تلاش یاران رئیسی برای انصراف قالیباف پس از مناظره سوم 96

به گزارش آسمونی:نظرسنجی انتخابات 96 تا چند روز پیش قالیباف را پس از روحانی در جایگاه دوم نشان می داد، اما اینک و در آستانه مناظره سوم، نظرسنجی انتخابات 96 رشد رای رئیسی را در برابر قالیباف نشان می دهند. همین موضوع سبب شده لابی هایی برای انصراف قالیباف پس از مناظره سوم شکل بگیرد!
افراد مهم اصولگرایان که اکنون در اردوگاه رییسی حضور دارند لابی ها برای کناره گیری قالیباف تا قبل از روز دوشنبه را آغاز کرده اند.

کار برای محمد باقر قالیباف سخت شده؛ اگر تا دیروز او با تکیه بر نتایج نظرسنجی ها بر فشارهای زیاد با موضوع کناره گیری غلبه می کرد حالا اما نظرسنجی ها هم برخلاف میل او نشانه هایی دارد برای ایجاد یک دو قطبی دیگر و خروج از رقابت. آنچه رخ داده این است :«سید ابراهیم رییسی در نظرسنجی ها رشد کرده اما محمد باقرقالیباف با ریزش آرا مواجه شده است». آیا می توانیم به این فکر کنیم که آرایش رقابت در این انتخابات در همین یکی دو روز آینده تغییر خواهد کرد ؟
تاکتیک انتخاباتی ابراهیم رییسی
وقتی که او در مناظره اول آنچنان ساکت و آرام ظاهر شد برخی اصولگرایان گمان کردند که او گزینه خوبی برای سرمایه گذاری نبوده است. او اما تاکتکیش این بود که صبر کند تا محمد باقر قالیباف ضربه خور میدان رقابت شود و او بدون اینکه هزینه ای بدهد خود را به مناظره دوم برساند.
در مناظره دوم اما او بسیار متفاوت بود. او حمله می کرد اما نه فقط به حسن روحانی بلکه قبل از همه به محمد باقر قالیباف حمله کرد. او در میان بهت و حیرت همه کسانی که مناظره را نگاه می‌کردند آنهم در شرایطی که دقایقی از حمله قالیباف به روحانی نگذشته بود گفت:« ما 6 کاندیدا در اینجا حضور پیدا کرده‌ایم تا برنامه‌هایمان را برای مردم مطرح کنیم و آنها از این برنامه‌ها به نتیجه برسند و این حق مردم است. اما بحث‌های دیگری که حق مردم را ضایع کند به هیچ عنوان پذیرفته شده نیست.»
نکته جالب ترش اما این بود که ابراهیم رییسی در طول مناظره چندین بار از جملاتی که محمد باقر قالیباف برای مناظره و یا سخنرانی های خود از آن استفاده کرده بود بهره برد و با استفاده از همان ها به روحانی حمله می کرد .
بهتر است به ماجرا از سطحی دیگر هم نگاه شود
ابراهیم رییسی در طول برنامه انتخاباتی اش این گونه عمل کرده است :
۱-ابراهیم رییسی می دانست که از یک ضعف بسیار مهم برخودار است ؛ او با مساله «شناخته نشدگی » مواجه بود . او شاید برای مقامات نظام و سیاسیون فردی نام آشنا بود اما قطعا برای مردم نامی چندان آشنا نداشت . او پس باید صبر پیشه می کرد تا در طول مبارزات انتخاباتی اش در سخنرانی ها و حضورهای تلویزیونی اندکی این ضعف را جبران کند . یک مشکل دیگر هم این بود که تصمیم سازانی که او را برای نامزدی متقاعد کرده بودند می توانستند از ماه ها قبل او را رسانه ای کنند اما هراس از اینکه او به دلیل مواجهه رقبایش و حتی هم جناحی هایش به مهره ای سوخته تبدیل شود او را تا آخرین زمانی که امکانش بود در سایه نگه داشتند . همین هم بود که حتی در زمانی نزدیک به ثبت نام یکی از نزدیکان او مصاحبه کرده و گفته رییسی ماندن در آستان مقدس رضوی را به هر کار دیگری ترجیح می دهد .
۲-او می داند که به جهت نوع گفتمان و ترکیب تیمی که برای او کار انتخاباتی انجام میدهد نمی‌تواند به رای طبقه متوسط امیدوار باشد بنا بر این باید بیشتر برای طبقه محروم کار کند . طبقه محرومی که به دو بخش مذهبی و معیشتی تقسیم می شود .
او در بخش مذهبی به کمپین سعید جلیلی دل بست و در بخش معیشتی به وزرای احمدی نژاد . آنها در این دو سطح برای او عملیات روانی انجام دادند . همه سرمایه ابراهیم رییسی همین طبقه است . او فعلا توانسته رای محمد باقر قالیباف را در این بخش بریزد .او حتی ر فیلم انتخابتی اش نیز به مشهد توجهی ویژه داشت . رییسی می خواهد رای مشهد را که قالیباف به آن خیلی امیدوار است را جذب کند .
۳-او با رقیب هم جناحی مواجه بود که در نظرسنجی ها رای خوبی داشت. باید او را کنار می زد این کار را در دوسطح انجام داده است؛
الف : به صورت طبیعی با رشد در نظرسنجی ها او را نگران کرده است .
ب: افراد مهم اصولگرایان که اکنون در اردوگاه رییسی حضور دارند لابی ها برای کناره گیری قالیباف تا قبل از روز دوشنبه را آغاز کرده اند .
این مسایل موجب شده که نگرانی ها در کمپین قالیباف بالا رفته و رسما اعلام شود که او بنای کناره گیری ندارد . نکته اما این است که سخنگوی جمنا اعلام کرده بعد از مناظره سوم اصولگرایان به نامزد واحد می رسند .
۴-تصمیم سازان اصولگرا که در کمپین ابراهیم رییسی حضور دارند می دانند که نمی توان در مرحله دوم حسن روحانی را شکست داد . آنها می خواهند محمدباقر قالیباف کناره گیری تا با شیفت آرا او به سمت این نامزد انتخابات خود را به مرحله دوم انتخابات برسانند .
آنها براین باورند که در مرحله دوم تمام توان جناح اصولگرا در یک هفته به پیروزی ابراهیم رییسی معطوف خواهد شد و آنها می توانند حسن روحانی را شکست دهند .
اما با در نظر گرفتن این موارد یک مساله اساسی کمپین انتخاباتی رییسی را نگران کرده است ؛. افزایش شیب حمایت ها از حسن روحانی و اعلام حمایت تمام عیار طبقه متوسط و فرهنگی و گروه های مرجع مردم مانند هنرمندان و ورزشکاران موجب شده است که حتی به اقرار نظرسنجی هایی که رسانه های اصولگرا منتشر می کنند روحانی به بهترین شرایط این چند هفته برسد.
همین اتفاق موجب شده که چهره های مهمی از اصولگرایان این روزها در جمع های خصوصی زمزمه کنند که کار در همان مرحله اول انتخابات تمام است . آنها شاید به این نتیجه رسیده اند که انتخابات را از دست داده اند . شاید این وسط محمد باقر قالیباف نه به خاطر اینکه در جناح وحدت ایجاد کند بلکه بیشتر برای اینکه از چشیدن طعم شکست برای بار سوم خلاص شود به اسم کمک به پیروزی اصولگرایان کناره گیری کند .

منبع: مجله آنلاین روزانه

0/5 ( 0 نظر )


نظر خودتان را ارسال کنید