ساخت انواع آب نما از سنگی و شیشه ای تا موزیکال

انواع آب نما در سه نوع مهم سنگی، شیشه ای و موزیکال ساخته می شود.

آب نما یکی از اجزای معماری ایرانی به ویژه در طرح باغ ایرانی بوده است.
آب نماها در شهرها نمادی از رودها و چشمه سارها و نهرهای روان در دل دشت‌ها و جنگل‌ها و بیابان‌ها هستند، همچنین آبنماها با ایجاد چشم‌اندازی زیبا و دل انگیز حس و حال خوشایندی را در افراد ایجاد می کند. آسمونی در این بخش نکاتی در مورد ساخت آب نما و همچنین انواع آب نما را برای شما عزیزان منتشر می کند.

نکات مهمی در ساخت آب نما

به یاد داشته باشید تماشای تصاویر بیشتر از آبشارها و مناظر طبیعی، به شما در خلق ایده های جذاب در ساخت آبنماها و برکه ها کمک می کند. هر چه شما تصاویر بیشتری از آبریزهای طبیعی مشاهده کنید، قدرت خلق فضایی دلنشین و طبیعی تر برای محوطه و منظر طبیعی شما آسانتر خواهد بود. محل شروع آبنما، مکان ریزش آب، چگونگی جریان آب بر روی سنگ و در محوطه شما، از نکات کلیدی در هر چه طبیعی تر جلوه نمودن سازه های آبی شماست.

طراحی آبنما یا آبشار شما به توپوگرافی محوطه شما، نوع پمپ و سایز لوله ها، حجم آب در گردش، حجم آب داخل برکه و سایر فاکتورهای سایت شما، بستگی دارد. نکته ای که از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است رعایت مقیاس در ساخت سازه های آبی شماست. اشتباهات رایجی که در ساخت آبنماها روی می دهد استفاده از حجم عظیمی از مصالح در ساخت آبنماهای بزرگی است که نه تنها شباهتی به آبنما ندارد، بلکه به دلیل عدم رعایت مفیاس مناسب با ساختمان و محوطه، به کوهی بزرگ می ماند. صدای آبنما نه بایستی آنقدر کم باشد که به گوش نرسد و نتواند حس جریان یافتن آب را القا کند و نه آنقدر بلند باشد که موجب اذیت شود. شیب مناسب صدا را ملایم تر میکند.

استفاده از تخته سنگ های بزرگ و کشیدده برای اجرای شیب های ملایم تر مناسب تر است.

در برخی مواقع استفاده بیش از حد از عناصر طبیعی، موجب انتزاعی شدن محوطه شده و تصویری متضاد به بیننده ارائه می دهد. اگر محوطه شما قابلیت ایجاد آبنمایی را به لحاظ شیب و ارتفاع ندارد، سعی بیش از حد برای تولید آن نکنید، بلکه مدل های دیگر آبنما را برای اجرا در آن محیط در نظر بگیرید.

در حیاط های صاف ( بدون پستی و بلندی ) آبریزی که به لحاظ بصری از جای خاصی سرچشمه نگیرد، به هیچ گونه، طبیعی به نظر نمی رسد.

به کارگیری سنگ های بزرگتر با تعداد کمتر، بهتر از به کارگیری سنگ های کوچکتر با تعداد بیشتر است.

به یاد داشته باشید که هر چه شما محیط ایده آل تر و طبیعی تری را تدارک ببینید، حضور بیشتری در آن خواهید داشت؛

بنابراین سعی کنید تنوع بیشتری به لحاظ زوایای دید در اطراف محیط خود ایجاد کنید.

انواع آبنما

آبنمای صخره ای :

انواع آب نما

انواع آبنمای صخره ای و سنگی (سنگ های لاشه ای-ورقه ای-پوکه معدنی) جهت استفاده در سفره خانه ها ، مراکز تفریحی ، آب نما منازل مسکونی ، آب نمای باغ ها که متوان از آب نما به صورت سنگ های طبیعی و یا آبنمایی با صخره سازی مصنوعی و به صورت سیمانی استفاده نمود.

آبشار صخره ای :

انواع آب نما

این قبیل آبشار های صخره ای  از جنس سنگ های کوهی طبیعی (سنگ های لاشه ای، ورقه ای، پوکه های معدنی و …) و صخره سازی مصنوعی (سیمانی) می باشند که قابلیت ترکیب پذیری با یکدیکر را نیز دارا می باشند.

سنگ و صخره و کوه یکی از جذابترین عناصر طبیعت هستند که توانسته اند در دکوراسیونها راه پیدا کنند .

شما می توانید بصورت مصنوعی هرگونه سنگ را درحد طبیعی آن بسازید و از تماشای آن لذت ببرید .

آبنمای دیواری :

انواع آب نما

همان طور که از نام آبنمای دیواری پیداست این آبنما و نازل های مربوط به آن روی دیوار به کار برده می شود و این دیوار می تواند خود جنبه تزئینی داشته باشد و دارای طرح و ایده ای مخصوص به آبنما باشد.

آبنمای موزیکال :

انواع آب نما

یکی از زیباترین و رویایی ترین آبنماهایی است که امروزه مطرح شده است و به راستی با عظمت و هماهنگی خود هر بیننده ای را مسحور میکند. در آبنمای موزیکال آنچه مهم است حرکات موزون آب با صوتی است که پخش می شود و این صوت هر صدایی می تواند باشد مانند صدای اذان و قرآن،موسیقی آرام یا هر گونه موسیقی کوبنده و تند و یا افکت های صداهای مختلف.در گذشته برای این نوع آبنماها هر موسیقی به صورت جداگانه برنامه نویسی می شد تا حرکات آب با موسیقی مطابقت داشته باشد اما در تکنولوژی جدید برنامه نویسی ها دقیق تر و کلی تر شده است به طوری که حرکت آب با هر موسیقی خود را به درستی تطبیق می دهد و نیازی به برنامه نویسی جداگانه برای هر نوع موسیقی خاص نیست.

در این نوع آبنما باید موارد ذیل به دقت برنامه ریزی شوند:

 • امکان ترکیب صدها حالت مختلف آب با صدها رنگ مختلف به صورت اتوماتیک و دستی
 • هم نوایی هوشمند با ضرب،موسیقی و نور(اصطلاحا رقص آب و نور)،
 • تنظیم هوشمند الگوی آب بر اساس سرعت و جهت وزش باد،
 • خطایابی هوشمند به منظور کاهش هزینه های نگهداری،
 • پیش بینی لازم به منظور حذف خطرات ناشی از برق گرفتگی
 • در نظر گرفتن اصل وجودی آبنما و معماری پایدار به منظور کاهش دمای محیط ( جهت نورپردازی نازل ها IP68-استفاده از پروژکتورهای ضد آب)

آبنما شیشه ای:

انواع آب نما

آبنمای شیشه ای طراحی نوینی از ترکیب آب و نور و شیشه می باشد که جهت استفاده در محیط های داخلی اداری،تجاری و مسکونی بسیار مناسب می باشد.

آبنمای شیشه ای با توجه به دکوراسیون محل اجرا در قابهای استیل، چوبی ،سنگی و … قابل اجرا می باشد.

اساس طراحی این نوع آبنما بر اساس حرکت جریان آب بر روی شیشه می باشد.

آبنمای مدرن :

انواع آب نما

آبنمای مدرن با ایجاد صدای دلنشین آب به همراه ترکیبی متناسب با نور ، بهره گیری از دکوراسیونی مدرن در گوشه ای از محل کار و یا زندگی شما را مسیر میسازد.

در طراحی این قبیل آبنماها هیچگونه آبریزش به بیرون مخزن را مشاهده نخواهید کرد.

و همچنین مخزن آبنماها صد در صد آب بند بوده و هیچگونه امکان نشت آب وجود ندارد.

0/5 ( 0 نظر )


نیازمندی های مرتبط

لطفاً هنگام تماس اعلام نمایید که در آسمونی شماره تلفن را دیده اید

دیدگاه های این مطلب

 1. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  02 مهر 1398

  شماره تماس اين شركت كه اين ابنما موزيكال رو اجرا كنن راه هاي ارتباطي شون چيه شماره تماس دارن

نظر خودتان را ارسال کنید