چرخه زندگی سمندر

 

سَمَندَر یا آتَشخوار یکی از انواع دوزیستان است.

در میان دوزیستان بزرگترین آن‌ها سمندر غول آسای چینی(Andrias davidianus) است این دوزیست در رودهای سرد کوهستان‌های شمال شرقی، مرکزی و جنوبی چین و مرداب‌های اطراف آن‌ها زندگی می‌کند. طول متوسط یک دوزیست بالغ ۱٫۱۴ متر و وزن آن بین ۲۵ تا ۳۰ کیلوگرم است نمونهٔ بزرگ شکار شده طولی برابر ۱٫۸۰ و وزنی برابر ۸٫۶۴ کیلوگرم داشته‌ است.

 

این حیوانات بدن دراز و باریک، دم بلند و پاهای کوتاه و پرده دار برای شنا کردن دارند. این جانوران از دم قوی خود برای جلو رفتن در آب استفاده می‌کنند.سمندرها مانند قورباغه‌ها پوست نمناکی دارند و در مناطق مرطوب زندگی می‌کنند.غذای آن‌ها حشره و کرم است.بعضی از سمندرها برای گرفتن طعمه از زبانشان استفاده می‌کنند.بیشتر سمندرها دوران بلوغ خود را در خشکی می‌گذرانند، ولی بعضی از آن‌ها بیش تر عمرشان در آب زندگی می‌کنند.

 

 

بعضی از سمندرها در آب تخم گذاری می‌کنند.بچه سمندرهایی که از تخم بیرون می‌آیند، از جانوران کوچک آبزی تغذیه می‌کنند.بقیهٔ سمندرها در خشکی و در گودی‌های مرطوب زیر درخت‌های قدیمی و سنگ‌ها تخم گذاری می‌کنند.مرحلهٔ نوزادی در داخل تخم‌ها سپری می‌شود و سمندرهای کوچک از تخم بیرون می‌آیند.تعداد کمی از سمندرها بچهٔ زنده به دنیا می‌آورند.

 

تعداد کمی از نوزادان سمندر هیچ وقت به بلوغ واقعی نمی‌رسند.در این گونه‌ها، جانور بالغ مانند یک نوزاد بزرگ است و مثل نوزادها آبشش پَرمانندی در بیرون سرش دارد.

بیشتر سمندرها در غده های زیر پوست بدنشان سم های لجن مانندی درست می‌کنند.این ماده، مهاجمان را دور می‌کند.بعضی از این سمندرها رنگ روشنی دارند تا دشمنانشان بفهمند که سمی‌اند.

کوچک‌ترین سمندر: سمندر کوتوله که در ایالت‌های تنسی، کارولینای شمالی و ویرجینیا یافت می‌شود کوچک‌ترین نوع خود می‌باشد. اندازهٔ نمونه‌های بالغ این سمندر بین ۳٫۶۸ تا ۵٫۸۰ سانتی متر است.

 

 

0/5 ( 0 نظر )


دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  29 تیر 1394

  خاصیتش چیه؟

 2. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  23 فروردین 1393

  ممنون تحقیقات شما بسیار عالی بود وسمندر ها مانند برادرم بود

 3. نویسنده دیدگاه: غزل
  19 اسفند 1392

  سمندر شبیه خواهرمه

  • نویسنده دیدگاه: عسل
   19 اسفند 1392

   غزل جان خواهرم حالا شما شبیه وزغ

 4. نویسنده دیدگاه: سيد اكبر زماني
  09 بهمن 1391

  با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت شما دوست عزيز بابت سايت بسيار زيبا و كاملي كه داريد خواستم بگم كه از اين گونه سمندر كوتوله يا كوچكترين سمندر در يكي از مناطق استان ما هم اكنون موجود است! زماني كردستان

نظر خودتان را ارسال کنید