برای تزریق ژل از چه ژلی استفاده کنیم؟

این روزها یكی از شایع‌ ترین روش های حجیم سازی برای از بین بردن چروك ها، تزریق ژل است؛ روشی كه بسیاری از پزشكان می‌گویند درصورت مرغوب بودن ژل بی خطر است اما كدام نوع ژل می تواند عوارض جبران ناپذیری را به همراه بیاورد. آسمونی در این بخش مطالبی در مورد ژل های تزریقی برای شما عزیزان تهیه کرده است که در ادامه می خوانید.

ژل‌های تزریقی چگونه عمل می‌كنند؟

تمام پوست‌های صاف و جوان در یك چیز مشترك هستند؛ اسید هیالورونیك. این ماده در بافت پوست هر نقطه بدن و در همه نژاد‌ها وجود دارد. اسید هیالورونیك فضای بین الیاف كلاژن و الاستین را پر می‌كند، آب را در پوست نگه داشته و حجم پوست را حفظ می‌كند. با افزایش سن،  میزان اسید هیالورونیك موجود در پوست كاهش می‌یابد و بنابراین در نهایت ما با شیارها، چین و چروك و اغلب نازك‌تر شدن لب مواجه می‌شویم. با تزریق اسید هیالورونیك به پوست، ما می‌توانیم اثرات اسید هیالورونیك طبیعی را تقلید كرده و ظاهر و حالت پوست آبدار را ایجاد كنیم. با پر كردن فرو رفتگی‌های پوست، چین‌ها و چروك‌ها به‌طور قابل‌توجهی كم شده یا برطرف می‌شوند. با اینكه بوتاكس هم دارویی تزریقی است ولی مكانیسم اثر و نوع چین و چروك‌های هدفش كاملا با ژل‌های تزریقی متفاوت است.

توصیه‌های پس از تزریق ژل

بعد از تزریق نباید تا 3 روز به محل آن آب بزنید و بهتر است از تمرینات ایروبیك برای 24 ساعت خودداری كنید و برنامه كاری یا اجتماعی مهمی را برای چند روز بعد از درمان طرح‌ریزی نكنید. احتمال دارد قرمزی،  تورم و كبودی خفیفی در محل تزریق به‌وجود آید. همچنین لب‌های شما قدری در شب پس از تزریق متورم خواهد شد. اگر تا یك هفته بعد از نخستین تزریق نتیجه زیبایی حاصل نشد 3 هفته بعد،  تزریق مجدد قابل انجام است. حواستان باشد كه تا 3 هفته هیچ ماساژی روی صورت انجام نشود.

چرا بعضی از ژل‌ها ارزان‌ترند؟

قیمت ژل‌هایی كه ماندگاری یك تا ۲ ساله دارند معمولا دو تا سه برابر ژل‌هایی است كه ماندگاری مثلا ۶ تا ۹ ماهه دارند. به‌عنوان مثال تزریق یك سی سی ژل حاوی هیالورونیك از مارك‌های معتبر مثلا فرانسوی یا كانادایی كه ماندگاری یك ساله دارند حدود 30‌درصد گران‌تر از یك سی سی ژل بادوام اثر ۶ تا ۸ ماهه از مارك‌های معتبر و درجه یك چینی است البته اگر عمق چین زیاد باشد نیاز به 2 سی سی یا 2 سرنگ ژل برای پر كردن چین و گودی خط خنده است و طبعا قیمت آن هم تقریبا دو برابر خواهد شد

آیا تزریق ژل عوارضی هم دارد؟

 عوارض ناشی از تزریق ژل كاملا بستگی به نوع ژل دارد. ژل‌هایی خوب هستند كه نخست، بدن به آنها واكنش نشان ندهد و بعد به مرور زمان قوام و شكل خود را زیر پوست محل تزریق از دست ندهد. مثلا ژل‌هایی وجود دارند كه بعد از تزریق تا چند ماه هیچ مشكلی ندارند ولی بعد از چند سال گلوله گلوله می‌شوند و در این صورت تخلیه آنها از پوست هم بسیار مشكل است لذا مراجعه‌كننده باید از پزشك خود نوع و مارك ژل را بپرسد.  البته مواردی از عارضه هم وجود دارد كه ربطی به كیفیت بد آن ژل تزریقی ندارد بلكه به‌علت تكنیك غلط تزریق است. مثلا اگر موضع خوب ضد‌عفونی نشده و شرایط تزریق استریل رعایت نشود در محل تزریق ممكن است عفونت ایجاد شود كه البته در این موارد می‌توان با درمان مناسب ضد‌میكروبی مشكل را حل كرد. البته در بعضی موارد عوارض كوتاه‌مدتی در 2 تا3 روز اول تزریق نیز به‌وجود می‌آید مثل تورم و التهاب محل تزریق یا حتی كبودی و خون مردگی كه بعد از چند روز خوب می‌شود.

آیا پیش از تزریق مراقبت خاصی نیاز است؟

از مصرف هر تركیبی كه حاوی آسپیرین، ایبوپروفن،  داروهای مسكن ضد‌التهابی با دوز بالا، ویتامین E یا روغن ماهی باشد 5-3 روز قبل از تزریق ژل پرهیز كنید تا احتمال كبودی در محل تزریق كمتر شود.

تزریق كدام ژل خطرناك است؟

برخی ژل‌ها عوارض غیرقابل جبرانی به همراه دارند. مثلا تزریق ژل پاژ كه یك ژل دائمی است در بسیاری از افراد عوارض سوء شدیدی ایجاد كرده و آنها را با مشكلات عدیده‌ای روبه‌رو كرده است. مثلا عده‌ای از پزشكان می‌گویند در این ژل‌ها از مونومرهای سرطان‌زا استفاده شده ‌است كه می‌تواند احتمال ایجاد سرطان را در افرادی كه این ماده را تزریق می‌كنند، ایجاد كند. همچنین بعضی از افراد كه این ماده را تزریق می‌كنند دچار حساسیت شده و سیستم ایمنی‌شان در مقابله با این ماده به مبارزه می‌پردازد. در بعضی دیگر نیز این ماده می‌تواند ایجاد گرانولوما كند؛ در واقع این امر زمانی اتفاق می‌افتد كه ژل سفت شده و به‌طور كامل درصورت ایجاد تورم كند.

چه ژلی برای تزریق مناسب‌ است؟

 نوع ژل مصرفی اول از همه به عمق چین محل تزریق بستگی دارد. مثلا برای خط خنده خیلی عمیق بهتر است از ژل‌های غلیظ به‌خصوص آنهایی كه دوام و ماندگاری بیشتری دارند (مثلا ژل‌های یك تا ۲ ساله) استفاده شود و بالعكس اگر عمق چین‌های اخم یا خط خنده كم باشد بهتر است از ژل‌های رقیق‌تر و با دوام كمتر استفاده شود، خصوصا درمورد چین‌های اطراف چشم كه عمق آن از چین‌های خنده خیلی كمتر است حتما از ژل‌های رقیق باید استفاده شود. ژل‌هایی كه از ماده هیالورونیك مشتق شده‌اند میزان عارضه كمی دارند و مدت ماندگاری آنها 9 ماه تا یك سال است. ژل دیگری كه نیمه عمر طولانی‌تری دارد از هیدروكسی آپاتیت مشتق شده كه از ژل مشتق شده از هیالورونیك اسید موثرتر بوده و به‌صورت عمقی تزریق می‌شود.

مدت تاثیر ژل تزریق شده چقدر است؟

اینكه دوام ژل چقدر باشد بستگی به نوع ژل دارد. در بروشور داخل جعبه آن مدت اثر و ماندگاری‌اش نوشته شده‌ است البته ممكن است دوام یك ژل در یك فرد با فرد دیگر چند ماهی تفاوت داشته باشد. تكنیك تزریق هم تا حد زیادی در دوام ژل تزریق شده تاثیر دارد مثلا ژلی به نام كلاژن یا هیالورونیك است كه باید در لایه میانی پوست یا درم تزریق شود اگر خیلی سطحی تزریق شود یا عمقی دوام و اثر آن خیلی كه خواهد شد و بالعكس. به‌طور خلاصه مدت زمان اثر انواع ژل‌ها با مارك‌های معتبر ساخته شده در دنیا از ۶ ماه تا ۲ سال متغیر است.  البته زمانی كه گفته می‌شود تاثیر فلان ژل تزریق شده یك سال است به این معنی نیست كه اثر پركنندگی آن در طول یك سال كامل است بلكه معمولا در 6‌ماه اول تزریق پركنندگی آن خوب و مثل ماه اول است ولی از ماه ششم و هفتم به بعد تاثیر آن كمتر می‌شود و تا پایان یك سال كاملا اثر آن از بین می‌رود.

0/5 ( 0 نظر )


منبع : پزشکی آسمونی

نظر خودتان را ارسال کنید