به وجود مي آيند که مشورت با دامپزشک براي درمان اين بيماري ‌ها ضروري است.

پوسيدگي دم و باله، آبله پوستي، تجمع مايعات در بدن يا آب آوردگي شكم، بيماري چشمي، بيماري چرخش، خونريزي پوست، ايجاد انحنا در دم ماهی قرمز، تغيير محوطه دهان، ايجاد لكه‌هاي سياه در دم ماهی قرمز، شناي غيرطبيعي، كمرنگ شدن پوست، ريزش فلس ماهي و بلند شدن پوست، برآمدگي‌هاي غير طبيعي در آبشش، خونريزي آبشش، کاهش وزن، کمي تحرک، تحليل شكم و رنگ پريدگي و انحنا در قسمت قدامي ستون مهره‌ها، کدورت چشم، بيرون زدگي چشم‌ها ، لکه‌هاي پوستي همه از علائم بيماري‌ هاي ميكروبي هستند.


 

– چگونه از ماهی قرمز عید خود نگهداری نماییم ؟ 


نحوه ی تعویض آب ماهیان قرمز عید

زمانی که آب ماهیها تیره شده و یا می بینید که بیشتر ماهیها در فضای بالای سطح آب شنا می کنند و حبابهایی را در سطح آب ایجاد می کنند، بایستی آب ماهی با سرعت و دقت تعویض شود . برای تعویض آب حداقل بایستی ۱۲ ساعت آب سالمی که ماهی را می خواهیم در آن بریزیم ، در جایی بگذاریم تا کلر آب به طور کامل از بین برود و با دمای قبلی آب که ماهی قرمز در آن بوده هم دما شود . تکرار می کنیم که حتما در تعویض آب ، کلر آن کاملا از بین رفته باشد و حتما کنترل نمایید که دمای آب تازه با دمای آبی که ماهی قبلی در آن بوده ، یکسان باشد یا تفاوت دمایی کمی با هم داشته باشند.


چگونگی غذای ماهی قرمز عید

تمامی موجودات زنده برای زنده ماندن نیاز به غذای مناسب و متنوع دارند . کمبود غذا باعث مرگ و عذاب این ماهیها خواهد بود؛ بنابراین لازم است روزانه حداقل در دو وعده ی صبح و شب ، غذا به ماهیها بدهیم .. یادآوری می کنیم که تنها از یک نوع غذا برای ماهی ها استفاده نشود و تنوع غذایی بایستی در غذای این ماهیها رعایت شود ، چون نیاز های غذایی ماهیها تنها از یک نوع غذا برطرف نمی شود.
چنانچه ما انسانها نیز برای زنده ماندن از وعده های غذایی مختلف و متنوع در برنامه ی غذایی خود استفاده می کنیم ، بایستی برای ماهی عید نیز علاوه بر غذاهای آماده ی مختلفی که از آکواریوم فروشیها می خریم و بسیار هم ارزان است ، می توان از دل و جگر نپخته و تازه ی گوسفند به مقدار بسیار کم ، یا سفیده ی تخم مرغ آبپز شده هم در بعضی از وعده ها به صورت بسیار ریز و قطعه قطعه شده استفاده کرد. غذاها باید به مقداری ریخته شوند که حدودا در عرض پنج دقیقه خورده شوند.چنانچه ظرف نگهداری کوچک بوده یا شیشه ای نباشد ماهی قرمز دچار بی اشتهایی وسرانجام مرگ خواهد شد . البته می توان در صورت نبود غذای ماهی قرمز از خرده نان نیز استفاده کنیم.اما خرده نان غذایی ناقص بوده و نمی تواند که احتیاجات بدنی ماهی قرمز عید را کاملا برآورده سازد.


نکات مربوط به نگهداری، درمان و پیشگیری از بیماری ماهی قرمز

ـ به جای نگهداری ماهی قرمز در تنگ های کوچک و نامناسب واجب است ماهی در ظروف شیشه ای بزرگ مثل آکواریوم یا تنگ های شیشه ای مناسبِ بزرگ نگهداری شود ، تا ماهی علاوه بر احساس آزادی و راحتی ، از اکسیژن بیشتری در آب برخوردار باشد و شرایط مناسب برای زندگی ماهیها فراهم شود . تکرار می کنیم ظرف نگهداری از ماهیها حتما بزرگ بوده و شیشه ای باشد . متاسفانه تنگها و ظرفهایی که امروزه فروش آنها معمول شده است ، کار مناسبی نیست و از خرید یا نگهداری ماهی در آن ظرفهای کوچک «زندانها» باید حتما جلوگیری شود

 

ـ بهترین دما برای زندگی ماهی قرمز حدود ۱۰- ۲۵ درجه سانتیگراد می باشد. دمای محیط هرگز نباید فوری و سریع تغییر کند . نگهداری ماهی قرمز در یخچالها و محیط های سرد نیز کاملا اشتباه می باشد و زندگی در محیط سرد زندگی را برایشان سخت تر می کند . محل نگهداری آنها نیز باید به گونه ای باشد که تغییر در روز و شب در آن احساس شود.

ـ اگر ماهی قرمز بطور ناگهانی از تاریکی به نور یا برعکس وارد شود یا خاموش و روشن نمودن ناگهانی چراغ باعث این امر شود ماهی قرمز دچار شوک خواهد شد . روشنی و تاریکی باید تدریجی باشد .

ـ در صورت بروز هر گونه علایم بیماری یا ناراحتی در ماهیها ، ماهی بیمار بلافاصله باید از سایر همنوعانش جدا شود. برای جلوگیری از سرایت دیگر ماهیها به بیماری، حتما ماهی مریض، جدا از سایر ماهیها نگهداری شود. نگه داشتن ماهی بیمار به مدت بیست دقیقه در آب یک لیتری که یک قاشق نمک هم به آن اضافه شده است در خصوص برخی از بیماریها می تواند مفید واقع شود

ـ با سر و صداهای ناگهانی و ضربات و تکانهای زیاد ممکن است ماهیها سکته نمایند و از بین بروند؛ بدنشان نیز به آفتاب حساس است و با آفتابی که از پنجره می تابد ، ممکن است بدن ماهی آسیب دیده و بسوزد .

بنابراین دور از نور خورشید و در محیط کم سر و صدا و کم رفت و آمد نگهداری شود . از ایجاد استرس شدید ، با رفتن سریع و ناگهانی به سراغ ماهی یا زدن تلنگر و ضربه به ظرف حتما جلوگیری شود تا ماهی دچار شوک و مرگ نشود. حیوانات اسباب بازی نیستند.چنان چه آنها را به خاطر رسم و رسوم یا بچه ها و یا سرگرمی می خرید حتما از این اقدام خودداری کنید . چنانچه خود ما نیز دوست نداریم مورد آزار قرار گیریم این احساس در تمام موجودات زنده حتی حیوانات مشترک است و آنان نیز بازیچه قرار گرفتن و مورد شکنجه قرار گرفتن را دوست ندارند. پیامبر گرامی اسلام برای کسانی که حیوانات را مورد آزار و اذیت قرار می داده و نیازهایشان را برآورده نمی ساختند، بارها مورد لعن و نفرینشان قرار داده و آتش جهنم را به آنان بشارت داده است.

 

پیشنهاد میکنیم مطلب زیر در مورد غذای ماهی ها را ببینید

غذای ماهی عید نوروز

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: amirhosin
  04 اسفند 1396

  ماهی گلد فیش چند تخم می گذارد

 2. نویسنده دیدگاه: Sajad
  03 خرداد 1395

  سلام من ماهی قرمزم 8 ساله دارمش و زندس اپولی الان با دی اکسید کربن مسموم شده هرچقدرم ابشو عوض میکنم هیچ خوب نمیشه چیکار کنم؟خانوادمم میگن دامپزشک نمیخاد ماهی هست دیگه میمیره:-(ولی من نمیخام بمیره کمک کنید لطفا

 3. نویسنده دیدگاه: حقیقی
  26 اردیبهشت 1395

  با سلام من دوتا ماهی قرمز دارم حدود 2 ماه هستش شکم یک از ماهی ها از پهلو کمی بزرگ شده و تو شکمش دیده میشود یک چیزهای سیاه رنگ هست مثل یک کیسه ، ولی در کل خیلی سر حال و پر جنب جوش آیا این ماهی من بادار هست یا بیمار؟ با تشکر از لطف شما

 4. نویسنده دیدگاه: آناهیتا فرزاد
  17 خرداد 1394

  با سلام
  من 3 ماهه 2 تا ماهی قرمز دارم.توی تنگ داخل یخچال(5 درجه) گذاشتم.غذا هم بهشون نمیدم.میدونم شرایط بدیه براشون.اما همیشه سر حالن.میگم اگه 3 ماهه زندن.یعنی از این به بعدم میمونن؟

 5. نویسنده دیدگاه: گنجی
  31 اردیبهشت 1394

  من ماهیارو گذاشتم توی حوض مادر بزرگم الان از عید دو ماه میگذره الانم میبینم خیلی بچه ماهی سیاه رنگ هستن واقعا بچه هاشونه یا اشتباه فکمیکنم خیلیم کوچیکن پس چرا اینرنگی هستن اگه بچشونه چن وقت دیگه قرمز میشن موفق باشین.

 6. نویسنده دیدگاه: سحر
  29 فروردین 1394

  ما برا ی عید سه تا ماهی خریدیم که دوتاشون همون اول مردن ولی یکی ازماهی ها زنده است وتخم گذاشته
  برای نگهداری باید چیکار کنم

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   01 اردیبهشت 1394

   توضیحات داخل متن وجود دارد

 7. نویسنده دیدگاه: علی
  29 فروردین 1394

  سلام
  من4تا ماهی قرمز مولد دارم.ولی نمی نونم چرا تخم نمی گزاراد؟؟؟؟؟؟

 8. نویسنده دیدگاه: مهدیس
  22 فروردین 1394

  ماهی من سیاه میشه چطوری درمانش کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 9. نویسنده دیدگاه: فاطمه
  02 فروردین 1394

  سلام خسته نباشید ن تازه 2تاماهی خریدم که یکی شون اول دم و سرش دارای لکه های مایل به سیاه بودن اما حالا کل بدنش پر شده واون یکی هم فعالیتش خیلی تنده تا کسی میره طرفه تنگ خودشو میزنه اینور اونور میدونید دلیلش چیه؟

 10. نویسنده دیدگاه: عليرضا
  11 اسفند 1393

  سلام خسته نباشيد ميخواستم بدونم ايا داروهاي ماهي مثل مولتي ويتامين يا ضدكلر،ضدعفوني،ضدجلبك واقعا تاثير درماني هم دارند يا نه ممنون ميشم جواب بدين…

 11. نویسنده دیدگاه: فرشاد
  18 آبان 1393

  سلام وخسته نباشید””’من ۷ تا ماهی قرمز دارم که الان ۷ روز هستش که از پایین به بالا بدنشان ۸۰ در صد سفید شده اند علت چیست?

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   20 آبان 1393

   بیمار شده است

  • نویسنده دیدگاه: پارسا
   20 فروردین 1394

   سفید شدن پوست ماهی ها به علت نرسیدن نور،موقع شب ها به آنهاست

 12. نویسنده دیدگاه: فاطمه
  16 مرداد 1393

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  یکی از ماهی های من، چند وقت پیش روی دم و باله ها و قسمت سرش یه سری رده های قرمز (مثله لکه خون) افتاد بعد که از بقیه ماهی ها جدا کردم ، تا یه روز حالش بد بود روی آب افتاده بود ولی فرداش بهتر شد، الانم سر حال هست ولی کلا از دمش یه ذره بیشتر نمونده،ریخته همش، باله هاشم یه کمی ریخته، لکه ی قرمز روی سرشم کبود رنگ شده. چی کار کنمش؟!!!!
  اگه میشه راه حلی به جز دامپزشک بردن لطفا اراِئه کنید….

 13. نویسنده دیدگاه: سحر
  09 اردیبهشت 1393

  من یه ماهی دارم 5سالشه تاچند وقت پیش حالش خوب بود ولی بعد که جاش رو عوض کردم تمام میره ته ظرف و اصلا دیگه بازی نمی کنه بنظر تون مریض شده

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   09 اردیبهشت 1393

   ممکنه بخاطر این باشه که جای ماهی رو عوض کردید و یا مناسب نبودن دما
   یا تعویض ارتفاع آكواریوم یا وجود چیزی كه ماهی رو بترسونه

 14. نویسنده دیدگاه: ارمین
  09 اردیبهشت 1393

  سلام چند روزه که یکی از ماهیام هی به اون یکی نوک میزنه میخواستم ببینم ایا مشکل خاصی وجود داره یا نه

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   09 اردیبهشت 1393

   گوشتخوار نیست احیاناً؟ ممکنه آسیب بزنه

 15. نویسنده دیدگاه: آرين
  02 اردیبهشت 1393

  سلام
  چند روزه كه نوك دمهاي ماهي من سياه شده.
  بيماري گرفته يا رنگش داره داره عوض ميشه؟
  باز هم از زحمتهاتون متشكرم.

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   02 اردیبهشت 1393

   سياهی در دم ماهی قرمز مربوط به بيماري‌های ميکروبی است، که عامل آن ويروس ، عوامل باکتريای ، قارچ و انگل است

 16. نویسنده دیدگاه: حسین
  29 فروردین 1393

  بافر چیست؟

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   30 فروردین 1393

   مواد بافری همون خنثی کننده ها هستند .. بهترین کار برای درمان ماهی تعویض آب هست چون خیلی ها یا PH متر ندارن یا دستگاهشون کالیبره نیست که بتونن ببینن آبشون اسیدی شده یا قلیایی … اکثر ماهیهای نوروزی بدلیل سرد و گرم شدن آبشون بیماری قارچی میگیرن برای درمانشون میشه از نمک بدون ید و مقداری آهک و دوز خیلی خیلی کم فرمالین استفاده کرد

 17. نویسنده دیدگاه: زهرا
  24 اسفند 1392

  عا لی بود من وقتی این مطالب را خوا ندم ما هی هام 1سا ل و نیمه که زن ده هستند……………..

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   25 اسفند 1392

   بسیار عالی، خوشحالیم

 18. نویسنده دیدگاه: زهرا
  24 اسفند 1392

  مرسی از اطلا عاتی که به ما دادید …عا لی بوددددددددددددد………………..

 19. نویسنده دیدگاه: ممد
  24 اسفند 1392

  چه طوری میتونیم نر و مادشو تشخیص بدیم؟
  ممنون

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   24 اسفند 1392

   در این خصوص مطلبی در دست تهیه میباشد

 20. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  17 اسفند 1392

  من تویه یه سایت دیگه خوندم که اگه نان بهشون بدیم چون نمک داره میمیرن 🙁
  بهترین غذا برای این ماهی ها چیست ؟؟

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   17 اسفند 1392

   لطفا این مطلب را بخوانید
   asemooni.com/science/cognizable/fish-food-celebration

 21. نویسنده دیدگاه: آرين ياري
  09 اسفند 1392

  سلام
  ممنون از اطلاعات خوبي كه گذاشتيد.
  من دو سال پيش يه ماهي قرمز براي عيد خريداري كردم كه خدا رو شكر تا حالا زنده است. از آب شير بدون اينكه بمونه براش ميريزم و به نظرم با اين موضوع سازگار شده.
  يه مشكلي كه به مرور پيدا كرده اينه كه دمش از حد معمول بزرگتر شده و به يك طرف ميافته. انگار كه سنگينش شده و مثل قبل فرز نيست.
  راه حلي براي اين موضوع وجود داره؟

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   10 اسفند 1392

   ممکن است دچار بیماری‌ میکروبی شده باشد، با دامپزشک مشورت کنید

 22. نویسنده دیدگاه: mahsaa
  10 شهریور 1392

  مرسی از اطلاعاتتون عزیزان

 23. نویسنده دیدگاه: فاطمه
  10 شهریور 1392

  واقعا عالی بود.

 24. نویسنده دیدگاه: شیرین
  21 اردیبهشت 1392

  عالییییییییییییییییییییییییییییییییی بود.ممنون

 25. نویسنده دیدگاه: fateme
  29 اسفند 1391

  salam vaghean mamnoon nokate jalebi bood

  • نویسنده دیدگاه: --> آسمونی
   10 فروردین 1392

   مرسی از شما

نظر خودتان را ارسال کنید